Autor Tema: Riječka skloništa - jedno tajnovito u Ulici Internacionalnih brigada  (Posjeta: 19924 vremena)

0 Članova i 4 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Da, desno je tobruk. Ravno pa lijevo je izlaz.  :wavey
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Dvočlana ekipa urbangerrilirala je ovo sklonište. Upali bez ključa. Sve nanovo poslikali i izmjerili odokativno. Izvještaj će da uslijedi  :wavey
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Vrlo gruba skica, desna strana je poprilično točna. Drugi izlaz sa zaključanim vratima se nalazi u privatnom dvorištu kao što je skicirano, za točnu lokaciju nisam 100% siguran ali trebalo bi biti cca tu negdje a i susjed nam je rekao da je ispod oraha, ova krošnaj mi liči na krošnju oraha. Ostatak sam onda skicirao po te tri lokacije ( služeni ulaz, tobruk ulaz, "privatni" ulaz).
"Silos" bi se mogao nalaziti par metar više ulijevo, nisam siguran jer sam zaboravio zadnju brojku, velika prostorija ima cca 40m, i nakon toga ima nekih 5-8 metara ravno pa još 3-4 desno do "silosa".

Mislim da mi fali još jedan "zavoj" prema drugom ulazu, ali kako ionako na ovome nemam mjere to je ok  :greensmile



Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Kad se to prenese na stari aerofoto vidi se da tragovi (naznake) postoje (slijediti trag ili ne?) vidi upitnik na drugoj stranici na slici IB.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Ovu rupu gdje je pretpostavljeni ulaz 2 kako piše smo također našli, kao i još jednu pedesetak metara iznad nje, sve više liči na Lappinov hint da bi ovo mogla biti utvrda kojoj svi dijelovi nisu završeni, pa je ono što je bilo gotovo preoblikovano u sklonište u kasnijim vremenima kad se područje više izgradilo, a ostatak ako ga ima zazidan. U prilog tome ide i razmjerna nenastanjenost tog područja prije, koga tu sklanjati kad ljudi blizu nema?  :help2 :pojmanemam

Ni danas nismo otkrili ulaz u prostoriju uz kvadratno stubište koje ima 9 nizova po 6 stepenica koje se vrte oko centralnog stuba od betonskih bloketa, visina im je cca 20 cm, zatim je hodnik ka tobruku, te izlaz koji je cca 4 m od razine tla, ima stepenice, ali su poravnane otpadom i zemljom. Dakle, visinska razlika dna dolje i terena kod ulaza uz tobruk je otprilike 15 m. Teren vrijedi obići još jednom kad raslinje bude crklo i lišće otpalo, jer vjerujem da rupa ima još. Tlocrt je otprilike točan, možda ću ga malo dotjerati kasnije.  :bravo :wavey
« Zadnja izmjena: 24.06.2016., 17:58:16 od zokxy »
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
 :shame

Moram još posložiti ovo oko izlaza, da definitivno smjestim tobruk  :help2

Onako ugrubo, nemam vremena za mjerilo nego ovako kao skica

« Zadnja izmjena: 24.06.2016., 18:00:16 od zokxy »
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline lappino

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.160
Par zapažanja.

Ovi promjeri o kojima Daluka priča ne bi trebali imati veze s tobrucima. Tobruk ima standardni otvor fi800, tlocrt samog objekta je pravokutnik max. 4x5 metara, ovisno o stupnju zaštite.

Vertikalni šaht je nedovršeno stubište, i ništa drugo. Sličan vertikalni šaht pravokutnog tlocrta postoji na Sv. Križu, kao i na Dorčićima na Drenovi.

Koliko sam skužio po slikama, oblik podzemne prostorije je njemačkog, ne talijanskog tipa. Također, gradnja objekta se ne spominje u talijanskom pregledu 1943. godine (iako se ne spominje ni npr. nedovršena utvrda između Katarine A i B, ali se spominju nedovršeni objekti na Drenovi).
Ako je ipak borbena utvrda talijanskog tipa, čini mi se da je na "krivom" položaju.

Ostaje pitanje namjene samog objekta, odnosno nedovršenog dijela koji je trebao biti na vrhu stepeništa...

Promjena toka misli. Tj. sad mi padne na pamet: osmatračnica kod tobruka. Veliki betonski topnički bunker iznad šahta, s vertikalnom dostavom municije kakvim dizalom iz podzemnog dijela.  :pusiti

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Par zapažanja.

Ovi promjeri o kojima Daluka priča ne bi trebali imati veze s tobrucima. ...

Ja mogu komentirati samo ono što vidim na slikama.
Gornje izneseno bi negiralo postojanje tobruka (jednog, više njih?) što slika iz unutrašnjosti demantira.
Činjenica je postojanje tobruka, lokacija se slaže sa terenskim zapažanjima iako nisu otkrili sam(e) tobruke sa vanjske strane iako postoje karakteristični elementi na ortofoto koji bi ukazivali na stvarnu poziciju koja se opet podudara sa aerofoto
One mjere u crnim krugovima (sivi objekt sa tamnijim središtem) ne predstavljaju otvor za oruđe nego možebitni vidljivi betonski dio iznad zemlje koji nemora biti nužno pravokutnog oblika može biti višekutnog oblika tako da prividno tvori krug.
Na aerofoto snimcima jasno (uvjetno) se naziru mogući ostaci tobruka u vidu sive nijanse  (nestao dio teksta) sa tamnijim središtem.
Kod namjene cijelog objekta nebi trebalo zanemariti polokružni objekt ispod ulaza (oreh),položaj za teško oruđe?
« Zadnja izmjena: 25.06.2016., 11:06:33 od Daluka »

Offline lappino

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.160
Da malo dopunim, na starim slikama vidljivo je pet kružnih objekata, svi su otprilike od 4 m do 4.8 m u promjeru, svaki od njih je potencijalni tobruk.

...

Ovo sam imao u vidu. Tobruci nisu "kružni objekti", OK, nisu baš ni totalno pravokutni, ali su "uglastiji" više nego "kružni".

I nema sumnje da je ono što je Zokxy poslikao iznutra i Elvis poslikao izvana tobruk - jedino mi se čini da bi na staroj slici trebalo biti moguće otkriti još tobruka, da ih je bilo tamo.

Otprilike ovakvih kao na slici, iznad zaobilaznice kod Eševa.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
I nema sumnje da je ono što je Zokxy poslikao iznutra i Elvis poslikao izvana tobruk - jedino mi se čini da bi na staroj slici trebalo biti moguće otkriti još tobruka, da ih je bilo tamo.
Otprilike ovakvih kao na slici, iznad zaobilaznice kod Eševa.

Eh da su imali takvu rezoluciju onda .. ili da su je iskoristili  za ovo aerofotografiranje ako su imali .. ili da se imaju originali ...

BTW pronašli smo, odnosno Zoky je pronašao  :palacgore onu "rupu" koju je Daluka označi o crvenim slovima, mislim  da piše na karti "206m Ulaz 2", totalno zaraslo i zatrpano.

BTW na mjestu oznake VN stup 2 smo zbilja pronašli betonski "početak" za kojeg nam je vlasnik susjedne kuće rekao da je nekada bio stup od dalekovoda ...


Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433


Ovo sam imao u vidu. Tobruci nisu "kružni objekti", OK, nisu baš ni totalno pravokutni, ali su "uglastiji" više nego "kružni".


Ovo ti je poznata lokacija, kako se vidi tobruk?

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433

BTW pronašli smo, odnosno Zoky je pronašao  :palacgore onu "rupu" koju je Daluka označi o crvenim slovima, mislim  da piše na karti "206m Ulaz 2", totalno zaraslo i zatrpano.



Dali je samo rupa kao prirodna tvorevina ili ljudskih ruku djelo?


Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Krenimo s tom rupom, jer sam se motao šumom dok Elvis nije došao ...

Meni liči na ljudskih ruku djelo, ali nemilo zatrpano otpadom od obližnjih kuća
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Pedesetak metara uzbrdo još jedna, za ovu nema sumnje da je ratne namjene i umjetna
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Čini mi se sklonište za položaj iznad ceste, ali moguće je i da je naše sklonište trebalo biti nešto veća utvrda ... kojoj su ovo trebali biti položaji

Don't drive faster than your guardian angel can fly!