Autor Tema: Potok  (Posjeta: 23325 vremena)

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Kont

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 3.141
  • Nullius in verba
Odg: Potok
« Odgovori #75 u: 09.12.2019., 10:43:13 »
Do tada je na tom mjestu bio vrt i voćnjak ograđen drvenom ogradom.

Offline Kont

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 3.141
  • Nullius in verba
Odg: Potok
« Odgovori #76 u: 09.12.2019., 10:46:02 »
Na broju 7. je poznata kuća od karata, odnosno uglovnica Modiano dovršena 1914. godine  za vlasnika Saula Davida Modiana iz obitelji koja se proslavila proizvodnjom igraćih karata. Zatraživši dozvolu gradnje 1911., Modiano spominje arhitekta Emilia Ambrosinija s kojim je surađivao i njegov sin Mario Ambrosini koji nakon očeve smrti preuzima njegov arhirektonski biro. Mario je 1913. zatražio i dobio uporabnu dozvolu za kuću. Nacrti zgrade nisu pronađeni, a u literaturi se kao autor spominje inženjer Bruno Slocovich.

Zanimljivo koliko se pogrešnih podataka, pa i u stručnim publikacijama navode o ovoj zgradi. Iznose se pogrešni datumi, godina gradnje, nazivi ulica, pa je čak brkaju sa uglovnicom Dubravčić II (Časopis Građevinar 4/2015).

Offline Kont

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 3.141
  • Nullius in verba
Odg: Potok
« Odgovori #77 u: 09.12.2019., 10:48:03 »
Julija Lozzi Barković "Secesija u arhitekturi Rijeke":
Gradsko poglavarstvo 20. travnja 1912. daje dozvolu za izgradnju kuće Modiano na bivšem terenu Minach, na uglu Vie Carlo Goldoni i ulice kolu je još trebalo imenovati (Via Petrarca). Kuća se gradi pod nadzorom Emilija Ambrosinija, autora projekta, koji je ujedno bio poduzimač radova. Ambrosini 28. rujna 1912. završava zidarske radove i konstrukcije podova i krova, a dozvolu za nastavak radova dobiva 6. studenoga iste godine, no iznenada umire u Beču. Tehnički ured stoga obavještava Gradsko poglavarstvo da se fasada kuće Modiano neće moći izvesti prema Ambrosinijevom projektu jer nije na vrijeme bio određen novi nadzorni organ, te da će se također morati obustaviti radovi na kući Dubravčić II dok ne budu prihvaćeni novi nacrti pročelja. U prosincu 1912. Mario Ambrosini, novi poduzimač radova, predaje izmijenjene nacrte pročelja navedenih kuća, koje potpisuje Bruno Slokovich koji ujedno postaje i novi nadzorni organ. Sredinom siječnja 1913. Mario Ambrosini dovršava izgradnju kuće Modiano, nakon čega je uslijedila dozvola za useljenje. Kako je kuća Modiano imala istake prema ulici, vlasnik se morao obvezati da će za korištenje općinskog zemljišta plaćati taksu. Pročelja kuća Modiano i Dubravčić II se dovršavaju 1914. godine.

Ulaz sa Ulice Nikole Cara br. 7 vodi samo do jednog stana, pa pretpostavljam da je to stan bio za vlasnika zgrade.

Offline Kont

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 3.141
  • Nullius in verba
Odg: Potok
« Odgovori #78 u: 09.12.2019., 10:50:02 »
Glavni ulaz je u nekadašnjoj Via Giacinto Gallina (Rikarda Katalinića Jeretova 4a.)
Suterenski prostor ove zgrade od početka je služio za i za poslovanje. Tu je bila tiskara koja je, među ostalim, proizvodila i danas svjetski poznate igraće karte Modiano, dok 1916. tiskanje mađarskih karata nije prebačeno u Budimpeštu 1931?, a tradicija je nastavljena u Trstu. Poslije je tu bio postolarski obrt, drvoprerađivačka djelatnost, prodaja drva i drugog ogrijeva te razne druge djelatnosti.

Danas je tu smješten Kick-Boxing klub Sušak i Taekwon-do klub Rijeka, pa sad ti uđi da slikaš bez dozvole.

Offline Kont

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 3.141
  • Nullius in verba
Odg: Potok
« Odgovori #79 u: 09.12.2019., 10:52:06 »
Početkom drugog desetljeća 20. st. imućni veleposjednik Minach je naručio projektiranje više stambenih zgrada u riječkoj elitnoj rezidencijalnoj četvrti Potok, a projekt je povjerio ing. Emiliju Ambrosiniju budući da je on i zacrtao cijelu tu mikrourbanu zonu. Blok zgrada je Ambrosini projektirao 1911. do 1912. a trebalo je obuhvatiti sedam secesijskih stambenih četvero i peterokatnica visokog standarda. Nakon Emilijeve smrti 1912. posao je preuzeo arhitekt Bruno Slocovich, dovršavao ga Emilijev sin Mario Ambrosini 1914., ali taj projekt nikad u potpunosti nije dovršen, vjerojatno zbog početka Prvog svjetskog rata.
Izgrađene su dvije zgrade, Minach IV iz 1909. godine na broju 9.

Offline Kont

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 3.141
  • Nullius in verba
Odg: Potok
« Odgovori #80 u: 09.12.2019., 10:53:35 »
I Minach II iz 1911. godine na broju 11.

Offline Kont

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 3.141
  • Nullius in verba
Odg: Potok
« Odgovori #81 u: 09.12.2019., 10:54:52 »
Na mjestu dječjeg igrališta, 1909. godine je bila planirana izgradnja još jedne kuće Minach

Offline Kont

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 3.141
  • Nullius in verba
Odg: Potok
« Odgovori #82 u: 09.12.2019., 10:57:22 »
Grassijev plan iz 1904. godine predviđa ljetnu pozornicu čiji položaj se vidi na kasnijem planu iz 1911. godine.

Grassi Paolo, str. 27 - 28.
Na kraju ulice koja teče uzduž potoka i koja je u svojoj duljiniomeđena zgradama velikih dimenzija, projektant zamišlja zgradu okruženu parkom, na primjer jedno ljetno kazalište s kafe restoranom, srednje veličine koje je neophodno jednom gradu u kojem svake godine kretanje stranaca poprima veću važnost.

Negdje sam pročitao da je za vrijeme Italije tu planirana izgradnja zavjetnog hrama i župne crkve Presvetog Otkupitelja, ali su je ipak počeli graditi 1943. na Mlaci. A i danas se investitori nešto promišljaju kako bi se tu mogla izgraditi nekakva lijepa zgradurina.

Offline Kont

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 3.141
  • Nullius in verba
Odg: Potok
« Odgovori #83 u: 09.12.2019., 11:02:35 »
A bilo je tu i veselih trenutaka, (kako za koga). Vjerovatno ovom mališanu na slici nakon defilea raznih uniformi više ništa nije jasno :297

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.348
Odg: Potok
« Odgovori #84 u: 09.12.2019., 14:37:43 »
 :bravo

Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Potok
« Odgovori #85 u: 09.12.2019., 20:10:09 »
Vjerovatno ovom mališanu na slici nakon defilea raznih uniformi više ništa nije jasno :297

Mislim da sam ovaj mališan - ja. Vojska je (sudeći po kozaračkom kolu) JNA , godine su rane šezdesete, taki kompletić "na mornarića" sam ja imao (kupili mi ga jerbo se ženili oba mamina brata što bi se reklo moji ujci), visina maloga odgovara mojoj onodobnoj, takve hlačice isto sam imao, frizura isto... Kažu da trostrukom provjerom moš bit siguran da je to - to. A ja nabrojao kolko ono provjera?
Bome stvarno si ovaj puta zaslužio jagnjetinu.
Inače članak je za bravo al sam zaboravio to spomenuti.  :bravo
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.213
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Potok
« Odgovori #86 u: 09.12.2019., 21:06:06 »
A najbitnije da se i meni pričinjaju dvije pive  :beer2
 :bravo2 :bravo2 :bravo2
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.515
Odg: Potok
« Odgovori #87 u: 10.12.2019., 09:00:16 »
 :cool2 :bravo :bravo3 :bravo2 :999

Offline Kont

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 3.141
  • Nullius in verba
Odg: Potok
« Odgovori #88 u: 14.12.2019., 23:49:14 »
 :grouphug2
Više od svega mi je drago što vam se sviđa post.
Sad mogu prijeći na drugu, istočnu stranu ulice Nikole Cara na kojoj su zgrade označene parnim brojevima.

Zgrada pri vrhu ulice je prva napravljena u ovom dijelu Potoka. Izgrađena je za U.C.F. 1908. godine, također po Ambrosinijevom projektu i u literaturi se najmanje spominje. Razlog tome je što se tih godina po njegovom projektu gradi nekoliko poznatijih zgrada, poput Hotela Royal 1906.-1907., Hotela Bristol  1908. – 1909., kuća Sambalino-Plöch 1910. - 1912. te nekoliko zgrada na Belvederu građenih 1909. - 1910. godine po narudžbi za Unione Cooperativa Fiumana (U.C.F.)
 
Zgodno je napomenuti da je prilikom fotografiranja današnjeg izgleda zgrade, iz stana koji ima ovu valoplast nadstrešnicu nad balkonom istrčao zabrinuti vlasnik misleći valjda da smo iz Direkcije za komunalno redarstvo Grada Rijeke koje prijavljuje vlasnike stanova s takvim preinakama na fasadama.
Dobra vijest je što je vlasnik nakon nekog vremena ipak maknuo tu nadstrešnicu pa ta zgrada sada ima originalni izgled bez nadstrešnica, klima uređaja i satelitskih antena na fasadi prema ulici.

Offline Kont

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 3.141
  • Nullius in verba
Odg: Potok
« Odgovori #89 u: 14.12.2019., 23:51:07 »
Još se vidi reklama za U.C.F.