Autor Tema: Razne fortifikacije  (Posjeta: 86356 vremena)

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.510
Odg: Razne fortifikacije
« Odgovori #255 u: 10.08.2016., 16:43:19 »
a sad da ti kažem da si mi pokvario iznenađenje i da smo trebali posjetiti to mjesto zajedno s vodićem iz rubrike "obilazak napuštenih sela Tramontane"
u slijedećem pohodu na Cres, no to je trebao biti bonus za bunkermene, uz spilju u Ustrinama i sveti Gaudent na Osorčici, te napuštena sela na stazi prema njemu.
Da sam znao da će ti to pokvarit iznenađenje, obišao bi ja i tu spilju u Ustrinama i svetog Gaudenta. :d020
Ček malo, još niste gotovi sa tim napuštenim naseljima? :eek Sunce ti žarko, pa što tamo više imaš istraživat??? :pojmanemam Tri naslagana kamena, obrasla u grmlje i gušter koji viri iza njih. Vidiš jedno selo, vidio si ih sve. Aj dobro, svakom bedaku svoje veselje.

Sad bi ti predložio da ti organiziraš izlet, za kaznu. :djavo
:a015

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
Odg: Razne fortifikacije
« Odgovori #256 u: 10.08.2016., 23:05:13 »
nisu gotovi aš je još čuda erti po 100€ metar za pobrat... :greensmile

Offline lappino

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.140
Odg: Razne fortifikacije
« Odgovori #257 u: 25.08.2016., 04:08:41 »
Lappino, imaš kakve slike položaja u Ičićima? Lokacija na karti? Išao bih malo u pohod tamo.

Ičići, gornja 2 bunkera:


Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Razne fortifikacije
« Odgovori #258 u: 25.08.2016., 11:23:12 »
a sad da ti kažem da si mi pokvario iznenađenje i da smo trebali posjetiti to mjesto zajedno s vodićem iz rubrike "obilazak napuštenih sela Tramontane"
u slijedećem pohodu na Cres, no to je trebao biti bonus za bunkermene, uz spilju u Ustrinama i sveti Gaudent na Osorčici, te napuštena sela na stazi prema njemu.
Da sam znao da će ti to pokvarit iznenađenje, obišao bi ja i tu spilju u Ustrinama i svetog Gaudenta. :d020
Ček malo, još niste gotovi sa tim napuštenim naseljima? :eek Sunce ti žarko, pa što tamo više imaš istraživat??? :pojmanemam Tri naslagana kamena, obrasla u grmlje i gušter koji viri iza njih. Vidiš jedno selo, vidio si ih sve. Aj dobro, svakom bedaku svoje veselje.

Sad bi ti predložio da ti organiziraš izlet, za kaznu. :djavo
:a015

ča ti je ta žica na sliki? ča si na struju spojen?
ako se čudiš ča ćemo mi tamo, ja tebe pitan ča si pak ti tamo, sam kot pas, iskav? Mi se gremo bar malo družit.
bolje biti vjetar nego list

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.417
Odg: Razne fortifikacije
« Odgovori #259 u: 26.08.2016., 23:06:12 »
Lappino, imaš kakve slike položaja u Ičićima? Lokacija na karti? Išao bih malo u pohod tamo.

Ičići, gornja 2 bunkera:
Dali su to položaji koji se spominju u dokumentu?
Tamo se spominju topovi kalibra 150 mm, prema ovoj slici (piše 45.) se nebi reklo da je to top 150 mm.

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.417
Odg: Razne fortifikacije
« Odgovori #260 u: 26.08.2016., 23:09:09 »
Uz sliku piše Volosko

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.600
Odg: Razne fortifikacije
« Odgovori #261 u: 26.08.2016., 23:13:24 »
Uz sliku piše Volosko
a je Volosko, ili jaaaako blizu

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.417
Odg: Razne fortifikacije
« Odgovori #262 u: 26.08.2016., 23:32:43 »
Volosko uz cestu

Offline lappino

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.140
Odg: Razne fortifikacije
« Odgovori #263 u: 27.08.2016., 17:04:32 »
Prema dokumentu koji si stavio, obje baterije (ona u Iki - Ičići/Kamp "Opatija", i ona u Voloskom) su bile naoružane flakovima od 90 mm:


Offline lappino

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.140
Odg: Razne fortifikacije
« Odgovori #264 u: 27.08.2016., 17:09:00 »
Volosko, bunker uz "Villu Bunker", koji je danas "kamufliran", te onaj bunker ugrađen u kuću, s detaljem "nadstrešnice":


Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.417
Odg: Razne fortifikacije
« Odgovori #265 u: 27.08.2016., 17:18:50 »
Prema dokumentu koji si stavio, obje baterije (ona u Iki - Ičići/Kamp "Opatija", i ona u Voloskom) su bile naoružane flakovima od 90 mm:

vidi pod 213 dok. 0549
223 dok. 0547
224 dok. 0548
225 dok. 0550
226 dok. 0551
to su sve vezani dokumenti, datum 21. 05. 1944.
Tu je i ona karta pokrivanja obalne artiljerije gdje je za Iku radijus djelovanja 20 km, što se poklapa sa navedenim dokumentima.
Može bit da nije nikad realizirano, taj popis ima datum 02. 06. 1944., ali?
Strogo pov. obavještajni dnevnik iz 1944. 11. Korpusa N.O.V.J. - izabrani ulomci

Dne 7-9-44 u 2 h izjutra prolazila je sušačkim ulicama njemačka vojska i to oko 2 bat. Bulevardom, 3 bataljona Pećinama, većina ove vojske stacionirala se je u Trsatu, Sv. Ani i Podvežici. Istog jutra pojedini odredi rasprostrli su se po okolnim mjestima kao i po Grobinštini.
Prema dobivenim inf. gore pomenutog datuma došla je na Sušak 1 divizija koja ima 1 bat. (...?) tenkovskih topova, 1 četu blindiranih auta i oko 30-40 vozila za  prevoz trupa. Ova divizija je kompletna po njemačkom sastavu. Prema nepotvrđenim vijestima ima stići također još 1 divizija. Ova divizija došla je iz Pule da zaštiti odstupnicu njemačkih trupa iz Dalmacije. U Sušaku za njemačku komandu imaju se isprazniti zgrade Alga i još dvije zgrade.
Iz gimnazije pred 6 dana otišli ustaški regruti njih oko 500 na izobrazbu u Zagreb.
U Istru prema nepotvrđenim vijestima došle su tri njemačke divizije. U Sv. Kuzam došlo je oko 30 nemaca i 20 ustaša kao pojačanje posade. U Opatiju i Ičići došla je njemačka artelerija u jačini od 1 bataljona i postavljena je na obalama i to na onim mjestima gdje još tvrđavama gnezda nisu dovršena.  Gledaj raniji izvještaj tvrđavsko gnezdo u gradnji otraga vile Triestine i oko hotela Floride (?). Ova artalerija je teška kalibra. Kod Komande mjesta na Rijeci sve je spremno, najme vojnička oprema i neke vrednije stvari za odlazak. Pokraj tajnih dokumenata postavljene su flaše sa benzinom za zapaliti.
Njemci u jačini iz naših ranijih izvještaja otišli su na položaj u Matulje i na otok Krk. Komanda mjesta u Bakru seli se u Kraljevicu.

« Zadnja izmjena: 27.08.2016., 18:13:38 od Daluka »

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
Odg: Razne fortifikacije
« Odgovori #266 u: 27.08.2016., 20:32:44 »
očekivali amere z flaki da ih ruše a prišli jin opančari na konjeh

 :greensmile

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.517
Odg: Razne fortifikacije
« Odgovori #267 u: 27.08.2016., 20:34:16 »
očekivali amere z flaki da ih ruše a prišli jin opančari na konjeh

Na morskeh konjeh? Jer ovi topovi su pokrivali samo more.

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
Odg: Razne fortifikacije
« Odgovori #268 u: 27.08.2016., 20:44:12 »
pa flak je protuavjonsko oružje.

Offline lappino

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.140
Odg: Razne fortifikacije
« Odgovori #269 u: 28.08.2016., 06:39:57 »
Prema dokumentu koji si stavio, obje baterije (ona u Iki - Ičići/Kamp "Opatija", i ona u Voloskom) su bile naoružane flakovima od 90 mm:

vidi pod 213 dok. 0549
223 dok. 0547
224 dok. 0548
225 dok. 0550
226 dok. 0551
to su sve vezani dokumenti, datum 21. 05. 1944.
Tu je i ona karta pokrivanja obalne artiljerije gdje je za Iku radijus djelovanja 20 km, što se poklapa sa navedenim dokumentima.
Može bit da nije nikad realizirano, taj popis ima datum 02. 06. 1944., ali?
Strogo pov. obavještajni dnevnik iz 1944. 11. Korpusa N.O.V.J. - izabrani ulomci

Dne 7-9-44 u 2 h izjutra prolazila je sušačkim ulicama njemačka vojska i to oko 2 bat. Bulevardom, 3 bataljona Pećinama, većina ove vojske stacionirala se je u Trsatu, Sv. Ani i Podvežici. Istog jutra pojedini odredi rasprostrli su se po okolnim mjestima kao i po Grobinštini.
Prema dobivenim inf. gore pomenutog datuma došla je na Sušak 1 divizija koja ima 1 bat. (...?) tenkovskih topova, 1 četu blindiranih auta i oko 30-40 vozila za  prevoz trupa. Ova divizija je kompletna po njemačkom sastavu. Prema nepotvrđenim vijestima ima stići također još 1 divizija. Ova divizija došla je iz Pule da zaštiti odstupnicu njemačkih trupa iz Dalmacije. U Sušaku za njemačku komandu imaju se isprazniti zgrade Alga i još dvije zgrade.
Iz gimnazije pred 6 dana otišli ustaški regruti njih oko 500 na izobrazbu u Zagreb.
U Istru prema nepotvrđenim vijestima došle su tri njemačke divizije. U Sv. Kuzam došlo je oko 30 nemaca i 20 ustaša kao pojačanje posade. U Opatiju i Ičići došla je njemačka artelerija u jačini od 1 bataljona i postavljena je na obalama i to na onim mjestima gdje još tvrđavama gnezda nisu dovršena.  Gledaj raniji izvještaj tvrđavsko gnezdo u gradnji otraga vile Triestine i oko hotela Floride (?). Ova artalerija je teška kalibra. Kod Komande mjesta na Rijeci sve je spremno, najme vojnička oprema i neke vrednije stvari za odlazak. Pokraj tajnih dokumenata postavljene su flaše sa benzinom za zapaliti.
Njemci u jačini iz naših ranijih izvještaja otišli su na položaj u Matulje i na otok Krk. Komanda mjesta u Bakru seli se u Kraljevicu.


Možda mi je sad jasnije. :)

Ovo je zanimljivo otkriće, lokacija za koju prije znao nisam.

Bile su dakle dvije vrlo različite baterije, jedna prema Lovranu, druga prema Ičićima. Nisu bile niti isto naoružane, niti istog tipa; ona prema Lovranu je bila u otvorenim položajima (poput one u Kostreni), dok je ona prema Ičićima bila u tipskim bunkerima. Slike iz onog vremena uredno pokazuju talijanski PA top 90/53 (Cannone da 90/53) u bunkeru. Također, partizanski izvještaj govori o "tvrđavskim gnijezdima u gradnji", upravo kao i sam njemački izvještaj, spominje se "hotel Florida", danas "Villa Florida" u Ičićima.

Btw, PA top od 90 mm je bio smrt za bilo koji tadašnji tenk - pa se ni brodovi ne bi baš dobro proveli.

Natrag na otvorenu bateriju u Iki. Trebao sam dvaput pogledati, ali ono stvarno izgleda kao kružni položaji. Koji se možda čak mogu nazrijeti i na današnjoj ortofoto snimci na GE/Maps, a čini mi se da je lik tamo maznuo bazen knap iznad položaja. Zokxy, ajde u akciju!

Pitanje je da li je otvorena baterija bila aktivna u vrijeme bitke za Rijeku, odnosno da li su je Nijemci deaktivirali nakon uvođenja u naoružanje bolje zaštićene baterije u Ičićima.