Autor Tema: Klana i okolica  (Posjeta: 239869 vremena)

0 Članova i 6 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #210 u: 15.05.2013., 17:25:57 »
Jedna riječka firma dobila je na javnom natječaju rušenje, te obnovu mosta u Klani kod pošte kojim se ide prema pilani ... na njemu je sve ove duge godine preživio na ogradi sa jedne i druge strane pravi pravcati fascio --- Danas sam poslikao taj most i dotične fascie, no sad mi se eto baš nešto na da radit s fotkama, pa neka malo pričeka ... fotke uskoro!
:greensmile



Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #211 u: 17.05.2013., 13:02:17 »
BELA NEDEJA

    Bila nedija ili Bela nedeja , kako reku va Kastvu , ni samo samanjski dan Kastva i Kastavšćine nigo i šire okolice. Tako su na samanj znali prihajat judi z Bodulije, z Istre, Hrvatskiga , Kranjske… Mi smo najveć šli na samanj zarad mićih  prašćić ke bimo tu kupili i gojili do klanja. I dan danas se ta div Kastva , kadi su ih prodavali , zove Prašćarija. 
    Mi smo na samanj prihajali dva dana . Prvi dan , nediju , bimo šli , sa familija ,  malo na špaš . Kupili  bimo kakovo kosje, kosu, sikiru, limu, kosir… Ženske bi si kupile kakov rub, flajdru , neč za na postej , kakov komad pošade…Dičina bi isto dobro pasala aš bi kiiki dobiv organić, kakov fičić na petešića ili ku drugu igraču. To ni puno guštalo, a dičina su bila zadovojna.
    Znaš kakov je to petešić? To ti je tako jeno desetak centometri visok petešić storen od pečeniga jila . Je jih i od tankiga plešića. Na njimu je  jedan rezervarić va kiga se lije malo vode pa mu se odzada puše čez škujicu. Ma jako lip švik , onako , kot tičić.
    Ja, i ča san ono tev još povidat? Aha o Bili nediji san povidav.
 Divojčice bi dobile kakovu pupu al kako to Kastavci reku minju. Morda kakov svilni rub, kakov facolić. Tako da bi za Bilu nediju si bili zadovojni.
    Bilo je na sakin kantunu ča za pojist i popit  Na par mist se i plesalo – na Fortici, na Crekvini, pod Ložu i po oštarijah. Još tamo dvajsetih lit se užalo sost na mih, ali brzo  je se više mlajih dečki soplo na armoniku pa  su mih pomalo zrivali . Danas se više govore da bi ga tribalo vrnit bar va tradicijsku muziku. Ali ki će sost kad već niki ne zna . A i Jure Škohov , ki je med zadnjimi po Kastavšćini sopav, je zdavna umrv.
    Meni je najveća muka bila drugi dan - pondijak za Bilun nedijun poć z starin ćaću po prašćiće. Ta dan se zove Beli pondejak , a samanj posajmica.  Šli bimo čez Marišćinu  pa
znad Marčeji prik Jardas va Kastav. Puli Marčeji smo imeli nikakov rod pa bimo se tu ofermali. Stari ćaća bi popiv ki žmuj vina i već bi ga prezelo aš ni biv navajan pit. Još se ofermav pul Jardas i dok smo prišli Kastav već je biv načešen. Sad još na samnju dok se pogajav za prasce bi još ča popiv tako da bi ga se fanj nabrav. A kupit praviga prašćića to ti je , mali moj , vela filozofija. Mora mu repić bit zavit , trubac mora bit onako podugast , a dlaka  mora bit bila. Ne daj bog da je črna. Uši ne preveć klempaste . a zubi zdravi . Ma pun klobuk siga i sačiga ti mora imet zdrav prašćić.
    No, i kad bi stari ćaća to zbrav bimo pomalo šli nazad. Ja , dečkić od sedan osan lit , dva , tri prašćića po dvajsetak kiv i jedan stari , pijani prašćina od sedandestak kiv . Nisan znav ću li pazit na prašćiće ili na stariga ćaću. Lito za liton je bilo tako da san š njin šav na posajmicu prašćiće kupit. I moran priznat da su si ti prasci , ke je on zbrav , bili zdravi i dobriga petita. Zato je i šav , vaja , po nje aš da ni bilo tako siguro ga ne bi pustili već po nje. A i ja, kako san šav stariji , san se privadiv na to pa san pomalo i ja počev uživat va posajmici , a bome i va vinu.


bila - bijela
čez - kroz
črna - crna
div - dio
facolić – rupčić, maramica
fanj - dosta
flajdra - haljina
fičić - zviždaljka
guštat – vrijedi /roba/
jilo - ilovača
igrača- igračka
kantun - ugao
kiiki- poneki , koji i koji
kosje - drveni dio kose
ku - koju
lip - lijep
lije – ulije
lima - turpija
mih - mijeh
minja – lutka, djevojčica
nabrat - nakupiti
načešen – žarg. pijan
navajan - naučen
ofermat - zaustaviti
organ – usna harmonika
pasat - proći
petešić - pijetao
petit - apetit
plešić – limić, tanki lim
pogajat - pogađati
postej - postelja
pošada - posuđe
preveć - previše
prezelo - preuzelo
prihajat - dolaziti
pupa - lutka
rub – rubac, marama
sakin - svakom
samanj - sajam
siga i sačiga – svega i svačega
stari ćaća – naziv za djeda
škujica - rupica
špaš - zabava , izlet
švik - zvižduk
trubac - njuška
užalo - običavalo
vrnit - vratiti
zavit - savijen
zdavna - odavna
zrivat - izgurati
žmuj - čaša



Uploaded with ImageShack.us

Ovakvi su praščići bili na posajmici na Prašćariji u Kastvu
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #212 u: 17.05.2013., 19:42:54 »
 :bravo
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #213 u: 18.05.2013., 21:42:22 »
Riječanka ,vidim da od jučer plješćeš , a zaboravio sam ti reći hvala. :wavey
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #214 u: 19.05.2013., 21:04:53 »
Riječanka ,vidim da od jučer plješćeš , a zaboravio sam ti reći hvala. :wavey
:toyou
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #215 u: 24.05.2013., 09:27:07 »
DILO Z DRVI

    Ovako ti je to bilo , mali moj. Prodaja drv je biv jedan od načini kako zaslužit kakov solad za preživit. Kako je naše selo okruženo z šumun to je do drv bilo blizu . Ali je biv dug put do sovdi . Najveć je bukve, grabra biliga i črniga , malo hrasta i cera. Daje od sela , još višje,  počne i crnogorica. Bukovine je ipak najveć .
    Prvo nigo ča si tev poć va šumu sić , morav si zvat lugara da ti bula drva ka smiš rušit.
Lugara smo, kot i zogara, sami plaćali prik zemjišne zajednice. Lugar je trejsetih lit biv Ive Matešin. Biv je jako strog. Povida se da je svoji ženi Joži multu naplativ. Potla Drugiga rata lugar je biv Dolfo Piković, ali onda se plaćalo drugače , prik države.
    Govore da se va šumu ne re sam aš je rušit drva jako opasno dilo. Kako je nikada bila puna šuma judi to bi ti ki priskočiv na pomoć kad je rabilo. Je li da ti rabi pomoć ča prepilit je li da ti se ča grdiga dogodi. Ja san najveć puti biv sam . Ni biv ki za poć zmanu. Najprvo je Ive biv majhan. Potla je prišav rat. Onda se oženiv i šav ća bivat. Tako da je od njiga male koristi bilo
    Ja san šav veselo va šumu aš san tamo biv na miru . Niki me ni jadiv . Tamo san biv doma. Zev bin si komad kruha, kakovu kapulu i sardine va škatuli, ča za popit i, ča se hrane tiče , jast san biv namiren. A poznav san saku stazicu, saki grm.  Pa i tiće bin poznav po šviku. Znav san kako šviče šoja , kos , drozg… Drozge smo i jili aš su bili veliki i do dvajset dek teški.
    Za drvo zrušit triba ti sikira, pila, zagvozde, bat i puno jakosti . Na drvu se najprvo z velu pilu vodoravno podpili malo manje do sredine drva odnosno do križa kako mi
rečemo. Za to dilo rabe dva pilača. Onda se pod kuton od približno četrdeset i pet stupnji zapili drugi riz. Tako se dobije jedan komad drva kiga se z baton zbije van.
Onda se pilači presele na drugu stran i pile vodoravno prama timu dilu kadi je biv ta zbijeni komad. Kad otpile fanj duboko onda se već pila teže vuče aš ju drvo pritišće. To je znak da se zabije zagvozda ku pomalo podbijaš kako daje pilite. Moraš pazit kamo će drvo past kad ga prepiliš. To zato da se ne zavrti pak pade po tebi i ubije te.  Mora se pazit i na drugo drvo da ga bez potribe ne šundraš. Kad je drvo na tlu najprvo mu se vije oznamu. To zovemo ohrašćit. Hrašći se z sikiru, a debje vije se otpile .Ohrašćeno drvo se krca na kola z capinon, a teža debla se krcaju uz pomoć henduka i legnji.
    Doma se to deblo prepili na odrejenu dujinu. Ta komad je obično dug 25 centometri.  Zovemo ga furak. Njiga se raskala na manje komade. Ta raskalana drva su se prodavala takova , skoro friška, ali i prosušena ka su bila pedesetak posto draža.
Prosušila su se doma tako da su se rastresla po sušili. Spod sušili je bilo pališće kadi je goriv oganj od sitnih drvac. Moreš mislit kakov dim je biv va selu kad je skoro saka familija sušila drva. Mi smo to dilali pod štrim , ali more se dilat i na otprtin.
Nikad se ni , kot danas , vozilo meternice za prodat nigo je se bilo vezano va butorice. Kašnje, kad smo došli do vrić, smo prodavali na vriće. Staviv biš vriću punu drv na hrbat i nesi je na peti pod. Ni bilo lahko to dilat, ali kad se mora ni ni teško.
    Ja, znan, znan. Smiron ti povidan od tih butoric , a ti ne znaš ča je to. Znači, drva dujine dvajset i pet centometri i skalana se slože približno za jedan naročaj i zavežu ili z trtu ili z škrembuton. Evo, je li ti sad jasno ča je butorica? Zavezani naročaj drv .
Na voz je moglo stat približno četiri metra drv ili okoli tristo butoric.
    Kad si tako parićav jedan voz drv, obično jedan put na šetemanu, morav biš poć financon va Useravac da ti daju jedan dokumenat ki se zvav Izvoznica, Prez tiga dokumenta nisi mogav drva pejat jerbo su na granici i naši i Talijani pitali za njiga. Na granici si morav pokazat i putnicu. Voli su isto bili registrirani pa su okoli rogi imeli zavezane pločice od olova na ki je biv utišnjen broj. I voz je imev registarsku pločicu tako da smo si bili registrirani aš si i ti morav imet putnicu za prik granice pasat.
    Obično se pejalo nikimu ki ti je još prvo naručiv drva. Ali bilo je dosta situacij kad nisi imev kupca. Onda si šav okoli i ponujav drva . V Riki , na Žabici , je bilo , se do pedesetih lit , misto kadi smo mi z Kastavšćine , Ćići i Brkini prodavali drva. Gromičani i Gorani su prodavali na Sušački placi. Na Žabici je bila i vaga pa se moglo prodavat na pezu.
    Se ovo , ča ti ja govorin, se misli na drva za v oganj. Ja nis nikad dilav drugo dilo z drvi . Ali bilo je judi ki su dilali po šumi kot pilači i tesači. Od debjiga drva su dilali grede, tavalune, daske… Ali to je već nika druga priča.
    Va šumi je, kad su se pojavile motorne pile, bilo lagje dilat. Tamo nigdi okoli 1966-iga lita je Jožetu Puhovimu sestra Zdenka pripejala motorku iz Švicarske kadi je dilala. Rekla mi je da je koštala hijadu i dvi sto franak. To je bilo jako puno sovdi. Ja nis nikad dilav z motorku tako da ti od nje ne moren niš povidat. Ali da se lagje dilalo š nju nigo z pilu i sikiru, to siguro.

bulat – označiti / lugar /
grdo – ružno
(g)re - ide
henduk – alat šumara
jadit - ljutiti
legnji – grede za ukrcaj drva
majhan - malen
metrnica – drvo ispiljeno na dužinu od metra
multa - globa
naročaj – naručaj
nikad - nekad
pališće – mjesto gdje se pali vatra
parićat – pripremiti
peza – vaga
prvo - prije
rabit – potrebovati
riz - rez
sić - sjeći
skalana - iscjepana
smiron – stalno
smit - smjeti
šav - išao
škatula - kutija
škrembut – uže određene biljke penjačice
štrim – natkriveni prostor
šundrat – uništiti
tev - htio
trta – uže od  divlje loze
vija – grana
zagvozda – drveni klin
zavrtit – zaokrenuti
zogar - cestar
zmanu - samnom







Uploaded with ImageShack.us

izvor fotografije : http://www.istarski.hr
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #216 u: 24.05.2013., 09:39:20 »
Evo , uz vremensku stisku , ipak sam uspio i ovotjednu pričicu lansirati.
Nažalost sve teže lovim taj ritam, a i vreća s pričama je skoro prazna pa ... Vidjet ću ako mogu još nešto pripremiti . U planu je još desetak priča. Imam razrađene 3-4 , ali moram još pažljivije pripremiti II svjetski rat i NOB te posljeratnu obnovu. :wavey
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #217 u: 24.05.2013., 21:01:23 »
DILO Z DRVI

 ...   
    Ja san šav veselo va šumu aš san tamo biv na miru . Niki me ni jadiv .  ...
I mnogi još.. i dan danas..  :coolwink
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #218 u: 31.05.2013., 19:29:42 »
Pažnja i pozor!
Za sve koji nestrpljivo čekaju novu priču o Studeni dobra vijest. Još jedna priča je gotova , ali nije još revidirana.  Nažalost , neće moći ove noći  - već su mi ispale oči.
Valjda sutra?!. :wavey
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.249
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #219 u: 31.05.2013., 19:52:04 »
 :wavey :popcorn
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #220 u: 31.05.2013., 21:13:22 »
Haha zokxy dok ja to dovršim pojest ćeš sve kokice. Morat ćeš preći na petešiće. :wines
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #221 u: 31.05.2013., 21:48:22 »
Malo ispred Studene kod ove kuće u zavoju :



Nalazi se započeto sklonište/položaj - mislim da je samo sklonište u pitanju, tlocrtno je u obliku Y, a ovo je ulaz:








Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #222 u: 31.05.2013., 21:54:33 »
 :eek

______________
@ milić, pomalo, strpljivi mi  ;)
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #223 u: 31.05.2013., 22:07:03 »
Pogled u lijevi dio Y - lijepo se vide tragovi bušenja:



Pogled u desni dio Y - lijepo se vide tragovi bušenja:




Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #224 u: 01.06.2013., 16:59:30 »

KOŠNJA

    Joh , kad se zmislin na košnju zajno mi se želudac obrne. Nisan voliv kosit pa bog. Niki ne voli ovo niki ono , a jast nis voliv kosit. Ja san više voliv dilat z drvi. Ali, ča reku,   ča se mora ni teško .
    Najprvo bi se kosilo okoli domi , po poji . Onda bi se šlo prama zgoru va Ravno pa daje na Pišćine , Gumance…Ma se bi se kosilo, saki laz . Blaga je bilo čuda , a sinokoš malo. Kad ni bilo dosti sena na svojimi sinokošami moralo se kosit i tuje. Te sinokoše se zakupjivalo od privatih vlasniki ili od Šumarije.
    Kosit se šlo zarana. Prvo zore .Tako da si , dok se dan stori , već trudan.   
Počelo se kosit kad je trava zrila za kosit.  A baš va to vrime počnu  i vrućine. Zato se  i šlo rano , dok ni tako vruće. Kosiv biš do jedno devete ure kad bi ti ki prnesav ručnju. Za ručnju se jilo obično kompir na cilo kuhan i ofriganiga špeha i pršuta. Popiv biš malo vina pa biš malo predahniv dok si naklepješ kosu. Ta , ki bi prnesav jist , obično kakov otrok, bi rastresav rede i lovnice ,  ako su dan prvo zdivene. Onda sopeta udri po travi  do povdan, kad bi prišla južina . Za južinu je obično bila palenta kompirica i zeje z kakovin meson. To biš pojiv i zavukav se va kakov hlad i malo zažmav ako bi se moglo  od muh. Oni ki prnese jist rashita rede , ča su pokošeni do tada , i obrne z grabjami seno ča se z jedne strane već osušilo. To bi obično bila ka ženska. Ako je ča trave med grmi ta ženska je požanje z srpon i znese na ravan da se boje osuši .
    Kad pasa najveća vrućina onda , ni druge nigo opet , primi se kose i kosi . Okoli pete ti prnesu kafe . Pa  malo predahneš i udri opet dok sunce ne zapade .
    Pred večer, a to kad ti kafe prnesu, bi prišav još ki , ako je biv doma. Seno ko ni bilo još suho bi zdili na lovnice , a drugo, ko je bilo suho, se doma zelo .
    Saki kosac mora imet sobun , jasno , kosu i brus za nabrusit je. Brus drži va osovniku, a njiga navrze na pas ili špag tako da je vavik š njin. Još mora imet i želiza i batić za klepat kosu.
    Nigdi, kadi su bili veći komadi, kosilo je više kosci. Kosilo se na žurnadu , ali i na način danas ja tebi jutra ti meni. Najveći mah z kosu , ča ja pamtin, je imev Mate Marajski stariji. Prik dva metra.
    Seno bi se doma zneslo na brimena  ako ga je bilo manje i bliže domi.
Ako ga je pak bilo više i daje od domi onda se pejalo z vozon. Na kola bi se dilo štrame i va nje shitalo seno. To se dilalo tako da bi se najprvo seno prigrabilo do voza i onda z vilami hitalo va štrame. Tu je seno niki slagav i klačiv tako da bude dobro naloženo . Za hitat seno najnarednije su bile one vile z tri roga. Nikad su bile drvene, a kašnje želizne. Ove drvene smo i sami dilali od jesena. Još dok je biv mladica  opazilo bi se jesen , ki je imev takove vije, da se moglo storit vile. Ako vije i nisu bile baš kako rabi , uz pomoć špaga i kakoviga kolca,  storilo se da rasu kako rabi.
    Kad se voz nahitav  na vrh bi se stavilo žrt i z verugami nategnilo da seno bude dobro stišnjeno. Voz bi se dobro ograbjav da se , po putu doma , čin manje sena zgubi.
    Kad bi se doma prišlo voz bi se shitalo na parićano misto. Mi smo imeli nad štalu prostor za seno spravit. Seno se nagnjelo da ga čin više stane. Med štalu i senon je biv jedan otvor ki smo zvali kotorata . Čez nju smo seno hitali blagu.  Ki ni imev dosti mista ,    za seno stavit pod krov , je zdiv kopu.
     Kašnje, kad su prišle motorne kosilice i traktori, bilo je lagje za kosit i doma seno   zapejat . Ali z senon je vavik vražjiga dila i jako ovisi od lipiga vrimena. Zato je košnja jako štimano dilo. Do kosci se  drži kot do najbojih majstri. Da jin se jist i pit najboje ča se more.
    No, još ću ti neč povidat od košnje.
Kako ja nis voliv kosit to su vaja i drugi videli . Tako je jedanput prišla naša Mare i prnesla Ivetu i meni ručnju. Pa govori :
- File , ča si se vas zgobiv? Kosiš kot da frušviće treseš. To ča si ti dosada pokosiv jast bin z palicu bila potukla. A glej Iveta . Kosi kot da plava.
Ja, naš Ive je biv med najbojimi kosci va selu. Lipo ga je bilo videt kako kosi.


batić - čekić
boje - bolje
brime - breme, sijeno težine oko 50 kg omotano konopcem i nošeno na leđima.
čuda - mnogo
dilat - raditi
frušvić - divlja kruška
hitat - bacati
jast - ja
južina – glavni obrok , ručak
klačit – nogama  tiskati
kopa – veća količina sijena složena u obliku stošca oko stupa
laz – livada u šumi
lovnica – sijeno složeno u obliku stošca / puno manja od kope/
mah - zamah
med – između, među
more - može
nagnjest - natiskati
najnarednije - najprikladnije
naloženo – natovareno
navrst - provući
nigdi – negdje
niki - netko
obrnit - okrenuti
ograbjat – grabljama pripremiti teret za transport
osovnik – drveni tuljac za nošenje brusa u kosca
palica - štap
parićano –pripremljen
pas – pojas, remen
pasat - proći
plavat - plivati
prnest - donijeti
poje - polje
prvo - prije
rabit – trebati
ravan – livada
ručnja – užina , marenda
se - sve
sopeta - opet
spravit - spremiti
storit - učiniti
štimano – poštovano , cijenjeno
štrame – dio zaprežnih kola namijenjen prijevozu sijena
tuje - tuđe
trudan – umoran
vas - sav
veruge – lanci
zajno - odmah
zažmat - zažmiriti
zdit – donošenje sijena za stog
zeje – kupus kiseli
zet - uzeti
zgobit - zgrbiti
zgubit - izgubiti
znest – iznijeti
želiza – željeza , čelična naprava u obliku klina na kojoj se klepa kosa
žrt – drvo na vrhu voza za pritiskanje sijena
žurnada – dnevna zarada

 

Izvor fotografije: http://www.senj.hr




« Zadnja izmjena: 01.06.2013., 17:08:25 od zokxy »
Prošeći se z manun okolo Trsata.