Autor Tema: Klana i okolica  (Posjeta: 239523 vremena)

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1200 u: 23.12.2017., 19:09:20 »
Prolaskom dionice iznad Lisca, osobno ne bih rekla da je učinjeno nešto strašno, mislim da će trebati proći neko vrijeme da se vidi kako će to na koncu biti. Volim vjerovati u struku. Dionica koju sam prošla je živo blato, ali kiša je i jutros padala.

Danas sam i ja prošao tu dionicu i moram reći da izgleda odlično, ni slično kao na tvojim fotografijama. S naglaskom na izgleda. Kada sam zakočio da fotografiram jedan od oštećenih "odvoda" za vodu, gotovo mi se bicikla ukopala u "makadam". Ako sa ukupnom težinom od jedva nešto preko 100kg mogu potonuti u cestu, mogu samo misliti kako će je uništiti prva (obilnija) kiša  :-X

I to nije jedini problem. Na dionici koja je išla nizbrdo prema Mlakama (ili Mlaki ?) bilo je osim tog propadanja ok. Može se proći sa bilo kojim automobilom.
Novi problemi su nastali kada sam se spustio do najniže točke i počeo uspinjati prema kućici Rebar. Nekoliko desetaka metara sam se borio ali na kraju sam mora sići s bicikle i gurati. No ni guranje nije bilo lako zbog materijala koji se lijepio na kotače. Što se baš i ne bi trebalo dešavati ( i nije se dešavalo prije "obnove")



A kada bi se nakupilo dovoljno blata nisam mogao ni gurati nego je trebalo stati i očistiti  :palacdole



Negdje od kućice Rebar prema vrhu je u nešto boljem stanju. Ironično, prije je bila donekle "razrovana" cesta li se moglo voziti,sada kada je skoro pa savršeno ravna nije za vožnju.  :(

Usput, na nekih 100-tinjak metara prije spoja na asfaltnu cestu prema Gumancu, kada sam izbio iza zavoja, na nekih 20-30 metara ispred mene na cesti je bio vuk:eek
No bez oklijevanja ali i bez neke velike žurbe, sišao je s ceste i otišao dalje/nizbrdo svojim putem a meni prepustio cestu da nastavim uspon  :palacgore




Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1201 u: 24.12.2017., 19:52:43 »
Jesi li se prisjetio onih slika sa snijega?
bolje biti vjetar nego list

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1202 u: 25.12.2017., 12:20:55 »
Nisam jer nismo bili zaključili jesu li nastale kao posljedica vukova ili lovaca  :)

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1203 u: 12.01.2018., 15:51:20 »
Nakon nekoliko godina iščekivanja, opet je izašao klanjski Glasnik u kojemu se jednom ili dvaput godišnje objavljuju vijesti i slično vezano za općinu Klana.
Ovaj broj je izašao dan-dva prije Božića 2017. Listajući ga zamijetih poznatu facu. Vjerujem da će i mnogi od vas prepoznati tu njuškicu ala Benito. :m055
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1204 u: 12.01.2018., 23:43:47 »
Ovaj broj je izašao dan-dva prije Božića 2017. Listajući ga zamijetih poznatu facu. Vjerujem da će i mnogi od vas prepoznati tu njuškicu ala Benito. :m055

Ja prepoznajem samo fotografiju na naslovnici  ...  :)

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1205 u: 12.02.2018., 14:20:26 »
Iznenadilo me kada sam shvatio kako je Klana nekada bila "gola"! :eek

Pa tu nema ni grma a kamoli drva:


Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.351
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1206 u: 12.02.2018., 14:58:11 »
Prije 70-tak godina su pošumljavali  :palacgore
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1207 u: 12.02.2018., 15:28:33 »
I bogme su pošumljavanje dobro obavili  :palacgore

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1208 u: 16.03.2018., 20:35:56 »
stavljan tu jednu poruku koja je originalno objavljena na fejs stranici su Estavela a učinila mi se zanimljivom:
https://www.facebook.com/groups/212571873748/?multi_permalinks=10156162059518749&notif_id=1521142339026076&notif_t=group_activity&ref=notif

Bok! Našao sam neki tekstić koji sam napisao za nešto šta nije nije nikad izašlo... nabrijavanje na
Gotovž, to je bilo prije puuno godina, moram iskopat datum...
Jedna od najljepših jama Kvarnera
Gotovž, Klana
DATUM????
Kuzma se nabrijo na Gotovž i tvrdi da otkako nema vojske jama je čista (bez fekalija)...
Po Kuzminim uvjetima stižemo u Klanu do špiljskog ulaza oko 6:20 ujutro. Brzo se oblačimo i upadamo. Jama guta hladan zrak i zidovi su suhi. Odmah nakon prvog sidrišta i kosine stižemo na migoljavi vodeni tok. Prekrasan prostor isklesan pod silinom vode i jezerca koja se pretaču jedno u drugo kvari grozan smrad fekalija i sluzavi tamni sediment ispod bistre vode.
Doduše odmah po ulasku u jamu shvatili smo što nas čeka jer iz taložnice koja sabire kanalizacijski sustav iz cijele Klane tiho curi prema špiljskom ulazu...
Uskoro dolazimo do vertikale. Spuštamo se niz 60 metarski slap i nogama se odgurujemo u stranu, pazeći da ne skliznemo pod sluzavi ljepljivi slap. Spuštajući se odmičem tijelo i pogled, svaku odbijenu kapljicu slapa koja mi pada na usne psujem obilato. Spuštajući se dolje sve je veće oko Mordora, crno jezero koje ispunjava gotovo cijelo dno od cca 20x10m. Jezero je vjerojatno svojevrstan filter u kojemu ima svakojaka smeća, voda je odvratno crna i ne razumjem kako u njoj preživljavaju pijavice (uz muhe jedini primjećeni živi organizmi). Iza jezera ruši se prekrasan prostran bijeli prostor, vrtložni lonci i zidovi kanala u potpunosti ukrašeni tapetama sa uzorkom rudistnih fosila snimljenih "En Face". Nakon prostrane isprane kosine ispadamo u vertikalicu zatim u lijepu prostoriju iz koje se ruši savršena strma cijev fi-4m ispod koje ulazimo u sljedeću vertikalu. Tu se nalazi druga nakupina siga a priči tj. bateriji Makite dolazi kraj...
Tužno pozdravljamo kolegice muhe, bacili bi kamen niz vertikalu, no takve stvari su u cijeloj jami velika rijetkost. Glavaš je za vrijeme spuštanja snimao poligon, što će reć da smo se spustili cca -150m ispod ulaza. Nakon 12 sati ispadamo van, pomalo ljuti jer je jama prekrasna, prostrana, nezahtjevna, vrlo pristupačna i sigurna (ako izuzmemo navalu vode i prljavštinu). Da na ovaj način nije zagađena sigurno bi bila česta meta posjeta i lijepo vježbalište speleologa.
...Još uvijek u konobi stoji čuturica koja mi je upala u prljavu vodu... gadi mi se prat je... no opet me nešto vuče da krenemo dalje ...300m jame 10km od kuće, 100m od asfalta, a možda ima još?
D.Reš
bolje biti vjetar nego list

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1209 u: 18.03.2018., 17:29:09 »
Ovu fotografiju skinuo sam sa Fb a postavio ju je Saša Dmitrović.
Interesantno bi bilo otkriti poziciju, a i vrijeme snimanja.
P.S. Jazbac, znan, znan da je Lipa va općine Matuji ma morda je ovo pedaj va klanjskoj općine. :k055
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1210 u: 18.03.2018., 19:11:01 »
Ovu fotografiju skinuo sam sa Fb a postavio ju je Saša Dmitrović.
Interesantno bi bilo otkriti poziciju, a i vrijeme snimanja.


Zamoli ga za fotografiju u punoj veličini, a ne ovako masakriranu.
Po položaju vozila i brdu iza sa Klanjske strane.
Kad, pogledaj zahtjev.

Offline jazbac

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.113
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1211 u: 18.03.2018., 21:13:04 »
Po mane ovo ni va Rupe! Od Rupi do Lipi je skoro 2 km, ali mi ova okolica "ne drži vodu".

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1212 u: 18.03.2018., 21:49:43 »
Ovu fotografiju skinuo sam sa Fb a postavio ju je Saša Dmitrović.
Interesantno bi bilo otkriti poziciju, a i vrijeme snimanja.


Zamoli ga za fotografiju u punoj veličini, a ne ovako masakriranu.
Po položaju vozila i brdu iza sa Klanjske strane.
Kad, pogledaj zahtjev.
Zamolio, vidjet ćemo efekat.
A što se datacije tiče, misliš da je fotka nastala prije potpisivanja Pariških mirovnih ugovora tj. 10. 2. 1947.? :hmm Moguće i to vrlo. No, moguće i da nisu skidali tako "lijepo" napisan transparent. :p015
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1213 u: 18.03.2018., 23:19:41 »

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1214 u: 19.03.2018., 11:14:34 »
Detalji, detalji, ... kad se previde, ako je ono putokaz sa oznakom udaljenosti do Lipe onda je to snimljeno prije raskršća u Rupi iz smjera Rijeke.
Godinu nastanka fotografije (1946 ili 1947, nešto se nazire?) i od kuda su osobe na fotografiji (H-1, Zagreb?) mogla bi dati registarska oznaka vozila i to što su osobe u civilu.