Autor Tema: Klana i okolica  (Posjeta: 239772 vremena)

0 Članova i 15 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #405 u: 02.11.2013., 11:49:56 »
Konkretan tužni događaj zbio se  dan prije stare godine 1903. na predjelu koji se naziva Rančevo, a koji je nekad bio i raskršće sa kolskim putem za Studenu.
[...]
Iza sebe je ostavio ženu Katarinu - Kate i 3 male djece: Mariju, Dragu i Rejinu.
[...]
Znači da je stradao u dobi od 40 godina, a djeca su mu  rođena Marija 1899. , Draga 1901. i Rejina 1903.

Nije bitno za priču ali što je dotični radio u životu do tada? Možda imam krivu predožbu o tom vremenu ali nekako mi se čini da je 36 godina za prvo dijete u ono doba poprilično kasno? I još je poginuo radeći fizikalne poslove, dakle teško da je proveo mladost studirajući ...  :hmm

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #406 u: 02.11.2013., 12:00:11 »
Bravo barba jazbac. Ma ki ti je se to povedal? Mala Marčejica, tj neki njej?
A i ovo ča govoriš o Napoleonovoj pravdi to se i danaska poveda. Tr je tu blizu i Useravac  o kemu smo pisali i zač je dobil to ime. Premda je sporadičnih razbojstava bilo i nakon Napoleonovih akcija.
P.S. nakon elvisovog posta
Onako na brzinu , a gledajući njegovu životnu dob, pomislio sam aha - stari mladić, ucviljeni roditelji pa prića moga ujaka o razbojnicima je držala vodu.  Familija nestala / stari mladić/ pa u Marčeljima rijetko tko i zna već za taj događaj.
Ali s ovakvim podacima kojima raspolaže jazbac ne može a da nije istina. :pop
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline jazbac

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.113
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #407 u: 02.11.2013., 12:52:25 »
Dakle, još par podataka koji će možda malo rasvjetliti priču: činjenica je , što je i Elvis primjetio da su  Katarina i Andre bili u vrlo zrelim godinama s obzirom na malu djecu. Kate je rođena 1866. , na  žalost  nemam podatak kad su stupili u brak. Prije najstarije kćeri  Marije  (1899) imali su također kćer Mariju koja je mala umrla ( nemam  točan podatak kada), znači da su najkasnije  oženili se 1897. Samo da napomenem da je u to vrijeme bilio normalno dati  sljedećem dijetetu ime ranije umrlog dijeteta. Nadalje, možda sljedeći podaci nešto otkrivaju: Andre  je po zanimanju bio tesar i mladost je proveo daleko od kuće tešući grede po hrvatskim šumama. Jednom  prilikom posjekao si je nogu te je ostao šepav. Kad se vratio kući u zrelim godinama i još k tome šepav, teško da je mogao birat nešto jako mlado. Kate je bila u 30-tim pa je i ona morala uzet  što je bilo bez puno biranja.
Milić, podaci su iz nekih drugih izvora. Ćemo poćakulat lahko kad se trefimo.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.249
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #408 u: 02.11.2013., 14:55:28 »
Jazbac!   :bravo2
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #409 u: 02.11.2013., 16:35:52 »
A šta reći nego još jednom bravo! :bravo3
Usput rečeno, ti imaš tako precizne podatke o "tamo nekim ljudima", a ja nemam niti o svojim pranonama i nonima. Jako mi je interesantna pranona Johana rođena u Škalnici. Bila je babica i jako, kako su govorili, dobra ženica. Redovito je pohodila svoje kćerke kad su se poudavale. Ova bi joj dala malo fažola, ona druga krumpira ... A ona bi odnijela onoj koja je u tom momentu  bila najpotrebitija. Imala je dva sina, jedan od njih je i File moj nono, i šest kćeri.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #410 u: 02.11.2013., 20:18:28 »
Vau, sjedio sam na rubu stolice dok sam čitao!

Bogme, i ja. :bravo :bravo2
U principu, rijetko čitam te stare štorije, ali ova me baš ubola. :o

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #411 u: 02.11.2013., 20:20:22 »
 :eek

Ma što mi to pričaš?! Svaka čast  :palacgore
Jedna obična slika klesanog kamena dobila je boju, okus i miris. Bravo jazbac!!   :bravo2
Priča o nesretnom događaju se tako možda, zadnji čas otela zaboravu. Baš mi drago da sam ju slikala i tako dala pobudu, nama i tebi.
Jazbac  :toyou
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline jazbac

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.113
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #412 u: 02.11.2013., 21:44:43 »
Najprije hvala  tebi Riječanka  :rose što  si  kamen izvukla na vidjelo pa smo samo povezali stvari.  Pa  za to smo i ovdje zar ne?Hvala i ostalima kojima se ova priča dopala. Život piše romane, a mi samo prepisujemo.  :computer2
Da stvar bude bolja danas sam zahvaljujući forumu dožiivio nešto što bi spadalo u rubriku "vjerovali ili ne". Da vas ne džim u velikom iščekivanju do sutra samo ukratko: zahvaljujući jednoj, odnosno dvije slike koje sam objavio jedan je čovjek našao svog biološkog nonota. Emejzing stori! Do sutra  :wavey

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.249
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #413 u: 02.11.2013., 21:48:30 »
 :bravo2 :palacgore


 :popcorn :popcorn :popcorn
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #414 u: 02.11.2013., 21:54:05 »
Nemoj jazbac, razmazit ćeš nas. :citam2
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #415 u: 02.11.2013., 22:03:44 »
Nemoj jazbac, razmazit ćeš nas. :citam2
Ma miliću :vahidrk
Što fali u riječi "razmažena"?  :greensmile :rose
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #416 u: 03.11.2013., 21:08:45 »

Muzika, ples i kantanje

     Ča se tiče muzike, plesa i kantanja vavik se je neč kantivalo i soplo. Još se zmišjan kako su na Snižnici plesali dok je na mih sopav Jure Škohov. Ne znaš kadi je Snižnica?
Ma to ti je jedna njivica va Blatnin klancu. Ni bilo niš zacementirano. Ma kaakov vražji tarac? Na goli zemji se plesalo. Jure je sopav, a pari su se vrtili kot preslice.
    Judi su kantali po starinsku. Na tanko i debelo. Ne spametin se da je ki sopav na sopile.
Jedino na mih, kot ča san već rekav, je Jure sopav do pred rat.
...                                                                                                                                             

Ki išće taj i najde. Evo ga na fotografiji Jure Rutar Škohov zadnji sopac na mih iz Studene. Ovo je fotka koja je i u knjizi I. Jardasa Kastavština...,a ovdje je u većoj rezoluciji. Nalazi se u arhivi HAZU-i u Zagrebu. Fotografiran je 1949. u Studeni . Preciznija lokacija nije još prepoznata.
Ali datumom nastanka ove fotografije ruši se moja pretpostavka da je Jure sopao do pred WWII. Očito je sopao i poslije, ali harmonike su već ovladale muzičkom scenom.

http://img706.imageshack.us/img706/1016/xuf.pdf
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #417 u: 03.11.2013., 22:45:29 »
Ali datumom nastanka ove fotografije ruši se moja pretpostavka da je Jure sopao do pred WWII. Očito je sopao i poslije, ali harmonike su već ovladale muzičkom scenom.

Po njegovom izgledu ne bi uopće rekao da je srušena tvoja predpostavka  :palacgore, meni ovdje izgleda kao da samo pozira, tj da više ne svira aktivno.

Offline jazbac

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.113
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #418 u: 04.11.2013., 11:44:56 »
Ušli ste u "moj teritorij"   :djavo pa se moram oglasit  :hello
Prema kazivanju mog učitelja glazbe Lea Ivančića s kojim sam svojedobno baš o ovoj slici pričao stvari stoje ovako:  uz gore navedenog svirača iz Studene u isto je vrijeme i u Matuljima živio posljednji svirač na meh pokojni Cvečić? . Bili su to zadnji sopci na meh. Vrlo je relativan pojam do kad su oni svirali, jer svirali su do kraja života (jedanput sopac - zavevek sopac), no druga je stvar do kada su javno svirali na zabavama svih vrsta. Prema saznanjima koje je vrijedni Leo skupio meh je zamuknuo s početkom I svj. rata (naši ljudi su ga zvali "črna vojska"). Nakon "črne vojski" primat preuzima dijatonska harmonika (trieštinka), no meh se tu i tamo još oglasio i to zato jer su ga stariji ljudi puno više voljeli nego harmoniku. Na feštama kada vino podigne moral stariji ljudi su z gušton zakantali i zatancali uz meh. Drugim riječima, službeni instrument je bila harmonika (a uz nju često bajs i klarinet), no u neko doba za dušu i gušt starijih zacvilil je i meh.
Što se same fotografije tiče i Elvisove dileme da li svira il pozira:  u. Svakom slučaju svira jer napunjen meh moreš ispraznit samo sviranjem

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #419 u: 04.11.2013., 12:15:33 »
A i ja moram s vama podijeliti moje spoznaje o ovom sopcu. Jutros sam s ujakom popričapo o ovoj slici. On kaže da je nemoguće da je to slikano 1949. jer bi se on sjetio tog svirača. Naime ujak je 1934. godište i sigurno bi se sjetio. Pa ne znam više što misliti. Prema nekim dokumentima / hvala Arsenu Jardasu / četrdesetih godina postojao je Jakov Rutar na kbr. 28 / Škohovi /, ali ne i Jure. Po popisu birača Studene 1897. g. / hvala  Josipu Šebelji / na kućnom broju 28 - Škohovi postoji Jure. To bi bio taj sopac. Dakle, ako je vjerovati dokumentima, Jureta 1949. nije više bilo.  Onda je ova fotografija  puno ranije  napravljena od 1949. ili na njoj nije Jure - sopac iz Studene. Uf , Jure , Jure  vrag ti zel pisak  :lol1
« Zadnja izmjena: 04.11.2013., 12:17:50 od milić »
Prošeći se z manun okolo Trsata.