Autor Tema: Klana i okolica  (Posjeta: 239747 vremena)

0 Članova i 9 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline jazbac

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.113
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #555 u: 29.01.2014., 10:39:44 »



Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #556 u: 30.01.2014., 14:37:43 »
prekrasne slike, te još nisam vidio
nego
jučer mi kćer govori, kao sjedila je u nekom kafiću u gradu i kljucala nešto po kompu, kad do nje za stol sleti grupica nadobudnih srednjoškolaca/ki
bili su jako bučni te je obratila pažnju na ono o čemu raspravljaju , uglavnom, rasprava je tekla tako da jedna cura među njima ima nekog dečka koji je gnjavi i ne želi biti više s njim , ali ne zna kako se ga riješiti, i sad ju  ekipa savjetuje na razne načine, jedan od prijedloga je bio da kaže da je iz Klane tj. "reci da si iz Klane pa će mislit da si vještica koja živi gore u brdima bez struje".
Zar nas doista tako zamišljaju klinci iz Rijeke?
bolje biti vjetar nego list

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #557 u: 30.01.2014., 16:20:35 »
Nego kako, pa vi kad izađete u šetnju s psom prvo se pofajtate s medvedun   :eek

http://www.novilist.hr/Vijesti/Rijeka/Medvjed-napao-setaca-Mladog-Klanjca-od-sigurne-smrti-spasio-hrabri-pas-Bobi

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #558 u: 31.01.2014., 13:45:50 »
Klanjska Ričina je rijetko ovako puna. Vrijedi ju slikati  :fotka





Kod pilane








Malinica


I konačno s tako mali a tako ružni mosta  :greensmile



Kao mali podsjetnik, Klana 1937 god.



 :wavey
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #559 u: 31.01.2014., 14:48:31 »
zbilja, još malo pa će se preliti van
odi dolje do ponora, mislim da se tamo već prelila, možda ćemo imati i pravu poplavu  :301
bolje biti vjetar nego list

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #560 u: 31.01.2014., 16:24:05 »
. "reci da si iz Klane pa će mislit da si vještica koja živi gore u brdima bez struje".
Zar nas doista tako zamišljaju klinci iz Rijeke?
U moje vrijeme ja to nisam doživljavao iako nisam živio "gore". Dapače moji poznati, pa i ja, su jako rado bili u društvu s "ovima od gore". A u mome društvu je bilo svega, ali najviše Riječana.
Ja sam danas malo pričao sa sinom jer si mi dao za misliti. I kaže on, a više se kreće okolo nego po fakultetu, da nikad to nije čuo. To, da se netko sprda s "ovima gore". Jedino , malo, na račun Gromičana zbog jezika i oblokavanja. Ispričao mi je i jedan štos, što li.
Da je jedan pisoar u jednom kafiću bio pokvaren pa je bio prekriven papirom. Na tom papiru da je pisalo :
                    NE RADI
                    NE DELA
Na njegovo pitanje zašto na oba jezika da se konobarica nasmijala i rekla da je ovo ispod napisano zbog pijanih Gromičana. Jer njemu kad se pripiša da piša jerbo da ne razume tuje zajike.
A da se ovaj vic odnosio na Klanjce ili, nedajbogimarija, na Studenjce pisalo bi "NE DILA". Je ti sad lakše?
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline jazbac

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.113
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #561 u: 31.01.2014., 17:11:43 »

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #562 u: 31.01.2014., 21:07:56 »
...
A da se ovaj vic odnosio na Klanjce ili, nedajbogimarija, na Studenjce pisalo bi "NE DILA".
Još prije nekih cca 13 godina, bila sam raspoložena kad sam zvala našeg mesara u mesnicu ... (promijenjenog glasa)
On: Aloo?
JA: Pepa ovdje, kaj radiš?
On:  :lol1 Misliš, kaj dilan?  :greensmile

Provalio me odmah  :P
Do dana današnjeg ostala sam Pepa.


@z335ko, ponor sutra, danas više nisam stigla. Ako ne budem mogla proći, ćeš doći s đipom? Budem te zvrc :palacgore
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline jazbac

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.113
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #563 u: 01.02.2014., 15:10:33 »

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #564 u: 01.02.2014., 21:45:49 »
Baš gledam fotos Škalnice i mislim si gdje bi mogla biti kuća moje pranone Johane? Ako ništa drugo ovi Talijani su bar fotografirali mjesta u kojima su zasjeli.
Ja sam do sada o Studeni našao samo onu fotku graničnog prijelaza u Šišću, opet od Talijana. :facepalm
Ali pustimo mi te lamentacije. Još je puno posla preda mnom. Jedna od težih epizoda je i ova.
I nisam, do pred malo, znao da je bilo i nedićevaca u Klani u to doba. Malo sam bio skeptičan, ali me kazivač razuvjerio jakim argumentima.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #565 u: 01.02.2014., 21:49:54 »
4. maj 44.

     Dok su bili Talijani tutu ipak je bilo neč života va seli. Neč se dilalo, trgovalo.
Ma, kad su Njemci prišli, se je to ofermalo. Mladi muški su bili va partizani. Po jednimu spisku, kiga ti moren dat da vidiš, va to doba je va partizani bilo okoli 80 Studenjci i to va šumi. Ne doma. Ostale muške, ča su bili sposobni dilat, su Njemci pobrali va logore zajno početkon 1944. Na jedni lištri san pobrojiv da je va njemačkih logori bilo 42 Studenjca. Tribalo je dilat, a ni imev ki. Ča će starci, žene i dica storit? A i partizanon je tribalo hrane…
     Ča se samih Njemci tiče  njih ni bilo stacijoniranih va selu. Pasala bi kad i kad kakova jedinica pa odašla va šumu. Pomalo smo, mi ki smo doma ostali, dilali ča smo arivali i nadijali se bojimu. Ali šlo je se na huje aš su Njemci gubili na sih frontah pa su znali ča jih čeka, tako da su bili se nervozniji.
     Počeli su dilat strašne odmazde. Najprvo po Učki, a onda 30. 4. 44. va Lipi. Tulike jude poć ubit more samo lud čovik. Ali evo, ipak su to storili.
     Mi smo nikako dobili dojavu da se slično parićiva i Studeni pa smo, kot NOO, storili se da se stanovništvo makne ća z sela. Niki su šli Klano, niki na Gromišćinu i Kastavšćinu puli roda. Ali ih je i dosta ostalo doma.
      Na četire maja su, jutro z Klane, prišli niki nedićevci pobirat vojnu robu, najveć talijanske ponjave, ke je bilo fanj po selu . Na nike traje su nakladali tu robu. I niki judi z sela su in pomagali. Va to su, okoli  9 ur, prišli Njemci po cisti  z pravca Puligradišća. Se jude su zagnali pred crikvicu i tamo postrojili. Va nje su uperili mitraljeze.
     Va to vrime su i kuće počeli palit. Brzo je so selo bilo va ognju i dimu. Po selu je teklo prestrašeno blago. Zrak je zasmrdiv po dimu i spaljenimu mesu aš niki ni dospev blago z štale oslobodit.  Dok su Njemci palili po selu judi su pred crikvicu  stali, a va nje su bili obrnjeni mitraljezi. Moreš zamislit kako su se ćutili. Kad su se važgali naredili su juden da gredu, jasno z pratnju desetak njihovih sovdati, va Klano. Tamo su ih spićivali. Prevodiv je plovan klanjski Gašparini. Nakon tiga spićivanja se su jude pustili doma.
    Njemci su, nakon ča su zapalili kuće, šli prama Šišću pa daje. Z Šišća su primetili da škola ne gori pa se je njih par vrnilo i školu važgalo. Me par da je niki ki je tribav školu važgat namerno to loše storiv aš su još nike kuće ostale čitovate. No, želin reć da je i med Njemci bilo judi ki su teli kako tako pomoć. Njemci su šli se daje pa su na putu, puli jame, Podškrile naletili na Mariju i Matića Kudleće. Matić da je imev puli sebe pištolu, a Marija nikakove letke. Va to vrime va selu je bila SKOJ-evska organizacija čji su člani bili i oni dva. Oni su z familiju bili pobigli pred Njemci, ali su teli poć videt ča se to va selu dogodilo. Govore da su jih Njemci oprtili z nikakovimi kasuni i gnali ih skroz do Želiznih vrat ka su, vaja, 15 kilometri daje. Tu da su ih tukli i mučili pa na kraju i strejali.
     Mnogi to ne znaju, ali Lojzo Škajanov je to strejanje, slučajno, videv.On je va to vrime biv kurir va 13. Primorsko-goranski diviziji. I šav je prama Istri. Kot po običaju poprtiv se na jednu jelvu s ke je, z kanoćalon, imev dobar pregled terena. I spaziv je Njemce kako dohajaju va koloni i pejaju Mariju i Matića. Odlučiv je da mu je najboje i ostat na ti jelvi. Tako je se videv, a i, verovatno, sebe spasiv.
     Judi, ki su pušćeni va Klani, mogli su poć kamo će. Vrnili su se va selo i videli da su skoro se kuće zgorene. Nike, kot naprimer Puhova, Čičkina, Šestanova , Fapkina su ostale čitovate pa su se te familije mogle vrnit va nje. Drugi su se morali snać.  Za prvo vrime tako da su bili puli roda va drugih misti. Mi smo bili va Podkilavcu, znan da su Buzgoći bili va Kukujani puli  Beličinih. Niki su kako tako storili jednu prostorijicu pa su se vrnili i pomalo popravjali kuće. A niki se do kraja rata nisu mogli vrnit va svoje kuće, aš ih je bilo nemoguće popravit va takovi situaciji.
     Pomalo su se judi vrnjali va kuće i nastavili dilat ono ča i prvo. Dilat po poju i šumi i blago redit. Sako tuliko bi komu prišla partizanska pošta po kuriru va ki javjaju da je ta i ta poginiv tu i tu. Čulo se da su Merikani jako stisnili Njemce z jedniga kraja, a Rusi z drugiga. I partuzani su jako ojačali pa su i tu Njemci bili va problemi. Pomalo se šlo prama kraju rata. Ali do kraja još će mnogi poginit. A i uvdi, ča tada nismo znali, će bit strašnih borbi na kraju rata.
Evo, povidat ću ti jedan detaj, ki će ti puno stvari pojasnit. Kako je va Lipi so selo, i judi š njin, praktično nestalo, to se odlučilo da se kompir, ki je biv tamo posajen, skopa i znese partizanon. Omladina iz Studene je više noći, z partizanskun zaštitu, pod noson  Njemcen, aš je manja jedinica bila va Klani, skopala kompir i znesla ga partizanon.

Boje - bolje
Gnat - goniti
(G)rest – ići, ali i grepsti
Huje - gore
Lištra - lista
Nadijat se – nadati se
Odać – otići, udaljiti se
Parićivat - pripremati
Pasat - proći
Pobirat – prikupljati, skupljati
Skopat - iskopati
traje - dvokotačna kola koja vuče čovjek
Važgat - zapaliti
Vrnit - vratiti
Zajno  - odmah
Znest – iznijeti, odnijeti


 

Spomen ploča na ovaj događaj na školi u Studeni by zokxy
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline jazbac

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.113
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #566 u: 04.02.2014., 15:38:19 »


Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #567 u: 04.02.2014., 21:05:31 »
srhi su me pasali. :eek

a pul nas va sele se okupjaju mladi judi (grdo je reć da su to judi...) ken z auti dreči nekakova muzika koj tekst gre: sieg heil, sieg heil....

i onda neš mane provociraju za sliki titota va radione...e, pa sada jin visi Duce, a zdola neveliko BRUTTI SLAVI FUORI DALL' ITALIA

sejeno ne razumeju....

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #568 u: 04.02.2014., 21:39:22 »
Mane su kot dečkota srhi paševali kad su k nan dohajali muži od tete i sestrične. Tamo negde 70. Prvi Pepino, a drugi Werner. A stari, partizan.
I... Niš. Nakon 2, 3 biri z oven je kantal Bella ciao, a z ovem niš, aš ni znal njemački osim javol, ti krava. Se in je oprostil. A toliko su bili dobri da su se na kraje obadve rastale od njih. Kurbešini.
Al, zajebanciju na stranu, neki dan san čital va NL priču kćeri koj je mat bila va Aušvicu. Najveć me se dojmilo to ča jin stara NIKAD ni oprostila. Da su i deca na zarobljeničku kolonu pjuvala i kamene hitala.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #569 u: 04.02.2014., 22:55:38 »
a treba razumet i intoktrinaciju i mahera za propagandu barbu goebbelsa, tako da se ni čudit nemcon....pogledaj samo na youtube dnevniki RTS i poćakulaj malo z judi ki su bili va oven rate...

pazi..Medak
primirje...pride kontrola Zagreba, neki z čini...ni pet ni šest jedan sede zada browninga i oplete po susednen brege...za pol minuta fiču minobacači z srbjanske strani  ka je ukopana zada tega brega...gospoda nazad va Zagreba a večer na dnevnike "velikosrpskijugočetnički neprijatelj ničim izazvan danas je ponovo po tko zna koji put prekršio potpisano primirje..." još su i fermali malo daje da posnimaju kako mini padaju...
dokle su ovi snimali oni ča su tamo držali položaji z motorolami molili i prosili da fermaju z minobacači, opravdavat se da glavu ne zgube, da ni do njih bilo..itd..

ni da branin, ma ja bin da mi je čisto pred vrati