Autor Tema: Sveti Kuzam-trim staza-Solin-Viktor Lenac- Draga  (Posjeta: 11887 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Sveti Kuzam-trim staza-Solin-Viktor Lenac- Draga
« Odgovori #15 u: 25.01.2014., 22:06:57 »
Inače mojoj mami je ime bilo Marija, a najbliži i od milja smo je zvali Marica.
Ko i mojoj mami  :)

Ja sam jednom bila u HGK i jedna starija žena koja tamo radi i samo što nije za penziju mi je ispričala ama baš sve o veš mašinama onog doba. Kakva je bila prva mašina koju su oni imali u Senju, kako se montirala, kako je prala, kako su ljudi reagirali kad su je oni kao prvi dobili....hahahaha uopće ne znam kako smo došli na tu temu a ja sam samo došla napraviti ATA karnet  :greensmile
aboriđinka

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Sveti Kuzam-trim staza-Solin-Viktor Lenac- Draga
« Odgovori #16 u: 25.01.2014., 22:25:11 »
Drugim riječima mula je već ženskoga roda tako da se zna tko je za paradu, a tko za šljaku. Mula tj. žena šljaka , a konj tj. muški paradira.

Zgodna analogija :palacgore samo što usporedba konj - mula ne ide po spolnim razlikama već po rasnim ili pitanjima "čistoće" jer za dobit mulu ne treba konj  nego kobila i magarac, i potomak im može biti i muško i žensko tako da mula kao ni mazga (potomak konja i magarice) nisu uvijek ženskog roda.

BTW zbog mješanja kromosoma (konj ima 64, a magarac 62)  mula ima 63 kromosoma i zbog toga vrlo teško dolazi do oplodnje , s time da nema zabilježenih slučajeva da je muška mula ikada  postala otac, no ima nešto zabilježenih slučajeva uspješne oplodnje ženske mule.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Sveti Kuzam-trim staza-Solin-Viktor Lenac- Draga
« Odgovori #17 u: 26.01.2014., 07:37:13 »
Iskreno, nisam baš bio siguran u ovo šta je mula, a šta mazga. Stoga hvala na objašnjenju.
Ali zato sam i mislio na  imenicu ženskog roda. :wavey
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Sveti Kuzam-trim staza-Solin-Viktor Lenac- Draga
« Odgovori #18 u: 05.04.2014., 08:38:13 »
Ovo sam danas našla na REF-u



Ah...neka nostalgija me stresla
aboriđinka

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Sveti Kuzam-trim staza-Solin-Viktor Lenac- Draga
« Odgovori #19 u: 10.05.2014., 21:53:25 »
Danas sam opet obišla Solin. Mislim da se tamo i dalje radi na iskopinama...čini mi se da je dodatno očišćeno oko iskopina



aboriđinka

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Sveti Kuzam-trim staza-Solin-Viktor Lenac- Draga
« Odgovori #20 u: 11.05.2014., 08:15:41 »
Lijepe su ti slike i zovu na obilazak - Opatije. :lol1
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Odg: Sveti Kuzam-trim staza-Solin-Viktor Lenac- Draga
« Odgovori #21 u: 07.11.2014., 00:52:24 »
Pred puuuno godina sam čuo da se more priko seoca kako ga Hirc nazvaše Svetoga Kuzme pa onda priko Obalne radio stanice doć do Kostrene tj izać negdi na trim stazu..... Bilo je tu čak i nekoliko pokušaja prodora odozdola sa Kostrenske strane no svi su me informatori upučivali priko šoići.....ma reko ljudi znan ja do Sv Kuzma doć no ....na žalost tako je i ostalo....kako san lani va ovo vrime  poćel proučavat materijale i teren za cestu Trsatica Senia tako san obašal detaljno i Svetoga Kuzmu iliti Vitoševo kako su ga prije zvali.

Pred nekih 5 let san skupa delal sa jednim bakraninom i on mi je vavik govorel da neka se oprtin na Sopalj iznad Bakra da uživan va prekrasnom pogledu sa toga položaja. Govoreli su mi da neka idem samo ravno uz pučku šternu na Sv Kuzmi pa da cu doc do kostrene ali da je cesta jako losa.....e sada kada iman auto za loše ceste reko jedinstvena je prilika i lani va ovo vrime se ja zaputil......da si malo kamenac protresen...

Tribalo je poć 2 puta da se napravi kvalitetan filmić jer je bila kombinacija pjesak auto....a teren nepoznat...

Sabina ti si ovo lipo opisala ali ja nisam cital tvoj post nego sam malo po malo istrazival teren i ponajvise zahvaljajuc putokazima i tabelama san koancno kompletiral jedan prekrasan izlet koji svakome preporucan. Sopalj je prekrasan i pruža jedinstven pogled na Vol keru ---Kameni zaljev.....ako su Kelti nazvali bakarski zaljev -
Sa pogleda na Soplju mi se otvorila zelja da iden na brdo iza drage,  tamo na zoni izgleda da ima put prikoputa Metisa no za sada je samo plan....inace obožavan sist ispred Lesnine va onome kaficu i odmorit oko i dušu na zoni....a onda na Bakarcu ......
Evo filma ali tribalo bi ukomponirat i perila va dragi...šteta ca to nisam prije znal...tribat ce ubacit....no kada gledam A7 taj pravi cestograditeljski dragulj dode mi zelja da i njega detaljno obradin jer cvor draga, sveti kuzam, križisce mosti priko ricine su pravi mali dragulji cestogradnje nasega doba....koliko je mrzin ca je sunistila sve stare puteve toliko je i obozavan jer san na delti za 8 minuti....

kostrena


vi koji imate pristup na tube mi recite ako je to to....

Offline mušica

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 741
Odg: Sveti Kuzam-trim staza-Solin-Viktor Lenac- Draga
« Odgovori #22 u: 07.11.2014., 09:00:26 »

Sa pogleda na Soplju mi se otvorila zelja da iden na brdo iza drage,  tamo na zoni izgleda da ima put prikoputa Metisa no za sada je samo plan.


Taj put sam prošao prije par godina. Početak ti je na samom prijevoju prije kružnog toka. Znači prije Lesnine skreneš desno (iz smjera Čavli). Vjerojatno se moglo i između Lidla i Lesnine, iza Plodina ravno preko onih slijepih asfaltiranih krakova ceste ali sad je tamo rampa.
Na jednom mjestu se odvaja desno (ravno) i ta cesta ide prema Buzdohnju a lijevo ide po hrptu Draškog brijega, ima par klupica i prekrasan vidikovac, zatim se uspušta uz ogradu lučkog područja i izlazi na Sv. Kuzmu kod velikog zavoja i mosta preko pruge.
Cesta je za tebe igrarija, prošao sam je sa svojim Citroenom hidrauličarem i samo na par mjesta podigao da ne zapnem auspuhom ali mislim da i običan auto ide bez problema. :palacgore
« Zadnja izmjena: 07.11.2014., 09:04:54 od mušica »

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Sveti Kuzam-trim staza-Solin-Viktor Lenac- Draga
« Odgovori #23 u: 07.11.2014., 14:53:37 »
Ri-... ne znam od kuda je takav problem doći od Drage do Kostrene (dobro mozda jeste vozilom) ali od Drage do Kostrene ima barem 6 puteva a od toga sam ih ja prošla barem tri. Sve je išarano stazicama. Trim staza-Martinšćica, Kalvarija, preko Vidikovca, Rožmanići,...
Mogu jedino spomenuti da je nedavno staza od Obalne radio stanice do Soplja skroz proširena i utabana...autom je sitnica tuda proći. A ako si raspolozen pješke mozes se javiti pa da te provedem

a ovo drugo sto si pitao i sto ti je mušica odgovorio je isto vrlo jednostavno. imas bas put između Lesnine i Plodina i ide se uređenom cestom koja na kraju ne vodi nigdje ali se onda uspe preko nekih iskopanih terena na brdo Rebar. Iako bih ja prije preporučila kretanje iz smjera Svetog Kuzma, veći dio ides autom (iako ja vise volim pješke). Tuda često idu i lovci i autom izides negdje kod Mavrinci a pješke mozes na početak Drage ili na mljekaričin put (taj drugi jos nisam obisla ali imam namjeru) pa ako si pješke javi se  :wavey
aboriđinka

Offline sandro

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2014
  • Postova: 1.016
Odg: Sveti Kuzam-trim staza-Solin-Viktor Lenac- Draga
« Odgovori #24 u: 07.11.2014., 20:04:22 »
Ovako, po toj cesti se više uz Plodine nemože proći, napravljen je plato i više nema ceste
Na Sv kuzmu ima početak te ceste i može se izaći van na Hrastenici (Čavle, kraj boćarskog doma)
Koliko sam ja probao u Mavrincima se nemože izaći

Mušica, šta si tamo radio sa Citroenom?  Taj dio je poznat po xy aktivnostima :treeswing

Offline mušica

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 741
Odg: Sveti Kuzam-trim staza-Solin-Viktor Lenac- Draga
« Odgovori #25 u: 07.11.2014., 21:49:18 »
Ništa od XXX aktivnosti, bio po danu i slikavo panoramu :o090

Offline sandro

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2014
  • Postova: 1.016
Odg: Sveti Kuzam-trim staza-Solin-Viktor Lenac- Draga
« Odgovori #26 u: 07.11.2014., 21:52:24 »
Lijepa je panorama od tamo, Rijeka je na dlanu

Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Odg: Sveti Kuzam-trim staza-Solin-Viktor Lenac- Draga
« Odgovori #27 u: 08.11.2014., 19:49:00 »
Evo baš odlicno da smo svi zajedno iskobinirali slijedecu turu za realizaciju, samo kad cu imit godišnji još ne znam, no nema veze....cemo se dogovorit...Sabina je specijalist za Dragu a Sandro po ki zna put za Grobnik .....milic za trsat

Mora da je lipi pogled odozgora iznad drage i sada se pitan koliko samo ljudi prodefilira dnevno priko zone a da nikome niti ne padne na pamet nešto ovakvoga....jer nema ceste nema reklame...

Moran se nadovezat na ovaj film da ovaj drugi bude kao druga epizoda

 

dakle napravit nastavak na ovoga ali na kraju kad dolazin va Glavani poc po onoj stazi koju Sabina spominješ od trima preko Draških perila i onda ispod A7 pa se dignut na bunkeri pa na Vežicu po onome puticu ca vodi prema neboderi i onda potegnut Mlikaričin put do mavrinci pa onda autom kontra od mavrinci do Nenada Margana na Kuzam.kombinirajuc pogled sa druge strane ...tesko je sve to ukomponirat u jedan kompletan film koji vavik mora imit nekoga smisla i reda tako da sve te staze najprije prođen pjeske pa onda kada iman materijal prodem sa autom i snimam put  kombinirajuc detalje koji su vec snimljeni....uostalom ovaj filmic o kostrenskom zaledu je isto na dva puta napravljen. osim toga mora bit i kratak da se ne pretvori u cjelovecernji ... tj cjelovecernju dosadu...a onaj koji ga gleda mora imat kompletan plan puta...puno sam ovih filmica podilil prijateljima...
tj ovaj drugi bi tribal druga epizoda ....samo u konacnici bit ce malo alpinizma do bunkeri malo pjesaka do trsata - pa do vjerojatno mavrinci pa malo auta, jer kako san napomenul ja to ukomponiram sve zajedno....ali nisam planinar, nisam off roader...nisan biciklist...motorista san bil do od 1977 do 1996 (od tada mopedist)...a sve koristin....za ostvarenje cilja...
Sabina ispitaj za Mlikaricn put pa cemo nesto iskombinirat...morda ce nam i milic ca god dodat naime tamo ima i zvjezdarnica ako se ne varan na brdu iznad Vežice...

Ima jedan vic o 3X kada smo vec kod toga.....Grobniščicu na tancih speljalo oko pol noci  vanka i sad nakon nikoga vrimena pita ga ona...a čuj si ti mene zval vanka da me zje---š, aš smo i nutri mogli pripovidat......

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Sveti Kuzam-trim staza-Solin-Viktor Lenac- Draga
« Odgovori #28 u: 08.11.2014., 20:50:28 »
Milić ti zna se oštarije po Trsatu, a ovo da vas ja vodin po brdi zaboravi. Ovako ćorav mogal bin vas zapejat va kakovu jamu al ča hujega.
Al za suradnju san sakako raspoložen. Dogovorit ćemo se, judi smo... :wavey
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Sveti Kuzam-trim staza-Solin-Viktor Lenac- Draga
« Odgovori #29 u: 08.11.2014., 22:33:34 »
Danas sam iskoristila trenutak bez kise i uslikala sam ti sve meniznane puteve od Drage do Kostrene. Nabrojala sam ih 7.
Veceras nisam u mogucnosti postaviti slike ali obecajem u ponedjeljak (ako se sutra sretno vratim kuci :) )
Btw zovem u zajednicku ophodnju cisto iz edukativnih razloga :P ... vecinom vodim sa sobom i svoja dva "privjeska".
pozz do ponedjeljka
aboriđinka