Autor Tema: Klana i okolica  (Posjeta: 236893 vremena)

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1110 u: 03.12.2016., 14:14:31 »

I mene zanima ime sindaca. Miliću ti ćeš znati....jesu li išli preko granice u kino jugovići iz Studene ? :pojmanemam
Kako bi političari rekli - hvala na pitanju. :k040
Znaš da si me malo zatekao ovim pitanjem. :89
Nikad, ama baš nikad, nisam čuo da je netko od Studenjaca išao u to kino. Kasnije, nakon rata da, ali prije ne. Išli su na mašu, to da, ali kino...No, još ću malo pitati, ali velika je vjerojatnost da ljudi nisu odlazili u Klanu u kino. Razlozi? Mogu samo naslućivati. Od materijalne strane - skupa ulaznica do jezične barijere. Pitam da ne skitam. I javim, svakako.

Skoro sam zaboravio odgovoriti, a znam da eneo čeka ko zapeta puška. :wavey
Dakle, razgovarao sam s mojim informatorima i ni oni nisu čuli da je itko ikad od Studenjaca u to vrijeme bio u Klani u kinu. A sigurno bi to rekao jer je tada kino bilo senzacija. Razlozi? Nikad spomenuti, ali moj ujak je napomenuo da je mogući razlog bio - garderoba. U smislu oblačenja, jer je to bilo kao namijenjeno gospodi i vojnicima. A moji se nisu takvima osjećali.
Sad bi bilo interesantno saznati koliko su sami Klanjci koristili to kino u to doba. Ajde da vas čuje...pardon, čitamo. :citam1
P.S.
U Studenu da je dolazilo putujuće kino - na kolima. Ono, malo kino, malo mađioničar - zmija od rep do glava...malo pevaljka, neki majmunčić da je bio s tim putujućim kinoprikazivačima. Ulaznica - dinar, ali može i jaje i kobasica i krumpir.  :m055
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline grašćina

  • Jr. Member
  • **
  • Datum registracije: Lip 2013
  • Postova: 537
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1111 u: 03.12.2016., 16:31:10 »

I mene zanima ime sindaca. Miliću ti ćeš znati....jesu li išli preko granice u kino jugovići iz Studene ? :pojmanemam
Kako bi političari rekli - hvala na pitanju. :k040
Znaš da si me malo zatekao ovim pitanjem. :89
Nikad, ama baš nikad, nisam čuo da je netko od Studenjaca išao u to kino. Kasnije, nakon rata da, ali prije ne. Išli su na mašu, to da, ali kino...No, još ću malo pitati, ali velika je vjerojatnost da ljudi nisu odlazili u Klanu u kino. Razlozi? Mogu samo naslućivati. Od materijalne strane - skupa ulaznica do jezične barijere. Pitam da ne skitam. I javim, svakako.

Skoro sam zaboravio odgovoriti, a znam da eneo čeka ko zapeta puška. :wavey
Dakle, razgovarao sam s mojim informatorima i ni oni nisu čuli da je itko ikad od Studenjaca u to vrijeme bio u Klani u kinu. A sigurno bi to rekao jer je tada kino bilo senzacija. Razlozi? Nikad spomenuti, ali moj ujak je napomenuo da je mogući razlog bio - garderoba. U smislu oblačenja, jer je to bilo kao namijenjeno gospodi i vojnicima. A moji se nisu takvima osjećali.
Sad bi bilo interesantno saznati koliko su sami Klanjci koristili to kino u to doba. Ajde da vas čuje...pardon, čitamo. :citam1
P.S.
U Studenu da je dolazilo putujuće kino - na kolima. Ono, malo kino, malo mađioničar - zmija od rep do glava...malo pevaljka, neki majmunčić da je bio s tim putujućim kinoprikazivačima. Ulaznica - dinar, ali može i jaje i kobasica i krumpir.  :m055

Moj informator, ki je onda biv mlad, mi je rekav da je i klanjski običan puk hodiv va to kino, ne samo gospoda, oficiri i vojska.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1112 u: 03.12.2016., 16:47:01 »
Znači pada u vodu  teorem moga ujaka.  :pop
Ali stvarno je interesantno zašto je to bilo tako. Ne vjerujem ni da je novac bio problem. A ne vjerujem ni da je bila tolika odbojnost prema talijanskom jeziku.  :89
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline grašćina

  • Jr. Member
  • **
  • Datum registracije: Lip 2013
  • Postova: 537
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1113 u: 03.12.2016., 17:09:57 »
Znači pada u vodu  teorem moga ujaka.  :pop
Ali stvarno je interesantno zašto je to bilo tako. Ne vjerujem ni da je novac bio problem. A ne vjerujem ni da je bila tolika odbojnost prema talijanskom jeziku.  :89
Morda je i granica bila problem, pa i talijanski jezik, a na koncu, ljudi su sigurno imeli doma ča pametnijiga za dilat nego hodit va Klanu va kino :o090

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1114 u: 03.12.2016., 17:36:34 »
Nedija je  prez dila (više-manje) pa su mogli namisto hartat ili boće igrat poć va kino. Ali nisu. Zač? Pitanje ko ni FBI nebi rešiv. :e040
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.517
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1115 u: 03.12.2016., 20:09:27 »
Možda je (i) tečaj bio izrazito nepovoljan? Pretpostavljam da se u Klani plaćalo lirama a u Studeni dinarima.  :hmm

Možda je bio inat?  :pojmanemam

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1116 u: 03.12.2016., 21:29:40 »
Inače, koliko znam, prvo kino je bilo u Sušaku,  ča se Juge tiče. Ni Kastav ga ni imel.,
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1117 u: 14.12.2016., 13:04:51 »
Miliću: imaš partijski zadatak ovo objaviti na fejsu, jerbo ja s ove pozicije ne mogu, objavi u grupi ti si iz Klane ako se domišljaš

bolje biti vjetar nego list

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1118 u: 14.12.2016., 15:20:49 »
Dogovoreno! Ma si ga mogav i obrnit, a ne da se ja sad zabavljan stin. :97
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1119 u: 14.12.2016., 15:45:30 »
Dok se ja parićan... :m055
Nikako mi spontano došla misav na ovu pričicu. Vi ćete mislit da nima veze z ovim od prvo, ali ima, verujte mi. :p015
Da je biv niki sopac va selu. Ne smin reć ki. A jako je voliv jednu. I ona njiga - povremeno. Pa su zagnali blago na pašu. Pa je biv još jedan malić šnjimi. Pa, kako bi on ostav sam šnju, ga je poslav po vodu. Pa su se kresnili. Pa se mali vrniv pa ga je poslav po cigarete. Pa su se kresnili. Pa ga je poslav po šibice. Pa su se kresnili. Pa ga je tev poslat...Ali mu mali govori:
- Čuj Mate (recimo) ne ren već vrag koraka aš ću krepat od potekovanja, a ni ti baš ne zgledaš dobro. :lol1
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1120 u: 15.12.2016., 08:49:15 »
nadodat ću i jast enu
čuv san jušto va ovi oštariji da su se tribali ženit i veće su se parićali, pir i sopca i jušto večer pred pir je , sad se već n e zmislin točno, je li nono ili nona umrv. Nisu znali kaj će, nisu mogli sada se ljude ki su prišli na pir poslat ća(ni bilo mobiteli kod sada), a ni baš lipo da se poli mrtviga va kiši sope i veseli. Onda je pokojni Nardo storiv tako, rekav je: ki će plakat neka gre va onu kamaru, a ki će se veselit va ovu i tako je bilo , eni su plesali i veselili se , a drugi su plakali za pokojnin.
bolje biti vjetar nego list

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.517
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1121 u: 23.12.2016., 16:05:57 »
Citat:
Iza nas se vidi stara osmatracnica(posto je kasarna stara Italijanska)gde se popnemo,iznesemo kocke od kreveta i suncanje do mile volje,dok rucak ne zagori,pa onda trk dole,al jbg,bilo je lepo !!!




kuhinja u kasarni Klana v.p.7640/17

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1122 u: 17.01.2017., 13:59:44 »
ovako se va Klani čisti cista i posipa po sredini, za one avte ki maju sridnji pogon :lol3

bolje biti vjetar nego list

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1123 u: 27.03.2017., 21:57:56 »
Vijest od 22. travnja 1948. objavljena u Riječkom listu.


Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.517
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #1124 u: 28.03.2017., 09:12:47 »
Vijest od 22. travnja 1948. objavljena u Riječkom listu.

Pitam se je li "zadružni dom u Sv.Mateju" za kojeg su, vjerojatno s Gumanca, odvezli kamion pijeska današnji Dom hrvatskih branitelja  :hmm

https://www.facebook.com/pages/Dom-Hrvatskih-Branitelja-Vi%C5%A1/620123001381764

A naravno, Dom JNA prije toga  :djavo