Autor Tema: Klana i okolica  (Posjeta: 239768 vremena)

0 Članova i 13 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #510 u: 14.01.2014., 09:52:01 »

Tu sam se ženio

A da?
Netko je iz Klane? Ti, žena? :grouphug2
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.587
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #511 u: 14.01.2014., 10:08:09 »

Tu sam se ženio

A da?
Netko je iz Klane? Ti, žena? :grouphug2
Nitko. Ni pop

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #512 u: 14.01.2014., 11:10:42 »
A baš šteta. Mislio sam da nas jošte ima ovod.
A za plovane znam, na žalost.
Kažu moji da
... od vrimena Pavića ni bilo dobriga plovanića. :lol1
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.249
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #513 u: 16.01.2014., 18:36:14 »





Klana danas
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #514 u: 17.01.2014., 21:47:48 »
Baš kad sam bila prošli vikend u Klani zapela mi je za oko ova crkva...vidi se da je nedavno sređivana ali je nisu, kao tu kod nas obojali u one glupe žuto-narančaste boje. Jako mi se sviđa ura na crkvi...vrlo lijepa
aboriđinka

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #515 u: 17.01.2014., 22:16:01 »
A nisi primijetila ispod ure, a iznad ulaza, odlomak ploče na glagoljici koja u prijevodu znači: "1439 to pisa"?
Ista nije nađena u crkvi, nego na Gradini, a u 19 st. su ju stavili na crkvu da se tako sačuva.   :palacgore
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #516 u: 19.01.2014., 19:29:47 »
Evo još jedne epizode Priča. Ovi "brojevi" u tekstui mogu oduzeti nevjerojatno mnogo vremena. Nisam našao neku adekvatnu fotku, onako, slomljena talijanska zastava ili slično, pa ako netko nešto nađe već ćemo priheftat. :wavey
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #517 u: 19.01.2014., 19:30:40 »
Talijani su ća šli, a Njemci su prišli    

     No, devetiga devetiga 43. finilo je z Taliju. Kapitulirali su. Mislili su da će zavavik tu ostat, ali bili su samo dva i pov lita. Ali i to je bilo dosta da store mnoge prašćarije. Nike stvari su morda i dobro dilali, ali puno više su zla storili. Da nebi niš drugo nigo ono va Podhumu. Onoliko judi poć ubit. Joh meni! Ma ne znan kakov to čovik more bit ki stori i naredi onakov zločin. Prestrašno! Mnoge jude su maltretirali, va logore zapirali. Pa i mene su 23.4.42. zaprli. Da san govoriv protiv Talije, da kradu našu šumu, da san dozivav Ruse… Sedan lit zatvora san dobiv. Ne volin se ni spametit tiga.
     Samo ću ti reć da su me z Rike pejali va Udine, a ototu va niku vražju Istonio Marinu. Nigdar nis čuv za to misto. To je skroz doli, po srid Talije, na Jadranskimu moru. Tamo smo ti bili va nikih barakah.  Dilali smo po mistih okoli logora se ča su od nas iskali. Po poju, po građevinah, po šumi… A kako smo lačni bili. Civ dan smo bili na dvi landice kruha i jedni gameli kakoviga rižota, al pašte i fažola. Strašno. Kašnje san doznav da je, osim mene, va talijanskih logori bilo još 13 Studenjci.
     Va Taliji, pa tako i mi va logoru, se ćutilo da će fašizam propast. Zato su nas, nigdi po litu 43. kad je Mussolini smenjen i zaprt, pustili z logora. Doma san se dovukav nakon par dan ča pejajuć se z vlakon ča hodeć.
     Kad san doma prišav, zajno san nastaviv tamo kadi su me ofermali. Nastaviv san pomagat partizanon. Već je biv Narodno oslobodilački odbor va kin su bili Ive Zvaneć, Mate Matačev, Mate Marajski, Ive Šinčev i jast, kad san prišav.
     Čuj, vaje kako san prišav su Talijani kapitulirali. A pune kasarne su bile oružja. Brzo smo to oružje prehićivali iz kasarni, najprvo va Topolovice, a posle je šlo daje va šumu partizanon. To se pejalo z vozi, a puno su nan pomagali mladi, pa i dica, ki su krcali i skrcivali kola.
     I hrane je bilo sagder kadi su bili Talijani. Pune vriće oriži, biži, fažola, pašte… A judi kot  judi počeli su tu hranu grabit i doma nosit. Tako da je bilo i smišnih događanj. Jedna ženska, neću reć ka, z kasarne va Ravnin, nesla je pun kabav uja, aš ni mogla nest cilu bačvu. Onako, na glavu ga je stavila i z rukami držala. Jedna druga da ju je srila pak je tela da i nji da malo uja. A ova da ni tela ni čut. I tako su se počele natezat okoli tiga uja da je ta kabav pav pa su ostale obadvi prez uja. Ma brzo se ta grabanja ofermala od strane NOO, kot civilne vlasti. Hranu smo spejali isto va Topolovice, a ototu su je daje raspejivali partizanon.
     Va to vrime su se i NOO ojačali pa se počelo i, najprvo mlaje tako do četrdesetak lit, regrutirat va Narodnooslobodilačku vojsku. To se dilalo va Klanimu, va Puktovi kući, kadi je bilo dopolavoro, kako su to zvali. Danas je to kuća Anice Stepine. Mladi su se, magari su znali da neće bit lahko, va velin broju odlučili poć va partizane. Iz Studeniga je regrutirano okoli 80 sovdati. Neč ih je bilo već va partizanih, neč je šlo kašnje, tako da je aktivnih, ča reku z pušku va rukah, bilo 84 borca. Jasno, tu ne umanjujen one ki su doma ostali i dilali na pomoći partizanon, va ki grupi san i jast. Pa one naše ženske, najveć mlade, ke su nesle hranu va šumu. Saki je na svoj način pomogav. Ali borci su ipak najveć potrpili. I niki Talijani, nakon kapitulacije, su prešli partizanon, magari su mogli, ča in je i ponujeno, poć  slobodno doma. Regruti su šli, me par, do Delnic kadi su najveć postali borci 2. Primorsko-goranske  brigade, ali i va Liku, kamo je finiv i tvoj oća.
     Par dan smo bili prez tuje vojske tutu. Ali smo znali da to neće dugo trajat. Prihajali su Njemci. Četrnajstiga septembra su i prišli. Va Studeno su prišli z pravca Klane. Malo prvo nigo će prit, njihovi avijoni su hitali letke i pozivali ljude da budu doma, da ne redu va šume pak da in se neće niš lošiga dogodit. Kad su prišli šli su strelamento. Tako ti vojska gre kad čiste teren, kako oni to reku. Med Klanu i Škalnicu je biv prvi sukob z partizani. Poginilo je par partizani i pet-šest Talijani ki su prešli na našu stran. Va tin napredovanju Njemci su prišli i do Topolovic kadi su našli i važgali su onu hranu i opremu ku partizani, va tih par dan, nisu dospeli znest dubje va šumu.
     Partizani su ih provali ofermat i okoli Sušaka, ali Njemci su, va to vrime, bili prevela sila. Va tih borbah je puno partizani poginilo. Med njimi i prvi studenjski partizani Jožić Krajev, Tonić Buzgoć i Jožić Mitrov. Za Tonića san čuv da je poginiv puli pravoslavne crikve na Trsatu. Da je jahav na nikimu konju kad ga je pogodiv metak. Tamo je ostav med drugimi ki su poginili ta dan. Drugi dan da ga je Danica Mohorovićeva prepoznala pa je javila familiji ka ga je zakopala na Trsatu. Va ti akciji, ča su Njemci storili kako bi razbili partizane, poginiv je, nigdi okoli Fužin, i Ivić Puhov.
     I tako ti je, sinak moj, jedno zlo šlo ća, a drugo, još veće, prišlo. Mladi su šli va partizane, a va seli su ostali starci , ženske i dica.

Biži – (sušeni) grašak
Ćutit  - osjećati
Gamela  - talijanska vojnička posuda
Ofermat – zaustaviti
Oriži  - riža
Ototu - otuda
Prit - doći
(G)Re – ide
Sagder - svagdje
Zaprit  - zatvoriti
Znest – odnijeti, iznijeti


« Zadnja izmjena: 19.01.2014., 19:39:30 od milić »
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #518 u: 19.01.2014., 21:39:33 »
A nisi primijetila ispod ure, a iznad ulaza, odlomak ploče na glagoljici koja u prijevodu znači: "1439 to pisa"?
Ista nije nađena u crkvi, nego na Gradini, a u 19 st. su ju stavili na crkvu da se tako sačuva.   :palacgore
Nisam izbliza pogledala crkvu tek onako uz put...a pročitala sam da se Društvo za povjesnicu Klane potrudilo da se Kaštel Gradina u Klani renovira...naravno uz sredstva europskih fondova.
Gradina je zbilja lijepa i vrijedi je pogledati:







aboriđinka

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #519 u: 19.01.2014., 22:09:15 »
U nekoliko sam navrata čula kako s Gradine ide tunel do centra Klane (crkve), netko priča da tunel vodi do groblja... -sve mi je to bilo rekla-kazala, legende.
Međutim,
kada je Društvo za povjesnicu vršilo istraživanje i konzerviranje Gradine, onda je uz gosp. Ranka Starca prisustvovao i član našeg foruma, Kuzma, koji je ušao u taj tunel, i zavlačio se nekakvih 30 m (?) gdje nailazi na veće suženje i dalje nije mogao.. Tako mi je sam osobno opisao.
Na slici je strelica gdje se ulaz u tunel nalazio:



Kasnije sam imala prilike pitati gosp. I.Šnajdara, što je u stvari istina, pa mi je to potvrdio i rekao da nikada nikome ne bi platio da to istražuje do kraja. Sačuvaj Bože neke tragedije a da bi se otkrilo nešto što danas ničemu ne bi služilo.
Slažem se.  :palacgore
Ulaz su zatvorili stijenom.
Ne postoji više  :bath
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #520 u: 19.01.2014., 22:14:48 »
Hahahaha mislila sam da si spomenula tunel da se naše "krtice" pokušaju uvući  8)
Srećom popravila si stvar pričom o tome kako je to opasno  :greensmile Ja vjerujem da je taj tunel postojao i bio nekada strateški važan...međutim danas zaista nema potrebe istraživati.........iako bi bilo zanimljivo znati gdje mu je izlaz...ja bih nagađala da je negdje pored crkve  ;)
aboriđinka

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #521 u: 20.01.2014., 11:50:08 »
nisi stavila strelicu na pravo misto
ulaz je z druge strane zida
povida se da je edan čovik iz Klane šav nutar va tunev i da je nike vridne stvari našav, pa da si je s tin kišu popraviv  i sečagod kupiv, veturu, mobiliju i kaj se već ne , ma je na kraju slabo finiv, kot i neki prije njega kaj su šli nutar, zato da su škulju založili :tnp aš da je nesrećna


na sliki se vidi ulaz va tunev
bolje biti vjetar nego list

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #522 u: 20.01.2014., 16:48:42 »
Nisam našao neku adekvatnu fotku, onako, slomljena talijanska zastava ili slično, pa ako netko nešto nađe već ćemo priheftat. :wavey

Hahaha pol ure se mučim da nađem i održim prediku kako je izgledala zastava Kraljevine Italije. Tj. da ona pokidana nije ta. Kad ono, pokidane nema više, odnio je vjetar.
Ma jasno da ova Italija i ona nemaju ni malo sličnosti. Naći ćemo mi već neku pokidanu fašističku, je li zokxy?
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline jazbac

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.113
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #523 u: 20.01.2014., 20:32:36 »
Nisam našao neku adekvatnu fotku, onako, slomljena talijanska zastava ili slično, pa ako netko nešto nađe već ćemo priheftat. :wavey

Hahaha pol ure se mučim da nađem i održim prediku kako je izgledala zastava Kraljevine Italije. Tj. da ona pokidana nije ta. Kad ono, pokidane nema više, odnio je vjetar.
Ma jasno da ova Italija i ona nemaju ni malo sličnosti. Naći ćemo mi već neku pokidanu fašističku, je li zokxy?

Mogal bi Fusher imet ča va konobe  :greensmile :greensmile :greensmile

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #524 u: 21.01.2014., 09:32:09 »


evo na, prečiza! anke rasparana...jedino ni odovuda nego z abisinije :lol3