Autor Tema: Klana i okolica  (Posjeta: 239790 vremena)

0 Članova i 4 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.249
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #105 u: 31.01.2013., 22:33:36 »
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.249
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #106 u: 31.01.2013., 22:36:01 »
Vijećnica u Klani:










Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #107 u: 06.02.2013., 16:41:00 »
Osnovna škola u Klani planirana je tridesetih godina prošlog stoljeća dok je tamo vladala Italija, a ovdje možete vidjeti njene originalne nacrte.


Link - http://croinfo.net/vijesti-regija/8309-osnovna-kola-u-klani-nacrti-iz-1933g.html

Mala nadopuna tekstom iz Zbornika Klane 8, str. 195

Sama je zgrada raščlanjena s dva volumena, u većem paralelnom s cestom trebale su se naći velike svijetle učionice (u pitanju su samo četiri razreda snovne škole), a u manjem, koji se nastavljao pod pravim kutom, nalazila se - prizemlju sportska dvorana, a na katu velika terasa."
Sam raspored prostora, odvajanje učionica od sportsko - rekreativnog dijela, koji se prema potrebi može koristiti i neovisno o školi, govori o polifunkcionalnom pristupu škole kao obrazovne, odgojne ustanove čiji prostori uvijek trebali biti na raspolaganju djeci za njihove sportske aktivnosti.  :wavey
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #108 u: 06.02.2013., 16:46:43 »
Vijećnica u Klani:


Projekt vijećnice u Klani pripisujemo Costatinu Padovaniu, autoru vijećnice u Matuljima. Svečano otvorenje nove gradske kuće u Klani dogodilo se 28. 10. 1936. godine povodom nekog od slavnih datuma iz fašističke povijesti. Osnovno je da je kod zgrada ovakve namjene trebalo istaknuti simbole fašističke ideologije, tako da je pročelje redovito I naglašeno vertikalom, tornjem koji vrlo često ničemu nije služio, ali je njegova simbolička uloga izuzetno važna. Ovakve su političke zgrade uvijek bile pune simbola i njihova je uloga potpuno jasna.

Zbornik Klane 8, str. 194.
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #109 u: 06.02.2013., 23:07:36 »
kad već se spominje fašistička arhitektonika, novi zdrastveni centar pul Matuj je dal slučajno il namjerno po mane dobar primjer :greensmile

Offline jazbac

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.113
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #110 u: 07.02.2013., 07:51:04 »
Dobro si to abadal  :pusiti

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #111 u: 08.02.2013., 16:15:51 »
Drage/i/ forumaši!
 Evo da vas pitam šta mislite o ovome mome uradku.  Već dugo radim na , ajmo tako reći, povijesti Studene nekako do 1980.g Zamišljeno je kao priča mene i moga djeda /koji je umro 1976.g./ Sastoji se od 40-ak priča . Jednu vam dajem na uvid kako bi je prokomentirali. Pucajte !!!


BLAGO

Va Studeni  je  do sedandesetih lit bilo fanj domaće živjadi ili kako bimo rekli blaga. Najveć su judi držali goveda i prasce, a biv je još kakov konj i ovčica. Držali su i po par kokoš.
Blago je bilo  potribno aš  je bilo pomoć va dilu, a i gnoj je rabiv. Bilo je i hrana.
Nikad, na početku stolića, je znalo bit i do 300 komadi goved. Isto tako i prasci i ovac.
Krave su bile najveć montafonske pasmine. Dobrahne su za mliko. Daju 15-ak litar mlika kiga su ženske nesle v Riku prodavat. Od tih sovdi bi kupile  cukar, paštu, kafe…
Blagu bi najveć imena dali prama boji dlake. Pa je bilo Sivki, Rumi, Mori, a i Sivci, Rumeni i Moroti .
Boji gospodar je imev va štali tri, četire krave,  i par voli da ma š čin drva dopejat z šume i zapejat v Riku.
A to je značilo da je okoli blaga sakrabojskiga  dila. Tribalo je saki dan ga nahranit i napojit. I štalu posnažit. Po liti nakosit sena i spravit ga. Ma ki ni provav nebi verovav kuliko je dila z blagon.
Goveda su bila va štali vezana z verugami . Duž zida na visočini glav bile su jasle . Va kantunu štale je biv kuč za prasce.
      Po liti se krave gnalo van na pašu . Tamo se znalo i pomust ih aš bi bile po cili dan vani. Mi bimo najveć gnali va Ravno , a drugi bi gnali na Židovje ili prama Kastavšćini. Praseta ni bilo navada gnat van z kuča kot ča to dilaju po Slavoniji.
Kravan se va zimskin štajunu dalo jist  tri pute na dan  napoj od posij , a zmed tiga jin još hitiš sena va jasle ili kakove zelenjave. Za tako davat, po kabav posij, moraš jako puno vode pripejat aš ni bilo vode va šternah kot danas. A i posije su skupe. Ali ča ćeš kad se blago moralo dobro hranit kako bi i ono hranilo familiju.
Nikada su se krave, kad bi se gonile, pejale baku . Zadnjiga baka va selu imeli su Banovi . Zad rata veterinari minjaju baka to će reć da umetno oplode kravu .Kad je krava ostala brija zna se po timu ča veće ne munjesa . Onda se čeka da se oteli, tako jeno devet miseci , ako ne odnese termin . Kad se krava teli  okoli nje se jako pazi da ča ne gre po zlu. Vavik je niki, ki se boje razumi okoli blaga, puli a nju .
Jedanput da je niki pripejav kravu baku . I čekaj i čekaj , a bak nikako da skoči na nju. I taisti je već biv nervozan pa govori gospodaru od baka:
-Kakov ti je to bak kad neće skočit na kravu?

fanj – dosta, prilično                                               liti - ljeti
dilu - poslu                                                              znalo -običavalo                                                       
sovdi – novaca                                                        navada - običaj                                                                                     
boji - bolji                                                               štajunu - sezonu                                                       
dopejat  - dovesti                                                    baku  - biku                                     
zapejat - odvesti                                                      brija - noseća
sakrabojskiga - vražjeg                                           munjesa - luduje                                                                                                                                           
spravit - spremiti                                                     puli a nju – pokraj nje                                                               
verugami – lancima                                                 taisti - taj
visočini - visini
kantunu – kutu
kuč – nastamba za svinje


-Ča san ti ja kriv ča ti je krava grda! Hahaha.
Prasci se drže va posebi storenin prostoru ča zovemo kuč . Dalo bi jin se po dva-tri put jist na dan. Hrana se stavjala va korito . Posebi se za nje kuhav konpir , pesu , rava i se ča god od zelenjave. Stavilo bi se i sridic i posij va pomije.. Pred klanje davalo jin se i šrota, Znali su reć prašćari , ki bi videli kako se prasci puli nas hrane , da jidu boje nigo niki judi. Pa i reklo se da ča prascu daš va njimu i najdeš.
Vavik se prasce kupjivalo . Malo ki je kupiv prasicu , a još manje su judi držali prasice za nakot . Makari je i takovih bilo , ali jako malo. Prasci su se kupjivali najveć puti va Kastvu , ali i Jelenju , Bistrcu, Ogulinu
Konji se nisu preveć držali va selu.  Judi su bili zadovojniji z voli aš su manjiga zahteva.
Govorili bi da ako vov slomi nogu prodaš ga bekaru , a od konja da ni ni te koristi . Jasno da je bilo konji , ali to je bilo više , nako , za paradu. Rado jih je držav moj brat Ivo Šestanov . Još, vako na brzinu reć, imeli su krasne konje Frankini. I Županovi su znali držat konje . Ali to je jako malo va odnosu kuliko je familij držalo vole.
Ovce se nisu baš na velo držale va Studeni. Prvo su , bar kako su stari povidali , jih držali . Meni je stari oća povidav da su Bavdini imeli dvor va Šafanji. Tamo kadi je oni dovčić . I još san čuv za nike familije ke su držale pred 100-tinjak lit ovce . Ali ča ja pametin va dvajsetin stoliću judi bi imeli  po dva tri komada ovac , više onako iz jubavi  prama blagu nigo za korist . I to je tako. Jedino za Vazam se znalo janjčevinu  jist ki je premogav pa bi najveć za to služile. No i vunu su stare ženske koristile za preju dilat pa bi plele obojke , rukavice , šijale i još ča god od nje.
Koz ni bilo po selu . Morda je ka familija i imela kakovu  , ali ja se moren spametit samo jedne ča je držala Joža Puli gradišće. I za tu kozu je vezana jedna smišna pričica . Jedini prć va okolici biv je va Klani puli Martinelićevih . I kad je jedanput Martinelić nikoga sriv va oštariji da je Joži poručiv da mu je dužna još jedan jeb . Cila oštarija da se je nasmijala aš on je misliv da mu ni zadnji naskok prča platila Joža , a ovi va oštariji su mislili ča su mislili.
Kokoše je skoro saki držav aš nisu od veliga zahteva. Dok ni bilo prometa po cisti držalo ih se po vani , a posle se ipak stavilo kakovu ograju da ne moru na cistu . Pomalo bi kvocale po dvorišću i jaja znašale . Misto kadi kokoš jaja nese zove se gnjizlo. Z jaja se
zleže pišće pa pride kokoš ka znese jaje pa z jaja pride opet pišće . I tako to gre daje. Jasno uz pomoć peteha.
Malo je pasi va Studeni bilo . Govorili su stari judi da ča ćeš to hranit kad ni koristi. Pasi da nimaju pršute hahaha. Tu i tamo bi biv kakov lovni . Nike familije su znale imet pasića . Zmišjan se da su Puhovi imeli jedniga biliga kudrastiga . Veranić su ga zvali. I Čičkini su imeli Brkota ki je znav po par dani nestat pa opet doma prit .
Lovre Frankin je biv lugar tamo trejsetih lit.  Jedanput je biv pratnja nikin lovcon z Opatije ki su imeli lovne pase . Ali ti pasi da su bili debeli i siti pak nisu mogli teć za živjadi.  On je videv kuliko je ur pa je rekav da će ih on strenirat da budu pravi lovni pasi , a ne da se vuku kot krepaline. I dali su mu te pase na trening . A on da ih je najprvo dobro zgladniv , a z hranu ku su mu dali lovci da je familiju hraniv . Nakon nikiga vrimena da su pasi dobili lipu liniju , dlaka da in se svitlila . Na kapulu da su skakali kako su lačni bili . Ali njihovi gospodari bili su jako zadovojni.
Mačak je bilo puno po selu. Skoro saka kuća je imela mačku aš je i miši bilo. Mačku se ni posebi ni hranilo . Ča je ulovila to bi pojila. Imena su dobivale po koloru dlake . Tako je črna bila Mora , bila Bela i tako …
Grda - ružna                                                          pesa - vrsta stočne repe                                                 
rava -  stočna hrana                                              ča god - nešto                                                                                                                                                                                                                                                 
sridic – žitnih mekinja                                          posij - mekinja
pomije - napoj                                                       šrota – mljevenod kukuruza
bekaru - mesaru                                                    dvor – ograđeno mjesto za ovce
premogav - mogao                                                preju - pređa                                                                                                                                           
obojke - čarape                                                     šijale - šalove                                                                                       
prč  - jarac                                                             gnjizlo - gnijezdo
 peteha - pijevca                                                    krepaline – lijenčine, crkotine                                                                                                                                                                                                                                                                                                       Hvala na komentarima unaprijed :bravo2                                                                             
« Zadnja izmjena: 08.02.2013., 20:39:53 od zokxy »
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline jazbac

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.113
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #112 u: 08.02.2013., 16:35:25 »
 :bravo3 :bravo3 :bravo3

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #113 u: 08.02.2013., 20:10:27 »
Super Milić  :bravo
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.249
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #114 u: 08.02.2013., 20:43:24 »
Vrlo vrijedan povijesni i jezični prikaz Studene koje više nema. Zaista izvanredno i nadam se da ćeš i ostale priče malo po malo ovdje objavljivati!   :bravo2 :bravo
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #115 u: 09.02.2013., 07:56:48 »
Jako mi je drago da vam se to sviđa. Bilo me strah da ćete me popljuvati jer ja baš nisam zadovoljan ritmom teksta. Morao bi biti puno tečniji - "koda vodu piješ" kako bi moji Studenjci rekli.
Ali osnovno je da , kako zokxy kaže : " povijesni i jezični prikaz Studene koje više nema" ostane zabilježen makar ovako , pomalo nespretno.
A da samo znate kako mi je teško pisati. Jer treba sve podatke provjeriti , a ja ih baš ne znam. Ni jezika se već ne sjećam . Ali znam tko zna.
A o henduku , špranjgama , vinti... neću ni govoriti. :facepalm Boli glava.
Jasno da ću vam pomalo davati odlomke na uvid.
I molio bih savjete kako te pričice oblikovati.
Ja sam zamislio ovako kao ova priča s rječnikom i jednom slikom vezanom za tu temu.Tako 3-4 stranice po priči.
Hvala na hvali  :grouphug2
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.249
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #116 u: 09.02.2013., 08:07:23 »
Najbolje da otvorimo novu temu sa naslovom: Miliceve price o Studeni ...
Komentare na price stavimo u ovu temu, a same price bit ce posebno. Slazete li se? Tako se nece izgubiti u masi teksta kojeg vec sada imamo.  :wavey
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline jazbac

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.113
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #117 u: 09.02.2013., 08:42:10 »
Naravno da bi bilo dobro da je zema posebna jer je prevrijedna da se izgubi u masi. Ne znam koliko ste upoznati da je prošle godine izašla knjiiga autora Franje Matetića "Breme i počivalo"  koja na gotovo identičan način obrađuje etnografsku građu naše okolice. Meni kao etnografu amateru je ovo vrlo zanimljivo jer u ovim pričama nalazim sličnosti, ali i razlike među pojedinim mjestima našeg kraja. Sličnosti su uvjetovane življenjem u istom prostoru i pod istim gospodarima (do poslije 1. svj. rata), dok su različitosti posljedica različitog "porijekla" i mikro klimatskih uvjeta te samog terena na kojem se život odvija. Tako su npr. stanovnici Malog i Velog Brguda etnički sasvim različitog porijekla itd. , a što je posljedica velikih migracija u srednjem vijeku. Studenjci su se, kako nam vrijedni Milić piše, orijentirali na volove, dok su na Zvonećoj prevladavale krave. Razlog tojme su Zvonejske njivi (zaštićeni spomenik kulture) koje su relativno male i na strmom terenu te su volovi tu beskorisni. Nadalje, na Zvonećoj je jedna od vrlo važnih djelatnosti bila proizvodnja vina dok u Studeni, mislim, to nije bio slučaj. Zvonećani su oskudijevali sa žitom dok su ga Studenjci imali dovoljno itd. itd.
Zbog svega navedenog jedva čekam nastavke u koje ću se, vrlo rado, uključiti sa usporedbama.

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #118 u: 15.02.2013., 09:32:29 »
jako interesantno, jedan drugi svet od onega kega znan, a skoro pod balkonon! :301

i jeno pitanje okole mačak...kako se gore zovu sivi, rekli bi pepeljasti mački?pul nas se takovi zovu Pušo, Pušić.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #119 u: 15.02.2013., 10:13:56 »
i jeno pitanje okole mačak...kako se gore zovu sivi, rekli bi pepeljasti mački?pul nas se takovi zovu Pušo, Pušić.

Moreš ga zvat kako ćeš jer ti ionako neće doć  :lol1 :lol3