Autor Tema: Klana i okolica  (Posjeta: 239720 vremena)

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #585 u: 11.02.2014., 22:13:44 »
Kako nema? Ima.. evo crnine u Rebičinoj kiši. Ovo je slikano u podrumu. O kasiću sam poslala upit  :computer2

Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #586 u: 11.02.2014., 22:30:42 »
A, znači, ima. Nažalost ja još nisam bio u Rebičinoj kiši. Doduše najmanje jednom mjesečno idem Rebičinin, ali "preko" nisam bio.
Da, tako nekako su starice izgledale.
Ali ja nisam normalan. :lol1
Ova starica me podsjetila da sam upravo takva lica, staračka, maramom skrivena, crtao za vrijeme moje ere u OŠ Vežica. To je moju likovnjakinju oborilo. Počele su padati petice.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #587 u: 11.02.2014., 22:43:08 »
Javi mi dan prije kada stižeš svojima, a kada si od volje, pa te vodim u Rebičinu kišu i da pogledaš muzej militarije u centru. Interesantno je.  :palacgore
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #588 u: 12.02.2014., 07:57:28 »
Važi, dogovorit ćemo se. :wavey
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #589 u: 17.02.2014., 16:30:52 »
Ja nisam puno čuo o djelovanju domobrana na ovom području. Tu su kolege koje daleko više znaju o tome.
Ali ovo treba zapisati i pročitati o njihovom radu u Studeni. :palacdole
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #590 u: 17.02.2014., 16:31:45 »
Domobrani

     Kad je Talija kapitulirala pojavili su se i domobrani po Kastavšćini. Kako jast pametin bili su va Kastvi, Svetimu Matiju i Klanimu. Ovi z Klane su storili velo zlo, ča se tiče Studeniga. To je bila vojska ka je vukla korene još od Austrije. Va nji je bilo i neč domaćih judi. Znan za par njih ki su bili va partizani pa su ih, va niki akciji, zarobili Njemci. Onda su prešli, vaja na nagovor Njemci, domobranon. Niki su, kad su imeli priliku, opet prebigli partizanon. Va Klani su bili praktično do kraja rata.
     A, si li čuv kad su mene domobrani teli zarobit, ili ča već?  A, si, ali ne znaš kako je jušto bilo. Pa čuj kako je to bilo.
      Vako. Va to vrime, 1944. po liti, već smo bili dosta zvežbani pa su na tri mista bile organizirane selske straže. Jedna je bila na vrh Puligradišća, druga je bila na Devnici, a treta puli crikvice. Straže smo formirali od omladine i dice, ka su bila kuriri.
     Ti domobrani, ča su me teli ujet, su prišli va selo tako da su šli se čez šumu i zašli z nje van tamo na kraj jarka, Pod Krajevu graju. Nigdi  va Ledinah jih je spazila Milka Kanjeričina, ka je bila na straži na Devnici. Š nju je biv i mali Vlatko Puhov. Zajno mu je rekla neka gre obavestit kiga starijiga. Tekav je doma i rekav ča se dogaja Jožetu Zvanećimu, ki je z familiju biv puli Puhovih pod štrimon, aš je njihova kuća bila važgana. On je zajno tekav va selo javit mi ča se dogaja. Puli nas je već biv Tone Požarov. Jože je prišav va kuću, ali va isto vrime i dva domobrana. Bili su obučeni va partizansku robu. I tako, se me neč spićivaju, a meni su zajno bili sumnjivi. Da su se zgubili pa da išću kako doć do partizani. Va rukah je jedan držav baretu z zvizdu. Meni se činilo da je to, nikako novo.  Zamoliv san ga da mi da baretu, da je provan kako će mi stat. Čin san ju prijev v ruke,  videv san da je nova, ne nošena. Se mi je bilo jasno.
     Milka, naša, je bila doma i videla ka ura je, pa je zela pijat i zašla van. Storila je fintu kot da gre Škajanovin po kiselo zeje, za kuhat južinu. Brzo je prišla nazad i govori mi:
– Ćaćo, ja ne moren oni kamik, ča je na zeju, zdignit.
Rekav san da ću ji ja to storit. I šav san van, za sin pijaton,  na kin je, tobože, morala prnest zeje. Kad san zašav van, videv san da su opkolili kuću. Ja san z tin pijaton šav prama Škajanovin pa, kad san prišav do Banoviga kantuna, san počev teć va Kraj, pa čez niku hrmentovicu, prama crikvici pa va Šišće. Tu me je spaziv jedan njihov, ki je biv na Brčacu z puškomitraljezon, i zapucav na me.  Ali ja san brzo zašav va Lučicu i bižav daje va šumu. Naša Milka je, isto, skoristila momenat i pobigla. Ujeli su Jožeta i Toneta pa su jih po cisti prepejali va Klano. Od tamo su jih zapejali va Trst. Tu da su jih regrutirali va domobrane pa poslali va Postojun.  Ototu su pobigli pa su za tri, četire misece prišli doma.  Tone par dan kašnje za Jožeton, aš su, kad su pobigli, šli saki na svoju stran.  Oba su kraj rata dočekali va partizani.
     To velo zlo, ča san ti spomeniv, se dogodilo nigdi po jeseni 1944. Bilo je magleno, predvečer. Jedna grupa domobrani se prikrala va selo. Znali su da su partizani tu. Štab partizanski je, morda jednu šetemanu, biv va Kudleći kući, ka je poćera zrušena, a na njejin mistu je storen spomenik. I tu, kraj te kuće, je biv i jedan veli kotav va ki su judi prinašali hranu partizanon. Niki je kuhav paštu i fažov, niki palentu, niki zeje… Se su to va ta kotav judi stresali pa bi se neslo partizanon.
     Iz te  kuće su krenili tri partizana, na promenu straže, ka je bila puli crikvice. Ali, samo ča su krenili, na nje su zapucali domobrani i se tri ubili. Jušto puli naše štale, kraj Perčeviga zida. A ti gnjusi su se privukli po puti, ki more znat samo domaći čovik. Prišli su va selo, tako da ih straže nisu mogle videt. Šli su čez Regovicu, spustili se va Kraj pa prišli va selo po puti zmed Vardijankinu i Jankoću kuću. Ototu su pasali pred Žmarinu kuću pa na Ravan. Tu su i zapucali na partizane.
     Se to su videli Vlatko Puhov, ki je va to vrime biv dite, i Milan Zvaneć, ki je biv dečko od petnajstak lit. Z Vrha su nesli, va laticah, hranu va ta kotav. Jedan domobran jih je spaziv, baš kad su na Ravan prišli, i potekav za njimi. Vlatko je pobigniv prama Banovin, a Milan prama Fapcen. Dok je ovi tekav za njimi spaziv je jedniga partizana ki je biv ekonom. Jože mu je bilo ime i biv je Lipjan, ali san pozabiv prezime. Jasno da mu je sad Jože biv interessantan, a ne dica. Jože je potekav prama Krajevi šterni, ali je domobran zapucav  i ubiv ga na skalah. Domobran je opet potekav za Vlatkoton, ki se skriv spod gromače va Dolčini  Ta domobran ga je iskav,  ali je med tin spaziv Mirota Francikiniga i na njiga zapucav. Raniv ga je va  nogu. Miro je pav i pričinjav se da je mrtav. Vlatko je se to gledav i bav se će li i njiga ta domobran nać. Najedanput su se domobrani povukli. Se to ni trajalo, morda, ni deset minuti. Storili su zlo i vrnili se va Klano. Evo, to su storili domobrani, med kimi je bilo i domaćih. Se boj da je jedan Studenjac biv š njimi i dopejav ih vamo po, samo domaćin juden poznatin, puti. Ma neću o imenu. Potla rata je šav ća i nikad se ni vrniv.
     Te, četire ubijene, partizane smo zakopali na grobje, ko smo počeli dilat prvo rata, va Blatnin klancu. Tu je već biv zakopan oni ča su ga Talijani ubili, prviga dana rata. Poćera smo tu zakopali i mladića, partizanskiga kurira z Drenove, kiga su Njemci ubili na Zvaneći mirini i jedniga Istrijana, ki je biv ranjen na Klanjski cisti pa se dovukal do Polikiniga vrta Za vrh, kadi je umrv. Kad je rat finiv, rodbina je prihajala po nje i doma ih zemala, tako da na tin mistu ni ostav nijedan zakopan.

Bat se – bojati se
Bižat – bježati
Finta – varka, trik
Hrmentovica – stabljike kukuruza
Iskat – tražiti
Jušto – točno
Južina - ručak
Kantun – kut, ugao
Latica - kantica
Morda – možda
Nest- nositi
Pijat - tanjur
Prit – doći
Prijet - uhvatiti
Se boj – fraza u značenju bojim se
Spićivat - ispitivati
Storen – napravljen
Storit – napraviti
Štrim – natkriveni prostor
Teć – trčati
Ujet - uhvatiti
Zać – zaći; izaći
Za sin – fraza u značenju sa svim, zajedno sa
Zeje – kupus
Zgubit - izgubiti


                                               
Fotografija preuzeta s www.kolekcionar.eu

Ovako su izgledali domobrani u Drugom svjetskom ratu
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #591 u: 26.02.2014., 08:58:22 »
Oslobođenje Studene

     Da ti pravo rečen, jast ne znan kad je selo oslobođeno. Govore da je to bilo na 5 maja. Mi smo, dan za danon, bili va strahu aš su se strašne borbe vodile okoli nas. To je pucalo, grmilo… Ušesa smo pokrivali z rukami da ne čujemo te silne eksplozije. Skrivali smo se po kućah, kadi god je ki misliv da je najsigurije  Dva puta su partizani pasali prik poja, ali su jih Njemci odbili. Treti put su uspeli kad je probijena linija okoli Bojina. Njemci su davali jak otpor aš su čuvali ciste, po kih su se povlačili. Najvažnija jin je bila cista, ka gre z Rike za Rupu pa prama Bistrcu. A od prvo su bili na sih bojih položaji, tako da je strašno puno partizani moralo poginit da se osvoje ti položaji. Poginjene partizane se zakapalo na mistu, na kin su i poginili. Nakon rata, mnogi su prihajali kako bi otkopali posmrtne ostatke svojih iz tih grobi i odpejali ih doma. Ali su mnogi i ostali tamo zakopani, vaja, zavavik. Sigur san da je njih sedan, ki su pokopani na Širokin, i dandanas tamo.
     No, kad jin je probijena prva linija obrane, okoli Bojina, Njemci su se povukli na drugu liniju od Kresa pa prik Židonja do Klane i daje. Jedna vela grupa njih, vaja stotinjak, se tela probit prik Regovice pa su poslali jedniga da gre izvidet more li se pasat. Vrniv se i rekav da ne more, pa su šli po starin putu. Naši su bili okoli Ravniga i bliže selu pa su jako granatirali po Židonju i okoli kako bi uništili ovu grupu. Mora da je puno Njemci tu i poginilo, ali interesantno da smo posle tu našli samo tri. Govorili su judi da oni svoje mrtve ne pušćaju nigo ih sobun vuku. No, ta tri su zakopani Navrhu, me par, va Klanjičinin vrtu.
     Dok su, mnoge i mnoge, granate padale po Njemci nike su, nažalost, pale i po selu. Od jedne je poginiv i Jure Antišov. On je z familiju biv puli Perci pa je, va jednin momentu, zašav van da vidi od kuda se puca. Granata je pala kraj njiga i teško ga ranila. Brzo je umrv, ženi si, Jeleti, na rukah. Granata je kriva i za smrt Zdenke Županove ka je bila puli Šestanovih. Granata je pala, razbilo se staklo na oknu i Zdenki prerizalo hrhjan. Jožić Radeć i Mate Marajski su bili kraj Križa kad jih je spaziv njemački snajper, nigdi z Kresa. Na mistu je ubiv Jožića, a Mate se uspev zvuć, živ i čitovat. Mali Rumančić Pikovićev je imev samo tri lita kad je poginiv puli Bregari, kadi su bili. Stara mat je sidila za špargeton i držala ga naročaj kad je nastradav od metka ki je došav z pravca Kresa. Dušetu Župansku je metak, va Puhovi kući, raniv va petu dok je sidila za stolon. I taj metak je došav nigdi z Kresa.   
     Va tretimu naletu naši su osvojili Vrh i Židonje, ali je na Puhovin škoju, va mitraljeskin gnjizlu, biv ostav jedan Njemac ki je z pucnjavu svojin signalizirav neč. Ni pucav rafalno, nigo metak po metak. Metak, pa tri, pa dva. Vrag zna ča je to značilo. Jedna partizanka mu se prišujala i zarobila ga. Ki zna kako je finiv. Ta Puhova kuća je na takovi poziciji da je interesantna sin vojskan ke su ovuda pasale. Va povlačenju Njemci, kašnje san čuv, va ti kući su ostala dva mlada Štajerca, još dica, ki su pred kraj rata regrutirani va njemačku vojsku. Par dani su se skrivali va štali, va šušnju, dok su vojske odašle. Mate jin je dav stare robe i šli su prama doma. Nikad se nisu već javili.
     I niki Studenjci su bili va partizanskin jedinicami ke su bile va tih, zadnjih, borbah. Tvoj oća je biv, z tenkovsku brigadu, na Mošunu, kad su šli na Trst. Videv je tamo nikoga, sad ne znan veće koga, pa nas je pozdraviv. Tone Fapčev, mi je kašnje, smijuć se, povidav, da je biv va Trinajsti diviziji pa je baš pasivav čez Vrhak i zijav na vas glas:
-   Mamo, čuješ li me? Živ san!
A vraga ga je čula, va tin šršuru. Strah nas je bilo nos, van z kuće, porinit.
     Par dani poćera, ča je vojska pasala ća, Marica Butigerova i Tonić Jankoć su pasli krave Zabojin. Jedna krava je, pasuć, prišla blizu njih i stala na minu ka je splodirala i raznesla i dicu i kravu. Puna je šuma bila min, granat, oružja… Na Klanjski cisti, tamo kadi je zahajav stari put, biv je uništen jedan veli top. Dok su se Njemci povlačili, doletiv je jedan avijon i pogodiv ga je z bonbu. Dica su se, niko vrime, na tin topu užala igrat.
     I tako ti je, sinak moj dragi, finiv i ovi rat. Nadan se da ti nećeš morat ratovat. Aš, do sad, nijedna generacija ni pasala prez rata. Ali, taj vražji rat, malo komu dobriga prnese. Samo plač i bov. A ča se tiče nas, Studenjci, mi smo zajno pjunili v ruke i počeli dilat, ča je v ratu zničeno.

Čitovat – čitav, sav: neozlijeđen
Finit - završiti
Hrhjan - grkljan
More - može
Naročaj  - naručaj
Odać  - udaljiti se
Okno – ostakljen prozor
Pasat - proći
Pjunit - pljunuti
Poćera – poslije, nakon
Porinit - pogurati
Splodirat - eksplodirati
Šršur – buka, pomutnja
Tin - tom
Užat - običavati
Vrnit - vratiti
Zać – izaći: zaći, zalutati
Zahajat - zalaziti
Zajno - odmah
Zijat – vikati
Zničeno - uništeno

« Zadnja izmjena: 26.02.2014., 09:35:46 od milić »
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #592 u: 26.02.2014., 09:45:45 »
Htio sam ovdje staviti fotku neke njemačke probušene, uništene kacige. Ali baš i ne nalazim. Jako bi se dobro uklopila kakva fotka iz Vojnog muzeja u Klani, ali nikako ne mogu naći gdje je to na forumu??? Pomoć molim!!!
Riječanka :hello
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #593 u: 26.02.2014., 21:25:08 »
Imam samo ovo milić, nijednu u gro planu  :wavey



Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #594 u: 26.02.2014., 21:54:07 »
Dobro, hvala. Kad budeš u prilici slikaj neku najrastureniju pa ćemo je staviti kasnije. Ili, ako se uskoro nađemo za Rebičinu kišu, pa ćemo skupa. :wavey
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #595 u: 27.02.2014., 09:15:37 »


 :lol1

A evo i origigi kacige iz okolice Klane, Marko ju je izvadio iz jednog "Izvora" vode kod Korenike





Ne znam da li je to ova ili neka druga :


Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #596 u: 27.02.2014., 15:46:19 »
ovo ruzinavo je taljanski kotlić
evo ga na glavnen petehe...

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #597 u: 03.03.2014., 19:31:47 »
"je** te kolko strke oko jednog lutka..." naj gori!  :greensmile

« Zadnja izmjena: 03.03.2014., 19:47:19 od Riječanka »
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #598 u: 03.03.2014., 20:50:14 »
Naj gori, va pakav š njin!
A va Klani se lutak - pust važiže na Pusni pondijak. A zač?
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.249
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #599 u: 03.03.2014., 20:54:31 »
Zasada nije poznato od kada datira tradicija mačkara u Klani, ali je sigurno da one postoje znatno više od 130 godina, otkada su Klanjci, zbog katastrofalnog potresa 1870. koji se dogodio na Pusni utorak promijenili tada već tradicionalne pusne običaje. Prema tom zavjetnom običaju pusne svečanosti u Klani završavaju za razliku od onih u susjednim mjestima, već na pusni ponedjeljak.
Don't drive faster than your guardian angel can fly!