Autor Tema: Odlagalista otpada regije  (Posjeta: 129386 vremena)

0 Članova i 24 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Odlagalista otpada regije
« Odgovori #135 u: 23.04.2014., 14:02:10 »
ne znam fusher da li imamo ... ne bih se čudila da nemamo  :happydancing


u svakom slučaju, skidam kapu otoku Krku koji su potiho počeli zbrinjavat otpad još pred nekih 10 godina (mislim da su čak bili prvi) i sad se mogu pohvalit najmodernijim sustavom u zemlji

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Odlagalista otpada regije
« Odgovori #136 u: 23.04.2014., 19:04:03 »
Na duže staze? Primjećuješ li one "crne hidrante" ? Ima ih gomila po cijelom brdu  i spojeni su cijevima koje vode do (ako sam dobro shvatio) spalionice negdje uz sjeveroistočni rub deponija.

Ideja je da smeće polako truli, plin se ne nakuplja nego odvodi i spaljuje i ...

Mislim da je ovo na desnoj strani ta spalionica.


Ne znam za kompostanu ali općina Viškovo je dijelila ili subvencionirala kompostere za kućanstva. Nisam baš primjetio da su se ljudi polakomili za istima ali možda se varam.  :pojmanemam
Moji starci su nedavno od opatijskog Komunalca uz račun dobili nekakvu anketu vezano za dodjelu kompostera. I tako se oni našli u Opatiji, svratili do Komunalca jer su (čisto iz znatiželje) htjeli saznat nešto više o tom komposteru (koliko je to veliko, treba li što platit, kako i gdje se to prazni....) Uglavnom, u Komunalcu nisu mogli saznat ništa o tom komposteru, jer nitko od zaposlenih tamo nema pojma o tome. :lol3

Kog vraga  će im komposter kad imaju rupu u vrtu u koju bacaju biootpad. Čak i ja svoj biootpad iz centra Rijeke nosim u tu rupu.

(svi odvajate otpad, jelda :popcorn)
Već odavno razvrstavam sve što se može razvrstat :e025 a gdje to na kraju završi...? :pojmanemam

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Odlagalista otpada regije
« Odgovori #137 u: 02.05.2014., 20:14:50 »
Nije da su ovo neka legalna odlagališta, nit će ikada biti, ali da ih popratim sa par fotki:

Kukuljanovo, kod Građe:




Trsat, vojarna - na ulazu se deponije riješio postavom ograde, ali sad sve više raste jer pojedinci (nemam dovoljno jake uvrede za njih) dovoze i kipaju otpad svake vrste oko Tenka, preko puta heliodroma, i u nastavku prema Strmici prema bivšem autoparku JNA, devastacija se kreće sad prema dolje prema asfaltiranoj površini  :facepalm
Ova makadamska cestica nekad je izlazila na Strmici, čak je i dio riječkih šetnica bio trasiran tuda, pa se valjda povuklo trasu pod zakonom jačeg, tj. pred stalno rastućim deponijem na kraju grada za kojeg nikog nije očito briga ... zašto se tu ne naplaćuju kazne, a ne za odvezane pse i krivo parkirane aute? Opalit im kaznu da nikad više neće pomisliti da kipaju otpad u prirodi! Oduzet im kamion!  :pet










Vojarna Draga puna je pored svakojakog otpada i dopeljanih novogodišnjih jelki, uredno zapakiranih, jedino je pozitivno da su na početku odvojka prema njoj stavljene prepreke pa se k njojzi više ne može. A stanje vojarne (ne idite tamo FiumeRi i MagnumCro) je za plakanje sve više i više  :facepalm




I konačno jedan noviji deponij, iznad Viktor Lenca, ispod Vulkana, nedaleko željezničkog nasipa na Vežici ... Nije perspektivan jer nema više puno mjesta, ali i tu je očito bio problem stavit kakvu rampu ...




I da ćemo mi odvajati otpad! Gospodariti njime! Naviknut ljude da odvajaju!
Nemam riječi!   :facepalm
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
Odg: Odlagalista otpada regije
« Odgovori #138 u: 03.05.2014., 09:11:15 »
iman jednostavno rešenje.
stavit ulaz kamjonon na deponij 10-15 kn ne 500 pa se ovo neće dogajat. a opuki zajeno zmlet va tenisit

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Odlagalista otpada regije
« Odgovori #139 u: 03.05.2014., 09:41:50 »
Ne znam za kompostanu ali općina Viškovo je dijelila ili subvencionirala kompostere za kućanstva. Nisam baš primjetio da su se ljudi polakomili za istima ali možda se varam.  :pojmanemam
Moji starci su nedavno od opatijskog Komunalca uz račun dobili nekakvu anketu vezano za dodjelu kompostera. I tako se oni našli u Opatiji, svratili do Komunalca jer su (čisto iz znatiželje) htjeli saznat nešto više o tom komposteru (koliko je to veliko, treba li što platit, kako i gdje se to prazni....) Uglavnom, u Komunalcu nisu mogli saznat ništa o tom komposteru, jer nitko od zaposlenih tamo nema pojma o tome. :lol3

Kog vraga  će im komposter kad imaju rupu u vrtu u koju bacaju biootpad. Čak i ja svoj biootpad iz centra Rijeke nosim u tu rupu.

(svi odvajate otpad, jelda :popcorn)
Već odavno razvrstavam sve što se može razvrstat :e025 a gdje to na kraju završi...? :pojmanemam
[/quote]



Ja se sjećam kada je Općina Viškovo davala subvencije za kompostere. Mislim da je bilo da čovjek plati 100 kuna a oni subvencioniraju ostatak i ja sam htjela da uzmemo jedan za firmu ali kad sam pitala može li, rekli su da se to odnosi samo na građanstvo (kao da i firme ne plaćaju komunalnu naknadu).
I dobro...onda sam ja dobila komposter za rođendan od mojih kolega  :greensmile i imam ga već godinu dana. Ovo proljeće sam "ubrala" svoj prvi kompost iz njega i stavila u staklenik. Posadila svo sjeme. Zemlja je predobra jer sam već presadila sve presadnice paradajza, tikvica, krastavaca, mlade salate i peršina koje sam sama uzgojila.

Ja već duže vrijeme recikliram sve sto se seciklirati može.

U kuhinji imam malu posudu s poklopcem u koju skupljam sav bio otpad i praznim je u komposter.
Imam veliku kutiju za cipele u koju odvajam papirnati otpad, naravno sav onaj koji zimi ne uleti u peć.
Imam još jednu kantu u koju skupljam plastiku, staklenke, boce od ulja, limenke i sl. i još jednu kutiju od cipela u koju odvajam tetrapak sve to skupa sa papirom odnosim na eko-otok udaljen jedno 1 km od kuce ali mi je usput kad idem u grad pa mi nije teško.

Boce skupljam i odnosim na otkup u Lidl ili Brodokomerc...naučila sam čak i kolege s posla da skupljamo stare boce i za njih kupimo šećer, mlijeko i sl. sto nam ne ulazi u trošak poslovanja.

Jedno vrijeme sam čak znala skupiti i ponešto metala. Ustvari to moj tata kada nešto radi pa neleti na mjed, kositar ili sl. pa mi da jer je meni Metis blizu. Ali sam se jako razočarala kada sam zadnji put nosila i kada su zatražili da se da broj žiro računa na koji će uplatiti iznos. Ne tekućeg već baš žiro da bude tvrtka. Dala sam broj računa od svoje firme i za jedno pola mjeseca je stiglo brdo papirologije koju treba ispuniti za tih sitnih 70-tak kuna...s napomenom da idući put sami moramo donijeti te obrasce iz Narodnih novina. Ne znam više tko će nositi željezni otpad osim tvrtki koje se samo time bave. Znaaam da je bilo puno loših stvari sa otkupom željeza i krađa da bi se lako zaradilo ali naša drzava ide iz krajnosti u krajnost.

Vidim da u Rijeci još uvijek postoji problem sa otkupom elektro otpada. Dugo smo na poslu spremali elektro otpad i zvali i čekali da netko dođe po to dok nam na kraju nije puko film i sve smo zašvikali u baju.

I sada da se osvrnem na problem zbrinjavanja krupnog otpada.
Ovakvih odlagalista kakve je Zoki naveo ima more...shvatila sam da gdje god nije stavljena rampa da čovjek hvata priliku i baci sve sto mu padne na pamet.
Nedavno sam baš intervenirala u svoje ime i ime Udruge za divlje odlagalište otpada pored groblja u Dragi. Postoji prilazni put i makadam i sasvim prikladno mjesto za stavljanje rampe...ali naravno rampe nema



a na kraju tog makadama je stanje ovakvo:





i baš jednog dana kad sam šetala kamion pun šute je mrtav hladan tu došao i iskrcao cijeli kamion...iako sam gledala u njega i pravila se da zapisujem nešto...on je svoje obavio i otišao.

Baš sam bila ljuta i zapamtila broj registracije i to napisala mjesnom odboru Draga da bih dobila ovakav odgovor:

Poštovani,
Kako Vam je poznato da Vam se je Vijeće Mjesnog odbora Draga obraćalo s problemom s kojim se susrećemo na lokaciji u blizini groblja, pa ste u više navrata bili s nama na terenu, te se je iz Plana raspodjele sredstava za komunalne prioritete na području MO Draga realizirala sanacija divljeg odlagališta u ulici Brig kod groblja, međutim za daljnje spriječavanje odlaganja deponija i građevinskog materijala, na prijedlog Vijeća da se postavi rampa, dobiven je odgovor od Odjela gradske uprave za komunalni sustav, Direkcija zajedničke komunalne djelatnosti i Direkcija za komunalno redarstvo da su na toj lokaciji privatne parcele. Molimo Vas da se zajednički obiđe teren, te problem sagleda u cjelosti, kako bi se lokacija očistila, sanirala i što je najvažnije spriječilo daljnje odlaganje smeća. 
 
Zahvaljujemo na suradnji,
                                        Predsjednik VMO Draga
                                               Boško Slavić


 :facepalm evo ovako se kod nas rješavaju problemi...naiđemo na manju birokratsku začkoljicu i onda nam je draže ne raditi nista nego napraviti nešto.
Po meni je rješenje postavljanje rampe i dodjeljivanje ključa od rampe vlasnicima zemljišta. Mislim da je u interesu i tih vlasnika da im ne dolazi bilo tko i iskrcava smeće pred parcele...
Uostalom, tko plaća te sanacije divljih odlagališta otpada nego mi, budalasti porezni obveznici. Pa sta nije jednostavnije zatvoriti sto je manji trošak nego svako toliko sanirati...

Ne znam postoji li u Rijeci neko legalno mjesto gdje bi se takav otpad odlagao. Ja se sjećam da se nekada moglo dovesti na odlagalište otpada u Marinićima...sada ne znam kako stvari stoje.
aboriđinka

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Odlagalista otpada regije
« Odgovori #140 u: 03.05.2014., 09:46:35 »
iman jednostavno rešenje.
stavit ulaz kamjonon na deponij 10-15 kn ne 500 pa se ovo neće dogajat. a opuki zajeno zmlet va tenisit

I ja sam o ovome razmišljala...do 30 kuna je razumna cijena koju svatko tko odlaže glomazni otpad može dati...

aboriđinka

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Odlagalista otpada regije
« Odgovori #141 u: 03.05.2014., 15:38:20 »
iman jednostavno rešenje.
stavit ulaz kamjonon na deponij 10-15 kn ne 500 pa se ovo neće dogajat. a opuki zajeno zmlet va tenisit

Sviđa mi se ideja  :palacgore ali sigurno bi bilo nekih zloupotreba  :facepalm

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Odlagalista otpada regije
« Odgovori #142 u: 08.05.2014., 10:42:40 »
Izgleda da kreće sanacija Crne jame  :palacgore ... napravili su novi pontonski "most"






Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Odlagalista otpada regije
« Odgovori #143 u: 10.05.2014., 14:28:13 »
Ovo je definitivno najjači odabir lokacije za odlaganje otpada. :bravo5  I onda mi pričamo o nekakvim komposterima, sortiranju otpada... :facepalm



I deponij iznad Lenca je dobio novog materijala u zadnjih par dana.



Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
Odg: Odlagalista otpada regije
« Odgovori #144 u: 10.05.2014., 21:20:46 »
čistoća i komunalac vole divlji deponiji. grad ili općina da nalog za sanaciju a oni ispostave račun. i si zadovojni. oni ča su hitili smeti i nisu sankcionirani, mi ča je čisto, općina ča ćete glasat za njih aš kako se ahtaju okole vašega sela i firma ka je pobrala soldi.  :greensmile

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Odlagalista otpada regije
« Odgovori #145 u: 10.05.2014., 21:23:48 »
Ma ljudi su stoka...

Ne znam sta bi se desilo da se sve to skupi na hrpu i zapali? Dali bi onda netko reagirao...mislim prvo vatrogasci a onda neke nadležne službe koje zatvaraju prilaze divljim deponijima, naplaćuju kazne, saniraju takve deponije?

I ja sam dobila dojam kao sto je i fusher napisao...općina ili grad sanira deponije našim novcem ... komunalne firme zadovoljne, općinare boli briga ... pa ne daju pare iz svog džepa
aboriđinka

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
Odg: Odlagalista otpada regije
« Odgovori #146 u: 10.05.2014., 21:30:23 »
nisan ja rekal, to su mene tako objasnili va komunalce :greensmile

pratite pred izbori kako čiste :301

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Odlagalista otpada regije
« Odgovori #147 u: 10.05.2014., 22:01:43 »
Na stranu sve ostalo, ako je jeftinije hitit smeći nekamo "va stranu" nego legalno - judi će tako delat i daje.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Odlagalista otpada regije
« Odgovori #148 u: 11.05.2014., 08:05:05 »
Ona velika baja za krupni otpad je lani koštala 700- kuna. Pa ti zovi baju.
E, onda su ti tajnice Mjesnoga odbora glavne zvijezde.
- Dobar dan! Ja renoviram stan pa bi mi trebala baja, mislim, ako može, onako...
- Pa znate, rasporedi baja su unaprijed...
- Ja bih vas molio...
- Dobro, vidjet ću šta se može...
I stiže baja, besplatna uz brdo zahvalnosti, bombonjericu, rukoljub...
Ma sve pet ako se odigra po ovom scenariju.
Si kuntentni i smeće, i stvoritelj otpada i eko udruge... Ma svi u...principu.
 :rose a ne smeće.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
Odg: Odlagalista otpada regije
« Odgovori #149 u: 11.05.2014., 13:08:58 »
riječka čistoća ne preuzima,ponavjan NE PREUZIMA građevinski otpad tj, nemorete naručit baju za građevinski otpad. Komunalac more, Čistoća ne aš da nimaju kamo deponirat. WTF??? i sad se vi pitate zač je sagdere građevinskega otpada.....


nedaj boh rata, ja već iman spisak.....