Autor Tema: Klana i okolica  (Posjeta: 237071 vremena)

0 Članova i 7 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #720 u: 29.08.2014., 11:56:29 »
u strahu su velike oči
 :skartoc
riječ je o dojmu koji dobiješ kad po noći(mraku) sa led lampom (čeonom) nešto slabijih baterija osvijetliš neku životinju, tada je odsjaj u očima tako jak da ne vidiš tijelo, a mogu ti reći da sam sada kad sam vidio tvoj komentar otišao izmjeriti čeonu kost na jednom trofeju  u šumariji Klana i bila je skoro 30 cm, nadodaj na to još meko tkivo , kožu i same oči, pa nadodaj subjektivnu procjenu i ....
da je tako je 40 cm
a kako sam ga vidio i na svjetlu ulične rasvjete, mogu ti reći da je jedan od većih koje sam uopće vidio
bolje biti vjetar nego list

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.523
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #721 u: 29.08.2014., 13:04:31 »
Trebalo mi je neko vrijeme  da se naviknem na svijetleće oči u mraku i to od srna koje su bitno manje, tako da te potpuno razumijem. A jelena sam uživo vidio ... mislim jedanput i to sa poprilične udaljenosti ... taman malo ispod Obruča:



To je sa onog brdašca prema Obruču s kojeg se vidi talijanski Štulac (Šćulac)






Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.216
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #722 u: 29.08.2014., 17:01:43 »
Noćas negdje oko 3 sata zvijer je ponovo  krenula u napad,
izašao sam i ugledao je u punom sjaju, zastala je ispod ulične rasvjete, imao sam ga prilike promatrati čitavu minutu,
riječ je o prekrasnom jelenu , relativno mladom, sa velikim rogovima pravilnog luka i rasporeda.



 :facepalm :facepalm

Pobogu - čitavu minutu!!!  Pa zar ti nije palo na pamet skočit po bilo šta što radi fotke, pa podijeliti to s nama ma kako ispalo! Noćas u čeku s fotoaparatom i klik klik klik!!! 

 :shame :facepalm
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #723 u: 29.08.2014., 18:12:28 »
...ili s nečim što radi puk,puk,puk... :kuhanje
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.349
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #724 u: 29.08.2014., 21:59:10 »
...ili s nečim što radi puk,puk,puk... :kuhanje
:lol1

Miliću, zakon si!  aahahaahahahaaaa
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.349
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #725 u: 30.08.2014., 20:22:39 »
Kako su ženske prale robu

...   
     No, sad kad mamo sapun, moren ti povidat kako se roba prala. Najveći vrag je biv prat lancune. Lancuni, ki su bili si osrani od buh aš jih je bilo va saki kući, bi se zneli z posteje pa bi se stavili namakat va veli drveni kabav, kiga smo zvali kabluša. Tu bi se robu namakalo, najveć po noći. Jasno da se gledalo kad će bit lipo vrime, kako bi se roba lipo osušila. Jutro bi se ta blatna  vodina zlila ća z kabla, a lilo mjačnu, čistu vodu. Na kabav bi se stavila daska, na nju komad namočene robe z kabla, no uvdi lancun, i z sapunon bi se dobro namazala, a onda mancala. I ta blatna voda bi se na kraju ća hitila pa bi se roba ožela i stavila nazad va kabav.
     Med tin bi se, va velimu loncu, grila voda va ku se dilo jedno dva kila popela, kiga se prvo ložilo va jednu vrićicu. Ta vrila voda, va ki je ta popev otopjen, se zvala lug. Lug se zlilo prik tako parićane robe i pustilo da tako stoji dok se voda ne ohladi. Kad se voda ohladi, roba se zname van i dobro se ožme. Tako oprana roba se dine va kabav, oprti z plašćenku  i nese sprat. Najnarednije je bilo Pred Potočić, kadi je bila i jedna napošna škrila. Roba se stavila va vodu pa se znemala i stavjala na tu škrilu. Tutu bi se, z jednu drvenu lopaticu, tuklo po robi. Ta lopatica je, nikako najveć, bila nalik veli daski na ki se meso tuče, ali je imela daje držalo. Morala je bit krepka aš se š nju jako mlatilo po ti robi. I, kako se tuklo po robi, tako je pomalo, z vodun, ća odtecala sapunjača i lug ki su još ostali. Još je bilo jedno misto za spirat va Šišći, puli talijanske kazerme, ali ne tako naredno kot ovo.
...

Baš sam sretnica sa svojom godinom rođenja; život je lijep!  :wines
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #726 u: 30.08.2014., 21:33:54 »
Za osamdeset godina će isto tako netko spominjati današnje radove. :fluch
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.349
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #727 u: 30.08.2014., 21:55:46 »
Vjerojatno i za manje godina s obzirom na ovu sve napredniju tehnologiju, ma, kako god; i dalje čvrsto stojim iza svojih riječi; današnji život nas žena je lijep. Mi ne znamo za bolje kao što ni one (s početka priče) nisu znale za bolje pa im je taj mučni posao bio najnormalniji.. čak su našle i sitna zadovoljstva u tim poslovima i susretima- dok rade ćakulaju, smiju se, tračaju ... No, neka meni moja godina rođenja, em je život mnogo lagodniji, em eto mene s Vama   :pusiti :e050
 
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.523
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #728 u: 02.09.2014., 10:32:28 »
Vjerojatno i za manje godina s obzirom na ovu sve napredniju tehnologiju, ma, kako god; i dalje čvrsto stojim iza svojih riječi; današnji život nas žena je lijep.

Baš sam naletio na jednu knjigu (samo sam je prelistao na brzinu) gdje autor u jednom dijelu tvrdi i objašnjava da je veći tehnološki izum, u smislu utjecaja na svakodnevni život, perilica rublja nego Internet.  :palacgore :greensmile

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #729 u: 02.09.2014., 12:36:24 »
Moja mat, kad smo je kupili 1965.(gorenje PS 653 ), ju je stalno gladila i čistila. Htjela je staviti tabletić i gondolu na nju, ali smo se nas trojica žestoko usprotivili tako da je stavila samo figuricu dimnjačara. Ovo se malo zezam, ali obožavala ju je. Odmah je tepajući prozvala Marica - kako su nju od milja zvali.
Za razliku od suđerice, ova je prava revolucija i strašan olakšivač kućnih poslova.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.523
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #730 u: 02.09.2014., 12:57:12 »
Za razliku od suđerice, ova je prava revolucija i strašan olakšivač kućnih poslova.

Da, a osim toga "oslobodila" je žene , prije perilice  pranje je bio dugotrajan (naravno i mukotrpan) posao koji je obavljao solidan komad dana.

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.349
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #731 u: 02.09.2014., 21:08:29 »
Samo još tren da se vratim na Rokovu 2014 i u sklopu nje - Pohod na Obruč (Zalazak Sunca na Obruču); ako nikoga, onda će Elvisa ovo zanimati..  :wavey

Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.523
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #732 u: 03.09.2014., 12:49:10 »
Vidim da su skrenuli desno odmah nakon tunela na ulazu u Gumanac i onda po starom putu do kućice Rebar, prošao sam tuda biciklom ali po danu.  :bravo5

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.349
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #733 u: 04.09.2014., 12:48:38 »
Nego... sjećate se onog mosta tako mali a tako ružan... i one famozne zelene ograde koja je misteriozno nestala i više nitko nikada nije čuo za nju i tako to..?  :o090


Sretno se vratila kući!!  :djavo :bravo5 :palacgore :s065 :k040 :e050


Detalji uskoro   :k045
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #734 u: 04.09.2014., 16:54:59 »
A je li? A ja mislio da sam shvatio tko je oteo. Znači Lesi se vratila kući?
Prošeći se z manun okolo Trsata.