Autor Tema: Katarina B  (Posjeta: 6830 vremena)

0 Članova i 4 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.547
Odg: Katarina B
« Odgovori #15 u: 16.01.2022., 21:14:30 »
Obišao sam Katarinu B nakon šminkanja za turiste.

Vanjština, tj putići koji vode do vanjskih dijelova utvrde su razčišćeni, tj posječena je vegetacija koja je mjestimično otežavala prolaz i posebno su očišeni ulazi.
Na ulazima su postaivli info panel sa kratkim opisom i kartom utvrde.
Npr ulaz u lijevi sektor



Čini mi se da je unutrašnjost još malo uređena tj pometena. To se definitivno obavilo na položajima, konkretno na topovskim položajima jer su pometeno samo bacili van kroz otvor kupole  :coolwink



U unutrašnjosti su stavili par "vojničkih ležajeva"



I nekoliko velikih ilustracijskih "panoa"

Umjesto filtra zraka



Umjesto nepropusnih vrata ... uočite pano za "razvodni ormar", možda griješim ali nekako mi se ne čini da se nekada nalazio na tom mjestu?  :help2



Točna lokacija ali "malo osuvremenjen" prikaz časnika  :coolwink



Rezervoar za vodu



I opet razvodni ormar  :help2



Sav ovaj sadržaj se nalazi između ulaza u lijevi i desni sektor.

Ukratko, potpuno mi je jasno da nitko neće previše ulagati ako ne može kontroirati pristup a što je nemoguće ako se ne zatvore i  sve topovske kupole.
A sada je bolje nego što je bilo.

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Katarina B
« Odgovori #16 u: 13.02.2022., 19:04:46 »
Što ste ulazili, ulazili ste. :greensmile


Ulaz 2


Ulaz 3
Ovdje više neće biti prolaza, jer nisu vrata, nego fiksna rešetka.


Osim ako nemaš ključ 13 :pusiti


Čini mi se da bi se i ostala vrata dala otvoriti, jer nisu zaključana, nego samo komadom čvrste žice treba povući ovu crvenu ručku prema vratima.

Još prije tjedan dana (6.2.) je sve bilo "na izvolte". Jedan detalj koji Elvis nije pokazao u prethodnom postu.


Ovo bi trebalo biti... :89

Offline Kigor

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 2.050
Odg: Katarina B
« Odgovori #17 u: 14.02.2022., 16:22:00 »
Kasnili mjesec dana od najavljenoga

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.547
Odg: Katarina B
« Odgovori #18 u: 14.02.2022., 21:25:31 »
Što ste ulazili, ulazili ste. :greensmile

Čini mi se da bi se i ostala vrata dala otvoriti, jer nisu zaključana, nego samo komadom čvrste žice treba povući ovu crvenu ručku prema vratima.

Još prije tjedan dana (6.2.) je sve bilo "na izvolte". Jedan detalj koji Elvis nije pokazao u prethodnom postu.


Topovske kupole su istih dimenzija kao ina Katarini A  :coolwink :coolwink :coolwink a taj detalj nisam prikazao jer još nije bio postojao.

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Katarina B
« Odgovori #19 u: 15.02.2022., 02:28:56 »
Topovske kupole su istih dimenzija kao ina Katarini A  :coolwink :coolwink :coolwink
Pričamo o ovome? Pa tu treba četveronoške puzat, :eek a ja sam već čovjek u godinama. :301


a taj detalj nisam prikazao jer još nije bio postojao.
Aha, baš mi je bilo čudno da to nisi zabilježio. :palacgore

Offline lappino

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.158
Odg: Katarina B
« Odgovori #20 u: 15.02.2022., 06:38:10 »
LLeon, ovo je kupola za teške strojnice (takvih u "A" nema), ali topovske kazamate imaju veće otvore, kroz koje se baj d vej ekipa uvijek bez problema zavlačila unutra - zanima me ako su zatvorili i te pristupne točke...

Online zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.245
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Katarina B
« Odgovori #21 u: 15.02.2022., 06:57:33 »
Valjda im niko nije rekao da se i tu može ući  :greensmile
Totalno amaterski izgleda. Kao show za malu djecu.
Frend mi isto bio, popljuvao ih bez dlake na jeziku:

" Koji je ovo nivo...ni za djecu...
Koja jad i bjeda.. uzas.. odmah mi grceve u zelucu napravi."
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.547
Odg: Katarina B
« Odgovori #22 u: 15.02.2022., 15:16:27 »
Jasno mi je da pokušavaju , dok se ne vidi hoće li biti interesa i kolikog, zadržati troškove što nižim.


P.S. Nisam izdržao, navratio sam . Provjerio sam tri topovske kupole i sve su još uvijek pristupačne.  :palacgore
I svim trima je počišćena linija vatre.

Npr ovaj vjerojatno najpoznatiji položaj

« Zadnja izmjena: 15.02.2022., 20:39:52 od elvis »

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.547
Odg: Katarina B
« Odgovori #23 u: 30.08.2022., 11:25:43 »
Nisam navratio ovdje od 2-gog mjeseca, zna li netko kakvo je sada stanje?

Je li još uvijek pod ključem i ako je imaju li neke vođene ture ili kako se sada može (legalno) ući ?  :help2 :pojmanemam

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.547
Odg: Katarina B
« Odgovori #24 u: 01.09.2022., 13:21:50 »
Da odgovorim sam sebi.

Oba vrata su bila otvorena jučer (31.08.2022) i rekao bi baš otvorena ne provaljena. Sigurnosni izlaz nema bravu nego rešetke zavidane u zid i nije otvoren.

Nisam primjetio da ikoga ima, no nisam ulazio pa mi je možda promaklo. Ispred nije bilo vozila pa sumnjam da je bio neki obilazak u điru ali tko zna.

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Katarina B
« Odgovori #25 u: 17.10.2022., 21:38:50 »
Oba vrata su bila otvorena jučer (31.08.2022) i rekao bi baš otvorena ne provaljena.

Bio sam jučer (16.10.2022) unutra. Vrata su bila zatvorena, ali otključana. Imaju mehanizam koji ih automatski zatvara.



Imam pitanje za znalce: čemu je služio ovaj kanal na desnom zidu? Vjerujem da je odgovor već negdje napisan, ali ne znam gdje bih tražio i koliko bih stranica trebao prevrtit.


Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.547
Odg: Katarina B
« Odgovori #26 u: 19.10.2022., 11:51:39 »
Imam pitanje za znalce: čemu je služio ovaj kanal na desnom zidu? Vjerujem da je odgovor već negdje napisan, ali ne znam gdje bih tražio i koliko bih stranica trebao prevrtit.

Nemam pojma, ja sam to koristio da odložim lampu i sl pa sam uvijek mislio da mu je to namjena, tj za odložiti nešto relativno sitno i/ili svjetlo.
U nekim utvrdama na cca toj visini se nalazio kanal kroz koji su prolazile cijevi za (valjda) ventilaciju do položaja. Moguće je da ovaj nije bio dovršen, tj da nisu postavljene cijevi pa su ga ostavili otvorenim.
No provjerio sam po svojim fotografijama i našao utvrde koje imaju i ovakav "kanal" i na drugoj strani zida cijevi za ventilaciju ugrađene u zidu pa ni to baš ne stoji.
A opet, u Katarini B ovaj "kanal" ide sve do položaja, pa i do ventilacijskog otvora/položaja.

Online zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.245
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Katarina B
« Odgovori #27 u: 20.10.2022., 16:15:37 »
Mislim da je to istak za transportnu traku za dopremiti municiju od skladišta do položaja.

Lappino??
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline lappino

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.158
Odg: Katarina B
« Odgovori #28 u: 21.10.2022., 08:34:20 »
Ovo za transportnu traku bi vrijedilo da takvi kanali postoje samo na potezima od spremišta streljiva do položaja, ali oni postoje svuda; osim toga, nema nekakvih dijelova opreme (ili njihovih ostataka) koji bi upućivali da su u tim kanalima postojale nekakve mehaničke naprave... Tako da ne znam.

Offline ja moren

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2015
  • Postova: 1.515
Odg: Katarina B
« Odgovori #29 u: 21.10.2022., 13:13:10 »
A dali je morda moguće da se va te pozemne utvrde unosilo neki komadi oružja ki su bili većeh dimenziji od tuneli pa su delali ti utori da se ista oprema mogla trasportirat do odredišta-ideja mi je pala na pamet po uzoru na udubljenja za krila na Željave-kad zamotaš z jenega tunela va drugi,lagje je na jenen meste malo oslabit zid nego za dobit širinu kopat puno više kubiki materijala.
ki more-more...