Autor Tema: Klana i okolica  (Posjeta: 239847 vremena)

0 Članova i 35 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #180 u: 27.04.2013., 07:58:48 »
Jedna je priča da je za vrijeme Napoleona tu bilo mjesto vješanja . Poznato je da prilikom vješanja popušta  sfinkter. Pa od tuda ime Useravac - da prostiš, usrati .Kažu da za vrijeme gušenja dolazi do još neke prepoznatljive reakcije, ali to je nebitno za ovu priču.
Druga priča je da je tu bila ondašnja jug. - tal. granica. Kako su se mnogi bavili sitnim švercom, a neki bome i krupnim, to su reagirali pojačanim izlučevinama , valjda od straha.
Vezano za vješanje u doba Francuza u ovim krajevima je i toponim Gan(j)ga.
Sad tražim po rječniku ganga ili genga , ali ne mogu naći taj izraz za vješala. Ali - ja čito negđe. :wavey
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #181 u: 27.04.2013., 08:30:27 »
E da, to za vješanje sam i ja čula.  :facepalm
  Ispravno je ganjga. 

Hvala milić   :palacgore
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

duskom

  • Gost
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #182 u: 27.04.2013., 09:40:13 »
galge - drveni okvir za vješanje.... bilo čega  :knjizevnost

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #183 u: 27.04.2013., 12:48:17 »
Hvala duskom! Znači galge je naziv, vidim u rječniku iz njemačkog , za vješala. Mogao sam ja tražiti pod gange, rere i slično revanje. :skartoc
Znači iz galge je došlo do Ganjge.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #184 u: 27.04.2013., 13:23:20 »
Iz rječnika njemačkih riječi u zagrebačkom govoru pod slovo G:

gablec               dorucak
galge                vjesala
galgenhumor    gruba sala, cmi humor
ganjak              predvorje, natkriti hodnik
gas                   plinovita tvar, plin, (ubrzanje}
gater                viselisna pila, radnik na pili

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #185 u: 27.04.2013., 16:30:38 »
Ti elvis i duskom ste napola Zagrepčani.  ( Nadam se da nisam koga uvrijedio ). Ovdje germanizmi baš i nisu na plodnom tlu. Zato ni čudno da ja tu riječ ne znam. Odnosno čuo sam je i svrstao na pravo mjesto . Sad koji glas simo koji tamo...  :facepalm
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #186 u: 27.04.2013., 17:48:58 »
Treba samo čitat  :palacgore, Balade Petrice Kerempuha:

Citat:
Galge stoje na početku Krležine kajkavske pjesmarice, u njenu prvom stihu. Galge i tri obješena kmeta jedina su scenografija sablasnog prizora kojim otpočinju "Balada Petrice Kerempuha"
...
»bogcu galge, grofu raj!«

Kreleža je baš "volio" vješala oli galge:

Citat:
"Marš na galge ili marš na spomenik" - tim je gorkim stihom Krleža sažeo malograđansku opsesiju državnim veličinama: budite lojalni, podložni i pobožni pa ćete na kraju u svojoj palanci dobiti lijepi spomenik.


Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #187 u: 27.04.2013., 21:52:26 »
Da Krležu čitati. :lol3
Ja mislim da on nije pročitao sva svoja djela :knjizevnost  Pitaj duskoma da li bi rađe čitao Krležu ili Playboya.
A taj kajkavski mi baš nikada nije ulazio u uho.
Inače Krležu izuzetno cijenim da budemo načistu i puno sam ga čitao , ali ,eto, promaknuo mi Petrica.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #188 u: 28.04.2013., 11:24:56 »
Ne bi ni ja da nije bilo lektire  :coolwink

duskom

  • Gost
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #189 u: 28.04.2013., 16:19:23 »
Krleža... nikad dužih rečenica, i riječnik krcat tuđicama. Pročitao sve, ali ne i uživao u čitanju. Nekad pomisliš da se iživljavao svojim lamentiranjem, nad potencijalnim čitateljevim neznanjem.  :knjizevnost

Offline lappino

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.161
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #190 u: 29.04.2013., 05:39:37 »
Google test (invented by lappino) pokazuje da je Krleža daleko manje poznat od ... D'Annunzija... :greensmile

Test se izvodi na slijedeći način: na jeziku koji nije ni hrvatski ni talijanski upiše se traženi pojam u Google.

Testirao sam na ruskom.

Kao, ono, braća Slaveni i tako to, ali D'A. pokupi daleko više bodova od Krleže.

U svezi glede mjesta raznoraznih u Klani te okolo: kod nas ne postoje "pravi kopači", ekipa koja doslovno bagerima prekopava ratišta, ne bi li našla štogod.

Logika je jednostavna: nađu li mrtve borce (a nalaze ih, ono, u tisućama), predaju ih vlastima koje kupe jeftine patriotske bodove na "službenim" pogrebima, a zauzvrat se ekipa nakupi svekolikog ordenja te drugih stvari sklonih prodaji...

Kod nas je to vrlo rijetko, neorganizirano te neopremljeno.

Da je kao u Rusiji, okolica Klane bila bi prekopanija od kakvog otvorenog ugljenokopa... :pusiti
« Zadnja izmjena: 29.04.2013., 05:42:49 od lappino »

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #191 u: 29.04.2013., 09:21:32 »
U svezi glede mjesta raznoraznih u Klani te okolo: kod nas ne postoje "pravi kopači", ekipa koja doslovno bagerima prekopava ratišta, ne bi li našla štogod.

Logika je jednostavna: nađu li mrtve borce (a nalaze ih, ono, u tisućama), predaju ih vlastima koje kupe jeftine patriotske bodove na "službenim" pogrebima, a zauzvrat se ekipa nakupi svekolikog ordenja te drugih stvari sklonih prodaji...

Na sreću kod nas je to ekonomski neisplativo, tj izginulo je manje ljudi na širem području da bi tako nešto postalo isplativo, a i zbog terena ne treba ti bager nego speleo-oprema.

Osim toga, kod nas mislim da nema primjera da je npr tankerska jedinica naletjela na pješačku brigadu u povlačenju - bez AT zaštite. Kako su nakon toga morali prati tenkove i vaditi kosti iz gusjenica, za iskopati te poginule zbilja treba rovokopač i sito.  :(

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #192 u: 04.05.2013., 07:01:41 »
Jučer oko 18 sati , dok sam spremao ovu temu , pukla je veza , a  nisam imao vremena čekati i ponoviti postupak. Stoga isprika ako je netko očekivao novu pričicu , a ono - ništa.

DIČJE IGRE

     Kad si me pitav za dičje igre tev san, onako prez mislit, reć da se kot dica nismo igrali. Ma vraga se nismo igrali. Nismo se igrali vako, kot ča se danas dica igraju, z puno igrač. Ali i onda smo se igrali kad je bilo vrimena. Najveć  dok smo bili na paši z blagon.
    Najraje smo se igrali na pjoške. Pjoška ti je komad pjočastiga kamika. Staviv biš kakov okrugli kamik a pod njiga saki igrač bi div dogovoreni ulog. Veći frkolasi bi igrali za kakov solad, a manji za toke. Onda bi se po redu zbijalo ta kamik. Oni ki zbije bi tev da njigova pjoška ostane na mistu zbijeniga kamika. Tako bi dobiv se ča je tu bilo. Aš solad dobi oni čja je pjoška najbližja pojedinimu sovdu. Moglo se dogodit da oni ki zbije ta kamik ostane prez ijeniga sovda. Kad zbije, sovdi se razlete pa  jih dobi oni čigova je pjoška bližje.
    Igrali smo se i z britvicu. Ne, ni ti to britva za brit nigo žepni nožić. No,  tu britvicu hitaš z raznih dogovorenih pozicij tako da se mora zapičit va zemju. Oni ki najprvi pasa se dogovorene pozicije je pobidiv.
    Te britvice su rabile i za dilat turunke i švikavnice od mezdreniga jasena. Turunke se dilaju od napošniga komada jasena. Koru zarižeš, onako, kot ča je navoj na vidi i  pomalo odvojiš od drva. Na kraju još storiš pisak pa se to spojiš va turunku. Na turunku se moglo i sost ako si znav. Z tu turunku si mogav i krave dozvat kad bi se navadile na ta  zvuk. Turunka je mogla trajat i par lit, ali si pisak morav sako lito prominit.
    Od bazga se dilalo puškavnice tako da se srce, ko je mehko, probuši z kakovu drinovu paličicu pa ostane tubo. Onda bi se našlo kakovih majhanih boćic kot naprimer brinje od smrike. Boćice z tu paličicu porineš va to tubo od bazga i jako puhneš. Boćica zleti van i čuje se jedan zvuk kot da si z puške shitiv. Tako smo «pucali« jedan va drugiga.
    Zmišjan se da su, najveć muška, dica užala teć za kolon. To kolo je biv kakov obruč od bačve. Od malo jače žice se storila vodilica pomoću ke biš rivav to kolo i bižav za njin. Tako je naš Branko, kad je biv puli nas, šav na veronauk Sveti Matij bižeć za tin kolon. Rekav je da puno brže pride š njin nigo prez njiga.
    Igralo se i na skrivanje tako da bi jedan zažmav i obrniv se prama kakovimu zidu ili drvu. Brojiv bi do deset , dvajset ili do kuliko ste se veće dogovorili. Dica bi se poskrivala nigdi blizu. Kad je finiv z brojenjen počev bi iskat skrivenu dicu. Skriveni bi iskoristili priliku pa bi se, dok ih ovi ne vidi, na mistu kadi je brojeno, prijavili zijajuć « spas «. Kiga bi, ovi ča je brojiv, videv i prijaviv na to misto ta bi drugi krug iskav.
    I na lovjenje smo se igrali tako da jedan lovi a drugi biže pred njin. Kad koga ulovi onda daje taisti lovi.
       Divojčice su se drugače igrale. One bi si storile bivala. To je biv kot niki zamišjeni dom. Tu su si storile kot šparget, stov, vitrinu i tako. Onda bi imele kakove razbite lončiće, padelice pa bi kuhale , prale… Tako su se pomalo vadile ča će in kašnje najveć rabit. Znale su se igrat i na kamičiće. Igra se z pet okruglih kamičići . Jedan se hiti vajer i, dok on leti, morale su pobirat druge kamičiće . Po jedniga pa po dva i tako daje.  Jako rado su se igrale na pendu. To se na tnalu z kredu nacrtaju kvadri ,mislin da ih je sedan, i moraš z jednu nogu porivat pjočicu a da ti saki put ostane va pravimu kvadru. Dok su to igrale zapametiv san da su znale namajat:
      «Am salam
      podkolenice
      za Vazam».     
    Muški bi se igrali z boću ku su dilali od krp. Bile su i nikakove ke su bile kot od nike spužve. Nabijali su to kot pravi nogometaši. Muška dica vavik su volila boću.
Igrali su na boću najveć po cisti na Ravni kadi je bilo malo više mista. Kašnje, tamo već pedesetih, su igrali nogomet z pravimi, karpetonskimi loptami. Igralo se Pod brdi kadi je bila lipa trava pa su mnogi , čja je to sinikoša, bili protiv i nogometa i lopte .
    Va Domu , tamo od pedesetih kad je storen, igralo se Čovječe ne ljuti se, triju,  šah,  stolni tenis, tombolu… Va oštariji je biv i biljar pa su veči frkolasi igrali i to.
    Ča se tiče igar po zimi jasno da smo se sanjkali i drsili po ledu. Storile bi se sanjke od dasak pa se sanjkalo najveć Za brig. Va Ledinah je bila voda ka se po zimi zmrznila. Pa smo se onda znali drsit po tin ledu. Zmišjan se jene pričice vezane za led. Va Ledinah su se dica drsila i vragovala. Jopić Pikovićev je vaja va kakov grm zašav i rasparav si je brageše, ali i -  jaja. Drugi dan ni mogav va školu aš mu je to moralo zarast pa je z vrh Škoja zazvav učiteja zijajuć: «Gospon učitej ja danas ne moren va školu aš san si sa jaja rasparav!».

bižat - trčati
boća – lopta, ali i boća
boćica - loptica
brageše - hlače
čja - čija
dičje - dječje
dilat - raditi
dit - staviti
drsit - klizati
finit - završiti
frkolas – dečko star petnaestak godina
hitat - bacati
igrača - igračka
iskat - tražiti
karpetonska - kožna
mezdreno drvo – drvo u punoj vegetaciji
namajat - nabrajati
napošan – poseban, namijenjen nečemu
navadit - naučiti
obrnit - okrenuti
paličica - štapić
pjočast - pločast
porivat - poguravati
pride - dođe
prominit - promijeniti
rabit - trebati
razbit - razbijen
rivat - gurati
sinokoša – sjenokoša, livada gdje se kosi trava
solad – novac
sost - svirati
tet – htjeti, tev - htio
tnalo - tlo
tok - dugme
tubo - cijev
vadit - učiti
vajer – u zrak
vida - vijak
zažmat - zažmiriti
zapičit - zabiti



Džepni nožić
Izvor fotografije:http://www.njuskalo.hr/
« Zadnja izmjena: 04.05.2013., 07:03:25 od milić »
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.249
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #193 u: 04.05.2013., 07:47:56 »
 :bravo
Nadam se da su ti svidjele cure na latino plesovima, malo je falilo da i ja tamo zavrsim.   :greensmile
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #194 u: 04.05.2013., 13:44:40 »
Ako pažljivo čitate moje priče / e moj mile , moš mislit :lol3/ siguran sam da ste pročitali i riječ " karpetonska ". Ja sam objasnio da je to kao " kožna ".
Tako smo zvali lopte koje su bile, valjda ; od kože. Zvali smo ih još i " prave", ili " kožna ". No , da sada ne nastavljam priču , volio bih saznati porijeklo te riječi.
Vjerojatno talijansko ?
Prošeći se z manun okolo Trsata.