Položaj i dva skloništa čine jedan zajednički objekt, to se dobro vidi na položaju br. 1 na starijoj ortofoto snimci: kružni položaj za top i dva skloništa sa strane. Ako postoji odstupanje od stare i nove snimke, mislim da je to zbog nepreciznosti fotografije; "kućica" skloništa se jako dobro razaznaje na arkod.hr snimci, a dosta je izražena i na terenu.
Ovaj upitnik vjerojatno i jest osmatračnica.
4 položaja po bitnici (+ zapovjedno mjesto) su nekakav standard, iako ima odstupanja. S tom informacijom, kad se nađe jedan topnički bunker, pretpostavlja se da su mu u blizini i kolege. Još, ova bitnica u Žuknici je "ojačanog poljskog tipa" (verstaerkt feldmaessig), tj. s otvorenim položajima, inače su stalnog tipa, "festungsmaessig" ili "staendig", s tipskim armiranobetonskim bunkerima.
Na našem području njemačke stalne bitnice bile su na slijedećim lokacijama:
1. Ičići kamp: 4 položaja + osmatračnica/zapovjedno mjesto, relativno očuvani.
2. Volosko: 4 položaja + osmatračnica/zapovjedno mjesto, 2 bunkera očuvana (to je onaj kod "Ville Bunker", +jedan iznad ceste), druga dva su bila potaracana kad su se gradile okolne kuće, navodno. Zanimljivo je da je podzemni sustav koji je povezivao bunkere (ili barem dio njih) očuvan, a stanovnici su ga samo zagradili "da ne idu jedni drugima u podrume", kako je rekao vlasnik kuće koja stoji na bunkeru iznad ceste. Također je sačuvano i par tobruka u blizini.
3. Kantrida: ? položaja, očuvan jedan bunker u lučici. Imam nekakve glasine o bunkeru ugrađenom u stijenu iznad stadiona, a moguće je da je veliki bunker koji je bio na obali na mjestu gdje je sada pomoćno igralište bio zapovjednim mjestom.
4. Turnić, ispod ulice Giuseppe Carabino. Netipična 2 položaja (netipična zbog broja, samo 2) sa zapovjednim mjestom, dva tobruka uz topničke bunkere i podzemnim dijelom. Očuvani, tek je zapovjedno mjesto nestalo.
5. Sušak, Boulevard ispod Pariza: ? položaja, očuvan jedan bunker ispod raskršća, zazidan. Kao mulac sam bio unutra, ne sjećam se da li je imao kakav dodatni prolaz. Podatak od projektanta E. Bertija (RIP 2010) je da je sustav na Boulevardu bio najsloženijim njemačkim fortifikacijskim projektom, uz onaj na Trsatu (kod samostana).
6. Sv. Ana, otvoreni PA položaji, ostaci skloništa/spremišta za municiju (ili je ovo možda talijanski položaj).
7. uvjetno, bunker na ulazu u V. Lenac, vjerojatno tip R612
8. Urinj, ? položaja, danas sačuvana 2, unutar prostora termoelektrane, + osmatračnica i tobruk vani.
Ekstra toga su talijanski topnički položaji, kod doma umirovljenika na Kantridi, na Rujevici, dvije lokacije na Pulcu i na Strmici.
Postoji i nekakav neidentificirani topnički položaj na Pećinama iznad lučice, uz temelje bunkera talijanskog tipa. Da manje bunkere i tobruke uz obalu ni ne spominjem.
E sad.
S ovim lokacijama, kako bi bilo da se pogleda na staroj ortofoto snimci, da se vidi što može izroniti?