Autor Tema: Stari grad moje starosti  (Posjeta: 52109 vremena)

0 Članova i 5 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline mikimiki

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 2.278
Odg: Stari grad moje starosti
« Odgovori #150 u: 06.06.2015., 16:21:38 »
 :bravo3
...take care to get what you like or you'll be forced to like what you get

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.245
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Stari grad moje starosti
« Odgovori #151 u: 06.06.2015., 19:58:56 »
 :bravo
Men se čini da bi te tvoja češće trebala vodit na peglanje kartice i onda zagubit po gradu jer se uvijek izrodi neka krasna reportaža!  :bravo5

Inače, vrag mi nije dao mira pa sam si lijepo preveo sve one japanskefraze ... tek da provjerim svoje znanje, je li zarđalo ili しません,  jelte?   :greensmile
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.351
Odg: Stari grad moje starosti
« Odgovori #152 u: 06.06.2015., 21:23:27 »
Toliko truda i toliko puno povijesti na tako maloj kvadraturi, ćo, Kont, nadmašio si sam sebe!!  :bravo3 :bravo :bravo4 :thankyou
 :bravo2 :bravo2 :bravo2

Općina dade učiniti u vrijeme gospodina kapetana Franje Barba i ...RusovićとイヴァナSpecijarića年第一千五百六十の時間に行うことを与えている :smile
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline lappino

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.158
Odg: Stari grad moje starosti
« Odgovori #153 u: 07.06.2015., 02:56:38 »
Ludilo, snagom oceana...  :greensmile

Fakat, sami superlativi.  :bravo2

Offline Kont

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 3.148
  • Nullius in verba
Odg: Stari grad moje starosti
« Odgovori #154 u: 07.06.2015., 09:20:11 »
あなたのすべてに感謝 :thankyou

Offline kobler

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Sij 2013
  • Postova: 1.132
Odg: Stari grad moje starosti
« Odgovori #155 u: 08.06.2015., 09:21:33 »
Portal iz 1609. godine blizu prethodne ploče - ulica prema parkiralištu







...
Ovo je nažalost novotvorina iz doba gradnje "Jadroagenta". Ako se malo bolje zagledaš, nema ukrasa, sve je piljeno. Najvažniji dokaz: iskucani dijelovi su u "minusu" spram ravnine ruba - da je staro (tj. da nije piljeno), bilo bi obrnuto!
Na koncu, štit samo glumi da je grb.

Offline kobler

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Sij 2013
  • Postova: 1.132
Odg: Stari grad moje starosti
« Odgovori #156 u: 08.06.2015., 10:45:59 »
...


Ovu nekadašnju kuću Gresani je davne 1484. godine naš riečki kapetan Balthasar Dürer obnovio i predao augustincima u vlasništvo kao svoju zakladu. O tome je ostao kameni natpis u augustinskom samostanu,ali ga ja nisam vidio na internetu,a bogami ni u živo ...
Evo ti u nešto manjoj slici, ali se nadam da se još da čitati. Natpis je podugačak (gotovo 2 strane!), ali ako postoji interes, rado ću ga postati.
Inače, naravno, sve čestitke za postove o Koblerovom trgu!
« Zadnja izmjena: 08.06.2015., 10:47:54 od kobler »

Offline FiumeRi

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 773
    • Riječke poštanske marke
Odg: Stari grad moje starosti
« Odgovori #157 u: 08.06.2015., 13:44:22 »
 :bravo2  :bravo2  :bravo2
Svaka čast!

Zapadno od vijećnice na mjestu današnje zgradurine Jadroagenta bio je blok od tri zgrade, od kojih je ona na br.170 bila orijentirana na trg i ulicu Contrada
dei Griggioni
a ostale dvije (151, 152) na sjeverne ulice. Kuća 170 imala je
prizemlje, tri kata i stambeni tavan. U kući je isprva bila pošta. Godine 1787.
kao vlasnik se spominje izvjesni Bassich, a iza njega Gioseffa Miletich r. Emili.
Podcrtani dio mene najviše zanima. Nisam do sada registrirao taj podatak. Može točan izvor ako nije prevelika tlaka?  :thankyou
Imao sam podatak da je pošta bila (u)blizini Vjećnice ali kamo? Dakle kuća br. 170.

Offline Kont

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 3.148
  • Nullius in verba
Odg: Stari grad moje starosti
« Odgovori #158 u: 08.06.2015., 13:49:45 »
Moram priznati da me je malo trema uhvatila kad sam vidio da se Kobler javio na moj post. Najljepše ti se zahvaljujem i bilo bi lijepo da dobijemo prijevod (po mogućnosti ne na japanski). Uzgred, samo jedno neobavezno pitanje: Postoji li ikakva mogućnost da se ta kuća napokon dostojno označi u skladu sa svojom povijesnom važnošću, barem replikom tog natpisa ili i Leopoldovog grba?

Offline superinadecosala

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 227
Odg: Stari grad moje starosti
« Odgovori #159 u: 08.06.2015., 14:18:41 »
Bravo Kont, Numero Uno :bravo2 :bravo2

Offline kobler

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Sij 2013
  • Postova: 1.132
Odg: Stari grad moje starosti
« Odgovori #160 u: 08.06.2015., 15:03:46 »
Moram priznati da me je malo trema uhvatila kad sam vidio da se Kobler javio na moj post. Najljepše ti se zahvaljujem i bilo bi lijepo da dobijemo prijevod (po mogućnosti ne na japanski). Uzgred, samo jedno neobavezno pitanje: Postoji li ikakva mogućnost da se ta kuća napokon dostojno označi u skladu sa svojom povijesnom važnošću, barem replikom tog natpisa ili i Leopoldovog grba?
a) Eh, sad prijevod ... Ajmo probat pa tko izdrži.
1. IN CHRISTI N(om)I(n)E AME(n). AN(n)O N(ativita)TIS D(omi)NI MCCCCLXXXIIII INDIC(tione) II DIE XIII IULIJ ACTU(m) IN CASTRO TERR(a)E FLU(min)IS V(idelicet) I(n) S(a)LA P(rese)NTIB(us)

U Kristovo ime, amen. Godine od rođenja božjeg 1484., indikcije druge, dana 13. jila (=srpnja, za nevježe) sklopljen u kaštelu riječkom, upravo u sali uz prisutne

2. VENERABILIBUS D(ominis) P(res)B(ite)RIS ALEX(andro) PLEB(ano) NOT(a)RO FLU(min)IS ET VITALE NICOLICH SP(ectabili)B(us) D(omini) SIMEONE IUDICE ANTONIO ET IOAN(n)E

prejasnog gospodina prezbitera Aleksandra župnika notara riječkog i Vida (Vitala) Nikolića [te] presvijetle gospode Šimuna (Simeone), suca Antonija i Ivana

[Nastavak slijedi - moram nešto obaviti]

b) Imali nade? Ima. Najviše ako dođemo na vlast, tj. pobjedimo na lokalnim izborima. Inače, strpljenja, pliz ...

Offline kobler

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Sij 2013
  • Postova: 1.132
Odg: Stari grad moje starosti
« Odgovori #161 u: 08.06.2015., 16:16:39 »
3. ROSSOVICH FR(atr)ES B(er)NARDI(n)O NICOLICH IOAN(n)E(s) DONATI CHRISTOPHORO AURIFAB(b)RO IOAN(n)E GALEOTO ET S(er) ANDREA SATNICO T(es)T(i)B(us)

[dakle: Ivana] Rošovića*, braću Bernardina Nikolića Ivana Donatia Kristofora zlatara Ivana galeota i gospodina Andrije satnika, svjedoke

* opaska: razmaci i interpunkcija ovdje nisu nikakakav pouzdan znak, tako da ovako na brzinu ne mogu odlučiti koje ime staviti uz koje prezime ili naziv funkcije/zanata.

4. CONCORDIU(m) I(n)TER MAG(nifi)CU(m) D(ominum) BALDASSARE DE DUR(r) T(e)R(ra)E FLU(min)IS ET LOS(ii?) CAP(itanio) DIG(nitissimum) EX UNA ET R(everen)DV(m) D(ominum) GASRAPEM P(ri)OREM DIG(nitissi)M(um) CO(n)VENT(us) S(ancti) AUG(ustini) EX ALTERA V(ideli)Z(et) MA(gnificus) D(ominus) CAP(itaneu)S

sporazum među velmožnim gospodinom Baltazarom de Durom (Durerom), vrlo dostojnim riječkim  i loškim kapetanom s jedne, te velečasnog gospodina Gašpara, časnog priora samostana sv. Augustina s druge strane, a upravo velmožni gospodin kapetan


5. DEDIT DAT ET EX NU(n)C RENU(n)CIAT D(icto) CO(nventus) D(omino) P(ri)ORI P(rese)NTI STIP(ulan)TI  ET RECIP(ien)TI PRO SE ET SUCC(essoribus) SUIS ET IPSI(us) CO(n)VE(n)T(us) UNA(m) EI(us) DOMU(m) SITA(m) IN T(er)RA FLU(min)IS APUD LOG(g)IA QUA EMIT

daje, predaje i odriče se u ime rečenog samostana uz prisuće priora, koji dogovara i prima za sebe i svoje slijednike, te samog samostana, jednu kuću smještenu u Rijeci kod lože

Sad opet pauza .. do sutra.

Offline kobler

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Sij 2013
  • Postova: 1.132
Odg: Stari grad moje starosti
« Odgovori #162 u: 10.06.2015., 13:57:50 »
Evo, sad nastavljam, mada je moj latinski zahrđao i nije više na visini zadatka u svakoj prigodi.

6. A COMISSARIIS q(oundam) IUDIC(i) GRESANI C(um) TALI MO(do) Q(uod) R(everen)DUS D(ominus) P(ri)OR ET SUI SUCC(essores) IN PERPETUU(m) UTERETUR ET SI(n)T OBLIGATI O(mn)I DIE VENERIS AUT DIE SEQE(n)TI CA(n)TARE

povjerenu zauvijek [onu kuću iz prethodnog nastavka!] pokojnom sucu Gržanu (Gresani) kao i velečasnom gospodinu Prioru i njegovim slijednicima na korištenje i dužni su svakog petka ili dan nakon [tj. subotu] otpjevati

7. MISSA(M) UNA(m) PRO DEFU(n)CTIS IN CAPELLA S(anctissimae) TRINITATIS SUPRA ALTARE S(ancti) FABIANI ET CUM EXEQUII ASPERGERE ILLLAM SEPULTURAM QUE E(st) ANTE D(i)C(tu)M ALTARE IN Q(ua) E(st) SEPULTA

jednu misu zadušnicu u kapeli Sv. Trojstva na oltaru sv. Fabijana i sa škropljenjem onog groba ispred oltara u kom je pokopana

8. M(agnifica) D(omina) CATERINA OLIM UXOR D(i)C(t)I S(ummi) CAP(itane)I ET FACERE AN(n)IVER(s)ARIU(m) D(i)C(ta)E D(ominae) CATERAINE IN FESTO S(ancta)E EMERE(n)CIANE DE MENSE IANUARII CU(m) MISSIS ET DE SERO

velmožna gospa Katarina bivša supruga rečenog previšnjeg kapetana i obilježiti god
 [tj. godišnjicu] rečene gospe Katarine na god sv. Emerencijane u mjesecu siječnju s misom

9. CUM VIGILIIS O(mn)ES FR(atr)ES D(i)C(t)I CO(n)VENTUS ET Q(uidem) DEBE(n)T VOCARE CANONICOS SEX AUT OCTO QUI ILLIS T(empo)R(i)B(us) REPERIRE(n)T(ur) IN T(er)RA FLU(min)IS UT CELEBR(en)T ET QUILIBET IP(s)OR(um) CU(m) EXEQUIIS ASPERGAT SUP(ra)SC(ri)PTA SEPULTURA(m) ...

i s bdijenjem sve okupljene braće spomenutog samostana i potom treba pozvati šest ili osam kanonika koliko ih u to doba bude u gradu Rijeci da [skupa/zajedno] održe misu i poškrope gorespomenuti grob.

Itd. Slijede detaljne upute o načinu postupanja s kućom: tko, kako, pod kojim uvjetima ...

Dalji latinski tekst glasi:
ITEM IP(s)E D(ominus) P(ri)OR PROMISIT ET SE OBLIGAVIT UT S(upra) CELEBRARE ET CELEBRARI FACERE I(n) PERPETUU(m) SINGULO AN(n)O UNA(m) MISSA(m) PRO A(n)I(m)A Q(uondam) IUDIC(is)
GRESANI CUI(us) FUIT DOMUS P(re)D(i)C(t)A ET UT O(mn)IA SUPRASCRIPTA MELIUS ATTE(n)DERE(n)TUR ET OBSERVARE(n)TUR P(re)FATUS M(agnificus) D(ominus) CAP(itaneus) POSUIT SUOS COMISSARIOS ET EXECUTORES
DE P(re)D(i)C(t)IS SUOS SUCC(ess)O(r)ES M(agnifi)COS D(ominos) CAPIT(aneos) IUDICES ET CO(n)SILIU(m) D(i)C(t)E T(er)RE FLU(min)IS Q(ui) P(ro) TE(mpore) ERU(n)T QUOS ROGAT PURE PROPTER DEUM, Q(uod) EXPEDIA(n)T ET FACIA(n)T ATTENDERE O(mn)IA
ET SI(n)G(u)LA SUPRASCRIPTA QUIBUS DAT O(mn)EM EI(us) LIBERTATEM ET CASU QUO D(i)C(t)A DOMUS DESOLARI VIDERETUR Q(uod) IP(s)I COM(m)ISSARII ANTE PROVIDEAT HOC MODO
Q(uod) AFFICTA(n)T IP(s)AM ALICUI MERCATORI PRO UNO AUT PLURIB(us) AN(n)IS ET DE PECUNIIS D(i)C(t)I AFFICTUS FACIA(n)T REHEDIFICARE ET REAPTARE PREDICTA(m)
DOMU(m) ET ITER(um) POSTQ(am) SOLUTE ESSE(n)T PREFATE EXPE(n)SE DE AFFICTU ERU(n)T ITER(um)Q(ue) DEBEA(n)T RESTITUERE DICTO CO(n)VE(n)TUI P(re)DICTA(m) DOMU(m) DE CUIUS AFFICTU PREDICTI
VENERABILES D(omi)NI FR(atr)ES SINGULO AN(n)O H(abe)RE DEBEA(n)T TERTIAM PARTE(m) PRO IP(s)OR(um) VESTITU ET NECESSITATIBUS QUA(m) PARTE(m) DIVIDERE DEBEA(n)T INTER SE
ILLI QUI TU(n)C REPERIRE(n)TUR RESIDUU(m) SIT MONASTERII QUOS FR(atr)ES IDE(m) D(ominus) CAP(itaneus) ROGAT PURE PROPTER DEUM UT CU(m) DILIGE(n)TIA EXPEDIA(n)T
O(mn)IA SUPRASCRIPTA ET Q(uod) SE(m)PER SI(n)T OBLIGATI D(omi)NIQ(ue) CELEBRARE ET EXPENDIRE UT SUPRA SI I(n)TERVE(n)RET CAUSA Q(uod) DOMUS DARETUR AD REAPTA(n)DU(m) Q(UOD) N(ull)O
MODO SUPERIUS D(i)CTO ITE(m) ET(iam) D(ominus) CAP(itaneu)S DEDIT IP(s)IS UNU(m) PARAME(n)TUM DE SIRICO VIRIDI FULCITU(m) ET UNU(m) MISSALE QUE O(mn)IA ET SI(n)GULA P(re)D(i)C(t)US D(ominus)
PRIOR PRO SE ET SUCC(essoribus) SUIS LIBE(n)TI A(niM)O PROMISIT ATTE(n)DERE ET ADIMPLERE.

Meni je tlaka to još prevodit.

A popi su kuću davno preuzeli, a sva obećanja o zadušnicama koja su preuzeli - papala maca.
I, kao, to su Augustinci obećali, a mi smo Dominikanci ... plus kuća u pitanju je gradska, pa nek' oni drže ...

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Stari grad moje starosti
« Odgovori #163 u: 10.06.2015., 16:18:39 »
Majko mila! Koliko je klesar morao slova utucati za jedan običan ugovor o darivanju. :ruka
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Kont

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 3.148
  • Nullius in verba
Odg: Stari grad moje starosti
« Odgovori #164 u: 10.06.2015., 17:19:45 »
Kad kamen progovori....neprocjenjivo! Hvala Kobler :bravo2