Autor Tema: Klana i okolica  (Posjeta: 237065 vremena)

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.523
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #885 u: 07.04.2015., 09:27:47 »
Stave ih u komoru, puste plin i "uspavaju", kad sam gledao liniju u klaonici sa djelovima svinja u "pokretu", vidjelo se kako još živci rade na djelovima mesa (trzaju)...

Mi bi zaklali svinju, ofurili je, očistili izvana, digli na nosač, razrezali na pola .. i još se moglo vidjeti kako se mišići trzaju  :eek

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #886 u: 07.04.2015., 10:43:33 »
prije nego li se pojavio običaj furenja vrelom vodom, svinje se prekrilo sa suhom paprati i zapalilo, a bilo je i slučajeva da svinja pobjegne kad zapale paprat, pa su je lovili okolo po vrtu :skartoc
bolje biti vjetar nego list

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.600

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #888 u: 07.04.2015., 12:35:24 »

To je knjiga Matka Laginje: Kastav Grad i obćina (Pretisak Društva za povjesnicu Klana iz 2002. g.).
Inače ova legenda o slijepom starcu (hm izgleda po tome da sam mu sljednik) je poznata u Studeni. Meni ju je ispričao moj tata, tamo negdje sedamdesetih. :wavey
Ne znam što G. Moravček ima s tom knjigom?
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.600
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #889 u: 07.04.2015., 12:41:32 »

To je knjiga Matka Laginje: Kastav Grad i obćina (Pretisak Društva za povjesnicu Klana iz 2002. g.).
Inače ova legenda o slijepom starcu (hm izgleda po tome da sam mu sljednik) je poznata u Studeni. Meni ju je ispričao moj tata, tamo negdje sedamdesetih. :wavey
Ne znam što G. Moravček ima s tom knjigom?
Ništa. Bit će samo da ju je stavio na net

Offline jazbac

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.114
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #890 u: 07.04.2015., 17:22:21 »

Studenjci ne vole ženske. Prasice su prevrtljive, čudne...


Malo da se uključin va ovu "raspravu" od prasic  :)) Bil sa uključen va jedno etnološko istraživanje va ken je obuhvaćena i činjenica da se va našen kraje nisu gojile prasice. O temu da se va Kastafšćine prasice ne goje pisal je i Ivo Jardas, a onda smo iskali odgovor zač aš, onako, na oko, ni logiki  :help2
Odgovor smo dobili i to vrlo jednostavan na Zvonećoj pul barbi Franeta Matetića: Prasica, koj Kastavci reču i svinja dokla nosi mladi, a pogotovo dokla ju sišu potrebuje jako čuda hrani. A hrani ni bilo ni za judi, a kamo za prasicu. Zato su skrbni Kastafci (cela Kastavšćina) raja kupili odojka i ga dohranili. Prašćići su se kupovali va okolice Ilirske Bistrice i po Ćićarije. Va to vreme su šli hodeć kupit prašćića, stavili ga va koš i pomalo doma. Blago j bilo nemirno va koše pa j to bilo teško delo prnest ga doma. Potla su počeli imet prevoz pa je bilo lagje, a 60-teh let su Kranjci već sami s kombići hodili po seleh prodavat prašćići. Poznata je anegdota kad je Kranjac prišal na V. Brgud i počel vabit judi :"Brgujci prasci, Brgujci prasci!" Na to su Brgujci prišli i stukli ga kot tovara. I dan danas postoji ta zajebancija i nemojte provat zijat "Brgujci prasci" pogotovo ako je Lleon blizu  :greensmile

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #891 u: 07.04.2015., 18:30:51 »
Kako je meni Kastavština...I. Jardasa Biblija to mi je uvijek pri ruci. Fotkao sam stranice gdje piše o prascima i prasicama. Tu piše zašto Kastavci ne vole prasice gojiti.




XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
E sad, imam jednu molbu. Jednom sam pitao kako  ovu fotografiju (tekst) pretvoriti u neki oblik da ga možeš uređivati, djelomice kopirati.... I netko mi je odgovorio u kojem programu, ali sam ja nešto spleo i odustao od daljeg istraživanja. Možda je sad vrijeme da me netko nauči, ono korak po korak. Bio bih mu jako zahvalan. Preselimo to u drugu temu na pr. u Software. :wavey
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.523
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #892 u: 07.04.2015., 21:09:06 »
E sad, imam jednu molbu. Jednom sam pitao kako  ovu fotografiju (tekst) pretvoriti u neki oblik da ga možeš uređivati, djelomice kopirati...

Ukucaj u Google "online OCR", odaberi neki koji ti se sviđa, daš mu link na fotografiju teksta ili je uploadaš, odabereš hrvatski (radi kvačica) i kažeš kamo da snimi  i da li .txt , .doc ili nešto treće. I to je to.  :palacgore

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #893 u: 07.04.2015., 21:26:44 »
Hvala elvis! :wavey
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #894 u: 08.04.2015., 09:51:15 »
    :hmm ooo to je svakako dobro znati
hvala i od mene
 :palacgore
bolje biti vjetar nego list

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #895 u: 16.04.2015., 08:30:15 »

Danas u Novome listu:

(NE)ČISTOĆA RIJEČKOM KOMUNALNOM DRUŠTVU NE SLUŽI NA ČAST PRIZOR IZ STUDENE
»Otpadnici« ruglo na ulazu u mjesto
Tri nova plastična kontejnera za odvojeno prikupljanje otpada još su za prve marčane bure otpuhana s ruba ceste te su prevrnuti zapeli u obližnjem šipražju



STUDENA » Komunalno društvo Čistoća bit će ove subote glavna logistička podrška nebrojenim volonterima koji će sudjelovati na Zelenoj čistki, najvećoj ekoakciji u Hrvatskoj i svijetu te čistiti glomazni otpad divlje odbačen u prirodi, a stanovnici Studene nadaju se da riječki komunalci pritom neće zaboraviti na tri svoja kontejnera, koja već više od mjesec dana čine ruglo na samom ulazu u mjesto. Tri nova plastična kontejnera za odvojeno prikupljanje plastike, metala, stakla, tetra ambalaže i papira, još su za prve marčane bure otpuhana s ruba ceste te su prevrnuti zapeli u obližnjem šipražju i grabi. Te posude raznobojnih poklopaca, u međuvremenu su se od »otpadnika«, kako svojim kontejnerima vole tepati u Čistoći, pretvorile u ništa drugo doli glomazni otpad. Nije da u Čistoći nisu pokušali svoje »otpadnike« vratiti na predviđeno mjesto, ali negdje je očito zapelo.
    – Došli su tu nakon bure s nekakvim kamionom i pokušali sajlom pokupiti kontejnere, ali sajla ih nije mogla dosegnuti. Pokupili su se i te kante otad tako stoje. Općenito su bez veze te nove posude za otpad porazbacali po cijelom mjestu, a da ih nisu dobro ni učvrstili, niti malo razmislili o prikladnom rasporedu. Isti problem imali smo i sa starim kontejnerom, postavljenim preko ceste, pa smo ga mi u susjedstvu sami malo ukopali, da ne leti naokolo pri svakom malo jačem vjetru, priča Mirjana Šebelja, koja živi u susjedstvu. Ni ona, a ni susjedi nisu previše zadovoljni novim »otpadnicima«, pitaju se tko ih i kad uopće prazni, kad kontejnere tako ostavljaju razbacane uokolo, a ionako su i prije dolaska tih raznobojnih kontejnera sami razvrstavali svoj otpad.
    – Mi u kućanstvu već godinama bio otpad kompostiramo, a raznu ambalažu odvajamo u velike vreće i nosimo na reciklažno dvorište u Pehlin. Nastavili smo s takvom praksom i nakon što su postavili te nove raznobojne kante, jer su im otvori premali, dosta ambalaže ne može kroz njih proći, objašnjava Šebelja, dodajući da im ostane samo simbolična količina komunalnog otpada kojeg bacaju u kontejner za miješani otpad, ali u Čistoći unatoč raznim akcijama promoviranja odvojenog prikupljanja otpada, taj trud konkretno ne prepoznaju. – Račun od Čistoće ostaje nam isti, koliko god mi odvajali otpada. Kad već uvode ovakav sistem, trebali bi naplaćivati zbrinjavanje otpada po količini, kaže Šebelja.

A. PETRAK

Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #896 u: 16.04.2015., 08:36:11 »
Se si malo mislin... :hmm :facepalm
Moji Studenjci su postali pravi gracki judi. Se čekaju da in niki drugi neč stori.Ili morda ovo i ni pravi prikaz vridnih Studenjci?
Znan, znan, niki će reć pridi pa zvlači baje. Unapred da rečen: Neću! :k050
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.523
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #897 u: 16.04.2015., 08:40:39 »
Moji Studenjci su postali pravi gracki judi. Se čekaju da in niki drugi neč stori.Ili morda ovo i ni pravi prikaz vridnih Studenjci?

Citat:
Mi u kućanstvu već godinama bio otpad kompostiramo, a raznu ambalažu odvajamo u velike vreće i nosimo na reciklažno dvorište u Pehlin

Ne bi se reklo da su samo čekali.  :palacgore

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #898 u: 16.04.2015., 08:53:53 »
Ma štos i je u tome. Te kante njima i ne trebaju.
Još sam nešto htio napisati, ali neću... :wavey
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #899 u: 17.04.2015., 08:30:58 »
čekan u zasjedi, pardon, u sačekuši da čisto-ćari dođu praznit baje pa da imamo i video dokaz da se iz svih baja (tipa papir, platstika , staklo, komunalni otpad , obične bedastoće) sve pretrese u isti bajočist i izmješa.
bolje biti vjetar nego list