Autor Tema: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva  (Posjeta: 306646 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline jazbac

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.114
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #1320 u: 29.11.2018., 13:35:52 »
Predugo je trajala dogma o nepogrešivosti i bezgrešću drugova partizana tako da se meni čini da se ni dan danas ne rasvjetljavaju do kraja neki događaji koji su itekako utjecali na ovaj jadni narod. Glede & unatoč demokraciji i slobodi govora  :facepalm

Offline dog

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lip 2016
  • Postova: 124
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #1321 u: 29.11.2018., 15:43:31 »
Ili su jednostavno provodili svoj plan....

Govor Moše Pijade sa 1.zasjedanja AVNOJA u Bihaću 1942

“… Potrebno je zato stvoriti toliko mnogo beskućnika, da ovi beskućnici budu većina u državi. Stoga mi moramo da palimo. Pripucaćemo pa ćemo se povući. Nemci nas neće naći, ali će iz osvete da pale sela. Onda će nam seljaci, koji tamo ostanu bez krova, sami doći i mi ćemo imati narod uza se pa ćemo na taj način postati gospodari situacije. Oni koji nemju ni kuće ni zemlje ni stoke, brzo će se i sami priključiti nama, jer ćemo im obećati veliku pljačku. Teže će biti sa onima koji imaju neki posed. Njih ćemo povezati uza se predavanjima, pozorišnim predstavama i drugom propagandom… Tako ćemo postepeno proći kroz sve pokrajine. Seljak koji poseduje kuću, zemlju i stoku, radnik koji prima platu i ima hleba, za nas ništa ne vredi. Mi od njih moramo učiniti beskćnike, proletere… Samo nesrećnici postaju komunisti, zato mi moramo nesreću stvoriti, mase u očajanje baciti, mi smo smrtni neprijatelj svakog blagostannja, reda i mira…”

Offline jazbac

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.114
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #1322 u: 29.11.2018., 17:03:19 »
Sumnjan da je ta govor od druga Moše prišal do našeh druzzi!Jednostavno, mladost-ludost! Bilo je tega i va pasanen rate, na žalost!

Offline dog

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lip 2016
  • Postova: 124
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #1323 u: 29.11.2018., 22:24:27 »
Dali se zna tko je naredio ili tko je zapovjedao tom postrojbom koja je redovito pucala po Šranjgi.
Jer joj to nije bilo prviput...navodno su karabinjeri upozoravali stanovništvo da  jave partizanima  da prestanu sa granatiranjem jer će biti "velikog sranja"....smo 28 Travnja je bilo više napada na njemce  nebi li probili obruč ( operacija Braunschweig )
« Zadnja izmjena: 29.11.2018., 22:30:31 od dog »

Offline dog

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lip 2016
  • Postova: 124
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #1324 u: 29.11.2018., 22:28:56 »
Sumnjan da je ta govor od druga Moše prišal do našeh druzzi!Jednostavno, mladost-ludost! Bilo je tega i va pasanen rate, na žalost!

Kako ni prišal   ... ipak je  to bilo  1.zasjedanja AVNOJA u Bihaću 1942
« Zadnja izmjena: 29.11.2018., 22:31:11 od dog »

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.517
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #1325 u: 01.12.2018., 21:06:57 »
Kako se zvao zapovjednik koji je naredio da se puca po talijanima....a pogodio njemce....
To raditi a 2 km dalje ti spavaju žena i djeca i nije baš pametno i to usred operacije Braunschweig.

Možda je to i bio cilj? A možda jednostavno  nije mislio na druge kao i ovaj ovdje:

Kad sam jednog dana išla u bazu po štampu, iza Čapila srela sam partizana Berta
Saršon - Jurinovega. On mi reče da će čekati fašiste na cirkulu kod Zorzića i napasti će
ih. Odmah mu savjetujem: »Ako nisi siguran da ćeš sam uspjeti, nemoj napadati jer
večeras treba otpremiti grupu ljudi s hranom prema planini, Ali on je čvrsto odlučio
» Idem i gotovo!«
Produžila sam po štampu u Nežnicu i, vraćajući se kući, taman iza svoje kuće
čujem kako je opalila puška. Požurim u kuću, bacim štampu u sanduk za drva, po-
krijem je malo i potrčim brzo tamo gdje je zapucalo. Znala sam - to je Berto dočekao
fašiste! A sada treba brzina, dan je. Kod Marčelji, u Sv. Mareju su njihove stanice, pu-
canj se čuje širom Kastavštine.
Nadomak sela Zorzići, na putu sretnem Jožeta Tetinega. Pitam: Kamo Jože? On
sav prestrašen uzvikne :»Beži ća, Sava! Va cirkule su ubijeni dva fašista. Sad će nas
seh popalit!« i pobježe Bujkon.

Offline dog

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lip 2016
  • Postova: 124
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #1326 u: 02.12.2018., 10:09:43 »
Ili kao ona dvojca u Podhumu što su ubili učiteljicu....

Offline dog

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lip 2016
  • Postova: 124
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #1327 u: 02.12.2018., 10:12:35 »
Ili kao Vinko Valković Polet kada je ubio dva policajca u civilu na Piramidi...pa danas imamo "Stube trinajstorice streljanih"....

Offline jazbac

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.114
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #1328 u: 02.12.2018., 16:31:45 »
"Prvog aprila 1944. formirana je 1. brigada »Vladimir
Gortan« s v. d. komandantom Vitomirom širolom Pajom i v. d. političkim
komesarom Josipom Matasom Andrićem, 1. partizanski odred »Učka«
s v. d. komandantom Ivanom Brozinom Slovanom i v. d. političkim komesarom
Danijelom Kovačevićem. Brigada je formirana na Učki u prisutnosti
velikog broja naroda i omladine iz Rijeke, Pule, Pazina, Poreča i okolnih
sela. Za Istru, njenu borbu i dalju sudbinu to su bili značajni događaji. Za nekoliko
mjeseci, poslije pretrpljenog vojničkog poraza i razočaranja naroda,
Partija je uspjela da se konsolidira i ponovo pripremi narod na oružanu
borbu, bez koje oslobođenje nije bilo moguće.
Ivan Brozina-Slovan u knjizi Put Prve istarske brigade "Vladimir Gortan" (Otokar Keršovani, Pula, 1959.) navodi da je 30. travnja 2. udarni bataljun iznova napao vatrom iz dva teška minobacaĉa njemaĉke poloţaje u Rupi te da je tijekom napada iz pravca Rijeke u Rupu pristigla kolona njemaĉke vojske sastavljena od dvaju oklopnih automobila, dvaju kamiona i jednoga motocikla te pala pod vatru minobacaĉa."
Mislim da su to bili junaci koji su gađali raskršće u Rupi nakon kojeg je uslijedio masakr u Lipi.
« Zadnja izmjena: 02.12.2018., 17:20:57 od jazbac »

Offline dog

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lip 2016
  • Postova: 124
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #1329 u: 02.12.2018., 18:35:47 »
Znači netko od ove  četvorice je naredio da se granatiraju talijani u Rupi.... 

Offline jazbac

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.114
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #1330 u: 02.12.2018., 20:37:50 »
Pajo ili Slovan, prema meni dostupnoj literaturi. Nego, manje je poznato (Elvis je nešto objavio) da je nakon lipajske tragedije nastalo rasulo u 2. udarnom bataljonu i ostalim jedinicama brigade "Vladimir Gortan". Masovno su se dečki vraćali svojim kućama.
A za spomenutog Paju, narodnog heroja čuo sam nedavno priču od vrlo relevantne osobe o tom njegovom "herojskom činu" kad je "goloruk" napao neprijateljski garnizon u Mošćeničkoj Dragi. Dakle, ne radi se o nikakvom garnizonu već je posada od 6 financa bila smještena u hotelu kojem sam zaboravio tadašnji naziv, a na čijem mjestu je poslije rata izgrađen hotel "Mediteran". Partizani su na čelu sa drugpom Pajom napali finace koji su pobjegli i zabarikadirali se u podrumu. Moj izvor tvrdi da je predaja bila najizglednije rješenje, no hrabri Pajo uspinje se na krov i kroz dimjak ubacuje zapaljene benzinske boce i pali hotel koji je , naravno, izgorio. No kako je bio privatno vlasništvo buržujske familije ispalo je to kao herojski čin koji je opisan u zahtijevu da se Pajo proglasi narodnim herojem.

Offline dog

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lip 2016
  • Postova: 124
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #1331 u: 02.12.2018., 20:53:05 »
Pajo ili Slovan, prema meni dostupnoj literaturi. Nego, manje je poznato (Elvis je nešto objavio) da je nakon lipajske tragedije nastalo rasulo u 2. udarnom bataljonu i ostalim jedinicama brigade "Vladimir Gortan". Masovno su se dečki vraćali svojim kućama.
A za spomenutog Paju, narodnog heroja čuo sam nedavno priču od vrlo relevantne osobe o tom njegovom "herojskom činu" kad je "goloruk" napao neprijateljski garnizon u Mošćeničkoj Dragi. Dakle, ne radi se o nikakvom garnizonu već je posada od 6 financa bila smještena u hotelu kojem sam zaboravio tadašnji naziv, a na čijem mjestu je poslije rata izgrađen hotel "Mediteran". Partizani su na čelu sa drugpom Pajom napali finace koji su pobjegli i zabarikadirali se u podrumu. Moj izvor tvrdi da je predaja bila najizglednije rješenje, no hrabri Pajo uspinje se na krov i kroz dimjak ubacuje zapaljene benzinske boce i pali hotel koji je , naravno, izgorio. No kako je bio privatno vlasništvo buržujske familije ispalo je to kao herojski čin koji je opisan u zahtijevu da se Pajo proglasi narodnim herojem.

Zanimljivo ....ovo nisam znao.... ali sam čuo za njega da je ubio talijanskog pilota koji se srušio u Donjim Jugima u Viškovu...dali je bilo iz samilosti ili osvete , ne bih znao....

Offline romyo

  • Jr. Member
  • **
  • Datum registracije: Vel 2015
  • Postova: 67
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #1332 u: 03.12.2018., 09:20:56 »
Izuzetno zanimljivo...  :palacgore

Offline Kont

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 3.141
  • Nullius in verba
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #1333 u: 03.12.2018., 10:58:02 »
Albergo Armanda prije Paje

Offline Kont

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 3.141
  • Nullius in verba
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #1334 u: 03.12.2018., 10:59:07 »
I nakon Paje