Autor Tema: Tragovima predaka  (Posjeta: 14239 vremena)

0 Članova i 8 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Tragovima predaka
« Odgovori #45 u: 08.12.2017., 09:36:33 »
Usput, Gramps je samostalni open source besplatni i slobodni softver, tako da podaci ostaju lokalno. Vrlo dobra ideja je imati kopiju i online. No isto tako je dobro je imati kopiju online podataka lokalno. :palacgore Plus što podržava import/export u GEDCOM formatu pa je lako podatke prebaciti u faktički bilo koji drugi program ili online servis.

Mana mu je što podržava gotovo sve pa zna biti naporan za početnike. Znam da sam je u prvom pokušaju odustao jer nisam uspio napraviti  stablo od dva roditelja i jednog djeteta.  Na kraju sam morao čitati uputstva.

Offline Kigor

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 2.050
Odg: Tragovima predaka
« Odgovori #46 u: 08.12.2017., 09:44:13 »
Vrlo zanimljiva tema i viditi koliko nas se time bavi. Ja sam krenuo prije vise od 20 godina. I to od ciste nule.
Brdo toga skupio no oduvijek je ostala jedna enigma pa mozda netko imaju ideju kako srediti.

Najme trazeci datum vjecanje djeda i bake otkrio da i jedan nepoznati podataka. Da moj tata nije imao samo jednog sestru i brata, nego dvije sestre!
Tako sam otkrio da je prvo rodena Josepha Kramarsic 1912. Poslje 1918 Hermenegilda Josepha Kramarsic (po crkvenog upisu) 1918. Prema tome pretpostvaljam da je Josepha umrla prije 1918, ma koliko su obje mogli dobiti to ime prema daljnjem predaku. No ostala je enigma. Naravno na obiteljskoj grobnici je nema a ni koga pitati.
Svojedobno sam provjerio maticne knjige ali tamo nije upisana.
Gdje bi je mogao jos traziti?

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.351
Odg: Tragovima predaka
« Odgovori #47 u: 08.12.2017., 15:43:17 »
...
Svojedobno sam provjerio maticne knjige ali tamo nije upisana.
Gdje bi je mogao jos traziti?

Koje matične knjige si gledao? Crkvene ili u Matičnom uredu? Naime, stariji datumi od mjeseca rujna 1907. se nalaze u arhivu a mlađi datumi u matičnom uredu. Ako si pregledao crkvene knjige koje su skenirane na Family Search, probaj u DAR-u, samo si uzmi vremena jer njihove knjige nemaju Kazalo.  :wavey
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Tragovima predaka
« Odgovori #48 u: 08.12.2017., 16:23:31 »
Ako si pregledao crkvene knjige koje su skenirane na Family Search, probaj u DAR-u, samo si uzmi vremena jer njihove knjige nemaju Kazalo. 

Nisam znao da su crkvene knjige u DAR-u  :pojmanemam  Može kakva uputa, u kom "dijelu" DAR-a se to traži?  :popcorn

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.351
Odg: Tragovima predaka
« Odgovori #49 u: 08.12.2017., 17:01:33 »
Oni imaju Zbirku matičnih knjiga, jer u matičnom uredu knjige i podatke čuvaju 100 godina a onda to preuzima Arhiv.

Podatke traži na zadnjem katu, u knjižnici. Svatko će te uputiti na prava vrata, ne brini. Svakako i savjetujem osobnim odlaskom u crkvu i tražiti uvid u knjige krštenih vjenčanih ili umrlih, jer ovo što je skenirano na netu, mislim da nije sve. Meni je prilikom potrage za jednom Marijom u Vela luci najviše pomogao Arhiv Dubrovačke biskupije.
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline Kigor

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 2.050
Odg: Tragovima predaka
« Odgovori #50 u: 08.12.2017., 17:24:35 »
...
Svojedobno sam provjerio maticne knjige ali tamo nije upisana.
Gdje bi je mogao jos traziti?

Koje matične knjige si gledao? Crkvene ili u Matičnom uredu? Naime, stariji datumi od mjeseca rujna 1907. se nalaze u arhivu a mlađi datumi u matičnom uredu. Ako si pregledao crkvene knjige koje su skenirane na Family Search, probaj u DAR-u, samo si uzmi vremena jer njihove knjige nemaju Kazalo.  :wavey

Knjige maticnog ureda. Nema traga o njoj u Hr. Imao sam jednu osobu koja je provjerila sve knjige u cijelohj Hr.
Gdje crkva drzi svoje podatke?

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.351
Odg: Tragovima predaka
« Odgovori #51 u: 08.12.2017., 17:42:59 »
Potraži kancelara Riječke nadbiskupije mons. Nikolu Imbrišaka. On će ti svakako pomoći u potrazi ako išta postoji  :palacgore
« Zadnja izmjena: 08.12.2017., 22:28:00 od kobler »
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Odg: Tragovima predaka
« Odgovori #52 u: 12.12.2017., 16:02:31 »
Bontići na mapi iz 1844.
Crkva St. Croce se pojavljuje na dosta starih karata, zna li tko nešto o njoj?

Offline elči

  • Jr. Member
  • **
  • Datum registracije: Ožu 2017
  • Postova: 160
Odg: Tragovima predaka
« Odgovori #53 u: 13.12.2017., 17:35:10 »
Zanimljiva karta. Nisam ju još vidjela. Što predstavlja crvena linija uz more, granicu ili cestu?
Verba volant, scripta manent.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Tragovima predaka
« Odgovori #54 u: 13.12.2017., 19:35:09 »
Zanimljiva karta. Nisam ju još vidjela. Što predstavlja crvena linija uz more, granicu ili cestu?

Mislim da je granica ugarskog i austrijskog dijela Rijeke
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Odg: Tragovima predaka
« Odgovori #55 u: 14.12.2017., 09:32:58 »
Što predstavlja crvena linija uz more, granicu ili cestu?
Cesta.
Kad bi bila granica što bi dijelila, priobalje (ako se tako može nazvati tih par metara od mora) od kopna? Lijepo se vide vertikale tj. sporedne ceste koje se spajaju na nju.


Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Tragovima predaka
« Odgovori #56 u: 14.12.2017., 13:06:00 »
Mislio sam na onu liniju gdje piše Gre(n)z Linie   :hmm
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline elči

  • Jr. Member
  • **
  • Datum registracije: Ožu 2017
  • Postova: 160
Odg: Tragovima predaka
« Odgovori #57 u: 14.12.2017., 19:23:40 »
Na ovoj karti ne uspijevam pronaći Zametsku cestu (možda je to gornja plavo naznačena linija ,kad ju uvećam ne mogu pročitati nazive), a čini mi se prema poziciji ovih Bontića  da se nalaze s donje strane ceste ili na Kantridi.Možda se iz tog razloga dva puta spominju na popisu upotrebe hrvatske toponimije (Povijest Rijeke, Rijeka,1988. ) . S druge strane Lenci su bili u Zametu i na Belvederu pa se ne spominju u dva navrata.
Verba volant, scripta manent.

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Odg: Tragovima predaka
« Odgovori #58 u: 14.12.2017., 22:37:08 »
Rekao bih da se radi o dosta slobodnoj skici kad su u pitanju ceste, nešto sam pokušao identificirati.
Ona cestica što se odvaja za Bontiće bi bila jedna od plavo označenih na aerofoto.
« Zadnja izmjena: 14.12.2017., 22:48:07 od Daluka »

Offline elči

  • Jr. Member
  • **
  • Datum registracije: Ožu 2017
  • Postova: 160
Odg: Tragovima predaka
« Odgovori #59 u: 15.12.2017., 14:34:01 »
Gospodin Pilepić se sjeća točne pozicije crkve, imamo namjeru proći Zametom i granicom mađarske i austrijske Rijeke. Rado bi pogledao ovu kartu ako se nalazi  u arhivu .
Verba volant, scripta manent.