S teološkog očišta, umjetna rasvjeta je pokušaj da se [čovjek umiješa] u božji plan za svijet, koji za svijet predviđa mrak tijekom noći.
Iz očišta vladavine prava, oni pojedinci koji ne žele svjetlo, ne bi trebali biti prisiljeni plaćati za njega [kao porezni obveznici].
S medicinskog stajališta, emanacije svijetlećeg plina škode. Štoviše, rasvijetljene ulice navest će ljude da vani ostaju dulje, što izravno vodi u boleštine uzrokovane pothlađenjem.
Iz očišta moralnog, strah od mraka nestat će, no narast će pijanstvo i izopačenost.
Iz policajnog očišta, konji će bit ustrašeni, a lopovi ohrabreni.
Iz očišta narodno-gospodarstvenog, velike svote novca izvest će se u tuđe zemlje.
A iz očišta obična čovjeka, stalna noćna rasvjeta ulica otet će [velik dio] šarma prazničkoj rasvjeti.
23. rujna, na dan kad je nadvojvoda stigao u Rijeku, grad je bio svečano osvijetljen. Pogled na glavnu ulicu pružao je prekrasan prizor, gradski toranj do najviše točke, veličanstvena kazališna zgrada, glavna straža i kasino trgovačke komore plivali su u moru plamena, potpuno zatvoreni niz kuća zasjao je u jarkim svjetlima na ulazu u grad Fiume bila velika trijumfalna vrata, a nedaleko je grad Bakar podigao drugi spomenik iste veličine. Osvijetljena ulica kojom je nadvojvoda stigao posebno je iznenađujuće djelovala. Osvjetljenje ove ceste - nazvane Louisenchraße, po carici Mariji Ludoviki - dogovoreno je na trošak vlasnika ceste, princa Lichtensteina, princa Esterhazyja, princa Dietrichsteina, a pojedinačne zgrade i drveće na Rečini bili su sjajno osvijetljeni bengalskom vatrom, što je izazvalo opće odobravanje. Lijepo vreme uljepšalo je događaj; tisuće su izašle na ulice u znak dobrodošlice uvaženom gostu, a svi su prozori bili zauzeti da ga pozdrave jednodušnim klicanjem.
Sljedećeg dana, 24. rujna, napravljen je izlet velikim parobrodom "Austrija", koji je vijeće austrijskog Lloyda stavilo na raspolaganje njegovom veličanstvu u susjedni grad Bakar koji također pripada mađarskoj obali.Malo dalje nastavlja:
24. večeri navečer u zgradi gradskog kazališta održan je bal koji je nadvojvoda počastio prisustvom od nekoliko sati. Unutrašnjost kazališta bila je jarko osvijetljena pozornica okićena baršunom i nacionalnim bojama, bijelom, crvenom i zelenom, veličanstveno prekrivenih balustrada, primila je brojni i dobro uvježbani orkestar; prvi plan pozornice pretvoren je u cvjetnu gredicu, što se vidi iz ilustracije.A iz ilustracije se vidi da je osvjetljenje bilo sa svijećama.
... 28. VII. 1846. Grad Rijeka sklapa ugovor s pariškom kompanijom Pietra Franqueta i Antonia Buzzia za uvođenje plinske rasvjete.
Pierre Prix Franquet, ..., obvezao se 19. VI. 1847. ugovorom da će grad Rijeku osvijetliti plinom
... pa je s 1. VIII. 1862. u Rijeku uvedena plinska rasvjeta ...
... pa je s 1. VIII. 1862. u Rijeku uvedena plinska rasvjeta ...
Što je ispravno, ovo što navodiš ili 1852?
Sustavi gradske javne rasvjete podignuti su nešto kasnije: u Rijeci 1852., u Zagrebu 1862. (pušten u rad 1863.), u Splitu 1870., u Puli 1880., u Osijeku 1886., itd. (https://www.zgh.hr/aktualnosti-10/novosti-170/150-godina-plinske-javne-rasvjete-u-zagrebu/1798)
Električna centrala u Rijeci.”
U gradskom magistratu su dvije ponude, jedna od Bečkog društva za proizvodnju plina i Mađarskog društva za električnu energiju. Budući da se radi o koncesiji elektroenergetske centrale, tj. izgradnji, upravljanju i radu postrojenja, nije određen nikakav iznos kao osnova postupka, već će "shema" osnovnih uvjeta pod kojima se koncesija daje biti Izvješće komisije koja svoj prijedlog podnosi gradskom vijeću skupštine općine.
“Kao dopunu ranijih priopćenja na str. 270. ove godine, dodajemo da je za izgradnju centralnog električnog sustava za osvjetljenje grada - oko 3500 žarulja à 16 NK - s Ungarische Elektricitäts-Gesellschaft iz Budimpešte potpisan ugovor i da su građevinski radovi već započeli.”Također, i u Kupalište Ilona uvodi se cjeloviti električni sustav (od 400 žarulja), a prema "Elektrische Rundschau" posao je preuzela tvrtka B. Egger & Comp.
Što se tiče transformatora, i njih nalazimo prikazane na razglednicama. Bili su izvedeni u obliku cilindričnih oglasnih stupova i postavljeni na ulicama, na pločniku.
U to doba, žice su bile izolirane kojekako, bilo čime što je glasilo kao izolator, čak papirom (!)
Možda je i napon bio nizak (24V i sl.), niska amperaža, pa je moglo proći ...
Možda je i napon bio nizak (24V i sl.),A di ni bil 110V, parni stroj sa jednofaznim generatorom 1892., Edisonova žarulja iz Teatro Fenice 110v?
Tako je još i kod moje none dak sam bio mali u kuhinji u svjetlu znaalo biti
Vjerujem da misliš na žarulju iz Gradskog kazališta, koja se sačuvala u Teatro Fenice. No, ta bi trebala biti drugačija od Edisonove, jer je firma Kremeneczky ... koja je bila dobavljač opreme isporučila svoje žarulje tipa Lane-Fox, kao što sam već napisao u postu #65.Možda je i napon bio nizak (24V i sl.),A da ni bil 110V, parni stroj sa jednofaznim generatorom 1892., Edisonova žarulja iz Teatro Fenice 110v?
naš donedavni napon 220V je 200 takvih članaka. Objašnjenje, naravno ništa ne spominje da su članci izvor istosmjerne struje, a ovdje se objašnjava izmjenična, dok se njena frekvencija uopće ne spominje.
..."Patrljak" postoji i danas.
A dio zadnjeg lampiona (kandelabra) bez svjetiljke stoji još i danas na početku Trinajstićeve. Mislim da je još manji "patrljak" kandelabra postojao i na početku ulice 1. maja, ali danas više ne mogu reći gdje je točno stajao i postoji li uopće još.
Vidiš, kad ostariš i odeš na kvasinu! Ja sam ga tražio na početku ulice. :skartoc..."Patrljak" postoji i danas.
A dio zadnjeg lampiona (kandelabra) bez svjetiljke stoji još i danas na početku Trinajstićeve. Mislim da je još manji "patrljak" kandelabra postojao i na početku ulice 1. maja, ali danas više ne mogu reći gdje je točno stajao i postoji li uopće još.
A i ja san neš otkril:bravo Svaka čast. A ja tamo još nikad nisam digao pogled!
...
saka traverza ima još ostatki najvjerojatnije-plinske instalacije?