Autor Tema: Klana i okolica  (Posjeta: 239909 vremena)

0 Članova i 43 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #270 u: 09.06.2013., 11:08:13 »
To je i dio moje intime , a nju otvaram samo prijateljima. ...
Intima na forumu?!  :lol1 :lol3
E za ovo imaš cugu!  Može i večeras, biti ću u Ri.  :palacgore :beer2
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #271 u: 09.06.2013., 14:14:38 »
Ispred Studene - tko se tuče taj se voli  :lol1







Ostatak na podforumu za životinje

BTW na toj dionici sam danas vidio ne jednog, ne dva,  nego tri (3) gada!  :eek

Trećeg nisam uslikao jer sam ga jedva izbjegao na cesti. Spuštao sam se od južnog ulaza u Studenu prema mjestu (solidna nizbrdica) i jednim okom gledao dok sam mijenjao ekrane na ciklokompjuteru, a drugim da li će onaj auto što izlazi iz dvorišta stati ili izaći kompletno i preprječiti cijelu cestu  :eek. i u tom trenutku skužim nešto crno vijugavo ispred prednjeg kotača, uspio sam izbjeći rep za par centimetara. :yes

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #272 u: 09.06.2013., 16:09:02 »
Spuštao sam se od južnog ulaza u Studenu

Koji je to ulaz? Od strane Marčelji ili od klanjske strane. Ili pak onaj sa stare ceste - neasfaltirane  , preko Vrha?
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #273 u: 10.06.2013., 10:52:48 »
Spuštao sam se od južnog ulaza u Studenu

Vozim biciklu samo po asfaltu, to je put uz Marišćinu. Put/cesta sa strane Klane je mislim sa sjevera ili sjevero zapada.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #274 u: 10.06.2013., 14:53:00 »
Ma , to sam i prvo pomislio , ali nekako meni više djeluje istok prema Marčeljima i zapad prema Klani . Zato me malo zbunilo.  :wavey
I sad sam malo pogledao  kartu . Pa , da ; Klana je ustvari sjevernije od Studene. Čovjek uči dok je živ.  :skartoc
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #275 u: 14.06.2013., 11:25:36 »
Evo , škrinjica s blagom je pri dnu. Vade se ostaci ostataka. Ruka tupo udara o dno.
Čekam ljepše / tj . kiša, hladno.../ dane za nastavak rada na pričama. Na redu je WWII i poslijeratna obnova . Čitajte pomalo , da mogu stići napisati sljedeće epizode .  :wavey
« Zadnja izmjena: 15.06.2013., 18:17:47 od milić »
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #276 u: 14.06.2013., 11:33:03 »
Ovaj puta imamo malo drugačiju priču. Priča koja je zapisana negdje pri dnu radnih materijala , na margini . Pisano , onako, usput, a opet vrlo upečatljivo i značajno za Studenu i njezin identitet.

Najprije dijelovi sela:

Blatni klanac, Brce , Brig , Lazaret , Na vrhu , Na vrbi , Puli gradišće , Ravan , Rupe , Šišće , Veli put , Za vrh.

Toponima ima podosta. A ja sam izabrao neke, meni se čini , najspominjanije:

Antonova prenka,  Bojišin, Bojin, Boška,  Brguci,Brisci, Brižine, Bubanj, Budislavje, Čeraja, Čiritež, Devnica, Dovčina, Ganjga, Gluboko, Jezero, Jurišin, Kravje stazine, Kusarebe, Lazina, Ledine, Lipovac, Lopari, Lučica, Maj, Maklenje, Mržjak, Muhorevac, Ošišće, Pećinica,  Pišćetak, Pobojišće, Ravno, Regovica, Sinožeće, Slimena, Soline, Stražno brdo, Šafanje, Široko, Šišće, Škalnička prenka, Škaje, Škrile, Štulac, Štumbelica, Topolovice, Useravac i Vranjeno.



Pa prezimena prepisana iz spiska birača 1897. godina koga mi je dostavio Josip Šebelja Šinčev:

Bogmić , Brmalj , Brnetić , Gržinčić , Iskra , Maljavac , Mrvčić , Perinčić , Piković , Pilčić , Rutar , Simčić , Šebelja , Šustar . Valenčić , Vlaše , Zubalj.


Ovo bi bila kućna imena ili familijarna imena oko 1960. godine koja sam napisao po sjećanju. Nadam se da nisam koje zaboravio ili krivo napisao.:

Antišovi , Banašerini , Banovi , Bavdini , Betoći , Blaževi , Brcankini , Bregarovi , Brmjevi , Butigerovi , Buzgoći , Čičeći , Čičkini , Čufetini , Fapčevi , Fapkini , Francikini , Frankini, Fržićevi , Jakovićevi , Jankoći , Jožini , Kanjeričini , Kanjerovi , Klanjčevi , Klanjičini , Krajevi , Kranjčićevi , Kudleći , Lazarovi , Lišćanovi , Marajski , Martinovi , Matačevi , Matešini , Matetićevi , Minini , Mitrovi , Nadini , Paveći , Perčevi , Pikovićevi , Polikini , Požarovi ,  Prkelovi , Puhovi , Radeći , Stanarovi , Šebeći , Šestanovi , Šinčevi , Škajanovi , Škohovi , Štohnićevi , Vardakolini , Vardijankini , Vardoći , Vlašeći , Vrtnarovi , Zorini , Zvaneći , Žmarini ,  Županski , Županovi ,


Iako malo tko koristi ove nazive za mjesece u godini , sjećam se da je nono , kad sam bio dijete, nabrajao ove mjesece:

Antonšćak , sečanj , marač , aprlj , maj , ivanjšćak , jakovšćak , stomorinski , mihojski , lučinski , martinjski  i božićnjak .
Izvor : Ivo Jardas, Kastavština… Zagreb, 2010. str. 80

U Studeni za dane u tjednu kažu:

Pondijak / pundijak/, torak , srida, četrtak, petak , sobota / subota / i nedija.

Kažu da je u poslovicama sva narodna mudrost. Ja bih ove nazvao uzrečice . Pa evo nekih:

Ako maš grabje moraš imet i vile.
Boje stotin dat nigo jedniga pitat.
Ča ni o piru ni ni za njin.
Čin se više prignjivaš , više ti se rit vidi.
Daj ti bog duže srat nigo spat.
Danas ćemo za južinu ozirance.
Danas ćemo za južinu švikavnice.
Grih gre z ust , a ne v usta.
Grih se reče ali grišnika ne.
Gromiško zlato.
I pršut na maslu pečen je dobar – da reče Slovenac.
Kad ni niš va portafoju ni brageše ti dobro ne stoje.
Kiga kača uji ta se i kušćerice boji.
Kiga ni ta ne ji.
Ki ne dila ta ne ji.
Ma rit kot siromah peć.
Ma zajik kot krava rep.
Ne bodi se z rogatin.
Neće jadno nigo ča je navadno.
Neće krava nogu zlomit na ležeć.
Ni južina za kiga se kuha nigo ki na nju naleti.
Niman vrah bile muke / ili kafa, ili,,,./.
Ni riti ka ne shiti.
Nova metla dobro mete.
Ono za na ono za onigat.
Par para najde i va crikvi .
Pitomo pustiv divo uloviv.
Polokav bi majke božje dotu.
Saka skuža najde muža.
Saki fažov prdac i pov.
Šinjorica prijela za žmuj pa ji se storiv žuj.
Školani na riti bulani.
Teta nevoja se nauči.
Tić ki zrana kanta posrav se je va gnjizlo.
To nebi ni pas z maslon pojiv.
Trdo drvo bukovo mehko meso puhovo .
Uti nismo  Mrvini.
Vragu dušu , vrag je neće.
Zabada se kot šupa stomanja vrit.

Evo i nekih kletvi. Ima i puno žešćih , ali ja sam fino odgojen.

Da bog da ti oči skapale ko lažeš.
Ne mogla se maknit z oviga mista.
Vrag ti su sriću pojiv i čest,  puli srca.
Ne mogle ti kosti zgnjilit.
Strila va te shitila z vedriga neba .
Jebav ti vrag mater.
Jeben ti sunce šmrkavo.
Hoj si mater ženit.

Evo i par viceva koje sam čuo od moga nona Filipa:

Ovo je se moje

Da je biv niki Gromičan , ala neka mu bu ime Ivić, pa da je z frajaricu šav na vrh gore od kud se lipo vidi sa Gromišćina . Kako je bilo vruće znev je klobuk z glave i otrv čelo z facolićen. Visoko da je digniv klobuk i gledajuć na Gromišćinu rekav frajarici
-   Ovo je se moje.
Ona da je neboga raširila oči aš ni mogla verovat da je cila Gromišćina njigova.
A on , nebog, da je imev samo ta klobuk.

Sedan siri

Va oštariji se jedan Gromičan hvaliv da ma fanj siri doma va konobi. I tako žmuj po žmuj da je za šankon rekav
-   Ala ki ugoni kuliko siri man va konobi dat ću mu sih sedan.
Oni ki je stav puli njiga da zazija
-   Sedan!
A ovi , sirar , da je žalosno otpuhniv
-   Ma ki vranić ti je rekav.


Pastiri

Plovan  da je na vjeronauku  tumačiv ča su to pastiri božji. Kako oni saku zalutalu ovčicu privedu nazad va stado. I da više vredi stadu vraćena ovčica nigo ne znan ča. Mići Ivić da ni baš jako voliv bit va školi pa da se smiron mrdav na kantridi. Plovan da je to videv pak ,da bi ga malo zainteresirav , da je zapitav Ivića
-   Iviću poznaš li ti kojega pastira božjega?
A Ivić malo misli pa počne nabrajat
-   Gospon veločasni znan  Jožića z Podkilavca, Stipana z Trnovice, Lojzića z Jezera…
Plovan da je zbečiv oči, pina mu je na usta zašla pa je zakričav:
-   Govedo , nekršteno , ne pitam te za gromiške čobane nego za pastire božje
-   A ja, tako je to veločasni. Ja poznan čobane , a vi pastire.


Jabuka

Ivić da ni biv baš najboji va školi . Računanje da mu je pak šlo najhuje. Tako je već puli zbrajanja pokazivav da neće bit baš dobar va računu. A učitej da se je jako trudiv okoli njiga. I daj ovako i daj onako , ali va Ivićevu glavinu ne re pa ne re.. Probav je učitej na pjoči pokaživat i si su razumili , ali Ivić ne. Kako su onda muški nosili klobuke to je na stolu od učiteja biv klobuk i nikoliko jabuk ke su zrasle va školskimu vrtu. Brzo je došav na ideju . Učitej je na brzinu storiv dva kupčića jabuk . Va jenimu je bilo pet jabuk , a va drugimu kupčiću četira.
I pita Ivića da kuliko je jabuk va ovin kupu .
-Pet . Brzo će Ivić
Učitej ta kup stavi va klobuk.
Onda pita Ivića da kuliko je jabuk va drugimu kupu.
-   Četira . Opeta će Ivić.
Učitej zadovojno brzo hiti i ta kup va klobuk.
-    No , Iviću , koliko ima , ukupno , jabuka ovdje ?
I pokaže na klobuk
-    Pun klobuk , gospon učitej !!! Zazija Ivić vas kuntenat.











« Zadnja izmjena: 15.06.2013., 18:13:00 od milić »
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #277 u: 17.06.2013., 15:26:39 »
Zanimljivo, po podacima sa pljusak.com u Rijeci i bližoj okolici ~30C, a u Klani 33C  :hmm

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.249
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #278 u: 17.06.2013., 16:26:53 »
Ma ubilo me danas, jedva docekao tus doma, i klimu prvi put ove godine upalio i odvrnuo na maximum i pijuckam ladno Velebitsko ... Kad ce zima???  :facepalm
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.587
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #279 u: 17.06.2013., 16:32:37 »
Ma ubilo me danas, jedva docekao tus doma, i klimu prvi put ove godine upalio i odvrnuo na maximum i pijuckam ladno Velebitsko ... Kad ce zima???  :facepalm
Da, i ja sam je danas prvi put kresnuo. Divota

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #280 u: 17.06.2013., 18:18:26 »
Zanimljivo, po podacima sa pljusak.com u Rijeci i bližoj okolici ~30C, a u Klani 33C  :hmm
A mi smo viši pa smo bliže suncu, znaš... pa ti je to onda tako logično..  :citam2
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.249
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #281 u: 17.06.2013., 18:23:15 »
Ajmo ponovit opce gradivo: kopno se vise grije danju i hladi nocu od morske obale ciju klimu regulira jos uvijek hladnije more, pa obalni krajevi imaju zimi topliju klimu zbog zagrijanog mora koje se sporije hladi, a ljeti manje temperature od kopna jer more emitira hladnocu ... Zato je kontinent uvijek vruci ljeti i hladniji zimi od obale.  :wavey
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #282 u: 17.06.2013., 19:42:57 »
Ajmo ponovit opce gradivo: kopno se vise grije danju i hladi nocu od morske obale ciju klimu regulira jos uvijek hladnije more, pa obalni krajevi imaju zimi topliju klimu zbog zagrijanog mora koje se sporije hladi, a ljeti manje temperature od kopna jer more emitira hladnocu ... Zato je kontinent uvijek vruci ljeti i hladniji zimi od obale.  :wavey

Sjedni dva.   :lol1

Ne pričamo o Slavoniji i ravnici nego o brdima i ~500 mnm, čisto samo zbog nadmorske visine bi trebala temperatura biti manja za barem 2C a gdje su još tu šume i vjetar - bit će da je senzor na krivom mjestu  :greensmile mislim da je pred neki tjedan pokazivalo 22C i ja veselo biciklom u kratkim rukavima a kada sam  došao do same Klane na displayu u centru je bilo 16C  :eek što je pri brzini od 20-50kmh šljiva samo tako  :palacdole

Riječanka, znaš li možda što je pokazivao display u centru? :citam1


Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #283 u: 17.06.2013., 19:51:22 »
Znam. U 15:30 je pisalo 27°C.
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #284 u: 17.06.2013., 21:38:10 »
Znam. U 15:30 je pisalo 27°C.

Misterij je riješen  :palacgore :greensmile