Autor Tema: Razne fortifikacije  (Posjeta: 87176 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Razne fortifikacije
« Odgovori #120 u: 18.09.2014., 20:13:53 »
U tijeku su konzervatorski radovi na srednjovjekovnoj utvrdi Badanj pokraj Crikvenice. Obnavlja se zapadni zid propugnakula, obrambenog objekta koji je služio kao ulaz u utvrdu. Radove financira Ministarstvo kulture i Grad Crikvenica. Započeti radovi su prva faza radova, kojima se planiraju sanirati svi najkritičniji dijelovi bedema kako bi se sačuvala arhitektura utvrde.

Inače, Badanj je vrlo važan i na prostoru Vinodola jedinstven objekt fortifikacijskoga karaktera, koji kontinuirano vrši svoju obrambenu funkciju od razdoblja kasne antike, vjerojatno 4. stoljeća, do kasnoga srednjeg vijeka, odnosno 14. stoljeća, kada je prema mišljenju dosadašnjih istraživača i napušten.

Osim tlocrtno zanimljive arhitekture, posebnost su ove utvrde dobro sačuvani sanitarni čvorovi smješteni u vanjskom prstenu bedema, koji predstavljaju vrlo rijedak primjer visokoga higijenskog standarda u razdoblju ranoga srednjeg vijeka.

Ovo je pisalo još u siječnju 2014. Tek jučer sam vidio skele na gradini.   :skartoc


Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Razne fortifikacije
« Odgovori #121 u: 14.10.2014., 11:53:56 »
Vjerojatno će ovo Lappino znati, a možda sam to i čuo od njega. Uglavnom koja je utvrda u pitanju - napucavali su se Talijani i da li Austrijanci ili Francuzi i a završilo je IIRC tako da je granata upala u skladište municije talijanske utvrde i raznijela ju. Dotična utvrda se nalazi negdje u Alpama.  :pojmanemam

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Razne fortifikacije
« Odgovori #122 u: 14.10.2014., 12:06:05 »
Elvis nemoj me prisiljavat da sopet trošin soldi na tečaje engleskega jerbo je penzija mića. Piši brate kastavski, po hrvacki da te celi svet razume.
Ovaj tvoj IIRC bi značilo If I remember correct, ča ne? :89
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Razne fortifikacije
« Odgovori #123 u: 14.10.2014., 14:08:50 »
IIRC = ako se dobro spamećujen   :greensmile

BTW ovo nije ta utvrda koju tražim  ali je slično prošla, kada idem u posjetu?  :palacgore


Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Razne fortifikacije
« Odgovori #124 u: 19.10.2014., 17:19:30 »


(Za pravu veličinu desni klik mišem i View image - rezolucija je veća no što se vidi na ovoj fotki na forumu)


Sad više ne znam gdje sam ćopio ovu kartu :facepalm, ali prikazuje postavljene ili planirane barikade - zaprečenja na određenim lokacijama, kao i utvrđenja, zar ne? Piše 7.5., ali koje godine?? Nekome ovo poznato??  :wavey

(Piše Hund, ali piše i Mile)  :skartoc
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Razne fortifikacije
« Odgovori #125 u: 20.10.2014., 10:17:29 »
prikazuje postavljene ili planirane barikade - zaprečenja na određenim lokacijama, kao i utvrđenja, zar ne? Piše 7.5., ali koje godine??

Meni nepoznato ali sumnjam da je neki Talijan 07. 05, odnosno 7 maja 1945 ucrtavao položaje ni u Rijeci a kamoli na Sušaku, pa je moja pretpostavka da je ovo iz 1941.  :hmm

Offline lappino

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.160
Odg: Razne fortifikacije
« Odgovori #126 u: 20.10.2014., 15:59:19 »
Po meni 1943. godina.

1941. nije jer ne bi još imali što tražiti na Sušaku, barem ne tako brzo poslije početka okupacije, koja još nije bila niti mjesec dana stara.

Liči mi na plan povlačenja na staru granicu iz 1943., s aktiviranjem starih zapreka i uporišta. Utvrđivanje Sušaka se već poduzimalo 1943. godine, tako da bi to moglo biti to.

Neka uporišta, međutim, nedostaju, poput onog na Pašcu, a nema nikakvih naznaka niti o nizu bunkerčičičića izgrađenih na potezu Katarina - Drenova nakon okupacije.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Razne fortifikacije
« Odgovori #127 u: 20.10.2014., 18:57:40 »
Neka uporišta, međutim, nedostaju, poput onog na Pašcu, a nema nikakvih naznaka niti o nizu bunkerčičičića izgrađenih na potezu Katarina - Drenova nakon okupacije.

Zbog toga sam ja tipovao na 40-tu. Ne vidim nikakvih oznaka ni za utvrde na Sv. Križu .. doduše nema ni za one na Katarini ...

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Tobruk kod Vile Bunker iznad Opatijskog zavoja
« Odgovori #128 u: 25.10.2014., 13:24:45 »
Nedavno sam načuo da postoji tobruk kod Vile Bunker iznad Opatijskog zavoja, a nisam baš uvjeren da je do sada bio obiđen, pa sam, iskoristio danas priliku muvanja po Biviu da navratim s Kigorom i do tamo. I našli smo ga, točno iznad raskršća, pozicija samo tako, cijeli zaljev Preluka na dlanu. Naravno sad je sve nemilo zaraslo i izraslo, pa s njega nema one vidljivosti kao nekad, ali malo dalje sam uhvatio dio pogleda koji se s njega nekada pružao. Eto i uputa za znatiželjne:


Lokacija na karti:




Strelice pokazuju na njegov položaj gledan sa ceste:




Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Tobruk kod Vile Bunker iznad Opatijskog zavoja
« Odgovori #129 u: 25.10.2014., 13:26:49 »
Do tobruka se dolazi penjanjem uz ove stepenice, te zatim skretanjem stazom desno stotinjak metara kroz šipražje




Sam tobruk:




Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Tobruk kod Vile Bunker iznad Opatijskog zavoja
« Odgovori #130 u: 25.10.2014., 13:29:38 »
Ulaz u prostoriju za sklanjanje, spavanje i municiju je ovim stepeništem punim lišća




Prostorija, vidi se da se u njoj i tulumari




Tobruk odozgora




Malo širi pogled, lijevo od stabla otvor tobruka, desno ulazno stepenište


Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Razne fortifikacije
« Odgovori #131 u: 25.10.2014., 13:39:20 »
Pogled sa obližnje čuke zorno pokazuje kakav je pogled pucao mitraljescu sa ovog tobruka




Slikano je s ove pozicije desetak metara dalje od tobruka, jer se s njega od raslinja ne vidi baš ništa prema Preluki




I za kraj još dvije fotke njemačkog bunkera na karti označenog brojem 2, lociranog iznad ceste za Opatiju na slijedećem desnom zavoju od opatijskog zavoja. Privatni je vlasnik bunker iskoristio za oslonac terase koju je dogradio, te kamenobetonskim zidom dodatno zatvorio pogled na ovaj bunker, ali se ipak njegov desni dio lijepo nazire. Mislim da se u njemu nalazio top.






Sličan bunker nalazi se u krugu INE na Urinju:

Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline lappino

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.160
Odg: Razne fortifikacije
« Odgovori #132 u: 25.10.2014., 17:37:51 »
Dobar je ovaj tobruk, za kojeg sam znao da postoji, ali ga nikad nisam bio obišao.

Ali sam bio unutra u ovom topničkom bunkeru iznad ceste. Isti sistem s onim bunkerom kod "Ville Bunker", kojem su pripadala još dva topnička bunkera, iznad ceste, na mjestima kojih se sada nalaze stambene kuće. Tek se nazire temelj jednoga. Podzemni dio ovih bunkera iznad ceste bio je zajednički, i postoji i dan danas, samo su ga stanovnici ograničili, tj. mjestimično zazidali, da se baš ne prolazi od jedne kuće do druge. To mi je pokazao i ispričao vlasnik kuće kod bunkera na zavoju, uključujući i dio podzemlja.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Razne fortifikacije
« Odgovori #133 u: 26.10.2014., 18:57:43 »
Maginot, Sigfried i Staljinova linija ... lagana usporedba, šteta što nema Vallo Alpino ... BTW u filmu kažu da je Maginot linija imala više AT oruđa nego što je Njemačka ukupno imala tenkova a uspjela je uništiti ukupno  jedan (1) njemački tenk  :facepalm


Offline Kont

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 3.148
  • Nullius in verba
Odg: Razne fortifikacije
« Odgovori #134 u: 04.12.2014., 22:11:53 »
Ajd da i ja neš pitam.
Pitanje br. 1- kakva je ovo bila njemačka fortifikacija na Fratarskom?
Pitanje br. 2- za ovaj ulaz u sklonište ili bunker nisam znao,pa me zanima što je,gdje vodi i da li je netko bio unutra?