Autor Tema: Bunari, šterne, perila, izvori, vode ...  (Posjeta: 76779 vremena)

0 Članova i 7 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Bunari, šterne, perila, izvori, vode ...
« Odgovori #90 u: 09.02.2014., 20:14:55 »
Original i negativ - da se bolje vide brojke!

Kao da je zadnja brojka "prekucana"?   :help2

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Bunari, šterne, perila, izvori, vode ...
« Odgovori #91 u: 13.02.2014., 21:48:12 »
U Starom gradu  uz Užarsku ulicu. Kad se skrene prema Jugobanci, ups, PBZ.



Ova fontanica, koja je u kvaru, je slikana u parku na Plumbumu, Pećine. Tamo gdje je i lanterna iz Kawasakija.
Ne znam koliko ih još ima u gradu. Nekad ih je bio pun grad. Ovako na brzinu:
- Na Vežici kod crkve
- Zadnja stanica busa na Pećinama.
- Kod Spomenika oslobođenja
- Mlaka , uz Đardin
- Krnjevo, raskršće Zametske i Liburnijske
- Kantrida, bivše okretište autobusa, kod igrališta...

« Zadnja izmjena: 13.02.2014., 21:52:54 od milić »
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.249
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Bunari, šterne, perila, izvori, vode ...
« Odgovori #92 u: 16.02.2014., 19:52:16 »


Na lokaciji br. 5 popratne slike, ispod nasipa pruge između Meje i Škrljeva, nalazi se ovaj u suho obzidan zdenac. Tip zdenca je isti kao nekoliko koje sam već sanirao, i mislim da neću pogriješiti ako pretpostavim da je star preko 150-200 godina. Danas je u lošem stanju, kamenje po obodu se obrušilo, trebalo bi ispumpati vodu i potražiti ga na dnu jame, izvući i vratiti na mjesto, te očistiti sve što je unutra ... a nedostajući kamen doklesati i dodati ... Vidljivog dotoka u njega nema, pa pretpostavljam da unutar jame postoji izvor koji ga dohranjuje vodom.
Općina Bakar uredila mu je okoliš podignuvši nedavno nisku kvadratični suhozid oko otvora, no i taj je suhozid ubrzo oštećen, pa sad i njemu treba sanacija  :facepalm

Evo fotki





Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Bunari, šterne, perila, izvori, vode ...
« Odgovori #93 u: 19.02.2014., 21:56:17 »
Obljetničke fontane
Za one generacije koje su vidjele a ne znaju od kuda ili nisu ni razmišljali o tome, pišem na znanje da su povodom 100. obljetnice Crvenog križa 1963. godine, na lokalitetima Opatije i Rijeke postavljeni prigodni javni izljevi. Riječ je o BAZENIMA-FONTANAMA izrađenima od lijevanog betona s utisnutim prigodnim natpisom, organično zaobljenima, trokutnog tlocrtnog volumena i plitičaste zdenačke površine (na slici je izljev i danas u izvornom obliku aktivan na lokalitetu Rafinerije Mlaka). Druge se nalaze na Kantridi, Krnjevu, Pećine.. Javljali su se veliki problemi tijekom održavanja istih jer je često dolazilo do začepljenja odvodnih kanala, pa su najvećim djelom bile van uporabe. Odjel gradske uprave za komunalni sustav pokrenuo je akciju da se postojeće fontane poprave, očiste i stave u funkciju, što je i učinjeno 1996. i 1997. godine.
Današnje stanje, nakon 18 godina, trebalo bi opeta utvrditi.
(Lit., Povijest liburnijske vodoopskrbe i odvodnje, Riječka perila)

Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.249
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Bunari, šterne, perila, izvori, vode ...
« Odgovori #94 u: 19.02.2014., 22:58:11 »
Ajmo poslikati preostale fontanice i staviti ih tu ... Evo jedne ovakve iz kampa Oštro!

Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Bunari, šterne, perila, izvori, vode ...
« Odgovori #95 u: 20.02.2014., 09:54:15 »
Obljetničke fontane
Za one generacije koje su vidjele a ne znaju od kuda ili nisu ni razmišljali o tome, pišem na znanje da su povodom 100. obljetnice Crvenog križa 1963. godine, na lokalitetima Opatije i Rijeke postavljeni prigodni javni izljevi. Riječ je o BAZENIMA-FONTANAMA izrađenima od lijevanog betona s utisnutim prigodnim natpisom, organično zaobljenima, trokutnog tlocrtnog volumena i plitičaste zdenačke površine (na slici je izljev i danas u izvornom obliku aktivan na lokalitetu Rafinerije Mlaka). Druge se nalaze na Kantridi, Krnjevu, Pećine.. Javljali su se veliki problemi tijekom održavanja istih jer je često dolazilo do začepljenja odvodnih kanala, pa su najvećim djelom bile van uporabe. Odjel gradske uprave za komunalni sustav pokrenuo je akciju da se postojeće fontane poprave, očiste i stave u funkciju, što je i učinjeno 1996. i 1997. godine.
Današnje stanje, nakon 18 godina, trebalo bi opeta utvrditi.
(Lit., Povijest liburnijske vodoopskrbe i odvodnje, Riječka perila)



Vidi kako se ti i ja nadopunjujemo... :hmm

Ova fontanica, koja je u kvaru, je slikana u parku na Plumbumu, Pećine. Tamo gdje je i lanterna iz Kawasakija.
Ne znam koliko ih još ima u gradu. Nekad ih je bio pun grad. Ovako na brzinu:
- Na Vežici kod crkve
- Zadnja stanica busa na Pećinama.
- Kod Spomenika oslobođenja
- Mlaka , uz Đardin
- Krnjevo, raskršće Zametske i Liburnijske
- Kantrida, bivše okretište autobusa, kod igrališta...



A ova zokxyjeva iz kampa Oštro mi ne izgleda da je iz istog legla. Ima deblje stjenke. :wavey
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Bunari, šterne, perila, izvori, vode ...
« Odgovori #96 u: 20.02.2014., 21:02:14 »
...
A ova zokxyjeva iz kampa Oštro mi ne izgleda da je iz istog legla. Ima deblje stjenke. :wavey
Upozorena sam na tvoj post ali ga nisam mogla naći. Ti si mene.  ;)
A Zoki i njegova fontana ...  :greensmile
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Bunari, šterne, perila, izvori, vode ...
« Odgovori #97 u: 20.02.2014., 21:09:23 »
Takva fontana mislim je bila kod moje Osnovne škole na Kantridi...osim ako se ne varam...daaaavnooo je to bilo
aboriđinka

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Bunari, šterne, perila, izvori, vode ...
« Odgovori #98 u: 03.03.2014., 22:02:10 »
Ovako je pisao zokxy
...Budući da neki dijelovi Sušaka nisu imali vodu (dio Trsata, Krimeja, Podvežica i Vežica), zbog velikih troškova crpenja na izvorištu Zvir i naraslih potreba, izgrađen je 1913. gravitacijski vodovod od izvora Rječine. Taj je vodovod (kapaciteta 110 l/s) išao dolinom Rječine do Pašca i preko Orehovice do prekidne komore Sv. Križ. Izgrađen je za dvije godine što je bio rekord jer je položeno 16.700 m cjevovoda i probijeno 500 m tunela. Uz prekidnu komoru Sv. Križ (178. m n.m), izgrađene su vodospreme Vežica (158 m n.m.) te vodospreme Bulevar i Pećine (80 m n.m.). Tako je uspostavljen vodoopskrbni sustav Sušaka s tri visinske vodoopskrbne zone...

Pretpostavljam da je ovo prekidna komora Sveti križ koju sam uslikao danas na brdu Sveti križ.






P.S.

Danas, 06.03.14. sam prolazio pored ove vodospreme na Vežici, križanje Radničke i Kvaternikove. Bio sam siguran da je to vodosprema Vežica, kad ono Pećine. Znam, znam, slobodan pad, spojene posude i to, ali eto, mislio sam da se zove Vežica.



E, sad znamo kako izgleda Boulevard, Pećine , a za ovo gore ne znamo je li Vežica ili Sv. križ. Znači to treba raskrinkati.
Evo, malo sam uvećao ovu dvojbenu sliku i izgleda da je to Vežica. Dakle još treba Sv. križ. A da to nije ona razrušena? Da, da mogla bi biti...
« Zadnja izmjena: 06.03.2014., 21:49:09 od milić »
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Bunari, šterne, perila, izvori, vode ...
« Odgovori #99 u: 03.03.2014., 22:12:31 »
Šterna va Dolčiće - Rubeši.
Nepoznata godina izgradnje.



Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
Odg: Bunari, šterne, perila, izvori, vode ...
« Odgovori #100 u: 03.03.2014., 22:44:01 »
mej 1885 i 1911, ako se ne varan 1900

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Bunari, šterne, perila, izvori, vode ...
« Odgovori #101 u: 04.03.2014., 07:44:48 »
Pažljivo sam pregledao  sve četiri strane i pokrov, ali nisam godinu našao. Zašto ti misliš da je ta, odnosno oko te, godina?
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
Odg: Bunari, šterne, perila, izvori, vode ...
« Odgovori #102 u: 04.03.2014., 08:33:18 »
storena je sigurno pokla 1885, aš se drži za moju kuću  (zid je zajednički od konobi i šterni) ka je tega leta storena,  znači da ako je zajednički zid (prevezano kamene na kantuneh) morali su skupa ih zidat, a pokla 1911 ni aš je to leto  moja kuća bila nadograjena za kat i imela je dve šterni ča će reć tu z 1899 i najbrže tu ku si slikal, spametin se da su stareji govorili da su dve šterni bile. ipak, morda to ni ta.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Bunari, šterne, perila, izvori, vode ...
« Odgovori #103 u: 04.03.2014., 11:56:00 »
A, dobro . Objasnil si.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
Odg: Bunari, šterne, perila, izvori, vode ...
« Odgovori #104 u: 05.03.2014., 13:55:50 »
ovo je šterna, nezgleda ali...


pogledajmo z drugega kraja..


pa malo bliže...


i onda malo po graje mastit i evo leto kada je storena



sad malo o onoj grjoj strane...
 kad san bil mići cca pred 30 i o leto va tu šternu su se hitali mladi mačići i pasići, bila je jako zarašćena va graju pak se je juden više pijažalo hitit nutra nego va kalcetu pak va latu z vodun  i čekat da se udave, za to treba štumih imet.