Autor Tema: Utvrda na Rujevici / San Giovanni  (Posjeta: 18010 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Odg: Utvrda na Rujevici / San Giovanni
« Odgovori #60 u: 02.06.2020., 10:13:05 »
Na zadnjoj skici u prostoru je po meni dobro pozicionirano i sad skica u dwgu ide u nastavku prema rupi(bager)
Označi na karti točkicom (još bolje koordinate) izvor svijetla da mogu bolje pozicionirati skicu.
« Zadnja izmjena: 02.06.2020., 10:20:58 od Daluka »

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Odg: Utvrda na Rujevici / San Giovanni
« Odgovori #61 u: 02.06.2020., 17:53:53 »
45°20'48"N 14°24'45"E   koordinate  od izvora svijetla
45°20'47"N 14°24'45"E  koordinate od ulaza
To je pregrubo trebaju mi detaljnije koordinate
primjer ulaza
45°20'47"N 14°24'45"E - crveno

45°20'47.0729"N 14°24'46.4860"E - zeleno
vidiš koliko se razlikuje
« Zadnja izmjena: 02.06.2020., 18:10:31 od Daluka »

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Utvrda na Rujevici / San Giovanni
« Odgovori #62 u: 03.06.2020., 06:41:26 »
Posjet ugovoren utorak u 18 h. Sastanak zainteresiranih na parking u Plodina ex Tuš. Tko želi da se spušta užetom dolje može, ali nek najavi ima li svoju opremu ili mu treba

Ako je u pitanju outorak 02.06 onda otpadam   :( , nisam u Rijeci cijeli slijedeći tjedan

Ranjenike ne ostavljati, reče jedan davno. Pa kad bude mogao Elvis, Sijori, Ešef I ostali organiziramo za još jednu grupicu koji nisu bili sada drugi posjet jer je jučer zaista bilo zanimljivo.
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Utvrda na Rujevici / San Giovanni
« Odgovori #63 u: 03.06.2020., 09:03:54 »
Bilo je baš ono   :k055 kad se i meni, koji ne volim te rupe, dopalo.
A kako je tek bilo onima koji su se spuštali...

Evo par slikica, čisto da se vide :m055
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Odg: Utvrda na Rujevici / San Giovanni
« Odgovori #64 u: 03.06.2020., 09:33:50 »
Sad prema milićevoj fotografiji vidim gdje je točno otvor "svijetlo".
Tu se vidi koliko treba biti precizan kad se daju koordinate.

Offline lappino

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.160
Odg: Utvrda na Rujevici / San Giovanni
« Odgovori #65 u: 03.06.2020., 10:58:23 »
Ha, ovo je genijalno!

Vidi se koliko nisam pojma imao kad sam s Kuzmom bio u onom ozidanom donjem dijelu, a za uspone pretpostavio da samo mogu voditi do položaja...

Nego, je li tko skužio rupnikova vrata?

Ista su npr. kao i na onim ljepuškastim bunkerima uz Rječinu preko puta Hartere, i nisu originalna. Tj. ne u smislu da su ih Talijani originalno planirali, već su iskoristili iz nekog razloga vrata koja su im bila na raspolaganju od gomile dovršenih ili nedovršenih rupnikovih bunkera u regiji...

Zanimljivo je da oni njemački izvještaji ne spominju utvrdu.

Uopće.

Feldmaessig znači uporište poljskog tipa (ali kao takvo se vodio i Veli vrh, jerbo zato što utvrda tamo nije bila dovršena, iako je barem tamo bila spomenuta, kao "u izgradnji").

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Odg: Utvrda na Rujevici / San Giovanni
« Odgovori #66 u: 03.06.2020., 13:20:38 »
Glede vrata, pitanje je dali su ih talijani postavili ili je otvor naknadno (nakon rata) zazidan i stavljena rupnikova vrata.
To bi izgledalo ovako, trebalo bi utvrditi točne pozicije otvora na donjem tunelu

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.351
Odg: Utvrda na Rujevici / San Giovanni
« Odgovori #67 u: 03.06.2020., 13:33:23 »
Nekoliko mojih fotki, nekoliko metara od ulaza  :greensmile
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.351
Odg: Utvrda na Rujevici / San Giovanni
« Odgovori #68 u: 03.06.2020., 13:34:50 »
 :palacgore
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Odg: Utvrda na Rujevici / San Giovanni
« Odgovori #69 u: 04.06.2020., 11:37:21 »
Što više gledam fotografiju ulaza to sam više siguran da je naknadno zazidan i postavljena ta vrata, materijal zida i otvor za zrak se nikako ne uklapaju u namijenu objekta.
Složio sam dio onih malih pojedinačnih karata, za lappina bi mogao biti interesantan broj 7.

Offline lappino

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.160
Odg: Utvrda na Rujevici / San Giovanni
« Odgovori #70 u: 05.06.2020., 02:18:25 »
Zahvaljujem na trudu, Daluka.

Ovu skupinu karata, u nekakvoj stravično lošoj kopiji, sam dobio pred koje vrijeme iz Njemačke, s time da mi je pošiljatelj rekao da originali nisu bili puno bolji.

Pripadaju izvještaju o stanju fortifikacija koji je tadašnja (još živa) komanda TNA (ups, mislim Talijanske Kraljevske Vojske) naručila 1943. ne bi li se pripremila na eventualni junački uzmak na staru granicu, kad je već bilo jasno da rat ide u krivom smjeru.

Njemački izvještaj, iz kojeg su zapravo karte koje imam, je pak dijelom studije iste namjene, ovaj put napravljene od Nijemaca 1944. godine, kao pripreme za formiranje Alpenfestunga, nekakve (imaginarne) utvrđene teritorije gdje bi se Nijemci povukli ukoliko bi izmet pogodio ventilator u većoj mjeri.

Nijemci su uglavom doslovno kopirali talijanski izvještaj star tada godinu dana, jer im na pamet nije padalo ići po šumama i gorama i na licu se mjesta uvjeravati u stanje na terenu.

Svi brojevi na Dalukinoj karti označavaju uporišta "poljskog" tipa (feldmaessig), bez obzira na to da su na nekim mjestima započete gradnje podzemnih utvrda, kao na Rujevici (6) i Škurinjama (7).

Utvrda na Škurinjama, na mjestu današnjeg rotora, bila je ponešto odmakla u gradnji (računam baš negdje poput ove San Giovanni). Vidio sam slike podzemnog dijela (samo hodnika), koji je bio ozidan, i ulaza, koji je bio označen kao sklonište. Ne znam koliko je izgradnja rotora naštetila unutrašnjosti objekta.

Nijemci u svojim izvještajima, uz San Giovanni spominju i uporište Ruievizza, moram to malo sam sa sobom razjasniti.

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Odg: Utvrda na Rujevici / San Giovanni
« Odgovori #71 u: 05.06.2020., 09:48:09 »
Ovu skupinu karata, u nekakvoj stravično lošoj kopiji, sam dobio pred koje vrijeme iz Njemačke, s time da mi je pošiljatelj rekao da originali nisu bili puno bolji.
Prava muka za odgonetnut što piše i nedostaju mi neke stranice.

Utvrda na Škurinjama, na mjestu današnjeg rotora, bila je ponešto odmakla u gradnji (računam baš negdje poput ove San Giovanni). Vidio sam slike podzemnog dijela (samo hodnika), koji je bio ozidan, i ulaza, koji je bio označen kao sklonište. Ne znam koliko je izgradnja rotora naštetila unutrašnjosti objekta.

Prema ovim skicama utvrda (položaji) Škurinje bili su nekih 700 do 800 m sjevernije (Aautotrans, Porše) od rotora (lidl), zato sam posebno naglasio broj 7.
Postoje li kakvi tragovi (građevinski) koji bi potvrdili bilo jednu ili drugu tvrdnju?

Offline sijori

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 503
Odg: Utvrda na Rujevici / San Giovanni
« Odgovori #72 u: 05.06.2020., 12:29:55 »


Nijemci u svojim izvještajima, uz San Giovanni spominju i uporište Ruievizza, moram to malo sam sa sobom razjasniti.

Rujevica ne može biti ništa drugo nego ovaj položaj u romskom naselju

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Odg: Utvrda na Rujevici / San Giovanni
« Odgovori #73 u: 05.06.2020., 12:56:37 »
Feldmässiger Stützpunkt Ruievizza
Der Stützpunkt liegt östlich der Strassenkreuzung von S. Giovanni zwischen den Höhen 238, 136 und 190 von Serbatofo.

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Odg: Utvrda na Rujevici / San Giovanni
« Odgovori #74 u: 08.06.2020., 09:42:12 »
Bio danas u romskom naselju sa lokalcem, uglavnom sjeća se bunkera ali nije ostao niti jedan

1 bunker sa nacrta pokraj cestice ,zatrpan. Lokacija je odprilike.
N 45°20'57.156"    E 14°24'42.0588"
https://ibb.co/rbRw816

6bunkera sa nacrta, u posjedu roma koji nas nije htio pustiti unutra,iznad nekih su kuce, navodno su se u jednom kuhale ilegalne kemikalije.
N 45°20'58.4124"    E 14°24'46.6668"

To su ovi iz priloga sijori.
Übergang von Valscurigne tu bi po svemu sudeći trebali postojati ostaci rova. Prema zapisima 1 MG na položaju S. Maria i ponešto mina.