Autor Tema: Aljaški Malamut  (Posjeta: 17310 vremena)

0 Članova i 7 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline grašćina

  • Jr. Member
  • **
  • Datum registracije: Lip 2013
  • Postova: 539
Odg: Aljaški Malamut
« Odgovori #45 u: 07.11.2017., 21:34:52 »
Krasan pasina , još je i fotogeničan...

Offline Magnum

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2013
  • Postova: 6.256
  • What do you see in the dark, when the demons come?
    • Magnum's place
Odg: Aljaški Malamut
« Odgovori #46 u: 09.11.2017., 12:31:57 »
Evo s čime sam se, kao novopečeni vlasnik Aljaškog Malamuta, susreo. Ovo nigdje nisam našao da piše da je specifično za polarce...
Da olakšam i drugima, podijeliću ono ošto sam kopajući sa suprugom našao na netu. Kupio sam tablete Solgerove u apoteci (30 komada 124 kune) pa ćemo sada probati i vidjeti kako ide....

Počelo je s probavom, nikako to srediti, promijenio 4 vrste hrane, onda smo skužili da mu ispod desnog oka nedostaje pokoja dlaka (što je preraslo u malo više dlake), onda smo primjetili da je to i na nozi. A (pre)mekana stolica iz dana u dan....


Javim iskustva.

Piše:


Tamara Ferari-Miškulin, dr. vet. med

Veterinarska ambulanta privatne prakse "Kućni ljubimci",
051/514-399
www.ferarica.com

U današnje vrijeme rijetke su bolesti koje su uzrokovane deficitom hranjivih tvari u prehrani prije svega zato što imamo na raspolaganju gotove hrane za naše kućne ljubimce koje sadrže sve što je njima potrebno. Takve su hrane prilagođene kako vrsti životinje, tako i njenoj dobi, spolu, općem stanju pa i životnim navikama. No, dermatoza izazvana nedostatkom cinka još se povremeno viđa, a manifestira se kao defekt u keratinizaciji kože.Nedostatak cinka može nastati na više načina. Kod nekih pasa poznati su poremećaji za koje postoji nasljedna predispozicija, a kod kojih je otežana resorpcija cinka iz crijeva, pa unatoč tome što ga u hrani ima dovoljno dolazi do njegovog deficita u organizmu. Hrana može sadržavati neprimjerene omjere mikroelemenata i minerala zbog kojih opet dolazi do smanjene resorpcije cinka u probavnom traktu. Ovo se događa kada je u prehrani previše kalcija ili pak nekih biljnih proteina. Sa problemom se možemo sresti kod pasa koji jedu hranu baziranu na žitaricama ili soji.Dermatoza izazvana nedostatkom cinka generalno govoreći spada u rijetko viđene dermatoze, a predisponirane pasmine su sibirski haski, samojed i malamut te štenad svih velikih pasmina pasa koji jako brzo rastu.


Na koži dolazi do nastajanja ljuski, crvenila i opadanja dlake. Tipično mjesto na kojem se javljaju ove promjene jest područje oko očiju i ustiju. Može biti zahvaćen i nos, uške pa i genitalije. Posebno jaka keratoza može se razviti na mjestima gdje se obično formiraju žuljevi -laktovi i pete. Na jastučićima može doći do nastanka pukotina koje su ponekad bolne i psu značajno otežavaju normalno kretanje. Svrbež možda i ne mora biti prisutan, a ponekad je bolestan pas potpuno bezvoljan, bez apetita , a može doći i do povećanja limfnih čvorova. Kada god je koža oštećena uvijek nam prijeti opasnost od sekundarnih infekcija bakterijama i gljivicama pa moramo misliti i na taj aspekt u određivanju terapije.


Postoje i druga oboljenja koja mogu izazvati vrlo slične simptome. U našim uvjetima potrebno je takvog psa testirati na lišmaniozu posebno ako je boravio u Dalmaciji.


Liječenje se sastoji u davanju preparata cinka koji će se lako resorbirati iz crijeva, u korigiranju dijete te u liječenju sekundarnih problema na koži. Do poboljšanja dolazi već za nekoliko tjedana, no treba biti oprezan kako ne bi došlo do predoziranja cinkom.
« Zadnja izmjena: 09.11.2017., 12:34:47 od Magnum »
Objasniš li nešto tako jasno da nitko ne može pogrešno razumjeti, netko će ipak krivo shvatiti.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Aljaški Malamut
« Odgovori #47 u: 09.11.2017., 16:10:45 »
U današnje vrijeme rijetke su bolesti koje su uzrokovane deficitom hranjivih tvari u prehrani prije svega zato što imamo na raspolaganju gotove hrane za naše kućne ljubimce koje sadrže sve što je njima potrebno. T

Kada se sjetim da smo nekada  doma psu bacili samo ostatke hrane i nikada nije imao probleme ....

Offline Magnum

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2013
  • Postova: 6.256
  • What do you see in the dark, when the demons come?
    • Magnum's place
Odg: Aljaški Malamut
« Odgovori #48 u: 09.11.2017., 20:27:01 »
U današnje vrijeme rijetke su bolesti koje su uzrokovane deficitom hranjivih tvari u prehrani prije svega zato što imamo na raspolaganju gotove hrane za naše kućne ljubimce koje sadrže sve što je njima potrebno. T

Kada se sjetim da smo nekada  doma psu bacili samo ostatke hrane i nikada nije imao probleme ....


Znaš u čemu je osnovni problem, nekada su ljudi živjeli više u kućama, imali su dvorište u kome je pas živio, dao si mu jest vani u padelici, natočio mu vode u drugu padelicu i on je pičio po svome jer je bi (oko)kućni ljubimac.


Prije psi nisu spavali zajedno sa vlasnicima, a u stanovima ih nije bilo.


Tako je bilo sasvim svejedno da li je pas, dok se nije naviknuo na hranu, kenjao okolo po selu jer to nikome nije smetalo. Danas je beton  i asfalt posvuda i problem je kad se pas istrease proljevasto po stepenicama ili ispred ulaza u zgradu.


Mislim da je to najveći problem, ženini imaju psa koji jede sve što mu daš, ali živi vani i u šupi. Za njega niti ne znamo kakvu probavu ima jer ga još do sada nisam vidio da kenja. A moga psa ja vodim ko gospodina u kočiji na veličanstveno kenjanje, samo što mu guzicu ne obrišem, pokupim sve iza njega, skoro pa i okačim borić gdje je kenjao. Napravili smo životinje nekako više ravnijim nama. Da li je to u redu ili ne, ha, dalo bi se raspravljati  o tome.


Industrija hrane je otišla u klinac i za ljude, a kamoli za životinje. Ovo što se stavlja u hranu je čudo kemije i monada. Ljudi pasu daju sarmu on pojede i vraga mu ni. Ja mislim da bi moj krepo da mu malo fažola dam, pojeo bi on to samo tako, ali....


Sve se promijenilo, vidi koliko ljudi je alergično na sve i svašta. To je samo s*ebana hrana raznim kemikalijama i glupostima...


Život ide na bolje. Možeš misliti, neke stvari su nam olakšane, ali smo svi potrovani jer nas toliko ne možeš nahraniti, a i nema zarade ako proizvodiš kvalitetnu hranu. Sadto zovu organska, a nekad, prije samo nekoliko godina je to bila "normalna" hrana.


 :shame



Objasniš li nešto tako jasno da nitko ne može pogrešno razumjeti, netko će ipak krivo shvatiti.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Aljaški Malamut
« Odgovori #49 u: 10.11.2017., 08:12:44 »
Tako nekako, ma što nekako upravo tako, i ja razmišljam. :shake2
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Aljaški Malamut
« Odgovori #50 u: 10.11.2017., 09:05:22 »
Znaš u čemu je osnovni problem, nekada su ljudi živjeli više u kućama, imali su dvorište u kome je pas živio, dao si mu jest vani u padelici, natočio mu vode u drugu padelicu i on je pičio po svome jer je bi (oko)kućni ljubimac.
[...]

 :bravo2 :cool2 :bravo3

Offline Magnum

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2013
  • Postova: 6.256
  • What do you see in the dark, when the demons come?
    • Magnum's place
Odg: Aljaški Malamut
« Odgovori #51 u: 11.11.2017., 09:37:07 »
A tko bi mu odolio...


Objasniš li nešto tako jasno da nitko ne može pogrešno razumjeti, netko će ipak krivo shvatiti.

Offline Magnum

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2013
  • Postova: 6.256
  • What do you see in the dark, when the demons come?
    • Magnum's place
Odg: Aljaški Malamut
« Odgovori #52 u: 25.11.2017., 11:22:20 »
Evo s čime sam se, kao novopečeni vlasnik Aljaškog Malamuta, susreo. Ovo nigdje nisam našao da piše da je specifično za polarce...
Da olakšam i drugima, podijeliću ono ošto sam kopajući sa suprugom našao na netu. Kupio sam tablete Solgerove u apoteci (30 komada 124 kune) pa ćemo sada probati i vidjeti kako ide....

Počelo je s probavom, nikako to srediti, promijenio 4 vrste hrane, onda smo skužili da mu ispod desnog oka nedostaje pokoja dlaka (što je preraslo u malo više dlake), onda smo primjetili da je to i na nozi. A (pre)mekana stolica iz dana u dan....





Riješio se problema sa mekanom stolicom...


Jedino što ove hrane jede 580 grama dnevno....









Ali sada je sve OK, čini mi se da smo i cinkom nešto postigli jer mu se pomalo oporavlja dlaka ispod oka....


Eto...




https://www.monge.it/?lang=en


http://hop-shop.hr/news/2013/12/03/ekskluzivno-u-hop-u


http://www.animapet.si/monge-natural-maxi-puppy-and-junior.html








Objasniš li nešto tako jasno da nitko ne može pogrešno razumjeti, netko će ipak krivo shvatiti.

Offline Magnum

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2013
  • Postova: 6.256
  • What do you see in the dark, when the demons come?
    • Magnum's place
Odg: Aljaški Malamut
« Odgovori #53 u: 19.12.2017., 23:51:50 »
S 32 kile spada u sredcnju kategoriju, na proljeće će biti taman  ;-)

No, u kavezu na Rastočinama zna biti u 8 ujutro jako fripško pa se malo po mrazu igramo...
Jučer mi je bilo žao štoi nisam imao kameru sa sobom, a danas sam to ispravio.. Iako je jučer bilo bolje, eto nekoliko fotkica od ujutro...



















Objasniš li nešto tako jasno da nitko ne može pogrešno razumjeti, netko će ipak krivo shvatiti.

Offline Magnum

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2013
  • Postova: 6.256
  • What do you see in the dark, when the demons come?
    • Magnum's place
Odg: Aljaški Malamut
« Odgovori #54 u: 19.12.2017., 23:52:11 »














Objasniš li nešto tako jasno da nitko ne može pogrešno razumjeti, netko će ipak krivo shvatiti.

Offline Magnum

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2013
  • Postova: 6.256
  • What do you see in the dark, when the demons come?
    • Magnum's place
Odg: Aljaški Malamut
« Odgovori #55 u: 19.12.2017., 23:52:27 »












Objasniš li nešto tako jasno da nitko ne može pogrešno razumjeti, netko će ipak krivo shvatiti.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Aljaški Malamut
« Odgovori #56 u: 20.12.2017., 17:17:53 »
Zar, kad mu baciš drvo, ti donese natrag u zubima?

Neki cuko od moje žene bi se igrao tako da sam mu ja bacao komad drva i donio bi ga on natrag do mene, ali iz zubiju mu ga nisi mogao oteti. :m055
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Magnum

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2013
  • Postova: 6.256
  • What do you see in the dark, when the demons come?
    • Magnum's place
Odg: Aljaški Malamut
« Odgovori #57 u: 20.12.2017., 19:19:34 »
Zar, kad mu baciš drvo, ti donese natrag u zubima?

Neki cuko od moje žene bi se igrao tako da sam mu ja bacao komad drva i donio bi ga on natrag do mene, ali iz zubiju mu ga nisi mogao oteti. :m055


Donese, ako mu se da, ipak je to Malamut ;-)

Hoće, hoće i lopticu i drvo i svašta, donese i pusti pa da mu bacaš opet ili ti bježi s tim u ustima da ga loviš, eto, sve mu zabava ;-9
Objasniš li nešto tako jasno da nitko ne može pogrešno razumjeti, netko će ipak krivo shvatiti.

Offline Magnum

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2013
  • Postova: 6.256
  • What do you see in the dark, when the demons come?
    • Magnum's place
Odg: Aljaški Malamut
« Odgovori #58 u: 31.12.2017., 12:17:55 »
Eto, nekoliko novogodišnjih :-)



















Objasniš li nešto tako jasno da nitko ne može pogrešno razumjeti, netko će ipak krivo shvatiti.

Offline Magnum

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2013
  • Postova: 6.256
  • What do you see in the dark, when the demons come?
    • Magnum's place
Odg: Aljaški Malamut
« Odgovori #59 u: 12.01.2018., 13:41:50 »
U novu godinu s novim aktivnostima. Jedna od njih je svakodnevno žvakanje špage. Malo kad razmislim, to je oduvijek tako :-)









Objasniš li nešto tako jasno da nitko ne može pogrešno razumjeti, netko će ipak krivo shvatiti.