Autor Tema: Trsatsko groblje, počivalište mnogih...  (Posjeta: 82641 vremena)

0 Članova i 23 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Odg: Trsatsko groblje, počivalište mnogih...
« Odgovori #330 u: 23.08.2023., 08:33:27 »
Ni Josip stariji, a ni Josip mlađi nisu bili strijeljani. A da je jedan ili drugi uhapšen, to je vrlo lako moguće.

Lako je moguće da je završio u partizanima tako mlad.

Mislim da je ovo u knjizi greška što se tiče kurziva

  Tako je možda došlo i do ove greške s kurzivom.

I sad imamo, što? Zaključak, koji bi netko trebao usvojiti, koji se temelji na riječima moguće, možda, mislim.


Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Trsatsko groblje, počivalište mnogih...
« Odgovori #331 u: 24.08.2023., 11:01:18 »
Lavanda je ostala zabezrječnuta pa ću ja donijeti zaključak.
Dakle, Josip Kekini je bio na Tuhobiću na osnovi napisanih podataka, no  postoji mala mogućnost da postoji još neka osoba s istim imenom.
I mi Boška Buhu imamo, i to mlađeg!
Ustvari, Daluka, zač misliš da sve negdje mora biti zapisano? Čak ako je i zapisano - ne mora biti točno.
Maša je finila, ako se ne nađu novi dokazi.  :pop
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Odg: Trsatsko groblje, počivalište mnogih...
« Odgovori #332 u: 24.08.2023., 15:34:53 »
Dakle, Josip Kekini je bio na Tuhobiću na osnovi napisanih podataka,

To nitko ne spori jer je izvor podataka na osnovu kojeg je napravljen popis vrlo jasno naveden i ne temelji se na osnovu rekla - kazala.
Pitanje je jedino o kojem Kekiniju se radi?
Neki logičan slijed na osnovu "biografije" starijeg da se radi o njemu, mada lavanda tvrdi drugačije ne potkrepljujući dokazima, opet na osnovu priče, deklarirani ljevičar, dovoljno star da bi se pridružio borbenoj jedinici 1941., vrlo čudan podatak da nije učesnik NOB-a. Činjenica je da su nakon ofenzive talijana na Tuhobić svi pobjegli nazad svojim porodicama ili se skrivali kod nekog. Vrlo intrigantan podatak iz priče Smokvine da je jedan Kekini bio zarobljen i osuđen na smrt (sad dali bi talijani tako postupili sa dječakom od nepunih 15 godina), to što su osuđeni na smrt ne znači da je do izvršenja i došlo, možda je bila u pitanju neka razmjena. To bi Dimnjačar znal.
Da Kekini mlađi nema ćistu biografiju nebi 1948. završio Višu vojnu školu (VVU) i postao poručnik.
U cijeloj priči nedostaje podatak u kojoj borbenoj jedinici je bio Kekini mlađi do završetka rata? Borbeni put u NOB?

Jedan grob na trsatskom groblju koji me desetljećima intrigira, na vrlo vidljivom mjestu kod kapelice, a nisam uspio naći ništa o tragičnom padu pilota lovca poručnika Josipa Kekinija 1951 godine, poginulog sa samo 24 godine
Miliću, nisi trebl niš pitat.
« Zadnja izmjena: 24.08.2023., 15:43:03 od Daluka »

Offline lavanda

  • Newbie
  • *
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 21
Odg: Trsatsko groblje, počivalište mnogih...
« Odgovori #333 u: 24.08.2023., 16:29:13 »
Da Miliću, možda niste trebali ništa pitati jer ja sam vam napisala samo ono što su mi ispričale tete od pokojne svekrve. Dakle, nemam dokaze, pa to ne važi.  Sve je to rekla-kazala. Ono što u knjigama piše je sve točno, naime strijeljan je Josip Kekini, ali je čudom preživio, pa se onda dogodilo da je 10 godina nakon toga poginuo na noćnom letu. Ili možda nije to bio strijeljan on nego njegov otac koji je onda naknadno opet umro nakon 28 godina. Ili je moguće da je jedan od mnogih drugih Kekinija kojih ima na vagone (a posebno na Grobniku) bio ta osoba iz knjige? Jer što u knjizi piše je činjenica, a što ispričaju sestre/kćeri te dvojice je rekla-kazala.
Uglavnom, ispričavam se gospodinu Daluki što nisam sve potkrijepila materijalnim dokazima neoborivima ni na sudu, a također mi je žao da kad su tete pričale da odmah nisam zatražila dokaze o ratnom putu jer sam trebala predmnijevati da će mu to zatrebati.
Neke detalje (slike) koje su im se usjekle i koje im je Joško ispričao sa tih partizanskih putešestvija neću iznositi jer je to rekla-kazala.
A isto tako, ono što ne znam ili nisam nikada ni čula, neću tvrditi da je točno. Više mi je logično, a i pošteno napisati "možda". Pa čak i za zapise iz knjiga koji su opet nastali na osnovi nečijih svjedočenja.
Dugo godina me nije bilo na forumu, a ovo me je podsjetilo na LPR i tiranije pojedinaca.
Lijep pozdrav ekipa, draža mi je suradnja s udrugom 051 uživo.
Davorka

 

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Trsatsko groblje, počivalište mnogih...
« Odgovori #334 u: 24.08.2023., 17:22:49 »

Dugo godina me nije bilo na forumu, a ovo me je podsjetilo na LPR i tiranije pojedinaca.
Lijep pozdrav ekipa, draža mi je suradnja s udrugom 051 uživo.
Davorka

 

Ček, ček, nemoš sad uteć! Ča prvega metka si se prestrašila? :m055
Pustmo ća Kekinijeve, ajmo novu stranicu otpret.
Celestin Niko Katunar.
Negdje piše rođen 1925. a negdje 1926. Negdje da je poginuo 43. a negdje 44.
No. to nije sve! Piše poginuo negdje u Istri.
Anton Giron ga spominje nekoliko puta u knjizi Zapadna Hrbatska u Drugom svjetskom ratu no ne spominje gdje je poginuo "na zadatkuW ili ja ne mogu nači.
Daluka, Lavanda, Kobler... imate dobru literaturu i oko pa pomozite slabovidnom, lošečujnom Miliću da otkrije to mjesto.
 :citam2 :reading
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Odg: Trsatsko groblje, počivalište mnogih...
« Odgovori #335 u: 25.08.2023., 19:08:12 »

Celestin Niko Katunar.
 poginuo 43.


Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Trsatsko groblje, počivalište mnogih...
« Odgovori #336 u: 25.08.2023., 21:21:21 »
Ja držim da je poginuo 12. 11 44.
Zašto?
Kopija stranice Porijeklo naziva ulica...
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Odg: Trsatsko groblje, počivalište mnogih...
« Odgovori #337 u: 26.08.2023., 10:47:54 »

Celestin Niko Katunar.
 poginuo 43.


Ja držim da je poginuo 12. 11 44.

Ako pogledaš bolje i pročitaš što sam citirao shatit ćeš na što se odnosi prilog.
Sad znaš i gdje je poginuo.

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Odg: Trsatsko groblje, počivalište mnogih...
« Odgovori #338 u: 26.08.2023., 10:53:11 »
Vezano za datum 17. 11. to je odgovor, netko iz OK SKOJ-a za Istru se raspitivao kod MK SKOJ-a za Rijeku dali je Katunar bio na sastanku.
Nije najsretnije sročeno.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Trsatsko groblje, počivalište mnogih...
« Odgovori #339 u: 26.08.2023., 14:10:37 »
Znam da si se namučil nać taj podatak pa želiš da se i ja bar malo pomučim. No ni uz najbolju volju ne morem shvatiti.
Pretpostavljam da je mjesto Pazin, a datum ne mogu odgonetnuti. Prije 17.   ali kojeg dana  ne znam.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Odg: Trsatsko groblje, počivalište mnogih...
« Odgovori #340 u: 26.08.2023., 15:27:17 »
Pretpostavljam da je mjesto ...

Ča piše tu?

Porijeklo naziva ulica...

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Trsatsko groblje, počivalište mnogih...
« Odgovori #341 u: 26.08.2023., 16:57:10 »
Daluka, ja inan dosta dobre živce ma prelaziš va napor. Ako ćeš napiši, a ako ne nmoj zafrkavat aš tvoje smjernice ja ne razumen.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Odg: Trsatsko groblje, počivalište mnogih...
« Odgovori #342 u: 26.08.2023., 18:07:04 »
tvoje smjernice ja ne razumen.

Sam si napisal

Porijeklo naziva ulica
Od kud si izvukal taj naslov?
Miliću, kao "građanin" Grada Rijeka "neznaš" koristiti e-usluge svoga Grada.

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.585
Odg: Trsatsko groblje, počivalište mnogih...
« Odgovori #343 u: 26.08.2023., 18:24:29 »
NIKO KATUNAR (Sušak, 1925. - Martinsko, 1943.) – antifašist.
Nakon okupacije Sušaka uključio se u Narodnooslobodilački pokret. S ostalim sušačkim omladincima sakupljao je materijal za borce i prenosio štampu. Ubrzo je postao član SKOJ-a.
Zbog svojih sposobnosti i predanog rada izabran je za sekretara Mjesnog komiteta SKOJ-a Sušak i postaje članom Kotarskog komiteta KP Hrvatske za Sušak. Godine 1943. odlazi u Istru na dužnost organizacijskog sekretara, a nešto kasnije imenovan je političkim sekretarom Oblasnog komiteta SKOJ-a za Istru.
Poginuo je na zadatku 12. studenoga 1943. godine.

https://www.rijeka.hr/wp-content/uploads/2016/09/MO-Vojak-porijeklo-naziva-ulica.pdf

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Odg: Trsatsko groblje, počivalište mnogih...
« Odgovori #344 u: 27.08.2023., 07:37:40 »
Daluka, ... prelaziš va napor. ... ne nmoj zafrkavat aš tvoje smjernice ja ne razumen.

CELESTIN KATUNAR-NIKO (Sušak, 1926. - Martinsko na Labinštini, 1944.) - hrvatski antifašist. Na rad u Istru došao je 1943. godine. U vrijeme pogibije bio je politički sekretar Oblasnog komiteta SKOJ-a za Istru.

Izvor, eUsluge
ja ne razumen.
Porijeklo naziva ulica