Autor Tema: Klana i okolica  (Posjeta: 239723 vremena)

0 Članova i 6 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #600 u: 03.03.2014., 20:57:34 »
Hvala na brzom odgovoru. Ti znaš da ja znam to. Ali sam htio provjeriti da li još netko zna. :palacgore
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #601 u: 03.03.2014., 21:05:02 »
Jučer je taj odgovor čula veća masa ljudi kada su Klanjci kao Rimljani defilirali po Korzu; koliko će to tko zapametit, nije važno.
Inače, "je** te kolko strke oko jednog lutka..." naj gori! zadnja je rečenica čitanog Vrapca, iliti optužbe.
Klana danas finjiva peto godišnje doba, pa je u Kino sali organiziran ples. Tko voli, nek požuri  :djavo
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #602 u: 03.03.2014., 21:18:52 »
..."je** te kolko strke oko jednog lutka..."
Ovo mi je totalno  :palacgore  , ali i van "klanjskiga zajika" pa bih volio vidjeti kontekst u kojemu to egzistira.
Drugim rječima je li moguće vrapca postaviti ovdje.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #603 u: 03.03.2014., 21:22:43 »
Jedino ako nađem tko ga je pisao i dođem do teksta pa skeniram. Ajde, dam si truda  :coolwink
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #604 u: 03.03.2014., 21:30:30 »
Tenk ju veri mač! (maš biru kad se vidimo) :beer2
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.249
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #605 u: 09.03.2014., 17:21:15 »








Ograda prije one koje više nema   :wavey
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #606 u: 09.03.2014., 17:30:01 »
Ti vranića.
O Klani ima više fotki nego o Nevijorku.  :greensmile
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #607 u: 09.03.2014., 20:06:05 »



Ograda prije one koje više nema   :wavey
Ako misliš na most tako mali a tako ružan i nestalu zelenu ogradu, to ti nije ovaj sa slike. Ovaj mostić je desno od Općine u smjeru caserme.
Negooo... gdje je ograda?  :popcorn
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #608 u: 09.03.2014., 20:30:41 »

Negooo... gdje je ograda?  :popcorn

Ako se ne varam, komadić iste takve ograde (minus fasio) je uz cestu prema Liscu  :palacgore



Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #609 u: 09.03.2014., 20:39:25 »
Upravo sam to predlagala; ovu neka nose a onu sa fasom skrate i postave tu. Al` đaba  :bath
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.249
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #610 u: 09.03.2014., 21:01:10 »
Ne znam gdje je ograda  :P
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #611 u: 09.03.2014., 21:15:59 »
Upravo sam to predlagala; ovu neka nose a onu sa fasom skrate i postave tu. Al` đaba  :bath

A ako u Kninu imaju koju ogradu sa 4 C neka je ostave ...  :lol1 :lol2 :greensmile

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #612 u: 09.03.2014., 21:19:29 »
Aahahahahahahahahhaaaa   
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #613 u: 11.03.2014., 08:50:35 »
Ča nan je rat storiv

     Čuj, kad je ta vražji rat finiv, judi su bili oduševjeni. Pozabilo se na se strahote, ke je rat prnesav, i z vesejen se gledalo va budućnost. Evo, sad tu stojimo, puli spomenika palin borcen va Drugin sveckin ratu, kiga smo storili 1960-iga lita, da spamećuje jude, pogotovo mlaje, da ti, ča su tutu zapisani, nisu pozabjeni i da njihovi životi nisu zalud zgubjeni. Poginili su da bi nan bilo boje. Dobro sad poslušaj, aš ću ti čitat. Homo po redu, po novimi kućnimi broji, kako piše:
     Valenčić Ivan je biv Žmarin, Brmalj Milan Bregarov, Brmalj Mate Bregarov, Šebelja Ivan Puhov, Šebelja Anton Puhov, Piković Josip Pikovićev, Brmalj Josip Krajev, Vlaše Ivan Zvaneć -Zorin, Vlaše Anton Buzgoć,  Perinčić Josip Mitrov, Perinčić Mate  Žmarin, Šebelja Josip Kranjčićev, Šebelja Ivan  Kranjčićev,  Šebelja Mate Šebeć, Šebelja Ivan  Šebeć, Mrvčić Josip Minin, Maljavac Josip Polikin, Mrvčić Rudolf Šestanov,  Iskra Ivan Županov, Brmalj Mate Perčev, Brnetić Anton Matetićev, Pilčić Anton Vardakolin, Gržinčić Ivan Lazarov, Gržinčić Milan Lazarov, Gržinčić Josip  Martinov, Brmalj  Drago Radeć, Šebelja Uroš Kanjerov, Gržinčić Milan Stanarov i Gržinčić Ivan Kanjeričin.
Ja san jih puno puti pobrojiv, i na spomeniku, i kad, po noći, nis mogav spat. To je 29 poginjenih va ratu, z pušku va rukah, ča reku.
     Oni nisu jedine žrtve ki su nastradali zarad rata. Šebelja Marija Vlašeća, Zubalj Mate Kudleć, Zubalj Marija Kudleća, Brmalj Josip Radeć, Iskra  Zdenka Županova, Vlaše Jure Antišov, Šustar Ivan Bregarov, Mrvčić Anton Francikin, Piković Romano Pikovićev,  Gržinčić Anton Lazarov i Gržinčić  Josip Lazarov su imena njih još 11 ki su živote zgubili zarad tiga rata.
     No, sad kad pobrojiš se te neboge na spomeniku, vidiš da ih je četrdeset. Četrdeset životi je nestalo va tih par lit rata. Pazi, to je neč manje od dest posto ukupniga stanovništva sela, ko je prvo rata brojilo oko 500 stanovniki. Ali to su skoro se bili judi va najbojih liti. To je bila mladost. Kakovi mladići su to bili.
     A med njimi je bilo i dečki ki su mogli puno storit za selo, a i šire. Tu prvo siga mislin na Milana Bregaroviga ki je finiv škole za učiteja va Kastvi. Za njiga san čuv da je biv va 6. lički i poginiv tako da je smrzniv, jašuć na konju, nigdi va Bosni.
Mnogi su bili ranjeni, ali najhuje je pasav Mate Šestanov ki je ostav prez noge va ratu, a Ive Stanarov se pak grdo razboliv, ne znan je li biv tifus al ča drugo, tako  da je šav na lečenje va Taliju. Me par da je ta partizanska bolnica bila va Bariju. A da ti ne govorin kako su mnogi bili ranjeni va duši, aš su ostali prez svojih najmilijih.
     Još je jedna žrtva rata z našiga sela. To je Milan Mohorović, za kiga govore da su ga ubili partizani, aš da je dilav za Talijane. I dva naša čovika su, kad je rat finiv, šli ća z sela aš su storili neč, zač bi morali odgovarat. Jedan je, seboj, pripejav domobrane ki su, kako san ti povidav, ubili one partizane va selu. Drugi je zdav, one ki su pomagali partizanon, pak su finili va logore. Pobigli su, skroz va Australiju. Doduše, ča jast znan, nikad ni bilo sujenje. Ali postoji, kako bi pravniki rekli, osnovana sumnja da su to storili.
     A selo, da si ga samo videv. So zgoreno. Malo ka kuća je ostala čitovata. Judi su živili va kućah ke su bile najmanje šundrane. Neč kuć je, do kraja rata, i popravjeno, ali, va onin uveti, teško se to moglo dobro storit. Tako da su i te kuće bile zrile za obnovu.
     Smiron se pitan je li ta vražji rat mogav, za selo, pasat z manje gubitki. Ča va judi, ča va drugimu. Da li smo mi, ki smo bili narodna vlast, mogli to boje organizirat kako bi bilo manje gubitki. Siguro smo. Mogli smo boje se to storit. Ali, veruj mi da je moglo pasat i puno huje. Da nismo na vrime maknili jude z sela, moglo je bit kot va Lipi. Ma boje se ne spametit tiga. Storili smo ča smo va tin momentu mogli i naša savest je čista.

Aš - jer
Čitovat – sav, čitav; nepovrijeđen
Grdo – ružno
Homo – idemo
Ke - koje
Ki - koji
Kiga – koga
Jih - njih
Lito - godina
Med - među
Me par – izgleda, čini mi se
Najboje - najbolje
Najhuje – najgore
Nan - nama
Neč – nešto
Nis - nisam
Pasat – proći
Pozabit – zaboraviti
Prez – bez
Prnest - donijeti
Puli – pokraj, kraj
Se - sve
Seboj – izgleda
Siga - svega
Smiron – stalno
Spamećivat – sjećati
Storit -  napraviti
Šundran – uništen, upropašten
Ta - ta, taj
Va – u
Veseje - veselje
Zdat – izdati
Zgubjen - izgubljen





Spomenik palim borcima u NOB-i i žrtvama fašističkog terora 1941. - 1945. godine u Studeni
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #614 u: 17.03.2014., 21:52:07 »
Već pol ure tražim gdje smo ono pisali o TODT-u i jami koju su iskopali u mojim Ledinama, u Studeni. I nisamn našao. Ali evo zato te rupe.


Prošeći se z manun okolo Trsata.