Autor Tema: Klana i okolica  (Posjeta: 236915 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1065 u: 31.05.2016., 21:27:52 »
I još nešto:
Studena je Studeno, još u ono doba.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Online zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.214
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1066 u: 03.06.2016., 21:57:12 »
U predvorju bivše kinodvorane u 10 sati u subotu 4.6. najavljeno je otvorenje izložbe radova od drva domaćih umjetnika amatera.
Z34753ko? Jesi i ti tamo?  :wavey
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1067 u: 03.06.2016., 23:40:47 »
 :p015 aha
tek sa par radova
bolje biti vjetar nego list

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1068 u: 12.07.2016., 11:49:48 »
Možda je Riječanki promaknulo, no jedna zanimljiva objava kruži netom:
http://www.mojarijeka.hr/vijesti/anino-povrce-s-filozofskog-fakulteta-u-biovrt/
malo sam istražio to i uskoro , a kad bude Ana u svom vrtu napraviti ću razgovor sa njom i imati ćemo informacije iz prve ruke, zasad sam joj se samo javio mejlom i ona me pozvala da navratim, već par dana čekam priliku da je vidim u vrtu pa.....
inače o tom vrtu, ali i o filozofiji vezanoj uz taj vrt i sam anin rad možemo čitati na blogu: http://www.anino-povrce.com/blog/
bolje biti vjetar nego list

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1069 u: 12.07.2016., 12:30:57 »
Otvorit ću, ali najprije se moram pripremiti da promijenim mišljenje o takvim turist - poljoprivrednicima. Nadam se da će me Ana razuvjeriti.  :m055 :s050
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1070 u: 12.07.2016., 13:51:48 »
svakako  Miliću, sve dok osobno ne razgovaran neću znati tko je i što radi
turist poljoprivrednici su itekako dobrodošli, neka se bar pokušava, bolje i to nego zapuštene njive
naravno možda je tu riječ tek o nekome tko uz golemi entuzijazam i trud zapravo ne zna ništa i nestat će kao što je i došla, razočarana neuspjehom pored velikih količina informacija i teorije kojom raspolaže
no sjetimo se priče o Anastasiji, ona je tu da potiče upravo ovakve vikendaše poljoprivrednike jer oni su spas
bolje biti vjetar nego list

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1071 u: 12.07.2016., 14:09:12 »
Tu sam stao s čitanjem.

...Nenormalno je da je glavica salate 3 kune u Fonzumu. Jednako kao što je nerealno da majica u Bari košta 80 kuna. Netko je taj pamuk nabrao, proizveo tkaninu, sašio, dofurao u duć, platio skladište i ženu koja to prodaje – to sve skupa ne može stati u 80 kuna, a da netko nije zakinut. Ne može. Može se nama to sviđati jer je jeftino pa za sto kuna imamo majicu i kavu na Korzu...

Non me interesso!
Moja mat je, na moje mudro pitanje:
- Mama, ča se mučiš s tin kompiron kad je va butigi po dvi kune?
jednostavno odgovorila:
- Dvi kune su dvi, a niš je niš.
I tu padaju sve teorije iz vrlih ekonomskih misli.
(I ja volim npr. cvijeće. I kupim svako toliko cvijet, posadim ga, pardon presadim i njegujem dok mi ide tj. dok cvate. Kad mi ocvate, švik s njim u kantu i na placu po drugoga, sad druge boje, ako ne i sorte. No. želim reći da poljoprivreda nije samo ljubav. To je rat, borba za preživljavanje. A s ovom filozofijom Ana ne može preživjeti. Jer će u zamišljenu cijenu svojih poljoprivrednih proizvoda ukalkulirati svoju VSS, sat rada plus PDV, plus input stručno osposobljavanje itd. Pa će cijena salati biti 136,78 kn. po glavici. Ali će imati zdravu prehranu (što se salate tiče, kao da je zec))

svakako  Miliću, sve dok osobno ne razgovaran neću znati tko je i što radi
turist poljoprivrednici su itekako dobrodošli, neka se bar pokušava, bolje i to nego zapuštene njive
naravno možda je tu riječ tek o nekome tko uz golemi entuzijazam i trud zapravo ne zna ništa i nestat će kao što je i došla, razočarana neuspjehom pored velikih količina informacija i teorije kojom raspolaže
no sjetimo se priče o Anastasiji, ona je tu da potiče upravo ovakve vikendaše poljoprivrednike jer oni su spas
Mda. Slažem se s tobom. :palacgore
Osim ovoga da su vikendaši spas. Možda zapuštenim njivama, ali oni ne mogu ni zeca prehranit, a kmoli npr. tročlanu familiju. Ma niti salatom. :m055
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1072 u: 12.07.2016., 14:26:39 »
to je tvoje gledište, morda je takov pogled z Trsata
ali puhovi zgora Studene drugačnje na to gledaju
Kada prideš na eko cvetko placu vidiš drugi svit
Triba gledat cilu sliku, istina i boh ova Ana je još sigurno ne vidi, ma niki ki je tu doma da , magari ko mu se i ne da dilat, ali zna.
da bi nič tako vredilo mora se povezat zasin kot nikad, pa osim vrta triba i puno tiga znat, a i tribalo bi se odvadit od mesa saki dan, aš ga ni sila.
Ko bi se vrt dilav, ko bi se frmente i čenice zasjalo bi bilo već nič, pa ko bi se i ča žira(voća) zasadilo bi i od tiga nič bilo. Ma triba znat i da puno tiga moreš samo pobrat na divlje kaj je boh dav , a sada propada, pa eno z drugin bi bilo, ko se još kakov metar drv proda....
bolje biti vjetar nego list

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1073 u: 12.07.2016., 14:46:06 »
Je upravo tako.
Ovako je meni moj stari užav reć:
- Hebeš teoriju prez prakse.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.517
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1074 u: 12.07.2016., 15:02:48 »
"Ali civilizacijski smo se tako odvojili od te prirode. Toliko smo se odvojiili da je rad na zemlji, taj bazični pokret saginjanja i stvaranja hrane postao „neprirodan“ na kulturalnoj razini, generalno. Jer smo se mi svi toliko maknuli od zemlje; zemlja i rad na zemlji je postalo nešto egzotično. Ma taj pokret je težak i treba ga vježbati baš zato jer smo se toliko udaljili, ali nije neprirodan jer ako je taj pokret postao neprirodan onda je i cijela naša ljudska egzistencija neprirodna."

A po pripadnicima Paleo dijete, poljoprivreda je pak neprirodna ....  :help2 :pojmanemam


Mi nismo orali zemlju jer smo htjeli napraviti genocid mikroorganizma nego da "ukopamo" gnoj/ivo. Ili sam preskočio neki dio ili ona niti ne gnoji zemlju ?  :help2 :pojmanemam

"Međutim, na čuđenje i nevjericu mojih susjeda dalje ju obrađujem isključivo svojim vilama za rahljenje. U proljeće razrahljujem vilama te na taj način dovodim kisik u tlo i to razrahljeno tlo dalje poplijevim uz pomoć motike. To je moj način pristupanja zemlji jer je zemlja najživlja upravo u tih prvih desetak centimetara. Cilj mi je obogaćivati to tlo, hraniti ga i što se manje miješati u njegov ritam. Posljedično mi to tlo daje jake i snažne biljke. Dakle, ne okrećem zemlju jer onda mikroorganizmi ostaju bez zraka i umiru i ne orem niti frezam (ako je uopće “orem” glagol) jer mi je to preagresivna metoda upravo zbog svih tih mikroogranizama u zemlji i čitavog tog njihovog čarobnog svijeta"

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1075 u: 13.07.2016., 07:56:57 »
"Mi nismo orali zemlju jer smo htjeli napraviti genocid mikroorganizma nego da "ukopamo" gnoj/ivo. Ili sam preskočio neki dio ili ona niti ne gnoji zemlju"

dakle u zadnjih par decenija zaživjelo je vrtlarenje u pomoć malča, nije to ništa novo, u prirodi je oduvijek tako
ukoliko tlo prekrivamo slojem sijena nije potrebno koristiti klasična gnojiva(a i manje smrdi) već se samo po potrebi neke vrste, dodaju sokovi(gnojnice) i čajevi za biljke, kod takvog rada zemlju je besmisleno orati, čak kontraproduktivno, jer sve se događa u onih desetak centimetara gornjeg sloja. Uspjeh je ovisno o vrsti biljaka nekad veći nekad manji, ali su zato kvalitetnije i daju nam više originalne energije.
što se tiče rada na zemlji odnosno rada u tzv čučećem položaju, riječ je o najprirodnijem položaju koji možemo zamisliti, postoje čak tečajevi čučanja.
Zašto je to tako, kad čučimo donji dan tien nam je tada najbliži zemlji i tada smo najbolje uzemljeni, pa je recimo čučanje jedna od terapija za liječenje teških bolesti, čak se preporučuje da se u svrhu oporavka bave vrtlarenjem
bolje biti vjetar nego list

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1076 u: 13.07.2016., 12:05:11 »
danas prolazići vidio auto pored aninog vrta
naravno navratio sam
nažalost žurilo mi se je jer mi je na motoriću visila vrećica sa ribicama za marendu , a svuda okolo se vrzmaju štrašne mačje zvijeri koje posebno privlači taj miris
no ipak sam uspio porazgovarati par minuta sa Anom
što radi u vrtu vidjeli ste uglavnom u članku , ja sam je zatekao baš kad je "nešto " prskala po biljkama. Biljke izgledaju zdravo i zadovoljno:

uz ovu sam morao kleknuti i pomirisati je, volim miris bosiljka, a i pesto od njega kao namaz.



malo kumari


naravno njiva je daleko od neke komercijalne proizvodnje, bila bi možda dovoljna za jednu obitelj, no koliko sam shvatio Ana ima više njiva. Ana je naprosto oduševljena Klanom, prirodom u Klani , te kvalitetom same zemlje.
kad je opet vidim u vrtu posjetit ću je i prenijeti vam najnovije priče koje pričaju biljke u aninom vrtu
bolje biti vjetar nego list

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.517
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1077 u: 13.07.2016., 12:07:13 »
što se tiče rada na zemlji odnosno rada u tzv čučećem položaju, riječ je o najprirodnijem položaju koji možemo zamisliti, postoje čak tečajevi čučanja.

Koliko se sjećam moja nona nije čučala nego bi bila savijena u pojasu za cca 90 stupnjeva kada je radila u vrtu. A iz mog iskustva čučanje je čist ok za neke manje zahtjevne poslove u vrtu ali je neekonomično za npr kopanje i okopavanje krumpira.

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1078 u: 13.07.2016., 13:21:42 »
istina elvis
no razlikujmo rad u povrnjaku i vrtovima gdje se sadi " na veliko", to se danas strojno obrađuje, dok u povrtnjaku ide sve s malom motičicom i čupka se rukama i naravno pritom je najoptimalnije čučati
bolje biti vjetar nego list

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1079 u: 21.07.2016., 12:03:47 »
udruga mještana općine Klana "kaj diš"uz pomoć akademskog astronomskog društva organizira gledanje zvijezda padalica- perzeida 12.8. na Gumancu
u sklopu tog događaja , a s početkom oko 8 sati navečer planira se uvodno predavanje o perzeidima, navodno će neko iz astronomskog društva voditi predavanje.
kad se smrači pa sve do jutra gledat će se u nebo, za detalje možete posjetiti fejsbuk stranicu udruge "kaj diš"
lani smo sami organizirali nešto slično na Plišivici
možda ima zainteresiranih članova 051 za gledanje u nebo? :grouphug2
bolje biti vjetar nego list