Autor Tema: D'Annunzio u Rijeci  (Posjeta: 46489 vremena)

0 Članova i 9 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline mikimiki

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 2.277
Odg: D'Annunzio u Rijeci
« Odgovori #15 u: 24.04.2012., 13:36:44 »




...take care to get what you like or you'll be forced to like what you get

Offline mikimiki

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 2.277
Odg: D'Annunzio u Rijeci
« Odgovori #16 u: 24.04.2012., 13:38:16 »
...take care to get what you like or you'll be forced to like what you get

Offline mikimiki

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 2.277
Odg: D'Annunzio u Rijeci
« Odgovori #17 u: 24.04.2012., 13:42:40 »






...take care to get what you like or you'll be forced to like what you get

Offline mikimiki

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 2.277
Odg: D'Annunzio u Rijeci
« Odgovori #18 u: 24.04.2012., 13:44:23 »
...take care to get what you like or you'll be forced to like what you get

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: D'Annunzio u Rijeci
« Odgovori #19 u: 16.07.2012., 13:40:35 »
Ajmo koleg(ic)e    :grouphug2   da vidimo što znate o:
                                       IVAN HOST - GIOVANNI NINO VENTURI - ne Venturini kako sam pitao jazbaca koji je to znao.
Ja sam nešto pročitao na netu i saznao ukratko da je dočekao ardite prigodom ulaska u Rijeku, da je valjda Fiuman, da je bio ministar socijale u Mussolinijevoj vladi, da je u tom svojstvu "otvorio"  novosagrađeni grad Rašu. I to bi bilo uglavnom sve. Zanima me jedan precizniji životopis.
Nije ono baš da mora ali jako mi se mota po glavi već duže vrijeme.
Istresite zrnca znanja pa će ćorava koka već pozobati što joj odgovara.       
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline FiumeRi

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 766
    • Riječke poštanske marke
Odg: D'Annunzio u Rijeci
« Odgovori #20 u: 16.07.2012., 22:52:40 »
Giovanni Host-Venturi
Ne znam od kuda ono Nino a mislim da je to na talijanski isto što i Giovanni, tj. Ivan. Neka me netko ispravi ako griješim.

Igor Žic u Kratkoj povijesti grada Rijeke kaže da je bio „rođeni Kastavac koji je doma govorio samo Hrvatski“. Službeno, rođen je 24.6. 1892. u Rijeci a umro je u Buenos Airesu, 29.4.1980.

Uz predsjednika Talijanskog nacionalnog vijeća Grošića, je od najzaslužnijih što je upravo D'Annunzio „izabran“ za spasitelja talijanstva i što je došao u Rijeku. Spominje se da ga je (D'Anninzija) upravo Host Venturi prvi dočekao.

Smatra ga se i osnivačen Riječke legije (travanj 1919.), svojevrsne militantne organizacije koja je najpoznatija po sukobu s francuskim vojnicima, većinom Vietkongovcima, koji su u Rijeci polovicom 1919. bili raspoređeni kao dio Savezničke vojske.

Dobro je napredovao u fašističkoj stranci tako da je od 1939. do 1943. godine bio i ministar komunikacija u kraljevini Italiji.

Nakon rata je emigrirao u Argentinu gdje ima sina Franca. Kažu da je posnati slikar ili tako nešto.
To mi je onako na prvu a siguran sam da internet ima još više podataka. Dosta važna i poznata osoba u fašističkoj Italiji.
 :citam2

Offline rijeka53

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.060
    • rijeka-apartmani
Odg: D'Annunzio u Rijeci
« Odgovori #21 u: 17.07.2012., 00:38:13 »

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: D'Annunzio u Rijeci
« Odgovori #22 u: 17.07.2012., 09:45:43 »
Ma znao sam ja da ću brzo doći do odgovora. :bravo3
Ovo što se spominje da je rođeni Kastavac to možda znači da je rođen u Hostima - Pehlin. Kako ja poznajem bar destak osoba prezimena Host to mi je ta osoba intrigantna.
Interesantno da se u mojim krugovima koji su dosta vezani za to područje nikad nije spominjao, a priznajte mora da je bio faca u to vrijeme. Ej ministar jedne tako velike države pa makar i fašističke.
Bilo bi dobro da se netko sjeti kade je rojen , zgojen, ke škole je finil i tako. Ali kako moji dragi Kastavci slabo pamte nepopularne face sumnjam da će se itko sjetiti čovjeka koji je živio u prošlom stoljeću.
Guglajući imao sam slabe rezultate jer sam tražio samo na hrvatskom jeziku, ali - vidi ovo gore.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.599
Odg: D'Annunzio u Rijeci
« Odgovori #23 u: 17.07.2012., 14:03:32 »
Od viška glava ne boli.

Giovanni Host - Venturi (Rijeka, 1892. - Buenos Aires, 1980.)
Host - Venturi, poznatiji pod nadimkom Nino, roðen je u Hostima (Pehlin) u hrvatskoj obitelji, no vec kao mladic osjecao se i isticao kao Talijan i veliki zagovornik prikljucenja Rijeke Italiji. Upravo je on, skupa s Grossichem,pošao u Italiju tražiti „spasitelja“ te ga je pronašao u liku D'Annunzija. Vec u travnju 1919. osnovao je „Rijecku legiju“, grupu dobrovoljaca koja je trebala štititi Rijeku od onih koji su je htjeli prikljuciti Kraljevstvu SHS. U vladi Talijanske Regencije Kvarnera bio je ministar obrane. Smatra se osnivacem rijeckog fašizma i predvodnikom državnog udara protiv Zanelle. Nakon prikljucenja Rijeke Italiji napredovao je u politickim položajima. Smatra ga se jednim od tvoraca talijanske politike kojom se nastojalo istarske i primorske Hrvate talijanizirati. Od 1939. do 1943. bio je talijanski ministar prometa. Nakon rata odselio je u Argentinu. Njegov sin Franco bio je poznati slikar.

http://www.os-ffrankovic-ri.skole.hr/upload/os-ffrankovic-ri/multistatic/545/rijecka_drzava.pdf.pdf

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: D'Annunzio u Rijeci
« Odgovori #24 u: 17.07.2012., 15:49:29 »
Giovanni Host-Venturi
Ne znam od kuda ono Nino a mislim da je to na talijanski isto što i Giovanni, tj. Ivan. Neka me netko ispravi ako griješim.

Ivan je po Kastafšćini skraćeno Nino pa sam ja znao Nina  Matetića, Nina Valenčića...
A i Ivan  Jakovčić iz IDSa je Nino.

Od viška glava ne boli.

Giovanni Host - Venturi (Rijeka, 1892. - Buenos Aires, 1980.)
Host - Venturi, poznatiji pod nadimkom Nino, roðen je u Hostima (Pehlin) u hrvatskoj obitelji, no vec kao mladic osjecao se i isticao kao Talijan

Da znači u Hostima je rođen.
A ovaj rad OŠ Fran Franković sam danas pročitao i krasan je pristup povijesnim temama ovog kraja koji je bar time prebogat. Svaka čast autoru. Pretpostavljam učitelju povijesti te škole. :bravo
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.213
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: D'Annunzio u Rijeci
« Odgovori #25 u: 24.12.2012., 14:48:53 »
Prisjetimo se i današnjeg događaja od prije 92 godine:

24.12.1920. u 17 h talijanska je vojska otpočela napad na D'Annunzijeve legionare i pjesnika samog ... to je bila uvertira u Krvavi Božić ...
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline lappino

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.140
Odg: D'Annunzio u Rijeci
« Odgovori #26 u: 24.12.2012., 15:56:12 »
Ovo sam nedavno kupio:



Što se veli u prvom "Ratnom izvještaju" o događajima 24. 12. 1920, potpisanom od inspektora (D'Annunzijeve) vojske Paola Vagliasindi-ja:

"Danas u 17 sati, talijansko pješaštvo i policijske snage u nadmoćnom su broju iznenadno i bez topničke pripreme napale našu liniju nadgledanja u II. i IV. obrambenim sektorima na cijeloj bojišnici od Škurinjske Drage do mora. Desno krilo i centralni dio napadnute bojišnice čvrsto su se oduprli neprijateljskom udaru. Međutim, na krajnjem lijevom krilu velike neprijateljske postrojbe uspjele su se probiti linijom pruge Matulji - Rijeka. Naše rezerve sektora, koje su odmah stupile u akciju, srčano su izvršile protunapad, zaustavljajući neprijateljski prodor u području svjetionika. Tako se opet mogao brzo uspostaviti spoj između lijevog krila i središta napadnute bojišnice. U 21 sat neprijateljski je napad bio potpuno paraliziran. U skladu s naređenjem, cijela crta nadgledanja povukla se na liniju otpora, bez ikakvog neprijateljskog djelovanja.
Imajući u vidu trajanje i jačinu borbi, naši gubici nisu teški, i sigurno značajno manji od neprijateljskih. Zarobili smo još neprecizirani broj neprijateljskih vojnika.
Poslije 21 sat, sukobi patrola i isturenih elemenata.
Noću, vidjevši da neprijatelj sprema napad iz pravca Sušaka, digli smo u zrak mostove na Rječini."

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.213
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: D'Annunzio u Rijeci
« Odgovori #27 u: 24.12.2012., 16:28:30 »
 :bravo2

nadamo se i još ponečemu iz ove knjige!
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.599
Odg: D'Annunzio u Rijeci
« Odgovori #28 u: 24.12.2012., 23:00:19 »
Možda dignu još koji most

Offline FiumeRi

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 766
    • Riječke poštanske marke
Odg: D'Annunzio u Rijeci
« Odgovori #29 u: 26.12.2012., 11:26:49 »
D'Annunzijeva medalja povodom ulaska u Rijeku 12.9.1919. Vrijeme izrade medalje nije poznato ali sigurno je nakon 1924. godine.

Materijal je pozlata na emailu a medalja je u rujnu 2012. na jednoj talijanskoj aukciji prodana za 1.500 eura.