Autor Tema: Adriatica  (Posjeta: 5504 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Kont

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 3.141
  • Nullius in verba
Adriatica
« u: 19.08.2016., 21:11:01 »
                                         Adriatica d.d.

Godine 1894. Nathan Phau je sklopio ugovor s Ugarskim državnim željeznicama da na njihovom zemljištu izgradi zgradu Tvornice likera s tim da 1909. godine vlasništvo nad zgradom prijeđe na željeznicu. Phau je 1904. produžio valjanost ugovora do 1919. godine, ali ubrzo prepušta tvornicu novoosnovanoj  Adriatica d.d. čiji je glavni dioničar Mađarska eskomptna i Mjenjačka banka iz Budimpešte, koja je imala svoju filijalu u Rijeci.



Tvrtka je upisana kod suda u Rijeci 30.09.1905. godine, a u trgovački registar kraljevskog kotarskog suda u Sušaku upisana 29.01.1906. godine kao podružnica riječkog društva.



Poslovi su se vodili u Pešti, a 1915. godine uprava je i formalno preselila u Peštu, o čemu su i obavijestili riječki sud. Strojevi i oprema su demontirani i preseljeni, a zgrada napuštena.
Za vrijeme talijanske okupacije, u zgradu su se smjestili vojnici, te se pritom zapalilo sijeno i zgrada je potpuno uništena.
Ugovorom između Kraljevine SHS-a i Italije od 26.02.1923. godine, državljanima i pravnim osobama SHS-a pripada pravo na odštetu. Prijavila se i Adriatica, čiji je pravni savjetnik bio zastupnik dr. Korlević. On i načelnik dr. Kučić,  13.09.1923. izdaju potvrdu: "Potpisano gradsko poglavarstvo posvjedočuje da je Adriatica, obrtno dioničko društvo za destilaciju komovice, likera i konjaka, tvornica u Sušaku, koja je od svog osnutka isključivo samo na Sušaku poslovala i isključivo ovdje imala svoje prostorije i ovdje udovoljavala svojoj poreskoj dužnosti, pa se smatra jugoslovenskim poduzećem, tj pripadnikom kraljevstva S.H.S, jer tvornička zgrada stoji na Sušaku, dočim dionice glase na donosioca."



Na temelju te potvrde, Adriatica dobiva odštetu od 130.000 lira (400.000 din.), uz trokratno urgiranje načelnika Kučića putem gradskog namještenika Stuparića u Trstu.
Očito je da Adriatica d.d. nije imala pravo na odštetu jer je imala sjedište u Rijeci, a na Sušaku filijalu koja nije poslovala od 1915. godine, dok se i sama zgrada nalazi na zemljištu u vlasništvu željeznica SHS.



Nakon toga su 1926. godine od Adriatice d.d. kupljeni ostaci zgrade za 25.000 dinara.


Offline Kont

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 3.141
  • Nullius in verba
Odg: Adriatica
« Odgovori #1 u: 19.08.2016., 21:21:29 »
Sad idemo u potragu za dokazima lokacije Tvornice likera Adriatica, odnosno Pfau & Co.



1888. - Narodne novine pišu 21.prosinca 1888. o nasipavanje obale na Brajdici:
Kako čujemo, preliminirano je po zajedničkom ministarstvu komunikacijah i javnih radnjah 500.000 for. za  produljenje obale zasipavanjem u obćini Sušak-Trsat i u gradu Rieci.
Zasipavanje mora na teritoriju obćine sušačke, koje je već odpočelo, imalo bi se izvesti niže „Brajdice" čak do kuće g. Jurja Ružića.

1890. Izgrađena kuća Gjure Ružića.



Ovaj predjel spojen je već sa tračnicami, koje preko željeznog mosta na luci Fiumara vode ravno na riečki kolodvor. Produljena obala služit će za skladišta robe, većinom liesa, za koju na kolodvoru nema dosta prostora.

1891.



1893. Gradi se skladište i kancelarija Pfau & Co ( Nacrt u DAR-u)
1894. Nathan Phau sklapa ugovor s Ugarskim državnim željeznicama da na njihovom zemljištu izgradi zgradu Tvornice likera.
1901. Superinadecosala za Lpr.




Offline Kont

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 3.141
  • Nullius in verba
Odg: Adriatica
« Odgovori #2 u: 19.08.2016., 21:33:01 »
1902. godine selidba sušačkih vatrogasaca s Trsata na Sušak u prostorije Tvornice likera. Spremište su sagradili tek kasnije na mjestu klaonice.
Na mjestu zapovjednika od 1902. godine bio je Josip Janowitz, direktor tvornice „Pfau“. Budući je doživio neuspjeh u uspostavi reda i rada među vatrogascima, zamijenio ga je 1904. godine novi vojvoda (tadašnji naziv za zapovjednika) Anton Delak.

???  Od druge polovice 19. do prvih godina 20. stoljeća, na mjestu današnje palače Littorale, djelovala je tvornica likera Pfau & Co. Građevina je tada bila u posjedu obitelji Ružić, a izgrađena je 1867. godine.

1905. Tvorničar Bluhweiss je 1905. na mjestu propale tvornice likera dao izgraditi palaču Littorale u koju će smjestiti Tvornicu limenih konzervi.

1905. Nathan Pfau prepušta tvornicu novoosnovanoj  Adriatica d.d.

1909. Nasuprot Tvornice likera izgrađena je današnja Graditeljska škola.



1915. Poslovi Adriatice d.d. su se vodili u Pešti, a 1915. godine uprava je i formalno preselila u Peštu, o čemu su i obavijestili riječki sud. Strojevi i oprema su demontirani i preseljeni, a zgrada napuštena.

1920 - 1922. Za vrijeme talijanske okupacije, u zgradu su se smjestili vojnici, te se pritom zapalilo sijeno i zgrada je potpuno uništena.

1923. Adriatica dobiva odštetu zbog uništene zgrade Tvornice.

1924. Dobrovoljno vatrogasno društvo dobiva novi polet 1924. godine zahvaljujući entuzijastu Vladimiru Piškuliću, vježbatelju i izvršujućem članu društva od 1904. godine, kojemu je gradska uprava povjerila zadatak reorganizacije vatrogasaca. Pod Piškulićevim vodstvom, Društvo se obnovilo iz temelja: sagrađen je toranj za vježbanje i uvedena je vatrogasna stražarnica s cjelodnevnim dežurstvima, obnovljen je derutan vatrogasni dom, te su kupljena tri automobila s tri motorne štrcaljke i druga dragocjena oprema.

Desno se vide ostaci zgrade Tvornice likera.





« Zadnja izmjena: 15.08.2019., 00:55:32 od Kont »

Offline Kont

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 3.141
  • Nullius in verba
Odg: Adriatica
« Odgovori #3 u: 19.08.2016., 21:40:29 »
1925. Na mjestu gdje su se nalazile štale i spremište planira se izgradnja zgrade od 450 m2 s 18 trgovina živežnim namirnicama, a pored ulaza u vatrogasno spremište ribarnica.

1926. Gradska Općina Sušak od Adriatice d.d. kupuje ostatke zgrade za 25 000 dinara.
 
1927. Od od Direkcije državnih željeznica u Zagrebu zatražena je dodjela zemljišta na Brajdici za izgradnju novog vatrogasnog doma.

1931. Nacrt za izgradnju novog vatrogasnog doma po projektu ing. Zlatka Prikrila.



1932. Svečano otvorenje novog vatrogasnog doma na Brajdici. Otvorenje 9. listopada 1932. godine je bilo popraćeno sjednicom Upravnog odbora Vatrogasne zajednice Savske banovine, kao i s javnom vježbom Vatrogasne župe Sušak u kojoj su mladi i spretni vatrogasci pokazali umijeće na zadovoljstvo prisutnih građana. Kao posljednji dio svečanosti, održan je ples u prostorijama Vatrogasnog doma.

Uvjerenje o  vlasništvu.



Novi vatrogasni dom





Svečano otvorenje novog vatrogasnog tornja
« Zadnja izmjena: 15.08.2019., 00:49:46 od Kont »

Offline Kont

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 3.141
  • Nullius in verba
Odg: Adriatica
« Odgovori #4 u: 19.08.2016., 21:52:42 »
1932. Početkom tridesetih godina, Kraljevska banska uprava u Zagrebu uvjetuje izmjenu projekta izgradnje zgrade tržnice iz 1925. godine te se ribarnica smješta u posebne paviljone, dok se na mjestu nerealizirane zgrade podižu tržišni boksovi 1932. godine.





2016. Kont se pokušava uspentrati preko ograde...



Preko ove manje ograde je nekako i išlo, ali preko ove visoke sa šiljcima :k050
Ipak je bio gušt znati da stojim usred stare Pfau & Co.


Offline Kont

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 3.141
  • Nullius in verba
Odg: Adriatica
« Odgovori #5 u: 19.08.2016., 21:59:53 »
Još je veći gušt posjedovati ovako nešto...



...fine ljekarničke čašice za samo 100 €,



a čiji vlasnik je nedavno postao netko iz Rijeke, možda i član našeg foruma?



Nakon svega, da li je i Vas uhvatila želja da popijete jednu medicinsku dozu finog Cognaca?


Offline sijori

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 503
Odg: Adriatica
« Odgovori #6 u: 20.08.2016., 18:18:59 »
Odlična tema kao i uvijek Kont!  :s065
Mislim da imam ovu zadnju sličicu pa je poslikam.
Ali ove secesijske čašice :bravo2 blago onom ko ih ima! U odličnom stanju i staklo i natpis :palacgore

Offline Kont

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 3.141
  • Nullius in verba
Odg: Adriatica
« Odgovori #7 u: 21.08.2016., 11:36:37 »
Hvala Sijori. Nadao sam se da si možda ti vlasnik tih čašica. Probat ću ga pronaći, pa da ih uživo vidim jer su mi prekrasne :pivo

Offline sijori

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 503
Odg: Adriatica
« Odgovori #8 u: 21.08.2016., 20:04:31 »
Joj da barem  :s065
Nažalost nisam ni vidio da je bila aukcija inače bih se sigurno natjecao.
Vidio sam tko ih je kupio, znam čovjeka i imam njegov broj telefona tako da ako hoćes možemo dogovoriti nesto  :wines

Offline Kont

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 3.141
  • Nullius in verba
Odg: Adriatica
« Odgovori #9 u: 21.08.2016., 21:28:25 »
 :cool2 Sijori. Ako nije problem, javi mi pa da se nađemo :beer2

Offline sijori

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 503
Odg: Adriatica
« Odgovori #10 u: 23.08.2016., 17:13:34 »
evo moj skromni prilog ovoj temi. Jedna reklamna sličica iz moje kolekcije

Offline sijori

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 503
Odg: Adriatica
« Odgovori #11 u: 18.10.2016., 16:05:21 »
:cool2 Sijori. Ako nije problem, javi mi pa da se nađemo :beer2

isprike što je toliko potrajalo...kad god želiš javi se, kod mene je :
« Zadnja izmjena: 18.10.2016., 16:07:50 od sijori »

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.208
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Adriatica
« Odgovori #12 u: 18.10.2016., 18:09:04 »
A vi bi brez mene, ha??  :o090 :pet
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline Kont

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 3.141
  • Nullius in verba
Odg: Adriatica
« Odgovori #13 u: 18.10.2016., 19:13:48 »
Sijori, kad tebi odgovara-javi mjesto i vrijeme. I koji cognac ili liker da Zokxy i ja donesemo :beer2

Offline Kont

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 3.141
  • Nullius in verba
Odg: Adriatica
« Odgovori #14 u: 08.11.2016., 22:19:29 »
Zaboravio sam da se pohvalim kako je bio poseban gušt držati u ruci dio povijesti o kojoj sam pisao. Riječ je o prekrasnoj, maloj Pfau & Co. čašici :wines
Hvala Sijori :thankyou