Autor Tema: Honvedkasarne i prvo igralište CS Olimpie  (Posjeta: 3114 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Marint

  • Newbie
  • *
  • Datum registracije: Pro 2021
  • Postova: 20
Honvedkasarne i prvo igralište CS Olimpie
« u: 21.12.2021., 16:35:48 »
Pozdrav,

Znamo da je na Skoljiću bila kasarna riječkog Honveda, tada poznatija kao Honvedkasarne / Caserma degli Honved.
Imamo i par slika:




Međutim, bilo bi zanimljivo naći više slika samog trga te kasarne kojim je upravljalo tijelo zvano "Regio Comando di Piazza".
Jeste li vi možda ikad naišli na neku takvu vizuru tog djela Skoljića, u doba 1904-45?

Upravo na trgu ove kasarne je 1904. CS Olimpia dobila svoje prvo igralište za treninge (među ostalog i za sam nogomet), i na njemu je igrala barem neke utakmice. Stoga se ovo može smatrati mjestom početka riječkog nogometnom kluba.
Kasarna je već i ranije davala trg na korištenje raznim sportskim klubovima za svoje vježbe, prvotno biciklističkim klubovima koji su bili jako popularni u Rijeci u zadnjim desetljećima XIX stoljeća.

Oko 1918. je CS Olimpia dobila dopuštenje da izgradi moderno igralište s atletskom stazom i s manjom tribinom od cementa. Po sijećanjima Petralija to je igralište ostalo tu do poslije drugog svijetskog, i upravo je imalo par reda cemntiranih tribina. Međutim, već tridesetih je to bilo više kvartovsko igralište (što ima smisla, Olimpia se preselila već u toku desetih godina, i definitivno poslije pripojenja Kantride SDR, na Kantridu).
Ne znamo kad je točno nestalo to igralište, ali rekao bi da je vijerojatno nestao kad se izgradio novi most na rječini poslije II rata i tu je izgrađena cesta (sadašnji zavoj u ulici Školjić), pa je valjda i igralište (koje nije bilo travnato, što je bilo uobičajeno na početku stoljeća).
Ali fakat bi bilo kul naći više slika.

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.410
Odg: Honvedkasarne i prvo igralište CS Olimpie
« Odgovori #1 u: 21.12.2021., 20:25:49 »
...
Upravo na trgu ove kasarne je 1904. CS Olimpia dobila svoje prvo igralište za treninge
...
Oko 1918. je CS Olimpia dobila dopuštenje da izgradi moderno igralište s atletskom stazom i s manjom tribinom od cementa.
...

Gledajući vizuru tog područja sa topografskog stajališta tu je igralište moglo biti jedino na prostoru današnjeg parkirališta.
Gledam malo što piše na wikipediji u oči mi upadaju slijedeći podaci oko novog stadiona:
"Olympia će od  travnja 1918. g. igrati na novom stadionu na Kantridi,"
"U početku klub igra utakmice na igralištu od vojarne Honveda na Scoglietto, ispred današnjeg Narodnog Učilišta Rijeka. 1918. club obnavlja igralište Scoglietto koje postaje jako moderno igralište za to doba, s atletskom stazom i malu tribinu. Klub se prije 1920. seli na Kantridu,"

Kad se čita "Rijeka nogometa 1873 - 1948" onda je još veća zbunjola.


Offline Marint

  • Newbie
  • *
  • Datum registracije: Pro 2021
  • Postova: 20
Odg: Honvedkasarne i prvo igralište CS Olimpie
« Odgovori #2 u: 21.12.2021., 22:44:04 »
Hvala, odlična karta!
Petrali mi je rekao ovako: igralište se nalazilo između Macello i Scoglietto. Znate li možda gdje je točno bila zgrada macella na ovoj vizuri?

U knjizi Rijeka nogometa je krivi podatak u vezi ove teme, jer su tada 2006. autori mislili da je Honvedkasarne bila u zgradi današnjeg ekonomskog fakulteta, pa su mislili da je Olimpia tamo počela igrati. Međutim Honvedkasarne je ova tu na slikama, to je danas Narodno učilište.
« Zadnja izmjena: 21.12.2021., 22:50:23 od Marint »

Offline Kont

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 3.141
  • Nullius in verba
Odg: Honvedkasarne i prvo igralište CS Olimpie
« Odgovori #3 u: 21.12.2021., 23:29:08 »
Pregledao sam dvadesetak fotografija iz tog razdoblja ali niti na jednoj nisam primjetio ni najmanje vidljive naznake postojanja nogometnog igrališta na području trga. Stoga to ostaje kao vrlo čudan podatak dok ne dobijemo potvrdu. Nemoguće da ne postoji slika ili nacrt tog igrališta na Školjiću.

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.410
Odg: Honvedkasarne i prvo igralište CS Olimpie
« Odgovori #4 u: 22.12.2021., 10:20:52 »
Hvala, odlična karta!
Petrali mi je rekao ovako: igralište se nalazilo između Macello i Scoglietto. Znate li možda gdje je točno bila zgrada macella ...?

Ex Mesokombinat, zgrada klaonice.

U knjizi Rijeka nogometa je krivi podatak u vezi ove teme, jer su tada 2006. autori mislili da je Honvedkasarne bila u zgradi današnjeg ekonomskog fakulteta, pa su mislili da je Olimpia tamo počela igrati.

Neznam, ali ima smisla taj podatak ako su prostorije kluba bile na Brajdi. U navedenoj knjizi se nigdje ne spominje da je Olimpija igrala na svom terenu nego najčešće u Martinšćici.
Tu po meni opet dolazi do zapleta sa pitanjem kakva je bila veza vojarne Honved sa terenom pored klaonice, s druge strane postoji vrlo jaka veza igrališta (vježbališta) na Brajdi sa vojarnom.
Kako je danas vrlo popularna metoda "kopiraj - zalijepi" neke se stvari vuku, jedini način da se dozna pravo stanje su originalni povijesni izvori.

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.410
Odg: Honvedkasarne i prvo igralište CS Olimpie
« Odgovori #5 u: 22.12.2021., 11:06:54 »
Možda cijela zbrka nastaje od riječi Honved - Honvedseg kad se to provuče kroz g.... prevoditelj?
Magyar kir. honvédség.
Vármegyék szerint.
A honvéd kerületi parancsnokság székhelye
A honvéd zászlóalj

dobije se

Magyar kir. vojska.
Prema županijama.
Sjedište mađarskog okružnog zapovjedništva
Bojna Oružanih snaga.

Po meni ne djeluje baš uvjerljivo da je Honved ime vojarne, jer u popisu Lokaliteta Ugarske krune, vojska i žandarmerija ima sigurno stotinjak postrojbi sa predznakom Honved.
Pored vojna (honved) postojala je i žandarmerijska vojarna.


A honvéd zászlóalj —  Honve'd-Bataillon
Fiume és kerülete (század)  Fiume  Fiumei század

A m. kir. honvédgyalogezred Honvéd-InfanterieRegiment
« Zadnja izmjena: 22.12.2021., 11:15:06 od Daluka »

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.410
Odg: Honvedkasarne i prvo igralište CS Olimpie
« Odgovori #6 u: 22.12.2021., 14:07:05 »
Što više ttražim čini mi se sve više "nategnuta" priča, ni traga nogometnom igralištu.
Jeste li vi možda ikad naišli na neku takvu vizuru tog djela Skoljića, u doba 1904-45?
Treba samo malo proguglat
Izvor: La Voce dell popolo


Izvor: Croinfo

Izvor: http://www.mlhistria.altervista.org/
« Zadnja izmjena: 22.12.2021., 14:09:23 od Daluka »

Offline Marint

  • Newbie
  • *
  • Datum registracije: Pro 2021
  • Postova: 20
Odg: Honvedkasarne i prvo igralište CS Olimpie
« Odgovori #7 u: 22.12.2021., 15:22:10 »
Pregledao sam dvadesetak fotografija iz tog razdoblja ali niti na jednoj nisam primjetio ni najmanje vidljive naznake postojanja nogometnog igrališta na području trga. Stoga to ostaje kao vrlo čudan podatak dok ne dobijemo potvrdu. Nemoguće da ne postoji slika ili nacrt tog igrališta na Školjiću.
Ne, ne, to je normalno. Nogomet se u Rijeci osim na Pioppi i na mjestu danasnjeg parkiralista na Martinscici upravo igrao na obicnim trgovima, s improviziranim golovima od drva (najcesce bez ikakve mreze), koje bi postavljali i skidali po potrebi. Cesto igraliste nije bilo niti regularnih dimenzija (zato su svi poceli ubrzo koristiti Kantridu cim je otvorila, falilo je u gradu pravo regularno igraliste). Neke pute su tako labavo postavljeni ti golovi da u nekim od utakmicama za koje znamoje citirano u novinama da je gol pao ili se slomio ili pogodio i ozlijedio nekog od igraca.

Takvi su bili nogometni tereni na Bulevardu (Victoria), Kozali, na Potoku (Doria/Gloria).

Prvi izvor o Olimpiji i Skoljicu je ujedno i onaj o kojem se informira pucanstvo da se osnovao klub. U Bilanci, koja je tad i glavna novina kroz koju su opcina i gradski magistrat sluzbeno saopstivali o aktima i odlukama koje su donijeli u prijasnjih tjedan dana.
21. travnja 1904. godine stoji vijest pod naslovom „Lawn-tennis, Foot-ball, ecc.“
S sljedecim sadrzajem:
„Si costituisce nella nostra città la Società sportiva Olimpia, la cui attività si esplicherà con giuochi all'aperto „Lawn-tennis“, „Foot-ball“, nuoto, ciclismo, atletica, ecc. Allo scopo il comitato costituente inviò ieri una lettera al regio Comando di piazza, nella quale è rivolta la domanda per la concessione del cortile della regia caserma per le riunioni della società e ciò in considerazione che anni or sono il Comando di piazza concesse il cortile della caserma degli „honved“ per le esercitazioni ad una Società [sportiva] ciclistica. Auguriamo prospere sorti a questa novella istituzione.“

Takodjer u knjizi 100 godina Kantride spominje da se u prvim godinama igrao nogomet na tom trgu, uz ostale koje sam spomenuo iznad, prije nego sto je otvorena Kantrida. Znaci tu se definitivno igrao nogomet, onaj prvi nogomet, jos nadasve neprofesionalni. Ali da je kasnije tu bilo malo ozbiljnije igraliste, to je definitivno provjereno, kazem, Petrali ga se dobro sijeca. Sami autori Rijeke Nogometa pisu da je 1918 Olimpia tu dobila pravo izgraditi modernije igraliste sa stazom.
Probat cu opet pitati Petralija da mi kaze detaljnije poziciju i orijentaciju samog igralista.
Pitanje je meni vise kako je izgledalo, i zato puno hvala za slike, jer nisam imao ove 3 slike Skoljica. Po mom skormnom misljenju igraliste mora da je bilo tu. Jer ne mislim da je Regio Comanda di Piazza dosegao sve do Molini. Nekako mi je predaleko i manje logicno, jer su kasarne inace imale trg tocno ispred, za svoje vojne vjezbe i slicne potrebe. A i Olimpia je kasnije imala dosta veliko i moderno sjediste u veslarskoj ulici, sto je relativno blizu Skoljicu.
Ali naravno valja istrazivati dalje!
« Zadnja izmjena: 22.12.2021., 15:36:35 od Marint »

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.410
Odg: Honvedkasarne i prvo igralište CS Olimpie
« Odgovori #8 u: 22.12.2021., 20:23:12 »
Prvi izvor o Olimpiji i Skoljicu je ujedno i onaj o kojem se informira pucanstvo da se osnovao klub. U Bilanci, ...
21. travnja 1904. godine stoji vijest pod naslovom „Lawn-tennis, Foot-ball, ecc.“
S sljedecim sadrzajem:
„Si costituisce nella nostra città la Società sportiva Olimpia, la cui attività si esplicherà con giuochi all'aperto „Lawn-tennis“, „Foot-ball“, nuoto, ciclismo, atletica, ecc. Allo scopo il comitato costituente inviò ieri una lettera al regio Comando di piazza, nella quale è rivolta la domanda per la concessione del cortile della regia caserma per le riunioni della società e ciò in considerazione che anni or sono il Comando di piazza concesse il cortile della caserma degli „honved“ per le esercitazioni ad una Società [sportiva] ciclistica. Auguriamo prospere sorti a questa novella istituzione.“
Bilanca, koje su to novine?
A nogometna sekcija osnovana 1906. ?

... concessione del cortile della regia caserma...
Vojarna je imala dvorište (jedino ako cortile nešto drugo znači) sa južne strane u ograđenom dijelu, dobro se vidi na katastarskoj skici, a cijelo vrijeme se govori o igralištu sa sjeverne strane?

Regio Comando di Piazza

Što bi po tebi to bilo, taj pojam pronalazim u 19. st. u Schematismo Dell' Imperiale Regio Litorale Austriaco-Illirico ?
« Zadnja izmjena: 23.12.2021., 10:23:11 od kobler »

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.587
Odg: Honvedkasarne i prvo igralište CS Olimpie
« Odgovori #9 u: 23.12.2021., 08:45:43 »

Bilanca, koje su to novine?



Valjda ove:
23.12.1867.    U tiskari Emidia Mohovicha počinju izlaziti novine „La bilancia“. Do 1870. Godine, novine su izlazile tjedno, a nakon toga dnevno (osim blagdana). Novine su izlazile do 1919.

Inače, svojevremeno sam negdje našao da honved znači općenito - vojska ali i domobran.


Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.410
Odg: Honvedkasarne i prvo igralište CS Olimpie
« Odgovori #10 u: 23.12.2021., 10:10:24 »
Inače, svojevremeno sam negdje našao da honved znači općenito - vojska ali i domobran.

Da.

Pokušavam utvrditi koja bi to domobranska postrojba bila 1904. stacionirana u Rijeci, bezuspješno, za sad.
Svi podatci upućuju na dobro poznatu 79. I.R..
Takodje tražim što bi radila 29. H.I.R. (spominje se utakmica) u Rijeci 1918., možda im je bila usputna stanica u povratku sa bojišta.

Offline Marint

  • Newbie
  • *
  • Datum registracije: Pro 2021
  • Postova: 20
Odg: Honvedkasarne i prvo igralište CS Olimpie
« Odgovori #11 u: 23.12.2021., 11:25:28 »
Bilanca, koje su to novine?
A nogometna sekcija osnovana 1906. ?
Po ovoj studiji novinara Mikse od 1895. pocinje izlaziti dnevno, tako da se lako ta novost iz 21. travnja može odnositi na događaj iz 20. travnja, a moguće da je bilo i koji dan ranije. Poslije 1903. Bilancia počinje izlaziti dva puta dnevno, jutarnja i vecernja verzija. Izlazilo je u prosjeku 3000 primjerka dnevno, i bile su najčitanije novine u gradu. Ujedno su bile i glavne novine za komunikaciju gradskog magistrata s pučanstvom, i najdugovjecnije riječke novine prije I SR.
Članak koji je napisao Miksa je dostupan ovdje:
https://hrcak.srce.hr/file/368796
A ovo je druga studija o rijeckim novinama sa stranica svucilista u Trstu
https://www.openstarts.units.it/bitstream/10077/8596/1/LAVORO%20Open%20stars.pdf

Taj clanak koji sam kopirao iznad je izašao u Bilanci 21. travnja 1904. Ta ideja da je nogometna sekcija Olimpije krenula 1906. je došla iz nekog drugog članka kojeg su našli Burburan i Moranjak koji kaže da je održan skup nogometne sekcije 25. studenog 1906., i to je prvi takav članak koji su našli, međutim nemaju više taj članak i ne sjećaju se više iz kojih je novina bio, a nisu sigurni ni sami da nije igran nogomet u sklopu aktivnosti kluba već prije tog datuma, u tih par godina 1904.-1906.. Pitanje je da li su Olimpijici igrali službene utakmice u tom periodu a za sad nemamo podataka o tome, bilo bi potrebno se opet vratiti u arhive i istraživati detaljnije sve tadašnje novine jednu po jednu.
Međutim, i to bi bio tipičan modus operandi svih nogometnih klubova po europi tih godina, prvih godinu/dvije/a neke pute i duže se igralo unutar kluba, radile su se ekipe plavi protiv crvenih, mnladi protiv starih, itd. Da bi ti klubovi (mislim na velika imena kao Ferencvarosi i svih ostali prvi klubovi u mađarskoj, Slavia, Vienna Cricket&Football, ali i talijanski, spanjolski, francuski, njemacki drevni klubovi) svoje prve službene utakmice, u svojoj naravi prijateljske, slavljenicke u povodu nekog lokalnog ili drzavnog praznika, odigrali tek nekoliko godina poslije službenog osnutka kluba.


Citat:
Vojarna je imala dvorište (jedino ako cortile nešto drugo znači) sa južne strane u ograđenom dijelu, dobro se vidi na katastarskoj skici, a cijelo vrijeme se govori o igralištu sa sjeverne strane?
Citat:
Što bi po tebi to bilo, taj pojam pronalazim u 19. st. u Schematismo Dell' Imperiale Regio Litorale Austriaco-Illirico ?
Istina, i mene to malo zbunjuje, i pitao sam se da li nisu možda igrali u tom dvorištu sa južne strane. Išao sam se prošetati tamo i to je dvorište jednostavno pre malo ne samo za nogomet, nego u potpunosti je nemoguće tamo vježbati biciklizam.
U ovom drugom djelu pišu i pitaju dopuštunje kod Regio Comando di Piazza, a to je tijelo koje je upravljalo trgom Scoglietto. Iliti Piazza d'Armi. A to je trg na kojem je vježbala vojska, jer je ovo dvorište na jugu bilo više za kočije, neka vrsta tadašnjeg službenog ulaza u zgradu i parkirališta. Sve to, plus podatak da je kasnije na sjevernoj strani bilo nogometno igralište, me vodi do zaključka da u ovom članku novinar Bilance misli na sjeverni trg a ne na dvorište za kočije. Nekako me sve indicije vode tamo.

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.410
Odg: Honvedkasarne i prvo igralište CS Olimpie
« Odgovori #12 u: 23.12.2021., 14:20:42 »
Regio Comando di Piazza, a to je tijelo koje je upravljalo trgom Scoglietto. Iliti Piazza d'Armi.

Kad se nešto ovako napiše volim vidjeti porijeklo informacije, koje je porijeklo te informacije, novinski članak ili nešto konkretno.
Piazza d'Armi?
Regio Comando di Piazza (talijanski), pošto se radi o KuK postrojbi ispravno je Platzkommanden - Stadtkommandanten to nije tijelo koje je upravljalo trgom nego tijelo (postrojba) koje je brinulo o funkcioniranju svih vojnih postrojbi u gradu. To je pandan jna pojmu Komanda mjesta.
Izvor: Schematismus für das k. u. k. Heer und für die k. u. k. Kriegsmarine 1905 (1904)

Offline Marint

  • Newbie
  • *
  • Datum registracije: Pro 2021
  • Postova: 20
Odg: Honvedkasarne i prvo igralište CS Olimpie
« Odgovori #13 u: 23.12.2021., 15:03:19 »
Comando di Piazza, točno je što kažete, može potencijalno značiti ili jednog trga ili više njih, ili još Piazza d'Armi u širem smislu kao grad važan vojno (u ovom slućaju Rijeka, no takvi su bili i Trst, Pula, Šibenik, Split itd). O tome što je Platzkommando radio i koje je odgovornosti imao općenito u AU monarhiji i njezinim povećim gradovima sam našao nešto ovdje:
https://archiviodistatotrieste.it/wp-content/uploads/patrimonio/inventari/87_Comando-di-stazione-e-Comando-di-piazza.pdf
Ovdje je lista zapovjednika te institucije u Rijeci kroz povijest i mjesto gdje se institucija točno nalazila u tadašnjoj Via Adamich 538:
http://www.formula1-dictionary.net/rijeka_biografije_zapovjednici_mjesta.html

E sad, osim ako su vodstvo Olimpie i novinar Bilance imali na umu neki drugi trg koji je bio pod ingerencijom Commando di Piazza osim ovog ispred/iza Honvedkasarne, mislim da bi morao biti u pitanju ovaj... Budući da se spominje u kontekstu članka baš trg kod Honvedkasarne i budući da se uvijek priča o Regio Comando i o Regia Caserma, tj o Kraljevskom zapovjdništvu i Kraljevskoj kasarni, a ne o Carskom/oj, po meni to ukaže na to da je u pitanju baš Honvedkasarne koja je kraljevska postrojba.
Imate na umu koje bi druge Kraljevske Kasarne u gradu mogle biti u na umu novinara osim ove?
« Zadnja izmjena: 23.12.2021., 15:22:11 od Marint »

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.410
Odg: Honvedkasarne i prvo igralište CS Olimpie
« Odgovori #14 u: 23.12.2021., 18:34:06 »
E sad, osim ako su vodstvo Olimpie i novinar Bilance imali na umu neki drugi trg koji je bio pod ingerencijom Commando di Piazza osim ovog ispred/iza Honvedkasarne, mislim da bi morao biti u pitanju ovaj... Budući da se spominje u kontekstu članka baš trg kod Honvedkasarne i budući da se uvijek priča o Regio Comando i o Regia Caserma, tj o Kraljevskom zapovjdništvu i Kraljevskoj kasarni, a ne o Carskom/oj, po meni to ukaže na to da je u pitanju baš Honvedkasarne koja je kraljevska postrojba.
Imate na umu koje bi druge Kraljevske Kasarne u gradu mogle biti u na umu novinara osim ove?

Ja neznam što je novinar mislio, a i taj članak je izrezan, stavi originalni članak iz La Bilancie.
Jedan primjer iz mađarske štampe tog vremena i upotreba izraza "honved", godina 1918., pobuna u glavnoj ulozi 79. I.R..

A fiumei lázadás.
A Ház tegnapi üiésén, mint a de­rült égből lecsapó villámcsapás úgy hatott az a szenzációs távirat, amely bejelentette a fiumei horvát lázadást. A táviratot Balla Aladár olvasta fel és fontossága miatt itt közöljük tel­jes szövegében: Fiuméből jelentik, hogy ma reggel 9 órakor a Fiumében állomásozó 79-ik közös gyalogezred, amelynek legénysége horvát, föllázadt és teljes fegyverzettel a honvéd laktanya elévonult.A laktanyát az ezred körül­vette, a 3—4000 emberből álló le­génység bevonult a kaszárnyába, az ott tevő honvédséget lefegyverezte. Azután a 79-esek végigvonultak a városon, megszállották a dohánygyá­ rat, majd benyomultak a törvényszéképületébe és azott levő Hálintot, a fiumeikirályi ügyészség vezetőjét elfogták. (Mozgás) Betörtek a fogházba, (Hall­juk, halljuk !) a rabokat szabadoneresztették.E közben kivonult fiumei államrendőrség legénységére sortüzetadtak és rövid küzdelem után arendőrséget megfutamították.A hor- vátok két rendőrtisztviselőt elfogtak, állítólag halálra kínozták őket. Meg­szállották a vasúti pályaudvart, avasúti síneket Zelenicéig fölrobban­tották.Jekelfalussy Zoltán kormány­biztos telefonon katonai segítséget kért. (Óriási zaj és izgalom tört ki. Hallatlan!Kiáltások a balol­dalon.)