Autor Tema: Antifašistički i spomenici iz doba socijalizma Rijeke i regije  (Posjeta: 161286 vremena)

0 Članova i 5 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Antifašistički i spomenici iz doba socijalizma Rijeke i regije
« Odgovori #600 u: 04.02.2017., 11:28:08 »
Ovo izgleda gore nego da je klempavo U našarano. Što su se djeca na spomeniku zaigrala? :shame
Nisam siguran ali nekako ne mislim da su djeca jer se "autor" ipak trudio:

Ma jasno da sam se šalio. I djeca bi bolje napravila
(Nego, problem je kad se šališ, a drugi to ne primjećuju. Očito san šal va ocat. Neki dan sam jednog mog tako nekako prao, a ja ispao gori od njega kad me ni moj rođeni Kastavac ne razume.  :a025 )
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.517
Odg: Antifašistički i spomenici iz doba socijalizma Rijeke i regije
« Odgovori #601 u: 09.02.2017., 20:23:17 »
Nema odmora dok traje obnova. Sada su sva slova premazana ali sivom bojom. Ne znam je li to samo ona bijela posivjela ili  su dali i "drugu ruku"  :help2



BTW tek sam sada primjetio da su vratili sjaj, odnosno boju petokraki.  :palacgore

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Antifašistički i spomenici iz doba socijalizma Rijeke i regije
« Odgovori #602 u: 10.02.2017., 08:02:29 »
Kako ide onaj vic o Rusima koji pituraju Mjesec u crveno? Napisat će Ameri Coca - Cola preko svega.  :m055
Mislim da ovi što rade, rade kako treba. Pričekajmo krajnji rezultat. :p015
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.517
Odg: Antifašistički i spomenici iz doba socijalizma Rijeke i regije
« Odgovori #603 u: 13.02.2017., 11:44:16 »
Nema odmora dok traje obnova. Sada su sva slova premazana ali sivom bojom. Ne znam je li to samo ona bijela posivjela ili  su dali i "drugu ruku"  :help2

BTW tek sam sada primjetio da su vratili sjaj, odnosno boju petokraki.  :palacgore

Ne znam jesu li prijašnji radovi bili priprema ili se neko posramio (nekako mi se ovo čini izglednijim) , no sada ide potpuno obnova:


Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Antifašistički i spomenici iz doba socijalizma Rijeke i regije
« Odgovori #604 u: 13.02.2017., 12:15:28 »
Mislim da su bili pripremni. Kao što sam napisao ni djeca se nebi tako zaigrala. :p015
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.517
Odg: Antifašistički i spomenici iz doba socijalizma Rijeke i regije
« Odgovori #605 u: 13.02.2017., 15:16:01 »
Mislim da su bili pripremni. Kao što sam napisao ni djeca se nebi tako zaigrala. :p015

Da nije bilo "obnovljene" petokrake to bi i ja mislio. Ovako sam ipak u nedoumici.

Možda je premazivanje slova dio postupka restauracije, ali bojenje zvijezde u crveno da bi je se obrusilo nakon par dana ...  :pojmanemam :help2

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Antifašistički i spomenici iz doba socijalizma Rijeke i regije
« Odgovori #606 u: 13.02.2017., 16:42:02 »
Pratimo situaciju - pozorno. :palacgore
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.600
Odg: Antifašistički i spomenici iz doba socijalizma Rijeke i regije
« Odgovori #607 u: 13.02.2017., 21:44:56 »


kod pizzerie "Pampas" - preko puta uz skladište "Jasena" - Trsat

Spomen ploča, koju je 27. srpnja 1949. postavio Savez boraca NOR-a III rajona.  Ovako je izgledala nekad
Iz knjige: "Spomenici socijalističke revolucije", izdavač SO Rijeka, Komisija za njegovanje tradicije NOR-a i socijalističke revolucije, Tipograf Rijeka 1983.
« Zadnja izmjena: 13.02.2017., 22:00:46 od ilirija »

Offline kobler

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Sij 2013
  • Postova: 1.133
Odg: Antifašistički i spomenici iz doba socijalizma Rijeke i regije
« Odgovori #608 u: 13.02.2017., 21:58:37 »
Mislim da su bili pripremni. Kao što sam napisao ni djeca se nebi tako zaigrala. :p015

Da nije bilo "obnovljene" petokrake to bi i ja mislio. Ovako sam ipak u nedoumici.

Možda je premazivanje slova dio postupka restauracije, ali bojenje zvijezde u crveno da bi je se obrusilo nakon par dana ...  :pojmanemam :help2
Malo uživljavanja bi vam pomoglo. Nakon što je sva slova premazao temeljem (da dobije kontrast, a da ... možda u dvije ruke) sad kleči na skeli i polira površinu kamena, pa skida i one fleke od vode i višak temelja oko slova. Zato nije morao paziti kod stavljanja temelja. Polira plošno / ravno tj. samo vanjsku plohu kamena, pa će sve "u minusu" tj. slova ostati s premazom temelja.
Crvena zvijezda je samo proba.
Slova slijede crna, zvijezda (ovaj put zapravo) crvena.
« Zadnja izmjena: 13.02.2017., 22:22:39 od kobler »

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.600
Odg: Antifašistički i spomenici iz doba socijalizma Rijeke i regije
« Odgovori #609 u: 13.02.2017., 22:17:40 »




Bivše željeznička stanica na Donjoj Vežici

Spomen ploča na zgradi u kojoj su napredni željezničari donijeli odluku o organiziranom radu, i borbi protiv okupatora. Na tom istom mjestu, osnovan je NOO željezničara. Ovaj NOO predvođen članovima KPJ najviše je svojih odluka donio u ovoj zgradi, u kojoj je djelovao pod imenom "Lokosta".

Iz knjige: "Spomenici socijalističke revolucije", izdavač SO Rijeka, Komisija za njegovanje tradicije NOR-a i socijalističke revolucije, Tipograf Rijeka 1983.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.517
Odg: Antifašistički i spomenici iz doba socijalizma Rijeke i regije
« Odgovori #610 u: 13.02.2017., 22:33:17 »
Crvena zvijezda je samo proba.
Slova slijede crna, zvijezda (ovaj put zapravo) crvena.

A bit će da je tako, mada se oko zvijezde prvi put nije baš potrudio, što nije čudno ako  je samo proba ... mada proba čega ... BTW nisam znao da postoji temeljna boja za kamen/natpis.


Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.600
Odg: Antifašistički i spomenici iz doba socijalizma Rijeke i regije
« Odgovori #611 u: 13.02.2017., 22:55:30 »


Kačjak 200 m prije gostione u Orehovici, sa lijeve strane

Spomen na mjestu pogibije narodnog heroja Rade Šupića., sekretara OK KPH Hrvatskog primorja, i još 9 neznanih boraca.

Iz knjige: "Spomenici socijalističke revolucije", izdavač SO Rijeka, Komisija za njegovanje tradicije NOR-a i socijalističke revolucije, Tipograf Rijeka 1983.
« Zadnja izmjena: 14.02.2017., 08:47:46 od kobler »

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.600
Odg: Antifašistički i spomenici iz doba socijalizma Rijeke i regije
« Odgovori #612 u: 13.02.2017., 23:32:52 »
Crvena zvijezda je samo proba.
Slova slijede crna, zvijezda (ovaj put zapravo) crvena.

A bit će da je tako, mada se oko zvijezde prvi put nije baš potrudio, što nije čudno ako  je samo proba ... mada proba čega ... BTW nisam znao da postoji temeljna boja za kamen/natpis.



Nekad je zvizdica bila ovakva.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Antifašistički i spomenici iz doba socijalizma Rijeke i regije
« Odgovori #613 u: 14.02.2017., 07:30:40 »
Mislim da su bili pripremni. Kao što sam napisao ni djeca se nebi tako zaigrala. :p015

Da nije bilo "obnovljene" petokrake to bi i ja mislio. Ovako sam ipak u nedoumici.

Možda je premazivanje slova dio postupka restauracije, ali bojenje zvijezde u crveno da bi je se obrusilo nakon par dana ...  :pojmanemam :help2
Malo uživljavanja bi vam pomoglo. Nakon što je sva slova premazao temeljem (da dobije kontrast, a da ... možda u dvije ruke) sad kleči na skeli i polira površinu kamena, pa skida i one fleke od vode i višak temelja oko slova. Zato nije morao paziti kod stavljanja temelja. Polira plošno / ravno tj. samo vanjsku plohu kamena, pa će sve "u minusu" tj. slova ostati s premazom temelja.
Crvena zvijezda je samo proba.
Slova slijede crna, zvijezda (ovaj put zapravo) crvena.
E, Elvis, si videl da san ja dobro rekal. Hvala bogu da imamo Koblera. :p015
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline kobler

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Sij 2013
  • Postova: 1.133
Odg: Antifašistički i spomenici iz doba socijalizma Rijeke i regije
« Odgovori #614 u: 14.02.2017., 08:58:36 »
Crvena zvijezda je samo proba.
Slova slijede crna, zvijezda (ovaj put zapravo) crvena.

A bit će da je tako, mada se oko zvijezde prvi put nije baš potrudio, što nije čudno ako  je samo proba ... mada proba čega ... BTW nisam znao da postoji temeljna boja za kamen/natpis.


Temeljna boja ustvari ne postoji. To je svaka koja omogućuje da sloj zadnje ruke bude ravnomjeran i "pun", da ne mora puno trackati crnom.
Kao što se vidi, na zvijezdi je proba pokrivanja, jer treba odrediti koliko je mora nanijeti da ravnomjerno pokriva i da dobro drži, kako bi mu crvena bila i ostala crvena. Za crnu, za slova, već zna i pravu gustoću i količinu. Za crvenu mora probati. Kad prebrusi zvijezdu, nema više ni traga probi, pa će sad farbati samo rub, tj. dio "u minusu".