Autor Tema: Klana i okolica  (Posjeta: 236823 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1230 u: 07.03.2019., 14:37:18 »
tamo , sad već daleke 2002. godine prilikom uređivanja šumarije upoznao sam jednog čovjeka, šumara, pjesnika i slikara, prvog upravitelja šumarije Klana
ni po čemu poseban izgledom obični živahni starčić veselo je pričao o svom radu i životu i tek je onako usput spomenuo svoj rad u šumarstvu, glavni fokus tada mu je bio na slikarstvu.
OVO JE PRIČA O NJEMU
danas sam otvorio časopis HRVATSKE ŠUME i na kraju se nalazi članak o Zvonimiru Tomcu povodom njegovog stotog rođendana
ne da mi se prepisivati članak pa sam jednostavno  poslikao članak, pročitajte, zanimljiv je i mene je potaknuo na razmišljanje....
bolje biti vjetar nego list

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.410
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1231 u: 07.03.2019., 15:08:30 »

danas sam otvorio časopis HRVATSKE ŠUME i na kraju se nalazi članak o Zvonimiru Tomcu ... ne da mi se prepisivati članak pa sam jednostavno  ....

postavio poveznicu

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1232 u: 08.03.2019., 07:43:33 »
hvala na pomoći :wavey
bolje biti vjetar nego list

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.348
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1233 u: 20.03.2019., 14:55:57 »
U subotu, 23. ožujka, se nakon nekoliko godina stanke, ponovno održava Kulturno-znanstveni skup Dani dr. Matka Laginje  :bravo
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1234 u: 26.03.2019., 08:17:07 »
dada Nina je dobro izložila problem
mislim da će si općinari sada malo razmisliti
bolje biti vjetar nego list

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1235 u: 22.06.2019., 22:02:15 »
Danas je, na Dan antifašističke borbe a povodom 75 godina od pogibije, svečano položen vijenac na nedavno postavljen spomenik bratu i sestri Zubalj iz Studene. Njih su nacifašisti nakon mučenja ubili kraj Želizmih Vrati. Vijenac je postavila načelnica općine Klana Željka Šaečević Grgić uz prisustvo mještana. Na slici prepoznajem, osim načelnice i njezinog zamjenika Slavka Gauša, Eduarda Brmalja i moga ujaka Vlatka Šebelju
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1236 u: 19.08.2019., 12:17:11 »
na jednoj šetnji , kad sam usput brao i gljive došao sam do jednog mosta
neobičnog po svom izgledu, starosti ali i načinu gradnje
izgledao mi je prilično star, mislim da je sagrađen prije nego li je ove krajeve okupirala Italija
zna li neki znalac građevinskog profila nešto o ovakvoj gradnji
Most se nalazi na tzv "hrastovoj stazi" u blizini Klane i vjerojatno je preko njega prelazila kakva volovska ili konjska zaprega
s godinama je drveni dio mosta istrunuo i nestao ali i ovo što je ostalo je zanimljivo, a i prilično je visok, ako se izuzme onaj veliki most na Gumancu
možda bi bilo zanimljivo poslikat i popisat sve mostove u Klani, jer ipak je Klana "pisoar Europe" kako su tvrdili talijani
evo par slika
bolje biti vjetar nego list

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1237 u: 19.08.2019., 12:19:24 »
zar nije simpatičan, kao iz neke priče o vilenjacima i ostalim čudnim šumskim stvorenjima
bolje biti vjetar nego list

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.510
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1238 u: 19.08.2019., 18:11:25 »
na jednoj šetnji , kad sam usput brao i gljive došao sam do jednog mosta
neobičnog po svom izgledu, starosti ali i načinu gradnje

Znam gdje je, bio sam tamo.  :palacgore Nažalost to je i svo moje znanje o tom mostu  :pojmanemam:





možda bi bilo zanimljivo poslikat i popisat sve mostove u Klani, jer ipak je Klana "pisoar Europe" kako su tvrdili talijani

Koliko je Rijeka napisala da Klana ima mostova 37 ili 38?  :hmm Prošao sam ih većinu ali ne i sve.
« Zadnja izmjena: 19.08.2019., 19:02:18 od elvis »

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.410
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1239 u: 19.08.2019., 18:37:10 »
došao sam do jednog mosta ... neobičnog po ... načinu gradnje ... zna li neki ... nešto o ovakvoj gradnji
Način gradnje podsjeća na fajere (od njemačke riječi Pfeiler = stup) između sela Brestova draga i Gornje Slavice u GK.
Pogledaj temu: "FAJERI NA KAROLINSKOJ CESTI U GORSKOM KOTARU".
« Zadnja izmjena: 19.08.2019., 18:45:29 od Daluka »

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1240 u: 23.08.2019., 21:32:09 »
KOL31.
Rimska noć na Claustri

Organiziraju: Thorax Promotion i 3 drugih


    Subota, 31. kolovoza 2019. u 16:00 – 22:00

       
    LOKACIJA: Studena, lokalitet “Za Presikom i Gumance”

Pojedinosti
Želite vidjeti kako su izgledali vojnici u kasnoj antici? Što su oni ovdje branili? Ili koje se životinje skrivaju u našoj šumi?

U sklopu projekta Claustra+ 31. kolovoza 2019. Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka i Prirodoslovni muzej Rijeka organiziraju Rimsku noć na Claustri gdje se možete družiti s rimskim vojnicima i arheolozima i upoznati živi svijet koji okružuje kasnoantički obrambeni sustav Claustra Alpium Iuliarum čije se zidine protežu od Rijeke do Posočja u Sloveniji.

Događanja će oživjeti rimsku povijest obrambenog sustava Claustra Alpium Iuliarum na lokaciji rimskog obrambenog zida, na lokalitetu Za Preslikom u Studeni te upoznati posjetitelje s danas živućim svijetom koji taj sustav okružuje na malo udaljenijoj lokaciji na Gumancu.

Na lokalitetu Za Presikom u Studeni posjetitelje očekuje bogat program koji uključuje druženje s kasnoantičkim vojnicima iz Slovenije (KD Vespesjan) i Italije (Legio I Italica) u vojničkom kampu uz obrambeni zid sustava Claustra Alpium Iuliarum.
Mladi će moći zaigrati rimske igre za djecu kao što su Terni lapilli, Omilla, Orca, Trigon te povlačenje užeta koje će organizirati Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka i kulturno društvo Vespesjan.

Bit će predstavljen i dokumentarni film o Claustri Žmergo Udruga & Udruga Ukus, a posjetitelji će upoznati i antičke zanate i običaje te, budu li željeli, sami izraditi svoju fibulu.
Kako bi više saznali o Claustri organizirat će se arheološko vodstvo arheologa Ranka Starca koji će posjetitelje provesti po lokalitetu te prirodoslovno vodstvo muzejske pedagoginje Marte Blažević.

Arheologinje Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka Ana Golja i Jasna Ujčić Grudenić predstavit će i pomoći zainteresiranim posjetiteljima u odijevanju u odjeće kasnoantičkog vojnika.
-----------------------------------
Na lokalitetu Gumance posjetitelje očekuje čudesan svijet noćnih životinja koje okružuju otvorenu kršku zaravan Gumance na 850 m/nv, gdje će članovi udruge Jezero educirati prisutne o noćnim pticama uz demonstraciju pera i gvalica te osluškivanje glasanja sova, dok će vanjski suradnik Vedran Slijepčević, dr. vet. med., održati edukativni program uz demonstraciju različitih suvremenih metoda neinvazivnog istraživanja te korištenja opreme za hvatanje, manipulaciju i praćenje velikih zvijeri.
Uz ugodnu šetnju i priču, u intimnoj atmosferi, posjetitelji će moći uživati u delicijama pripremljenima prema rimskim receptima. Više o programu na stranicama muzeja.
 
SUDJELOVANJE U PROGRAMU TE SVE DEGUSTACIJE HRANE I PIĆA SU BESPLATNE!
-----------------------------------------------------------------
Evo linka:

http://ppmhp.hr/rimska-noc-na-claustri/

--------------------------------------



Ćo, i kurjera navodno gre! Prava šaMsa za pivopilce.  :bravo
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline mikimiki

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 2.277
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1241 u: 24.08.2019., 08:35:57 »
Idem :bravo5
...take care to get what you like or you'll be forced to like what you get

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1242 u: 24.08.2019., 09:29:26 »
Samo napominjem - nema alkohola. Ni pive, zato treba ponijeti sobom ako netko poželi.
Samo da se zna! :beer2
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1243 u: 26.08.2019., 11:02:38 »
Samo napominjem - nema alkohola. Ni pive, zato treba ponijeti sobom ako netko poželi.
Samo da se zna! :beer2
kako ne, pasani put je bilo
bolje biti vjetar nego list

Offline mikimiki

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 2.277
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1244 u: 26.08.2019., 11:15:24 »
Miliću, bilo je...samo ne u kontinuitetu. Ispočetka smo nažicali u njihovom domu, kasnije nije bilo, pa se pojavilo opet kada je došla klopa.
Ali u svakom slučaju par limenki nije na odmet.
...take care to get what you like or you'll be forced to like what you get