Autor Tema: Honvedkasarne i prvo igralište CS Olimpie  (Posjeta: 3113 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.410
Odg: Honvedkasarne i prvo igralište CS Olimpie
« Odgovori #30 u: 27.12.2021., 17:42:46 »
Izvor: croinfo

« Zadnja izmjena: 27.12.2021., 18:16:33 od Daluka »

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.410
Odg: Honvedkasarne i prvo igralište CS Olimpie
« Odgovori #31 u: 28.12.2021., 09:45:20 »
Pretpostavljam da je od istog autora, pokretača teme.
Preuzeto sa: http://www.lokalpatrioti-rijeka.com/forum/viewtopic.php?f=14&t=153&start=990

4 - Izgleda da Olimpia pocinje igrati sluzbeno prvo pred Ekonomskim Fakultetom. Igrala je i na Pioppi a kasnije je dobila na koristenje sluzbeno igraliste Scoglietto koje je 1918 preuredjeno na jako moderno za to doba igraliste. Ne znamo tocno kad je pocela upotrebljavati Kantridu kao svoj stadion, ali vijerojatno pri kraju desetih jer su tada sve fotke Olimpie sa Kantride. U to doba pocinje nositi kao prvi dres bijelu boju koju ce nositi do 1926.
U riječkom dnevniku La Bilancia (tad sluzbene novine u kojima su objavljale objave gradskih vlasti i pravnih tijela za zitelje), u broju od 21. travnja 1904. godine stoji vijest pod naslovom „Lawn-tennis, foot- ball, ecc.“ slijedećeg sadržaja:
„Si stà costituendo nella nostra città la Societa sportiva Olimpia, la cui
attività si esplicherà con giuochi all'aperto come „Lawn-tennis“, nuoto,
„foot-ball“, ciclismo, atletica, ecc. Allo scopo il comitato costituentà inviò ieri una lettera al regio
Comando di piazza, nella quale è rivolta la domanda per la concessione del cortile
della regia caserma per le riunioni e cioè in considerazione che anni or sono il
Comando di piazza concesse il cortile della caserma degli „honved“ per le
essercitazioni ad una Società [sportiva] ciclistica.
Auguriamo prospere sorti a questa novella istituzione.“
R. Comando di piazza- r. caserma per le riunioni- cortile della caserma degli "honved". Postrojbe mađarskih "honved" imale kasarnu(vojarnu) u zgradi u kojoj se danas nalazi Ekonomski fakultet u Rijeci. Prema planu grada Fiume(Rijeka) iz 1901. godine - izdavač Polonio Balbi-Fiume (a tako je bilo i dalje sve do kraja Prvog svjetskog rata) ulica u kojoj je ta zgrada, sa velikim dvorištem, zvala se "Via della Caserma". Tu je i zgrada srednje Ekonomske škole ispred koje je igralište na kojem su se 60-tih i 70-tih godina prošlog stoljeća igrale utakmice rukometnog prvenstva Prve jugoslavenske lige. Tako da je posve moguće da je svoje početke C.S. Olimpia u nogometu već tu uvježbavala.






Offline Marint

  • Newbie
  • *
  • Datum registracije: Pro 2021
  • Postova: 20
Odg: Honvedkasarne i prvo igralište CS Olimpie
« Odgovori #32 u: 28.12.2021., 12:05:55 »
Ciao Daluka,
Hvala što si dodao još slika i svaka čast što si ih uopće našao, morat ćeš mi objasniti kako uspiješ sve te stare slike tako lako naći!  :)
Druga slika je definitivno slikana poslije 1934., jer se vidi zvonik nove crkve na Kozali. U glavnom vidi se dobro dvorište, i da nije dovoljno veliko za utakmice ali može služiti za treninge, barem po onim amaterskim standardima iz početka prošlog stoljeća.

Ovaj post koji si citirao jeste moj post na forumu LP. Već mjesecima istražujem temu tih prvih godina postojanja Olimpie i kad sam napisao post na LP sam se služio jedino informacijom koju mi je u razgovoru prenio Ferruccio Burburan, koji je među ostalom prvi i zadnji čovjek koji je doista ozbiljno istraživao temu po arhivima, minucijoznim radom koje takvo djelo zahtijeva.
Međutim, poslije više back and forth među nama sam skužio da ovaj podatak mora biti kriv u njegovoj knjizi Rijeka Nogometa, koju je napisao sa Zlatkom Moranjkom još 2006. i koja je doista tada bila pionirski rad o povijesti riječkog sporta. Honvedkasarne je ova o kojoj ovdje pričamo, a ne ta kasarna kod ekonomskog fakulteta kako su oni tad mislili. Kod fakulteta je bila gradska kasarna ("comunale" = općinska).
O tome sam s Burburanom i popričao, i budući da je našao članak koji potvrđuje da je kasnije na Školjiću Olimpia imala igralište, složio se da je logički smatrati da je klub tu počeo igrati a ne kod ekonomskog fakulteta, jer nema baš nikakve druge veze s tim područem grada koji bi moglo nekako vući na tu zgradu, a Burburan kaže da nije naišao u svom istraživanju na nešto što bi moglo opovrgnuti tu tezu da je klub krenuo na Školjiću barem trenirati i vježbati, ako ne i igrati neke utakmice u doba kad je sve to bilo onako, amaterski, odrađeno. Plus i knjiga 100 godina Kantride citira baš Školjić među prva 3-4 mjsta gdje se igrao nogomet u gradu, prije nego je izgrađena Kantrida.

E sad, kako smo malo iznad komentirali, ne može se 100% reći da Olimpijaši nisu 1904. možda zatražili dvorište neke druge kraljevske kasarne. Postoji ta mogućnost, ali indicije koje smo do sad spominjali imho nekako nas vode na Školjić.
Treba i reći da se dvorište ekonom kog fakulteta koristilo za sportove, npr tu se igrao rukomet još do 60ih/70ih.

Mislim da je jedini naćin da se detaljnije odgovori na ova i na sva druga pitanja o to doba posjet državnom arhivu i knjižnici, odnosno strpljivo čitanje svih tih novina koje su izlazile u gradu tih godina.
Ja već godinama molim razne institucije da se počne digitalizirati sve te fondove i arhive krenuvši od starih novina u Državnom Arhivu, u Arhivu Knjižnice, u arhivama LaVoce i Novog Lista. No za sad to im nije prioritet.
Možda bi mi eto mogli pokrenuti neki projekt oko toga! Vidim da je vaša udruga 051 jako aktivna u gradu. Ja bi rado išao svaki dan u arhiv, no sada živim u inozemstvu i ne mogu to raditi više. Ali bio bi na raspolaganju da pokrenem i pomažem u organizaciji projekta, i da se bavim informatičkom/tehničkom stranom istog (radim u IT-ju).
« Zadnja izmjena: 28.12.2021., 12:08:57 od Marint »

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.410
Odg: Honvedkasarne i prvo igralište CS Olimpie
« Odgovori #33 u: 30.12.2021., 20:13:45 »

Ovo što si zaokružio je javno perilo.
To sam ja zaokružio uvjeren da je to perilo. No od dobrog znalca dobio sam packu da to nije perilo. Doduše nije rekao gdje je ali moguće da to nije kućica od perila. Jedno je bilo tamo kod tunela ispod pruge ali i tu negdje je bilo jedno, samo gdje točno?
To bi ovako otprilike izgledalo kad se spoje dva priloga.
« Zadnja izmjena: 31.12.2021., 08:49:41 od Daluka »

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.587
Odg: Honvedkasarne i prvo igralište CS Olimpie
« Odgovori #34 u: 31.12.2021., 09:42:41 »
Hvala na trude Daluka!
Nego, na delu slike kade se vidi perilo je videt del kuće. Ka je to kuća? Ča je to kasarna?
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.410
Odg: Honvedkasarne i prvo igralište CS Olimpie
« Odgovori #35 u: 31.12.2021., 10:58:54 »
Hvala na trude Daluka!
Nego, na delu slike kade se vidi perilo je videt del kuće. Ka je to kuća? Ča je to kasarna?
Narodna: "kartu (sliku) čitaj seljaka pitaj"

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.587
Odg: Honvedkasarne i prvo igralište CS Olimpie
« Odgovori #36 u: 31.12.2021., 14:03:04 »
 :m055 Pa ča bi to bilo? Natkriveno perilo?
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.410
Odg: Honvedkasarne i prvo igralište CS Olimpie
« Odgovori #37 u: 31.12.2021., 15:42:30 »
:m055 Pa ča bi to bilo? Natkriveno perilo?

Offline Marint

  • Newbie
  • *
  • Datum registracije: Pro 2021
  • Postova: 20
Odg: Honvedkasarne i prvo igralište CS Olimpie
« Odgovori #38 u: 31.12.2021., 16:31:15 »

Ovo što si zaokružio je javno perilo.
To sam ja zaokružio uvjeren da je to perilo. No od dobrog znalca dobio sam packu da to nije perilo. Doduše nije rekao gdje je ali moguće da to nije kućica od perila. Jedno je bilo tamo kod tunela ispod pruge ali i tu negdje je bilo jedno, samo gdje točno?
To bi ovako otprilike izgledalo kad se spoje dva priloga.
Na ovoj karti iz 1896. godine trg izgleda pak baš prazan... Perilo (i malo dalje Macello) na stranu.

Eheh ta slika perila je i mene par godina mućila kad sam ju prvi put vidio, dok nisam skužio gdje je točno bio! Malo je kontraintuitivan položaj perila, jer je taj dio Školjića u potpunosti promjenio izgled.
« Zadnja izmjena: 31.12.2021., 16:36:28 od Marint »

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.587
Odg: Honvedkasarne i prvo igralište CS Olimpie
« Odgovori #39 u: 31.12.2021., 16:44:08 »
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.410
Odg: Honvedkasarne i prvo igralište CS Olimpie
« Odgovori #40 u: 31.12.2021., 17:39:44 »

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.410
Odg: Honvedkasarne i prvo igralište CS Olimpie
« Odgovori #41 u: 01.01.2022., 18:07:04 »

Međutim, poslije više back and forth među nama sam skužio da ovaj podatak mora biti kriv u njegovoj knjizi Rijeka Nogometa, koju je napisao sa Zlatkom Moranjkom još 2006. i koja je doista tada bila pionirski rad o povijesti riječkog sporta. Honvedkasarne je ova o kojoj ovdje pričamo, a ne ta kasarna kod ekonomskog fakulteta kako su oni tad mislili. Kod fakulteta je bila gradska kasarna ("comunale" = općinska).
O tome sam s Burburanom i popričao, i budući da je našao članak koji potvrđuje da je kasnije na Školjiću Olimpia imala igralište, .
Rijeka nogometa 1873-1948
14.4.1918.
Giovanne Libertas Club lstranin
Rezultat nije poznat, ali po pisanju novina G. Libertas je pobijedio uz izvrsnu igru. Klub Olympia u travnju dobiva novi stadion na Skoljiću koji ima atletsku stazu i ostale popratne objekte te se svrstava u moderne objekte tog vremena.
28.4.1918.
Giovinne Libertas Liburnia 2:l
Dan kasnije predsjednik Olympije predaje novi grb kluba gradonačelniku koji po­staje počasni Član. Sve to je u sklopu otvaranja novog stadiona na Skoljiću.

To on(i) navodi u svojoj knjizi ne navodeći izvor podatka, općeniti podatak "po pisanju novina" i na kraju knjige općenito taksativno nabrajanje novina, institucija i osoba ne daje na vjerodostojnosti informacije. Bez konkretnog dokaza sve je na razini "rekla - kazala".
Pogotovo je intrigantan podatak, novi stadion sa atletskom stazom i popratnim objektima, nije to neka mala kućica baraka da nebi bilo zabilježeno na nekoj fotografiji, većem broju novina.
Daleko od toga da na Školjiću nije bilo prostora za stadion, pored te informacije je veliki upitnik dok se ne pronađe konkretan dokaz.

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.410
Odg: Honvedkasarne i prvo igralište CS Olimpie
« Odgovori #42 u: 03.01.2022., 10:04:48 »
Izvor priloga "La Voce di Fiume", možda netko prepozna pozadinu na fotografiji Kregar Andrea.

Offline Marint

  • Newbie
  • *
  • Datum registracije: Pro 2021
  • Postova: 20
Odg: Honvedkasarne i prvo igralište CS Olimpie
« Odgovori #43 u: 03.01.2022., 11:16:13 »
Prva slika je Andrea Kregar na Campo Sportivo Gloria, koji je bio na Potoku. Vijerojatno je slika s jednog od derbija među Olympije i Glorije. Po dresu to je slikano između druge polovice 1922 i ljeta 1924. Ali moguće je da je i neka druga utakmica Olympije, jer je zbog nepoznatog razloga ona igrala nekoliko prijateljskih utakmica baš na potoku kroz ljeto 1924 (možda jer se obnavljala Kantrida).

Druga je slika s Kantride. Ali definitivno nije iz 1926 kako piše La Voce, jer neki od tih igrača koji se vide na slici, nisu više igrali u Olympiji 1926. godine. Slika je iz sezone 1924/25, i po imenima u postaji (za pretpostaviti je da je to slika prve postaje) mora da je bila utakmica Olympia-Venezia, igrana 22/2/1925.

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.410
Odg: Honvedkasarne i prvo igralište CS Olimpie
« Odgovori #44 u: 03.01.2022., 17:23:28 »
Prva slika je Andrea Kregar na Campo Sportivo Gloria, koji je bio na Potoku. Vijerojatno je slika s jednog od derbija među Olympije i Glorije. Po dresu to je slikano između druge polovice 1922 i ljeta 1924. Ali moguće je da je i neka druga utakmica Olympije, jer je zbog nepoznatog razloga ona igrala nekoliko prijateljskih utakmica baš na potoku kroz ljeto 1924 (možda jer se obnavljala Kantrida).
Izvpr: Croinfo