Autor Tema: Klana i okolica  (Posjeta: 236924 vremena)

0 Članova i 5 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline jazbac

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.114
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1005 u: 28.11.2015., 20:02:32 »
Selo Rukavac se je nekad sastojalo od 2 dijela: Rukavac Gornji i Rukavac Dolnji (Slično kao Vele i Male Mune). Svaki taj dio sela bio je opet podijeljen na selišta (naselja) koja su, većinom, nosili nazive po rodovski zajednicama: Andrejići, Andretići, Mohorići, Sušnji, Antaki, Perčići itd. itd... , a jedno od tih naselja bilo je i Ivuli. (I moj unuk je jedan od potomaka tih Ivula  :cool3 ). Nekakvi birokrati ili ti ga uredski štakori unosili su u popis naselja kada se to u vrijeme Jugoslavije ažuriralo sa talijanskih topografskih karata koje su bile u relativno lošem stanju. I tako je taj nesretni činovnik na karti pročitao Mulji umjesto Ivuli i to tako uveo u službene dokumente. Da tragedija bude veća to nitko nije kontrolirao, a izostala je i bilo kakva reakcija lokalnih vlasti (po sistemu "ne čačkaj mečku"). Naravno da je takvih primjera ohoho i na žalost, umjesto da se te stvari isprave, linijom manjeg otpora takve birokratske greške se zacimentiraju. I onda prišlići nas uče nazive toponima, a Fusher i ja dobivamo ospice i reagiramo neprimjerenim rječnikom.

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1006 u: 28.11.2015., 23:25:31 »
pozabil si i anĐeli.... :facepalm
se to podavit.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1007 u: 02.12.2015., 18:39:33 »


Na poleđini fotografije piše ''Uspomena iz izgradnje ceste D-J. 3 X.1952''
Nakon konzultacija i kraćeg prisjećanja, smijeha zbog podsjećanja na lijepe dane mladosti, moja draga subesjednica Marica Suzović r. Piković-Čičkina mi je objasnila da je to bila omladinska radna akcija na cesti Delnice - G. Jelenje na kojoj su sudjelovali i omladinke/ci iz Studene. Na slici su svi sudionici te ORA-e iz Studene.
Prva slijeva je Zlata Štemberger r. Šebelja-Paveća pa onda Anton Šebelja-Tone Marajski, treća je Marica Čičkina pa Branko Mrvčić-Banov potom je Dušanka Mrvčić r. Perinčić-Duše Banova i zadnji je Josip Šebelja-Jože Pušićev.
Akcija je trajala dva i pol mjeseca, a omladinsko naselje je bilo smješteno u Kraljevom Jarku, pokraj Fužina. S akcije se kao udarnica vratila naša draga teta Marica koja je još jedina među nama i to jako prisutna. Kako ona kaže - Ostala san za sime.
Komandant ORA-e da je bio neki Istranin imenom Albert, ali nepoznata prezimena.
 (Fotografija iz Čičkine kolekcije, nažalost je u dosta lošoj kondiciji tako da joj ni fotošop nije puno pomogao)
« Zadnja izmjena: 21.12.2015., 07:50:08 od milić »
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1008 u: 05.12.2015., 08:22:26 »
Vezano za ovaj događaj iz Kronologije.

   


03.12.1918.   Talijanski vojnici upali u hrvatsku školu u Klani, odnijeli učeničku štednu kasu i zapalili školsku biblioteku i arhiv.

Izvor: Dragovan Šepić – Istra uoči konferencije mira


Po mojim spoznajama izgleda da je škola bila ovdje u ovoj kući gdje je danas butiga moje rođakinje Leonore.



(Nemam bolje fotke, a ni Street View nije prošao tuda. Drugom zgodom snimim pa stavljam bolju fotku.)
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.348
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1009 u: 05.12.2015., 10:52:50 »
Točna ti je spoznaja.  :wavey
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1010 u: 05.12.2015., 11:00:46 »
To sve zarad Ilirije. Daj mu ti potkrijepi spoznaju s novom, ljepšom fotografijom. (Možda jošte Nora ima boljih pelata?  :m055 )
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.600
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1011 u: 05.12.2015., 14:05:04 »
To sve zarad Ilirije. Daj mu ti potkrijepi spoznaju s novom, ljepšom fotografijom. (Možda jošte Nora ima boljih pelata?  :m055 )

Hvala miliću što se brineš za mene. Ali da tebe ne interesira, ne biš sad ovdje pitao svekoliko pučanstvo iz Klane i okolice.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1012 u: 05.12.2015., 16:22:20 »
Nisi daleko od istine.  :shake2
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1013 u: 06.12.2015., 15:32:57 »
Poker asova pod drumbelu*

Ovo je fotografija snimljena na nekom''studenjskom'' piru, meni se čini oko 1970. g.. Na njoj je slikovito :) prikazano raspoloženje koje je na njemu vladalo. Otkačena ekipa, uvijek spremna za zafrkanciju, ples, veselje... Ma kakva atmosfera može i vladati gdje su u glavnim rolama tri Studenjca i jedan naturalizirani Gromičan? Prava, dakako. Na fotki su Ivan Šebelja- Ive Šebeć alias Fabina, pa ''drumbelu'' u ruci drži Milan Piković-Čičkin, a do njega je Branko Iskra-Županov. Najdesniji, ne mislim na političko uvjerenje, je Tomo Šepčić. O trojici bih mogao puno toga napisati, uglavnom dobra, a o četvrtom članu ovog kvarteta-Branku Iskri, puno manje jer kad sam ja počeo ''doživljavati'' ljude, on je već bio oženjen u Marčelje.
Ali, smatram za shodnim, spomenuti ovdje Fabinu. Harmonikaš koji je svirao na ohoho pirova i ostalih veselica, a bio je invalid. Naime, koliko sam čuo, nakon rata eksplodirala mu je bomba u rukama i odnijela nešto prstiju. Sad sam pokušao odgonetnuti koje prste. Čini mi se, na uvećanoj fotografiji, da je lijeva ruka bez kažiprsta i srednjaka, a desna bez mezimca. Ali, eto, malo tko je to primjećivao jer je svojom dobrom svirkom odvlačio poglede negdje drugdje, a ne na svoje prste. To i je pravi odnos prema invalidu, osobi s umanjenim sposobnostima ili kako ćemo ih već nazvati. Da se opažaju njegove kvalitete, a ne nedostaci, a koje svaki čovjek ima makar se po ''tablicama'' i ne smatra invalidom.
*drumbela - kišobran (ponekad mi se čini da se čuje drumbrela, ali kaže moja lektorica da je - onako :) )



Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1014 u: 06.12.2015., 15:51:58 »
Točna ti je spoznaja.  :wavey
To sve zarad Ilirije. Daj mu ti potkrijepi spoznaju s novom, ljepšom fotografijom. (Možda jošte Nora ima boljih pelata?  :m055 )
To sve zarad Ilirije. Daj mu ti potkrijepi spoznaju s novom, ljepšom fotografijom. (Možda jošte Nora ima boljih pelata?  :m055 )

Hvala miliću što se brineš za mene. Ali da tebe ne interesira, ne biš sad ovdje pitao svekoliko pučanstvo iz Klane i okolice.
Nisi daleko od istine.  :shake2
Vidiš, da je Riječanka toliko zainteresirana kao ti i ja sad bi imali i fotku. Jer da je trčala prema Pilani, a ne prema Rupi kao što je pokazala na fb okinula bi u trku koju fotku na ''našoj'' poziciji. :lol1
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.600
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1015 u: 12.12.2015., 10:33:19 »
Zbornik društva za povijesnicu Klana 3, strana 259

Pučka škola je u Klani počela s redovnim radom 1843. godine. Vlasnik zgrade, bila je obitelj Ivakovi (Suštar), Klana br. 95. Zgrada je djelomice (6/12) otkupljena prema izvodu iz gruntovnice tek 1886. godine.

Klana početkom XX stoljeća
« Zadnja izmjena: 12.12.2015., 10:39:10 od ilirija »

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.600
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1016 u: 30.12.2015., 23:58:14 »

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.600
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1017 u: 01.01.2016., 21:41:14 »
Josip Barak - Mavšin

Josip Barak bio je samouki slikar izrazitoga likovnog talenta i širokog slikarskog opusa koji je počeo pokazivati još u dječačkim danima. Od tada pa do nedavne smrti najveći je dio životnoga vijeka proveo sa slikarskim priborom u ruci. Spretnih ruku i širokog interesa, nije bilo stvari koju nije mogao napraviti.


Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.600
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1018 u: 01.01.2016., 21:44:01 »
Josip Barak - Mavšin

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.600
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1019 u: 01.01.2016., 21:44:41 »
Josip Barak - Mavšin