Autor Tema: Antifašistički i spomenici iz doba socijalizma Rijeke i regije  (Posjeta: 161415 vremena)

0 Članova i 4 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.214
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Antifašistički i spomenici iz doba socijalizma Rijeke i regije
« Odgovori #285 u: 06.10.2013., 23:32:26 »
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Antifašistički i spomenici iz doba socijalizma Rijeke i regije
« Odgovori #286 u: 24.10.2013., 11:39:45 »
Jučer, 23.10. 2013. bio sam u Fužinama pa evo spomenika palim borcima u centru mjesta.
Znam da već ima, ali ova je svježija. :)





Ima jedan, meni se čini da ga nisam vidio na našem forumu, i na mjesnom groblju  Fužine.

« Zadnja izmjena: 24.10.2013., 17:01:17 od milić »
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Antifašistički i spomenici iz doba socijalizma Rijeke i regije
« Odgovori #287 u: 24.10.2013., 17:25:57 »
23. 10. 2013. posjetio sam partizansko groblje u Bribiru,
Evo par slikica.











A ovaj je neobičan jer je posvećen ženama. Čini mi se da su ovo stihovi Draga Gervaisa.




I jedan tipičan grob za poginule čiji su podatci bili poznati.
Ovo je, konkretno, grob strica moje mame.
Krivo je napisano prezime. Prvo A treba biti E.


Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Magnum

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2013
  • Postova: 6.209
  • What do you see in the dark, when the demons come?
    • Magnum's place
Odg: Antifašistički i spomenici iz doba socijalizma Rijeke i regije
« Odgovori #288 u: 25.10.2013., 00:47:19 »
A ne znam da li je ovo bilo, evo da se ne zagubi, ako je bilo ću maknut ;-)


Objasniš li nešto tako jasno da nitko ne može pogrešno razumjeti, netko će ipak krivo shvatiti.

Offline jazbac

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.114
Odg: Antifašistički i spomenici iz doba socijalizma Rijeke i regije
« Odgovori #289 u: 08.11.2013., 13:23:41 »
Spomenik na Gajini. Gajina je raskršće ceste Matulji - Učka i ceste za Lisinu. Ovo je zapravo krajnja točka vojne ceste Vodice-Mune-Žejane-Kolivrat-Lisina-Frančići. Pomalo je čudno da nije naveden točan datum kada je brigada formirana. Ako se ne varam, ova je brigada nakon svega 10-tak dana razbijena prilikom pokušaja proboja preko Saršona u smjeru Gorskog kotara.



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
Odg: Antifašistički i spomenici iz doba socijalizma Rijeke i regije
« Odgovori #290 u: 08.11.2013., 16:42:35 »
tu je Paćela nemci "zarobil"

Offline jazbac

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.114
Odg: Antifašistički i spomenici iz doba socijalizma Rijeke i regije
« Odgovori #291 u: 08.11.2013., 18:39:20 »
Pepić Paćela je Nemci "zarobil" 200 metar više prema Bregon na Škuren potoke! A kad smo već pul tega neka i drugi čuju štoriju od tega  :knjizevnost
Pepić Paćela bio je nadimak Josipa Kinkele rođenog 1911. u Rukavcu, a nastanjenog u Bregima. Bio je "malo ćapan", ali veliki dobričina i ostao je upamćen kao šaljivčina kojeg su svi "držali za monu" no on im je znao na začuđujuće lukav način znao uzvratit. O njemu postoji niz priča, a ja ću ukratko zapisat ovu koju spominje Fusher.
U rujnu 1943. kad je kapitulirala Italija narod se na brzinu naoružao i samoorganizirao za obranu od njemačkih jedinica koje su nadirale iz pravca Rupe i iz pravca Istre preko Učke. Njemačka motorizirana sila bila je strahovito i neočekivano jaka pa se je tog septembarskog dana svašta događalo. Od ostavljanja oružja i bježanja do pucanja na njemačku silu koja je uglavnom završavala ubojstvom novopečenih i neiskusnih boraca. Pepića Paćelu je dopalo držati stražu na Škuren potoke što je otprilike na pola puta između Frančići i Bregi. Kad je prethodnica njemačke kolone, a bio je to motor s prikolicom i tri vojnika stigao do Škurog potoka zatekli su Pepića kako mrtav-hladan stoji sa puškom na sred ceste. Ne zna se tko je bio više šokiran, Pepić Njemcima ili Njemci Pepićem. Za sreću, Njemci su skužili da s Pepićem nešto nije u redu pa su skočili, oduzeli mu pušku, dali mu nekoliko vritnjaka i ukrcali na prvi kamion koji je naišao i odveli u zatvor na Volosko.
Prije rata Pepić je radio kao čistač opatijskog parka i naučio je nešto njemački. Nakon 15 dana boravka u zatvoru došao je stražar po Pepića i pozvao ga: "Banditen Kinkela! Šnel, šnel!" i odveo ga kod oficira koji je ispitivao mnogobrojne osobe uhapšene tih dana. Dobio je izvještaj na koji način je Pepić uhapšen: s puškom u ruci, što mu se činilo vrlo čudno i sumnjivo. Pitao ga je: "Špehen si dojč Kinkela?" On je potvrdno kimnuo glavom, a oficir je rakao "sehr gut", a nakon toga ga je pitao ako je bio u partizanima. Naravno da su svi koji su bili ispitivani to negirali, jedino je Pepić odgovorio potvrdno kimanjem glave uz izjavu: "A ča ću van lagat kad ste me ćapali s puškun v rukah". Oficir, koji je shvatio o kakvoj se osobi radi upita Pepića: "Her Kinkela! Što vi mislite je bolje kod partizana ili nas Njemaca?" Pepić zauzme duboko umni stav i reče oficiru: "Her major! niš je pul nas partizani, ma ni pul vas Nemac ni Bog zna ča!" Oficir koji više nije bio siguran da li ga Pepić lagano podjebava, uhvati ga za ruku i sa dva vritnjaka izbaci van iz kancelarije: "Aus bandit!!!" I tako se je naoružani partizan Pepić Paćela našao na slobodi. :yes
« Zadnja izmjena: 08.11.2013., 18:46:31 od jazbac »

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
Odg: Antifašistički i spomenici iz doba socijalizma Rijeke i regije
« Odgovori #292 u: 08.11.2013., 23:06:05 »
a kako su ga nemci pustili, partizani su bili sigurni da ih je izdal pak su ga onda oni zarobili...štorja poveda da su ga na kraje i ubit oteli i da pitaju Paćelu ako će metak va čelo ili da ga živega va jamu hite a on onako mirno odgovori: "A storite po duše..."
pak su ga i oni pustili ... :rollin2

Offline jazbac

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.114
Odg: Antifašistički i spomenici iz doba socijalizma Rijeke i regije
« Odgovori #293 u: 09.11.2013., 12:07:42 »
 :palacgore dobro si me domislel. Čul san i tistu, ma san ju pozabil. Leta  ::)

Offline jazbac

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.114
Odg: Antifašistički i spomenici iz doba socijalizma Rijeke i regije
« Odgovori #294 u: 12.11.2013., 10:18:06 »
Spomen groblje palih boraca u Veprincu




Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

Ovo je masovna grobnica (kosturnica), mahom, boraca 2. dalmatinske brigade 9. udarne divizije koji su poginuli u periodu od 30.04. do 4.5.1945. u borbama za oslobođenje Liburnije. Radi se o partizanima koji su se iskrcali na istočnu obalu Istre, odnosno o dijelu koji je desnim krilom krenuo preko Ičića, Opatije i Pobri do Matulja i Rukavca. Na cijelom putu je bilo poginulih boraca, no velika većina, odnosno njih 48, stradalo je u okolici Rukavca jurišajući na jako njemačko uporište kod stare škole. Iako u samom Veprincu nije bilo ratnih operacija, dio boraca (možda zbog ograničenog prostora  :help2) pokopan je u Veprincu, dio u Rukavcu i dio u Matuljima. Pokopani su kao NEPOZNATI u zajedničku grobnicu iako su zahvaljujući trudu prvenstveno pukovnika Vinka Šepića Čiškinega iz Rukavca utvrđena sva imena boraca tako da spisak poginulih boraca danas postoji. Iz navedenog spiska razvidno je da je većina boraca bila iz Dalmacije, ali bilo ih je i iz svih drugih krajeva bivše domovine.


« Zadnja izmjena: 12.11.2013., 10:21:13 od jazbac »

Offline jazbac

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.114
Odg: Antifašistički i spomenici iz doba socijalizma Rijeke i regije
« Odgovori #295 u: 19.11.2013., 08:52:35 »


Uploaded with ImageShack.us

Spomen ploča na mjestu partizanske bolnice "Ljubica" u Lisini. Fotografija sa REF-a. Autor OurBrave NeWorld.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.214
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Antifašistički i spomenici iz doba socijalizma Rijeke i regije
« Odgovori #296 u: 19.11.2013., 10:38:10 »
 :bravo
Žifijo nam Drug Jazbac!   :bravo5

Sam da prijavim, na turi po Kamenjaku se spominjalo tvoje: Drug Tito je rekao - ranjenike ne ostavljamo! I svi smo došli zgorun i zdolun kako-tako!  :bravo5
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline jazbac

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.114
Odg: Antifašistički i spomenici iz doba socijalizma Rijeke i regije
« Odgovori #297 u: 20.11.2013., 09:14:40 »
Onda ste mogli i mene na nosilima uzet  :pusiti

Online ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.600
Odg: Antifašistički i spomenici iz doba socijalizma Rijeke i regije
« Odgovori #298 u: 20.11.2013., 16:03:48 »
Onda ste mogli i mene na nosilima uzet  :pusiti
Ako sam dobro pročitao, nebiš bio jedini. Izgleda da je bilo ranjenih. A desi se. Ne prvi put.

Offline jazbac

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.114
Odg: Antifašistički i spomenici iz doba socijalizma Rijeke i regije
« Odgovori #299 u: 03.12.2013., 08:03:13 »
A imeli smo i mi svoji Prsani, a ne samo Zoxy!!! :bravo5