Autor Tema: Trsatsko groblje, počivalište mnogih...  (Posjeta: 82631 vremena)

0 Članova i 15 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Trsatsko groblje, počivalište mnogih...
« Odgovori #315 u: 19.08.2023., 12:01:55 »
Zokxy, Daluka ja bih ovo stavio na Facebook u Novu riječku enciklopediji. Očito su Kekiniji Gromičani, a ima još osoba koje se može pitati o partizanima.  (neki dan mi se javila kći čovjeka koji je sahranjen u Kosturnici u trsatskom parku.)
Mogu li?
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Odg: Trsatsko groblje, počivalište mnogih...
« Odgovori #316 u: 19.08.2023., 13:15:22 »
... Daluka ja bih ovo stavio na Facebook ...
Mogu li?


Ne, koga zanima neka posjeti Forum CroInfo i pročita. Ja kad nešto istražujem baziran sam isključivo na posjetitelje i suradnike da ih tako nazovem koji su okupljeni oko foruma croinfo, a ne na bilo kakve grupe zatvorenog ili otvorenog tipa.
Mene nećeš pronać na niti jednoj od tih takozvanih socijalnih mreža ili kako se već zovu.
Kad imam nešto za napisat napišem to ovdje ili na LPR tako da svi mogu pročitat.
« Zadnja izmjena: 19.08.2023., 13:25:11 od Daluka »

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Trsatsko groblje, počivalište mnogih...
« Odgovori #317 u: 19.08.2023., 16:02:45 »
Daluka, si čul za onu - Kad neće brdo Muhamedu onda će Muhamed brdu.
Tako i ovo. Konkretno, ova ženskica moreš mislit kuliko let ima tako da nju treba pitat dok je još živa i tendi.
Poštijen tvoje NE! :shake2
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline lavanda

  • Newbie
  • *
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 21
Odg: Trsatsko groblje, počivalište mnogih...
« Odgovori #318 u: 19.08.2023., 21:31:03 »
Josip Kekini imao je nadimak Joško. I njegov otac također zvao Josip. To je vidljivo na nadgrobnom spomeniku. Ni Josip stariji, a ni Josip mlađi nisu bili strijeljani. A da je jedan ili drugi uhapšen, to je vrlo lako moguće.
Josip stariji ima jako zanimljivu životnu priču. Došao je za vrijeme Kraljevine Jugoslavije iz Like raditi na Sušak kao žandar ili carinik. Tako je upoznao Milu iz Pašca koja je često prelazila granicu. Oženili su se i imali su 5 kćeri i 2 sina. Zbog ljevičarskih ideja ostao je bez posla. On i Mila su teško preživljavali jer je Josip tek povremeno radio na nadnice u luci Baroš. To je bilo dok i tamo nije dospio na crnu listu zbog sudjelovanja u organiziranju štrajka lučkih radnika. Zatim su oboje bili prisiljeni baviti se sitnim prekograničnim švercom. Mila je prelazila preko granice kod hotela Kontinetal, a švercala je naranče ili kavu. Često je i gazila Rječinu jer nije uvijek mogla proći neopaženo. Jednom je u hladnoj Rječini dobila i trudove, nakon čega se rodio Josip mlađi. Josip stariji i njegova ekipa su parsto metara niže od pašćanskog mosta noću razvlačiči čeličnu sajlu između Pašca i Katarine te bi prebacivali robu po toj sajli. Ponekad su i sami prelazili preko kanjona uz pomoć sajle jer nisu mogli preko granice (nepoželjni u obje kraljevine). Preteča ziplinea je postojala tridesetih godina u Pašcu!  :)
Više o toj temi rekli smo kroz naš projekt (Udruga Bez granica ) Nonićeva tiramola koji je 2013. bio predstavljen u Malom salonu u sklopu izložbe MMSU-a Antologije krijumčarenja. Postoji video zapis sa pričama na YT. Na početku govori Ljiljana Fućak koja je kći Josipa Kekinija starijeg i sestra Josipa Kekinija mlađeg, poginulog pilota i partizana s Tuhobića.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Trsatsko groblje, počivalište mnogih...
« Odgovori #319 u: 20.08.2023., 07:53:06 »
Hvala lavanda!  :toyou
Ovo mi nije jasno: "Josipa Kekinija mlađeg, poginulog pilota i partizana s Tuhobića."
Josip mlađi - pilot je bio 1927. godište. Baš s 14 godina na Tuhobiću...  :297
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline lavanda

  • Newbie
  • *
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 21
Odg: Trsatsko groblje, počivalište mnogih...
« Odgovori #320 u: 20.08.2023., 12:07:01 »
 :thankyou Milić, hvala na rožicama!  :thankyou

Lako je moguće da je završio u partizanima tako mlad. Siromaštvo, otac sa ljevičarskim idejama, Pašac koji je bio nazivan i Malom Moskvom (bar tako su mi pričale tete iz Pašca) i tko zna koji još razlog je doveo do toga da je kao dječak otišao na Tuhobić.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Trsatsko groblje, počivalište mnogih...
« Odgovori #321 u: 20.08.2023., 13:50:24 »
Hm, da! Iz navedenog se može tako zaključiti.
 I ja sam čuo za Malu Moskvu, a i da su Paščani ratoborni. Moj tata je poznavao Baldu Fućka s plesova po Gromišćini.  :rose
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Odg: Trsatsko groblje, počivalište mnogih...
« Odgovori #322 u: 21.08.2023., 10:05:18 »
Ovo mi nije jasno: "Josipa Kekinija mlađeg, poginulog pilota i partizana s Tuhobića."
Josip mlađi - pilot je bio 1927. godište. Baš s 14 godina na Tuhobiću...  :297

Miliću, u ovom slučaju sam na tvojoj strani glede dileme, gledajući neke popise antifašista sa Tuhobića najmlađi su oko 20 godina tako da vjerujem da se u ovom slučaju koji se opisuje u knjizi "Sušak i Rijeka u NOB" radi o starijem Josipu.
Za sad se nemože potvrditi da se radi o Josipu mlađem, možda nakon kapitulacije Italije.


Offline lavanda

  • Newbie
  • *
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 21
Odg: Trsatsko groblje, počivalište mnogih...
« Odgovori #323 u: 21.08.2023., 13:12:51 »
Pouzdano znamo da Josip stariji nije bio u partizanima, a Joškić da.

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Odg: Trsatsko groblje, počivalište mnogih...
« Odgovori #324 u: 21.08.2023., 17:53:56 »
Pouzdano znamo da Josip stariji nije bio u partizanima, a Joškić da.

Ni mi poznato koliko Kekini Josipa ima na Grobnišćini, još uvijek mi se ne uklapa u priču da je sa 14 godina bio na Tuhobiću?
Razlog za to je fusnota 145a prvotno nisam obratil pažnju na to, ime Josip Kekini je napisano kurzivom.

Offline lavanda

  • Newbie
  • *
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 21
Odg: Trsatsko groblje, počivalište mnogih...
« Odgovori #325 u: 22.08.2023., 07:45:16 »
Kao što sam prethodno već pojasnila i napisala, Josip Kekini otac došao je iz Like (mislim da se radi o Otočcu) raditi na granicu u Sušak. Sa sobom je donio svoje prezime. Nema drugih Kekinija na Grobniku. On sam, iako je bio aktivni ljevičar, nije bio u partizanima. Bili su mu u partizanima sin Josip i kći Laura. Loza Kekini (bar što se tiče osoba koje nose to prezime) svedena je danas na jedenu osobu, udovicu drugog Josipovog (govorim o Josipu starijem) sina Lovre. Kako se Josip mlađi nije ni ženio, a njegov brat Lovro je imao dvije kćeri koje su udane i ne nose više to prezime, sada je još ostala samo udovica Lovre Kekinija s tim prezimenom. Mislim da je ovo u knjizi greška što se tiče kurziva jer je Josip Kekini mlađi poginuo, ali ne u NOB-u. U trenutku kada je knjiga pisana netko je previdio taj vremenski odmak od 6 godina. To mi je jedino logično. Kad smo kod toga, Daluka, kada je knjiga izdana?

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Trsatsko groblje, počivalište mnogih...
« Odgovori #326 u: 22.08.2023., 08:06:19 »
Evo odgovora!
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline lavanda

  • Newbie
  • *
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 21
Odg: Trsatsko groblje, počivalište mnogih...
« Odgovori #327 u: 22.08.2023., 08:24:29 »
Hvala Milić! Kako drugih Kekinija nema na Grobniku, a od dva Josipa iz Pašca znamo da je samo jedan, mlađi bio u partizanima, greška je krziv jer je Joškić poginuo 1951, a ne u NOB-u. Od 1941. do 1978. godine bilo je prošlo 37 godina i mnoge stvari s tim vremenskim odmakom podložne su grešci ili krivoj interpretaciji. A što se tiče arhiva, i oni su nastali dijelom na svjedočenjima, dijelom na dokumentima. I sama trenutno nešto istražujem u Rijeci i u Zagrebu u arhivima, pa sam se uvjerila da se često jednom negdje nešto napiše kao činjenica (a bude krivo), a ta se "činjenica" onda dalje prenosi kao da je točna. Tako je možda došlo i do ove greške s kurzivom.

Offline lavanda

  • Newbie
  • *
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 21
Odg: Trsatsko groblje, počivalište mnogih...
« Odgovori #328 u: 22.08.2023., 08:27:03 »
Evo i moje greške: od 1941. do 1975. je bilo prošlo 34 godine. Peticu sam zamjenila osmicom.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Trsatsko groblje, počivalište mnogih...
« Odgovori #329 u: 22.08.2023., 11:50:54 »
Vezano za greške u dokumentima, izjavama (posebno) i sl. ja obično kažem da i na bukvi svašta piše.  :m055. Evo primjer Rade Šupić ili Šupica, a najnoviji mi je moj dugogodišnji doktor Zgrablić s imenom Milan i Miljenko.
Prošeći se z manun okolo Trsata.