Autor Tema: Antifašistički i spomenici iz doba socijalizma Rijeke i regije  (Posjeta: 161418 vremena)

0 Članova i 5 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline jazbac

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.114
Odg: Antifašistički i spomenici iz doba socijalizma Rijeke i regije
« Odgovori #315 u: 07.02.2014., 08:45:23 »
Ja ne znan ove sliki od googla otpret  :skartoc Je to na ceste pul Stare pošti? Ako je, ja iman celu priču i sliki  :bravo5

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.520
Odg: Antifašistički i spomenici iz doba socijalizma Rijeke i regije
« Odgovori #316 u: 07.02.2014., 09:37:15 »
U travnju 1945. oslobodila je istočni dio grada, odnosno područje Sušaka, a zatim 3. svibnja i zapadni dio, čime je grad ujedinjen u cjelinu koju je do tada razdvajala Rječina.

Sam vrh Delte, mjesto od povijesnog značenja, gdje je bila umjetna granica što je grad dijelila na dva dijela,

Znam što se želi reći ali od kada  rijeke čine umjetne granice?  :eek


Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
Odg: Antifašistički i spomenici iz doba socijalizma Rijeke i regije
« Odgovori #317 u: 07.02.2014., 13:01:40 »
Ja ne znan ove sliki od googla otpret  :skartoc Je to na ceste pul Stare pošti? Ako je, ja iman celu priču i sliki  :bravo5

rukafčan...nigdar kompjutera videl :computer2 :lol1
desni klik na "google" na vrhe  i klik na "otvori vezu u novoj kartici" pak počekaj par sekundi ta ti opre, onda moreš navigirat kod da si ti oprl gugl maps, print skrin je fiksan, i ako neznaš kade je lokacija nemoreš se snać..zato ovako stavin

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Antifašistički i spomenici iz doba socijalizma Rijeke i regije
« Odgovori #318 u: 07.02.2014., 14:56:18 »
Ja ne znan ove sliki od googla otpret  :skartoc Je to na ceste pul Stare pošti? Ako je, ja iman celu priču i sliki  :bravo5

rukafčan...nigdar kompjutera videl :computer2 :lol1
desni klik na "google" na vrhe  i klik na "otvori vezu u novoj kartici" pak počekaj par sekundi ta ti opre, onda moreš navigirat kod da si ti oprl gugl maps, print skrin je fiksan, i ako neznaš kade je lokacija nemoreš se snać..zato ovako stavin

Jast nis rukafčan pa san sejeno trubast. Al nis to tev napisat. :lol3
A to da nis videv kompjuter, siguro san, morda prvo nigo si se rodiv. Al san zaostav va razvoju. Doduše ni biv PC nego , ma ča jast znan čaj bilo.
Ja san mislel da je fusher opet neš zafušal pa da se ne jadin smiron na njega san premučal. :facepalm
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline jazbac

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.114
Odg: Antifašistički i spomenici iz doba socijalizma Rijeke i regije
« Odgovori #319 u: 07.02.2014., 17:31:23 »
Jbg Fusher, Milić i ja smo judi va leteh i nismo se rodili seznajući kako vi od Trtanj. Kad se vas 3.10.1943. Nemci oteli važgat niste oteli ni goret. Ni za va oganj niste  :greensmile







PARTIZANSKI BREG

Kad sam raspitujući se o toponimu "partizanski breg" doznao da se tamo nalazi spomenik Alojzu Deklevi koji je na tom mjestu poginuo u jesen 1943. godine. Lojzo, kako su ga zvali bio je lokalni gostioničar koji je vodio gostionu "Dekleva" - danas "Stara pošta". Nakon kapitulacije Italije njemačke okupacijske snage nadirale su cestom iz smjera Rupe prema Rijeci. On se zajedno sa još jednim prijateljem odlučio na pomalo suludi čin - običnom puškom pucati na njemačku kolonu. Nije poznato da li su tom prilikom nekog ubili ili ranili, ali zna se da su Njemci vrlo brzo riješili situaciju i ubili Lojza i njegovog prijatelja koji su postavili zasjedu na brežuljku vis a vis skretanja prema Staroj pošti iz smjera Rijeke.
Alojz Dekleva je bio jedan od desetero djece Jožefa i Marije koji su krajem 19. stoljeća doselili u Permane iz slovenskog Prema i otkupili zgradu u kojoj je nekad bila poštanska postaja i započeli ugostiteljski biznis koji evo i danas traje Napominjem ovo iz raloga što se u tekstu isklesanom na spomeniku naglašava da je Lojo svojom slovenskom krvi natopio hrvatsku zemlju, što znači da su se Dekleve osjećali Slovencima.
Ovaj spomenik nije podigao SUBNOR ili neka slična organizacija već braća i sestre pokojnog Lojzota i to točno 20 godina nakon pogibije. Danas zvuči pomalo nevjerovatno priča o tome da SUBNOR nije htio obilježiti mjesto pogibije iz razloga što je jedan od braće bio pop. I to ne bilo kakav pop već pravoslavni pop Gorazd Dekleva.  Upravo taj Gorazd bio je inicjator podizanja spomenika poginulom bratu..
Na spomeniku je uklesan sljedeći text:

SLOVENEC, SI V HRVATSKI SE RODIL ISTRI,
ČLOVEK, IDEALI VODILI SO TE BISTRI
BOREL, SI JUNAŠKO NA TEN MESTU
ISKRVAVEL TRPEČEGA LJUDSTVA
KO SE JE SRD HPORA RAZPLAMTEL.
JUGOSLAVANSKO BRATSTVO IN EDINSTVO
SI JASNO POTRDIL,
KO SI TO HRVATSKO SKALO
S SVOJO SLOVENSKO KRVJO ZALIL

PARTIZANSKI
BREG 1963.
LOJZETU NAŠEMU V VEČNI SPOMIN
A SEDANJIM IN BODOČIM RODOVOM
V SPODBUDNI OPOMINI

POSTAVILI BRATJE IN SESTRI DEKLEVA


Prema spomeniku je vodila nekad uređena, a danas zapuštena staza:




Neposredno prije spomenika podignut je stup za koji lokalni mještani tvrde da predstavlja nekakav pravoslavni simbol što je meni malo čudno?!




Na vrhu stupa nalazi se nešto kao kamena vaza na kojoj se vidi da nedostaje vrh. Možda je tu bio nekakav "nepodoban" simbol???







Ulazak njemačkih jedinica u Permani. Vrlo zanimljivo na ovoj fotografiji je da su na vjetrobranskom staklu dvije rupe od metaka. Da li su to meci koje je ispalio Lojzo Dekleva? Naravno da to nikad nećemo saznati, ali možemo to tako pretpostaviti. Druga zanimljiva činjenica na ovoj fotografiji je da u vozilu uz njemačke vojnike sjedi i pravi pravcati četnik. Iako je golobrad, radi se o pripadniku četničkih formacija.
Fotografija je snimljena na raskršću ceste prema Klani, ispod nedavno srušenog bunkera.
« Zadnja izmjena: 24.03.2014., 21:13:55 od zokxy »

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.214
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Antifašistički i spomenici iz doba socijalizma Rijeke i regije
« Odgovori #320 u: 19.02.2014., 22:48:56 »






Podhum, spomen čitaonica, valjalo bi malo piturom pasat slova   :facepalm
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.214
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Antifašistički i spomenici iz doba socijalizma Rijeke i regije
« Odgovori #321 u: 14.03.2014., 21:25:09 »
AF spomenik u Vranji, preko Učke gore ...











Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.214
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Antifašistički i spomenici iz doba socijalizma Rijeke i regije
« Odgovori #322 u: 23.03.2014., 15:36:34 »
Nedavno obnovljen antifašistički spomenik u zaseoku Plosno kraj jezera Ponikve





Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.600
Odg: Antifašistički i spomenici iz doba socijalizma Rijeke i regije
« Odgovori #323 u: 24.03.2014., 14:01:55 »



Trsat, Partizanski put

ovako je izgledao nekada



Još trsatskih spomenika palim borcima. Pregledao sam cijelu temu, i nisam našao nijednog. Znam da neke slike postoje negdje. Gdje  :hmm







Zna li netko gdje se nalazio ovaj spomenik?



Fotografije iz knjige "Trsat od davnina do današnjih dana" Tipograf - Rijeka 1982.
« Zadnja izmjena: 27.11.2015., 16:46:48 od ilirija »

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Antifašistički i spomenici iz doba socijalizma Rijeke i regije
« Odgovori #324 u: 24.03.2014., 20:47:14 »


Zna li netko gdje se nalazio ovaj spomenik?



Za vraga, baš sam danas ovo uslikao i sve mislim da li već to ima. Smijao sam se jer je jedna stara gospođa iz Ljubljane, kad bi došla k nama u goste, uvijek rekla da je ovo asocira na muški spolni organ s privjescima.
Inače, to ti je odmah uz školu trsatsku. Ma ne moš falit ako dođeš na Trsat, kraj zadnje busne stanice.


Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.214
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Antifašistički i spomenici iz doba socijalizma Rijeke i regije
« Odgovori #325 u: 24.03.2014., 21:41:47 »
Mislim da je ovaj bio prije onog kod kosturnice ... ili ipak kod škole prije Ljubinog provokativnog?   :djavo
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Antifašistički i spomenici iz doba socijalizma Rijeke i regije
« Odgovori #326 u: 29.03.2014., 20:33:08 »
Spomen ploča postavljena u spomen na prvi partizanski logor Kastavštine "Zvir".
Nalazi se na predjelu Lipovac iznad Studene "kraj Perčeviga parta" kako Studenjci zovu to mjesto. /Perčevi je kućno ime obirelji iz Studene./
Još sam čuo da taj logor zovu Partizanska sabirna stanica broj 7.
U zborniku Društva za povjesnicu Klana, svezak 6. na stranici 181. Lučić Josip Botrin piše da se to mjesto zove Brgudac. Moji kazivači govore za to mjesto Lipovac pa bih se ja priklonio varijanti Lipovac.
Spomen ploča je postavljena 27.7. 1979. godine. Doduše ovaj broj koji se odnosi na mjesec se loše vidi. Ali s velikom sigurnošću može se govoriti o broju 7, pogotovo ako se podsjetimo da je u doba SFRJ 27.7. bio Dan ustanka u SR Hrvatskoj




Naknadno dodano 21.5,2014.

Evo i ovome je mjesto ovdje.


03.12.1941. na Zvir je otišla prva grupa od nekoliko boraca na čelu s Matom Širola - Crnim,koji je određen za komandira logora, i Ivanom Cetina - Matešićem, komesarom logora.Odmah po dolasku na Zvir,oni su napravili nekoliko manjih skloništa u šikarama i škrapama,natkrivenih granjem i debljim slojem lišća, u koje su se mogli smjestiti dva do tri čovjeka.Nešto kasnije je u blizini ovog mjesta pronađena jedna podzemna špilja koja je adaptirana za stanovanje.U nju se ulazilo po stepenicama kroz jedan mali otvor koji je bio maskiran granjem.Unutrašnjost špilje imala je tri etaže: na dnu je bio magacin, iznad njega prostor za smještaj 15 ljudi, a na vrhu za oko 5 ljudi.Oko 70-100 metara od špilje bila je u jednoj jami ispod nekakve stijene kuhinja, u kojoj se zbog sigurnosti kuhalo obično noću, a danju samo kada bi magla prekrila teren.No, ovo mjesto je ipak bilo na nezgodnoj poziciji jer se nalazilo u blizini Dvorina i Čvija kuda su se često kretali pastiri.


« Zadnja izmjena: 03.04.2016., 13:58:46 od milić »
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.214
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Antifašistički i spomenici iz doba socijalizma Rijeke i regije
« Odgovori #327 u: 06.04.2014., 21:13:28 »
Iako me Jazbac uvjerava da je ovaj spomenik bio, ne da mi se sad listati, pa ako je i bio, eto ga opet - iz Bregi




Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.214
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Antifašistički i spomenici iz doba socijalizma Rijeke i regije
« Odgovori #328 u: 06.04.2014., 22:07:40 »
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
Odg: Antifašistički i spomenici iz doba socijalizma Rijeke i regije
« Odgovori #329 u: 06.04.2014., 22:17:30 »
"novim mještanima smetala zvijezda"


žicu nazad, kokoše preko! :301