Autor Tema: Klana i okolica  (Posjeta: 236985 vremena)

0 Članova i 4 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #930 u: 07.05.2015., 08:11:09 »
Čera san pasal par puta između Studene i Klane u nadi da ću opet vidjeti medvjeđu porodicu , ali ovaj put u autu :greensmile no vidio sam samo par kušuta ... tamo gdje obično budu konji, odmah iza protivtenkovskog zida a prije položaja za PT top.

Čera kada san se vrnjav izRike, nigdi okoli 9 ur večer , pasat onu vikendicu od lovačkiga društva "Lisjak" pa prama Klani, kada se pasa oni zavoj, kadi gre cista prema repetitoru na Židovju, z live strane je edan putina i na samin tin putu, a poli cistu, lipo leži medvitka, za pravo sidi, a dvi majhane blice pohajaju okoli nje. Opće se ni pomaknila kada san pasav koda je va svojin. Velika , stvarno je velika, ne bin je rad sriv nahodeć. Nis zasobu imev nikakov aparat za litrat, pa san šav doma po njega, ali dok san prišav nazada , šla je već, ki zna kamo..... :229
bolje biti vjetar nego list

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.348
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #931 u: 07.05.2015., 21:58:22 »
Ni više za bižat okoli po cistah.. (je l` mi dobar klanjski  ;) ) Sam ti dobro rekla Miliću (na fb), strah je vrag!  :301
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.520
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #932 u: 07.05.2015., 22:00:43 »
Koliko vidim i ljudi i djeca bez straha idu između Studene i Klane....

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #933 u: 07.05.2015., 22:04:09 »
Ni više za bižat okoli po cistah.. (je l` mi dobar klanjski  ;) ) Sam ti dobro rekla Miliću (na fb), strah je vrag!  :301
A bome da. A nisi ni Gromišćica tako da stvarno ni za teć.
A i klanjski ti je ok. Morat ćeš razmislit o promjeni nicka. :lol1
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.348
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #934 u: 07.05.2015., 22:16:51 »
Koliko vidim i ljudi i djeca bez straha idu između Studene i Klane....
U društvu bi bez problema  :greensmile

...
A i klanjski ti je ok. Morat ćeš razmislit o promjeni nicka. :lol1

 :smile :smile
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #935 u: 17.05.2015., 18:59:07 »
Jedan jako šarmantni Izvještaj (iz knjige A. Girona Začeci i razvoj narodne vlasti u Kastavštini) za jedno teško razdoblje na Kastavštini. Meni osobno interesantno jer se tu spominje moj djed Filip Mrvčić u natuknici br. 517 i mamin ujak  Mate Šebelja u br. 525.
Opisi osoba iz NOO Klana su isto jako interesantni.






...
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #936 u: 17.05.2015., 19:13:48 »
...






...
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #937 u: 17.05.2015., 19:20:00 »
...





I to bi bilo to.
Ispričavam se jer sam zauzeo puno prostora, ali smatrao sam da je to potrerbno.  :wavey
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.214
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #938 u: 18.05.2015., 19:22:20 »
Klanjci i Klanjice, stala priča o ogradi s fasciom? Gdje je završila? Može li se negdje vidjeti? Ha???  :popcorn  :pojmanemam
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.348
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #939 u: 18.05.2015., 20:38:35 »
Još je pospremljena. Pitati ću  :wavey
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #940 u: 19.05.2015., 08:48:04 »
 :djavo
bolje biti vjetar nego list

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #941 u: 19.05.2015., 14:07:15 »



Spomenik palin borcen

     Krajen pedesetih lit, kad je va Studenimu dozrila ideja da se stori sponenik palin borcen, nika mista po Kastavšćini su jih već imela. Mi smo, kot selo, dali velu, morda i najveću, žrtvu va ratu pa se brzo dogovorilo da se spomenik mora storit. Tu mislin, prvo siga na naše jude, Studenke i Studenjce, ali i na Savez borci, Partiju, Socijalistički savez i Omladinu. Jast se sad ne moren domislit ki su se bili precednici, ali znan da je Tomo Šepčić biv na čelu Saveza borci va to vrime. Bila je to akcija ka je imela vaja potpuno jedinstvo va selu, a i okolice. Tr ni ni čudo kad skoro da ni bilo kuće z ke ni ki poginiv va ratu.
     Savez borci je vodiv tu akciju. Tamo su, va odboru, osim Tomota, bili Mate Matačev, Jože Prkelov, Jože Lišćanić, Jože Županov i još niki. Razmislilo se kadi bi bilo najboje postavit spomenik i zaključilo da to triba bit nigdi va centru sela, da ga si moru videt i da se spamete tih ki su poginili.
     Ali mista va selu ni baš bilo aš je, kot i sako primorsko selo, kuća na kući. Ma jedna kućica je već dugo bila zapušćena, pa se verovalo da bi se mogla otkupit, od još živih vlasniki. Tutu, kadi je kašnje i storen spoomenik, je bila Kudleća kuća, ku su napustili i živili drugdi Mila, Ive i Drago. Ive je šav va partizane med prvimi i kašnje se aktivirav va vojski. Čulo se da  je nigdi va Makedoniji, na granici, ali nikako nismo mogli doć do njiga. Još i danas se ni javiv pa verovatno veće ni ni živ. Za Milu smo znali kadi biva, aš je bila oženjena va Velu Bukovicu, va Sloveniju, tamo malo prvo Bistrca.
     A Drago? Dragota su 42. Talijani otpejali va pržun nikamo va Taliju i komać pred malo, 73. su ga nazd pripejali. Javiv mi se je, ali ni imev kadi bivat pa je uz pomoć Mjesne zajednice smišten va starački dom va Puli.
     No, homo mi nazad na spomenik. Bila je oformjena jena komisija za otkup Kudleće kuće va ki su bili Tomo Šepčić, Vlatko Šebelja Puhov i Mile Piković Čičkin. Pa su šli va Bukovicu, Mili na dogovor jušto za Dan ustanka va Hrvacki  pedeset i devetiga lita. Tomo je imev motor NSU, a Vlatko niki francuski motorić Gojoni pa su Tomo i Mile šli z NSU-jcen, a Vlatko z svojin va Bukovicu. Važno je, uvdi za reć, da smo mi kot seoski odbor, zajno nakon rata, plaćali školovanje za Miline dvi hćeri va Lovranu. Ona to ni mogla plaćat pa nan je na timu bila jako zahvalna. Morda i zato su se lahko i dogovorili š nju za otkup te kućice. Malo kašnje se je particela, kadi je bila ta Kudleća kuća, prepisala sudski na naš odbor pa se moglo počet dilat spomenik. Još je na kraju tiga dogovora z Milu, kad su se vrnjali doma, Vlatko biv pav z motora i vas se razbiv da je va bovnici finiv.   
     Misto, kadi će se spomenik storit, je znači bilo odrejeno, a sad je tribalo druge stvari još storit. Na sastanke va selo je prihajav jedan, me par, kipar. I on je predloživ kako bi ta spomenik tribav zgledat. Judi su se z tin složili i počelo se rušit kuću. Niki matrijal su judi zeli sebi, a drugo se ća spejalo. Zravnalo se teren i naručilo mramorne pjoče za spomenik. Lipo se dilalo, se na dobrovojni bazi, pa je spomenik brzo dofinjen.
     Jušto za Dan ustanka va Hrvacki, 27. 7. 1960. bilo je otvorenje spomenika. Kakova fešta je to bila! I pleh muzika od Marinići je sopla. Morda se i spamećuješ, aš znan da si i ti biv na timu otvorenju.  Z mamu si se gledav z Matačeviga pergula. So selo je bilo na fešti, a i mnogi judi z okolice su prišli. Čuv san da se ta dan popilo dvisto litar biliga i isto tuliko črniga vina. A bir i pasaret da se i ne govori. I puno sengvići od salama i sira se pojilo. I se su to judi z gušton platili, saki sengvić i žmuj vina, aš su i na ta način pomogli da se zberu sovdi ki su bili potribni da se spomenik stori.     


Bir - piva
Bovnici - bolnici
Gojoni – francuska marka motorbicikla Monet-Goyon
Hćeri - kćerke
Homo – hajd'mo
Kadi - gdje
Kašnje - kasnije
Ki - kojoj
Lahko – lako, lagano
Mista - mjesta
Morda - možda
Moru - mogu
Nigdi - negdje
Odrejeno - određeno
Particela – katastarska čestica
Pasaret – pjenušavih osvježavajućih bezalkoholnih napitaka
Pergula - balkona
pleh muzika – limena glazba
precednici - predsjednici
prihajav - dolazio
sengvići - sendviči
siga - svega
spamete –sjete, prisjete
stori - napravi
timu - tome
Tr – ta, pa
Zajno - odmah
Zapušćena - zapuštena
Zberu – saberu; prikupe
Žmuj - čaša

Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.348
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #942 u: 19.05.2015., 22:16:03 »
I još jedna priča otrgnuta zaboravu! Miliću  :cool2 :bravo
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #943 u: 20.05.2015., 06:58:26 »
Hvala na poticaju.  :thankyou
Još dvije, trije priče i ja sam svoj zavjet, prema kolijevci svojih roditelja, izvršio. Malo luštranja (završne obrade do sjaja) i sve spremno za objavljivanje - tiskanje knjige. Samo mi fali malo šoljdi - kako bite vi Klanjci rekli. :p015
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #944 u: 20.05.2015., 08:16:38 »
šoljdi će ti vavik falit, malo komu ne fali
a kaj se tiče knjige
pa nju se more tiskat i za badavo
moran malo kćer pitat, niki dan mi je nič o timu govorila
bolje biti vjetar nego list