Autor Tema: Klana i okolica  (Posjeta: 239894 vremena)

0 Članova i 28 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline jazbac

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.113
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #165 u: 12.04.2013., 21:48:20 »
 :bravo Milić. Koliko sličnosti toliko i specifičnosti. Baš guštan to čitat, a i spravjan usput, aš vej ga vrah mogal bi me veliki šef hitit vanka s foruma ako ne buden dobar :greensmile

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.249
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #166 u: 12.04.2013., 22:09:59 »
A jel? Onda bi se i ja mogao zabrinuti oce li me izbaciti ... Taj veliki sef... :hmm :popcorn
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline jazbac

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.113
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #167 u: 13.04.2013., 06:53:39 »
A jel? Onda bi se i ja mogao zabrinuti oce li me izbaciti ... Taj veliki sef... :hmm :popcorn
Lleon nam je jednom zgodom ispričao kako su na jednom forumu članovi izbacili šefa. Se sjećaš?

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #168 u: 13.04.2013., 08:09:09 »
Hvala Riječanka, hvala jazbac na komplimentima.
Jazbac tebe ima sagdere.  Počel si zihajat z pašteti kako bi Meske rekal.
Najme ča? Otpren Novi list , a ono buf jazbac - bičiklist. :bravo  :wavey
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #169 u: 15.04.2013., 22:44:09 »
Odužila se zima   :citam2









Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

duskom

  • Gost
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #170 u: 15.04.2013., 22:56:48 »
iako je sve golo ... nema lišča ... ambijent je topao, čak jesenski, ali vrlo ugodan !!! :palacgore :palacgore :palacgore

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.587
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #171 u: 15.04.2013., 23:17:42 »
i golo i toplo i ugodno. supač

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #172 u: 16.04.2013., 09:18:09 »
golo i toplo, ma što to vas dvojica opisujete ...  :lol1 :lol2 :lol3 :rollin2

duskom

  • Gost
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #173 u: 16.04.2013., 09:23:14 »
 :djavo :djavo :djavo

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #174 u: 16.04.2013., 21:14:01 »
 :lol1 :lol3
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #175 u: 19.04.2013., 20:33:44 »
Kad počne ovako grijati ni vrag me ne bi zaustavio u kući. A još imam i nekog dodatnog angažmana ...  :help2 Tako da sam jedva jedvice odvojio koji sat za dovršiti ovu temu. Ako iduća ne bude sljedeći petak - meni će bii najviše žao.
Ne moren bit va kući po ovakovimu vrimenu i kjucat po kompjuteru pa bog.
Ča ni lipje prošećat z rukami na riti po npr. Pećinah? I tamo srist kiga parićaniga za biricu :beer2 .? I malo poćakulat

ŠKOLA

    Dok je bilo Studeno pod Austriju mi  školani smo školu šli Klano. Tamo je bila pučka škola i durala je tri lita. Skoro niki  ni  šav daje va školu aš prva veća škola je bila va Kastvu ili v Riki.  Jedini z sela ki je šav va Učitejsku školu Kastav biv je Milan Bregarov  trejsetih lit  Saki dan je šav hodeć va Kastav i nazad va Studeno  Poginiv je,  nebog, va Drugimu ratu. Za poć tako va školu tribalo je civ dan zgubit ili pak bivat na fitu ča je bilo skupo.
    Potle  Prviga rata, kad je Klano pripalo Taliji, škola je bila va Bavdini kući dok nismo storili novu ka je i danas tu. Osnovna škola je sad , va Kraljevini SHS, durala četira lita.
    A gradnja te nove škole je bila zamišjena još za vrime Austrije.  Ali Prvi svecki rat je to ofermav. Kad se videlo da škola va Bavdini kući ni pravo  rešenje,  se počelo opet razmišljat o novi školi . Me par da se nigdi okoli 1930-iga  lita odlučilo storit novu školu . Brzo su počeli i dilat na nji ali se to oteglo. Aš vavik su problem bili sovdi. Nikad ih dosta.
    No, škola je ipak storena. Va novi školi su se dica počela vadit 1936. lita nakon velih muk.
    Od prviga dana su bili problemi z tu školu aš nisu je baš storili kako rabi  Podi su se brzo zdigli , po zidi se dilala plisan, učiteji nisu redovito dobijali plaću… Ma brig kuliko god ćeš. Ja san va to vrime biv precednik Školskiga odbora  tako da san mnogi korak storiv i va Kastav, a bome i va Sušak vezano za školu.
    A va školi je bilo dobrih učiteji. Nikako najboje se snašav  Lojzić Rubeša iz Spinčići . On je tu službovav od kraja 1936. lita do Drugiga rata.. I dica su ga lipo prijela i zajno su ga , aš je biv majhan, a debev, prozvali Boćica .
    Učiteji su bili, za naš zaprt kraj, jako napredni. Oni su bili školovani  tako da su puno i znali. Va školi su storili i jenu majhanu knjižnicu va ki si mogav posudit kakovu knjigu ili pak kakove novine o poljoprivredi i slično.
    Dica su za vrime Lojzića, ki je biv jako aktivan, posadila boriće Na vrhu. Učitej Lojzić je vodiv i školu tambure prvo rata. Ma čuda dobra nan je taj , a i drugi učiteji, storiv. Š njin san puno povidav i to je biv jedan od pametnijih judi ke san upoznav.
Prvo Rubeše je biv još jedan Lojzo ali Marot ki je , jast mislin 1936-e ,  šav va Kastav dilat pa je tamo biv i derehtor škole. Biv je isto odličan učitej. 1941.lita , kad su Talijani prišli, je finiv va internaciji . Tamo, va Taliji , ja mislin va logoru Gonars , je i umrv .
    I učiteji prvo Lojzića Rubeše su lipo dilali , ali jin je bilo jako teško. Tako da su niki komać dočekali da pobignu z Studeniga. Jako puno se moralo dilat po šumi i po poju tako da nikad ni bilo dosta ruk. A ki će ti pomoć bez pitanja nigo tvoj otrok . Pa smo, kad su bili veće potribe, dicu zemali z škole. Mnogi put san šav učiteja prosit da pusti Iveta z škole da more poć smanu po drva. Teško je bilo nan , ali i učitejon z nami.
    Muka je bila kad su Talijani prišli pa su va školi, ku smo krvavo zaslužili, počeli učit, na silu, dicu na talijanskimu zajiku. Sa prezimena i imena su potalijančili tako da je Mrvčić Ivan postav Mervchich Giovanni, Brmalj Anton je biv Bermali Antonio.
Učitej Lojzo Rubeša je iz tiga grdiga vrimena spasiv jednu teku učenice Nevije Šebelje va ki se lipo vidi kako su talijanski učiteji dilali z školsku dicu. Teli su da budemo Talijani.
    Bila je jena talijanska učitejica , jako mršava i visoka. Nervozasta je bila. Na stolu je držala dvi šibe. Jena debja, a druga tanja. Tako ih je i porabjivala. Ako je dičji dišpet biv manji onda bi ga z tu tanju šibu po prstih udrila i to tako da su dlani morali bit obrnjeni po zgoru. Par puti bi te opalila po njih. To su dica  zvala  ribice. Ako bi pak dišpet  biv veći onda je zgrabila debju šibu i udri i po riti i po hrtu i kadi god je  arivala . A dica kot dica . Kumedijala su, a ona ih ni znala  umirit. Va zadnji klupi su sidili Vlatko i  Jopić. Pa kad ni mogla z besidami ih umirit hitila je nike kjuče va nje tako da je mićimu Jopiću nos razbila. Va kući Anice Paunović , ka je do škole , je bila talijanska bolanta i zajno ga je učitejica tamo zapejala. Dohtor mu je  ofermav krv i i previv ranu. Od onda mnoga dica nisu ni šla va školu. A roditeji se nisu jako jadili na nje. Tr i tako je to još malo duralo aš su i partizani već okoli se javjali.
    Četrdeset i četrte  su Njemci važgali školu kad i so selo . Po litu te iste četrdeset i četrte je počela i partizanska škola ku je vodiv učitej Benaš od Zorzići. Prve ure su se dica vadila pod jednu črišnju va Blatnimu klancu. Moreš mislit ku kvalitetu je to učenje imelo. Ali važno je bilo da dica i judi vide da i partizani maju školovanih judi med sobu. Taisti Benaš je kašnje dilav va klanjski školi  Matematiku i njemački je predavav, a biv je jeno vrime i derehtor škole.
    Pred kraj rata je škola bila i va Jožini kući Puligradišće. Škola je, nakon rata do obnove , bila va Fapkini kući na Vrhu. Prva učitejica je bila Dinka Seršić ka je bila ovdi nigdi do 1948.. lita. Zmišjan se da je klupe va ti provizorni školi od tavaloni storiv Jože Kanjeričin. Nakon učitejice Seršić učitej je biv Zovko. Pozabiv san mu ime.  Od 51. pa do , me par, 59.je biv učitej Josip Lučić. Najdaje je z dicu dilala učitejica Veljka Rakočević nikako od 1960. pa do 1970. kad je prišla Zorica Šnajdar.
    Kad bi dica finila četire razrede šla bi va  klanjsku školu do osmiga kuliko je kašnje durala osnovna škola. A onda daje va srednju v Riku ili kamo drugamo.

 


Škola u Studeni

Izvor fotografije: http://www.lokalpatrioti-rijeka.com by Riječanka


Boćica -loptica
črišnja - trešnja
dilat – raditi
durat - trajati
jadit - ljutiti
ofermat - zaustaviti
majhan - malen
vadit - učiti
sovdi - novci
storena - napravljena
šav - išao
školani – učenici, polaznici škole
zaprt - zatvoren
zemat - uzimati



« Zadnja izmjena: 19.04.2013., 20:35:46 od milić »
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #176 u: 19.04.2013., 20:55:38 »
...aš vej ga vrah ...
Jazbac, kako biš ovo prevel na službeni zajik?
Moji su imeli uzrečicu " vi mu vrag mater." u smislu : "vrag će ga znat"
Ovo vej je interesantno. Slovenski vem je znati pa valjda od toga?  :help2
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline jazbac

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.113
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #177 u: 20.04.2013., 21:23:34 »
Neki dan smo imeli raspravu o temu "vej". Točno je da bi se to moglo prevest kao vrag će ga znati. Pitanje ću proslijedit mg. Kukurinu ki je lingvista pak bi on mogal znat zač i od kuda "vej" :knjizevnost

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #178 u: 26.04.2013., 10:19:09 »
CISTA
    Prvo ti je cista šla prik Vrha na Antonovu prenku i onda daje do Useravca kadi se spaja z glavnu ka gre od Marčeji prema Klani i Škalnici . No to ni ni bila cista, za pravo reć. To je biv kolski put vas zdrsan i nakrivjen tako da je bilo jako teško pun voz pejat po takovimu putu.  Kad  je storena nova država mislili smo , nas par va selu , da je to dobra prilika za storit nike stvari za ke prvo nikad ni bilo voje od strane Austrije. Jedna od tih stvari bila je cista. Cista je zamišjena, a kašnje i storena, tako da gre Puli Gradišće pa do Marišćine kadi se spaja z glavnu cistu.
    Ta cista se na ruke dilala ča znači da ni bilo mehanizacije. Samo kramp i lopata i kaika mina. Va to vrime judi su jako teško živili i nisu imeli nikakoviga stalniga zaslužka tako da su komać čekali da se more čagod zaslužit bilo kadi. A ovi ča su financirali gradnju su to dobro znali pa su tu neimašćinu skorišćivali. Tako da su juden njihovu muku najveć plaćali va frmenti. Pa su tu našu cistu nazvali «kukuruzna cesta», Ma sad je li bila kukuruzna ili frmentna cista manje je važno. Važno je to da smo mi cistu dobili i to dosta rano – 1932. lita. I danas je skoro ista kot ča je onda storena.
    Zogar prvo Drugiga rata je biv Mate Puhov. Popravjav je cistu ča gre do Marišćine, ali i onu ča gre skroz do Želiznih vrat. Puli puta bi se natuklo batude pa su se storili mući, tako, od približno jedniga kubika. Z tih mući se zemala batuda i krpala cista kad su se storile škuje. Se su to plaćali furmani na misec priko župana ki je pobirav sovde. Posle rata niko vrime su kot zogari dilali Jože Vardoć i Mate Marajski.
    Cista čez Marišćinu nas je spasila aš je puno lagje bilo zapejat voz drv v Riku nigo prvo. Ali još vavik je povezanost bila loša. To je trajalo se dok ni prva kurjera prišla va selo, ali komać krajen pedesetih lit.
    Prvo rata ti je šla kurijera z Kastva do Sušaka čez Sveti Matij  do Saršoni pa  prik Kopice na Trnovicu i daje po cisti prik Čavji do Sušaka . Tako da, ako si tev poć  na Sušak al va Kastav, si morav poć Saršonon ali Sveti Matej. Zmišjan se da je  šla saki dan i to dva put. Kuliko je koštala karta ne znan ,ali ni  bila baš jeftina aš su Gromičani, ki su dilali po Sušaku, šli hodeć . Vozili su ju neki Čabrijani. Ja mislin da se jedan zvav Milivoj. A kakova je to cista bila!? Prik Kopice je bilo tuliko uvijali da ti se va glavi smuti. Povidala mi je jedanput tvoja mat da su šli oći ki je biv va bolnici na Sušaku.  Toliko da ji je bilo slabo da je se shitala z sebe i da ni mogla poć zajno do oće nigo da je pred bolnicu čekala dok ji ni bilo malo boje. A oni mostić drveni na Trnovici… Samo si čekav kad će past sam od sebe . A  kad je šla kurijera prik njiga  se je škripalo  Dobro da se ni čagod grdiga  dogodilo
    Posle drugiga rata, kad je prišla kurijera va selo, mnogin se je život prominiv . I to na boje. Rika je postala jak industrijski grad ki je tribav puno dilavci. Pa su Studenjci počeli dilat po poduzećih. Najveć su dilali po građevinah kot manuali .
    Jasno, skoro san na nju i pozabiv, bila je i cista prama Klani ka je , od kad ja pamtin , vavik šla ovuda . Samo smo je malo širili kad je tribala kurjera počet vozit.
Postoje i mnogi puti okoli sela ki su storeni kako bi judi mogli prit do svojiga parta. Jedan  od važnijih puti je oni ča gre za Gromišćinu. Gre od Blatniga klanca čez Jurišin do Kukujani. Nikad je biv boje nikad huje prohodan za kola , ali on je tu i dandanas.



Uploaded with ImageShack.us


 
Cesta kroz Marišćinu
Izvor fotografije : Panoramio by kelvis



batuda – usitnjen kamen
boje – bolje
cista - cesta
čagod- nešto
dilavac - radnik
frmenta- kukuruz
furman - kočijaš
gre - ide
kaika - poneka
komać - jedva
kurjera - autobus
huje - lošije
muć – hrpa usitnjenog kamena
oća - otac
parat – dio imanja
puli – pored, kraj
se - sve
shitat - izbaciti
sovdi- novci
škuja - rupa
uvijal - zavoj
zajeno - odmah
zaslužak- zarada
zdrsan - izlizan
zemat - uzimati
zogar - cestar
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #179 u: 26.04.2013., 22:05:55 »
Milić, znaš li detalj kako je Useravac dobio naziv Useravac?  Tu sam priču slušala i potpuno zaboravila   :hmm
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)