Autor Tema: Novi list: Je li bitka za Rijeku '45 bila "besmisleno rasipanje života"?  (Posjeta: 16118 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.557
Kao što te pogibija u uniformi ne čini herojem isto te ni smrt u jami ne čini nevinim, nego pogubljenim bez (poštenog) suđenja.

Ne bih se složio.

S kojim dijelom? Samo u izuzetno rijetkim slučajevima je oblačenje uniforme herojski čin, dok za odbiti obući uniformu uvijek treba određena doza hrabrosti, ponekad već a ponekad manja.
Biti ubijen bez suđenja nema nikakvu korelaciju sa nevinošću. Po onome što mi (ne)znamo sasvim je moguće da su ovi sa fotografije bili učesnici masakra u Lipi. Kao što je moguće da su bili nevini u smisli da nisu radili zločine, osim učestvovali u okupaciji.

Slike kamo se streljaju njemački vojnici na Katarini...
Gledao sam ih X puta. Pa to je fuj ! Zašto ?

Nisu sa Katarine, Sv.Križ je u pitanju. Kada sam prvi put vidio te fotografije bilo mi je loše od njih, trebalo je nekoliko tjedana da "razvijem" toleranciju. Isto sam se pitao zašto, no kasnije sam ih stavio u kontekst i sada mi više nisu ništa posebne. Zašto se to desilo? Kao što jedan Murphyjev zakon kaže, ako u ruci imaš čekić  svaki ti problem izgleda kao čavao. A kad u ruci imaš šmajser ....

Mogu misliti kakve su im scenarije prije toga ispričali oni koji su ih razoružali.
I onda dođe im neki papak, papak da, i smeće neko, sigurno to nije bio borac i čovjek,
i potaraca ih ko ih pseta.

Nije isto gledati na taj događaj sita želuca iz tople sobe, 70 godina nakon ... a sasvim nešto nakon što si se nagledao mrtvih prijatelja, suboraca, rodbine, ... :301

Taj egzekutor/i je kasnije niz godina uživao sve priviliegije. O njemu/njima smo učili u školi kao o herojima...
Taj i takvi su krcali jame po Kostreni i XXX drugih mjesta, sa nevinima.

U najboljem slučaju generaliziraš u najgorem pričaš gluposti. Svaka vojska ima svoje Arkane, možda je ovima presudio jedan takav, a možda netko tko je izgubio previše dragih ljudi od strane tih i takvih.

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
romyo, a kako znamo da je jama va kostrene krcata? :89

Offline mušica

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 741
kamo su oslobodioci Rijeke pobacali/likvidirali jako puno nevinih.

Kao što te pogibija u uniformi ne čini herojem isto te ni smrt u jami ne čini nevinim, nego pogubljenim bez (poštenog) suđenja.

Ne bih se složio.

Slike kamo se streljaju njemački vojnici na Katarini...
Gledao sam ih X puta. Pa to je fuj ! Zašto ?

Naravno, nakon što su pobili XXXX ili XXX ili XX prijatelja i suboraca, pa im sad pošteno sudi, ajde...
Pa da nisu taracali po njima ko sivonje sa Katarine, dobili bi odmah metak od pretpostavljenoga.

Ali pogledajte još jednom, oni stvarno izgledaju onako kao da je popodnevna kavica.
Ruke u đepovima, smiješak, pa čak i cigarete se lijepo puškaraju.
Mogu misliti kakve su im scenarije prije toga ispričali oni koji su ih razoružali.
I onda dođe im neki papak, papak da, i smeće neko, sigurno to nije bio borac i čovjek,
i potaraca ih ko ih pseta.

Taj egzekutor/i je kasnije niz godina uživao sve priviliegije. O njemu/njima smo učili u školi kao o herojima...
Taj i takvi su krcali jame po Kostreni i XXX drugih mjesta, sa nevinima.

Svaka medalja ima dvije strane.

Moj Romyo ti njemački vojnici (koji ujedno ne moraju biti i nacisti) jednostavno su bili pripadnici pogrešne vojske, u pogrešno vrijeme i na pogrešnom mjestu.

Što je bilo za očekivat da će im partizanii nakon 4 godine sranja što su radili po ovim krajevima namazati kruha i nutelle i posalti ih doma..ajte fino kući zaboravit ćemo što ste do prije par sati taracali po nama.

Offline romyo

  • Jr. Member
  • **
  • Datum registracije: Vel 2015
  • Postova: 67
Pisem sa sluzbenoga kompjutera, pa nemam kvacica, nema veze.

Da se razumijemo, ne opravdavam nikoga koji je na sebi imao fasisticku uniformu.
Apsolutno nikoga, niti u ludilu.

Generaliziranje, ili gluparanja ?
Ma dajte, pa sto je Hans iz Stuttgarda dosao ovdje drage volje?
U neku tamo Rijeku, ili Fiume tada, i to je neka tamo Kroatien, i on je sada sav sretan ?
Ma briga je bilo Hansa i barem 90 % njemackih vojnika za Treci reich, i Fuhrera.
A kamoli za Kroatien i neznam sto. On je morao tu biti !
Jednostavno morao je tu biti i tocka.

Pazi ludosti, sto su im radili... Trpali bi ih u kamione, da idu ukrcavati vagone na zelj. stanicu, jer da nema ljudi,
onda bi ih zakljucali u te vagone i poslali u neki tamo Staljingrad. To su bila djeca od 16 godina i starci od 60 godina.

Taj je vojnik, fasista, kako god, on je bio neciji sin, neciji otac ili brat.
I nemoze se, ustvari odvratno to uopce odobravati, ti prijeki sudovi.
Zato je postojao izraz - po kratkom postupku.

Pa da rak raka, pa nema sanse da bih to na bilo koji nacin odobrio.
Nema opravdanja, posebno danas u 2015 godina, a bome i onda u 1945 godini ili cak i kasnije.
Naravno nema opravdanja niti za raznorazne Jasenovce i slicna stratista. Nema opravdanja.
NE POSTOJI OPRAVDANJE.

Neda mi se sad guglati, mislim da i konvencija je o ratnim zarobljenicima, iz 1925 godine.
Uglavnom, debelo prije rata.

Isto tako, razbacuje se sa tisucama mrtvih u ovom tekstu.
Pa jeli sest tisuca, pa mislim da nije, pa jeli vise ili manje, pa mladi dalmaticni pa trlababalan.
O cemu se tu prica, o pilicima, mladi janjci ???

Sest tisuca ljudi, alo ?
Pa jos uvijek ima ohoho zivih sudionika, ili ucesnika...
Pa nije to bilo u doba Mongola i njihovih osvajanja !

Izvolite, akademici, i povijesnicari, eto. Ali to je Pandorna kutija.
Mos misliti kakvim ce se brojkama baratiti kad svi ti zivi svjedoci nestanu.
Za cca 30 godina... To ce biti kako kome pase.

Ma s*anje, brate mili.

Eh, da... Te jame o kojima se i dan danas sapuce.
Dovoljno da je jedna zrtva unutra, samo jedna....
Ej, baciti nekoga u jamu. Pazi tu rijec - BACITI.
Pa pseto ides pokopati, pa ....

Teska tema, svako ima svoj kut na sve ovo.






Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
pa sad....imel bin par kandidati ne keh bi bilo škoda potrošit 7,62..ovo z jamun i malo žice mi je nekako pravednije... :89

apropo, ča ni hans glasal za NSDAP i bil simpatizer? sad je polupani lončići, puj pike nevaži?

tako će prit na red i jedan dan ovi ča danas kukuriču z staremi hrvatskemi uzviki z operi šubić...samo i daje nema polupani lončići :pop


nego, kako su se ono spasili oni ki su na vreme šubaru, taljanski kotlić i baretu na u zamenili za partizanku?
a, ja....bezkičmenjaci :greensmile

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.557
Generaliziranje, ili gluparanja ?
Ma dajte, pa sto je Hans iz Stuttgarda dosao ovdje drage volje?
U neku tamo Rijeku, ili Fiume tada, i to je neka tamo Kroatien, i on je sada sav sretan ?
Ma briga je bilo Hansa i barem 90 % njemackih vojnika za Treci reich, i Fuhrera.

U Wermachtu kao i u svakoj vojsci je bilo onih koji su tu bili samo jer su morali kao i onih jer su to željeli. Složit ću se s tobom da je najkasnije nakon Staljingrada broj onih koji su bili samo jer su morali premašio broj onih koji su htjeli. Ali da su nastavili pobjeđivati svi ti Hansovi bi bez rado nastavili uživati  plodovima - količina hrane i drugih proizvoda koju su Njemački vojnici slali nazad u domovinu iz okupiranih zemalja je nevjerojatna! :eek

Ne znam na kom djelu ratišta je bio moj pranono 23.04.1945, (ako sam dobro izračunao datume to je bio datum strijeljanja), ali zato znam gdje je bio moj nono a njegov sin 26.04.1945 -. On 26 April, over 10,000 prisoners were forced to leave the Dachau concentration camp on foot, in trains, or in trucks. . E on nije bio među ovih 10.000, proglasili su ga "neperspektivnim" tj očekivali su da će umrijeti i prije nego krene marš tako da je dočekao savezničke vojnike koji su oslobodili Dachau više mrtav nego živ, a njegov otac nije znao ništa o njegovoj sudbini od 1943. Njegova mama, a moja pranona je već bila obukla crninu. Tko zna koliko je takvih očeva, braće, sinova jurišalo na Sv.Križ tog dana?

Osim toga obranom te kote, dali su vremena svojim da  miniraju dobar dio Riječke luke i industrijskih postrojenja. Sumnjam da se varam kada pomislim da bi i ti bitno drukčije gledao na smrt nekoga tko ti je raznio kuću.  :97

BTW meni to strijeljanje ne izgleda kao planirano, bio sam tamo i mjesto je očajno za odnijeti leševe. Kada se takve stvari planiraju, žrtve se barem dopremi negdje gdje se lakše riješiti tijela ili ih se još i natjera da sami sebi iskopaju grobove.

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
pa sad....imel bin par kandidati ne keh bi bilo škoda potrošit 7,62..ovo z jamun i malo žice mi je nekako pravednije... :89

apropo, ča ni hans glasal za NSDAP i bil simpatizer? sad je polupani lončići, puj pike nevaži?

tako će prit na red i jedan dan ovi ča danas kukuriču z staremi hrvatskemi uzviki z operi šubić...samo i daje nema polupani lončići :pop


nego, kako su se ono spasili oni ki su na vreme šubaru, taljanski kotlić i baretu na u zamenili za partizanku?
a, ja....bezkičmenjaci :greensmile

tu se opet vraćamo sa pojam (iz jedne druge teme) simpatetičke vibracije
dakle međusobni utjecaj raznih vojski je bio štrašan
nemojmo  zaboraviti da se tu konstantno vodio i strašan specijalni rat
pa je i sam Moša Pijade jednom zapisao da je gerilsko ratovanje dobro, jer se diverzantskim akcijama potiče odmazda, a da je najbolji partizan onaj koji je nekoga izgubio u tim ratnim akcijama, kome je spaljena kuća , selo . Takvi su ratnici bili najbolji (uz one ideološki programirane, )i nisu se bojali štogod izgubit ili nisu ni imali . Poslije rata se obračunalo s takvima i maknulo ih se na razne načine, ali u trenutku napada na Rijeku oni su bili potrebni. Osobno sam poznavao jednog takvog, pri napadu na Rijeku DALI SU MU POL LITRE RUMA za hrabrost. :posteroops i dobio je poslije orden za hrabrost kod uništenja položaja na Katarini.
bolje biti vjetar nego list

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Pratim i neću vas prekidati. Super ste mi.
Samo primjedba Z355kou. Društvene pojave objašnjavaš fizičkim (vibracije) ili matematičkim (matrice). Po meni to ne drži vodu.
Ali, samo naprej tovariši! :welcome
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
bit će da su dolfota, benitota i antišu sjebale vibracije

od motori savezničkeh avioni!! :lol1

Offline lappino

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.161
Ima tu jedna bitna stvar koju treba naglasiti:

zarobljeni Nijemci su imali daleko veću šansu preživljavanja nego zarobljeni partizani.

Nijemci partizane nisu priznavali kao vojsku. Uopće. Kao što su npr. također smatrali da ne moraju poštivati pravila Ženevske konvencije prema Sovjetima, jer je ovi kao nisu bili potpisali.

Do samog kraja rata, njemačke ratne operacije na ovom području označavale su se kao banditenkampf. Zarobljenici? Kakvi zarobljenici?!?

Strijeljalo se bez ikakvog suda, jer su banditi, je li, bili izvan zakona. Naravno, bilo je gomila izuzetaka, ali pravilo je bilo jasno. Partizani se nisu zarobljavali.

Kao i npr. pravilo da se strijelja apsolutno svatko tko bi bi bio uhvaćen izvan puta, u šumi, nakon dolaska Nijemaca 1943. godine.

Kao što mi je ispričao jedan stari Zvonećan, pokoj mu duši, tako su uhvatili djevojčicu od 14 godina. Pa su, jelte, ipak bili normalni prvo, pa su je pustili - ali su je treći put strijeljali. Alo, curicu od 14 godina! Ali starac nije iskazivao neku osobitu gorčinu, kao "a znala je što će se dogoditi ako je opet uhvate"...

Zarobljavanje Nijemaca je imalo itekakvog smisla da se natjera Wehrmacht da ne šalje zarobljene partizane u rashod po kratkom postupku, jer su se krenule organizirati razmjene. (Jednako kao što je Tito, mačak kakav je bio, pregovarao s Nijemcima da napadne SAVEZNIKE ako bi se ovi iskrcali na Jadranu.)  :pusiti

Po meni je velika razlika da li su zarobljeni pripadnici neprijateljske vojske uopće bili vrijedni zarobljavanja ili ne. Wehrmacht partizane nije smatrao vrijednim zarobljavanja. A onda, tko sije vjetar, žanje buru.  :citam2

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
no, tako.
amen

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
za one koji žele povući paralelu, jedan svježi članak , porjeklom iz donedavno nam neprijateljske zemlje, članak o specjalnom ratovanju, sa velikom sličnošću i u našoj zemlji
http://zvono-istine.org/fizicki-akt-umni-skart/
bolje biti vjetar nego list

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
jak ti izvor... :palacgore


Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
briga me za formu
važniji mi je sadržaj
bolje biti vjetar nego list

Offline mušica

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 741
Lappino je stučno i sažeto rekao sve .:palacgore

Zadnje vrijeme,širenjem neta, facebooka i ostalog odjednom se kuka nad jadnim streljanim pripadnicima vojske koja je okupirala ove prostore.

Uzaludne su sve te partizanske žrtve. Najbolje bi bilo da su svo stanovništvo ovog prostora odmah po dolasku Talijana i Njemaca, diglo ruke u zrak, brzinski naučilo talijanski i njemački, dobrovoljno se prijavilo da gradi ceste, šetnice, vojne objekte.
Trebali su poslat  Duceu depešu da li mu je dosta Sušak, Grobnik i ostalo, da su spremnu dati još ako se on i Ante dogovore.

Da su ti ljudi imali Delorean iz Back to Future i skočili malo u 21.st da vide što se o njima piše i govori vjerojatno bi odmah obukli njemačke i talijanske uniforme :97