Autor Tema: Radne akcije 1952. - 1955. - izgradnja brane Lokve i okolnih objekata  (Posjeta: 21850 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline kobler

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Sij 2013
  • Postova: 1.133
Gorinci su uvijek jako ponosni kad se spominju jezera. Ipak, nisu pravili samo prtine u snijegu ili hitali drva na vatru da se zgriju.
Ovo je mali hommage našem Gorincu i svima koji se tako osjećaju. Naravno, i svim učesnicima tih događanja, ako ih je još među živima.
Slava im!

Antikvarijat "Mali neboder" ima čak dva albuma koji dokumentiraju velike radove koji su se odvijali 1952. i 1953. godine - dakle u doba prije nego li sam sam se rodio, kol'ko god nevjerovatno zvučalo.

Dakle: (opaska: Znak na koricama "Vinodol" je optimistički pogled u buduću namjenu/svrhu jezera - voda iz jezera pogonit će hidrocentralu "Nikola Tesla" u Triblju)


Album je nastao kao poklon, kako svjedoči i posveta:


Pa uvod


I konačno moving - drugovi otvaraju radilište. Svi trebaju shvatiti kako je to divovski pothvat. Bio je 6. IV. (travanj) 1952.


Mada slijedi odmah iza, neće biti snimljeno baš toga dana:
« Zadnja izmjena: 07.05.2016., 15:46:08 od zokxy »

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.201
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Radne akcije 1952. i 1953.
« Odgovori #1 u: 17.12.2015., 16:51:40 »
 :bravo2 :bravo2 :bravo2

 :popcorn :popcorn :popcorn
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline kobler

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Sij 2013
  • Postova: 1.133
Odg: Radne akcije 1952. i 1953.
« Odgovori #2 u: 18.12.2015., 10:42:44 »
Ima dalje.
Molim sve koji misle kako je nastavak tek besmisleno traćenje resursa da slobodno napuste temu. Ostale upozoravam: slijedi stotinjak skenova. Strpljenja.
Budući da su ovi albumi jedinstvena pojava te da sad idu u dalju prodaju (oko 2.500 Kn), mislim da je red da ih postam, jer inače neće ostati nikakav trag, a sudeći po dosadašnjem stanju ... nećemo ustvari imati ništa o tim događanjima.
« Zadnja izmjena: 18.12.2015., 10:44:54 od kobler »

Offline kobler

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Sij 2013
  • Postova: 1.133
Odg: Radne akcije 1952. i 1953.
« Odgovori #3 u: 18.12.2015., 11:00:20 »
Nakon još malo verbalnog zagrijavanja (davanje obveze kako će srušiti rokove) kreće se svečano u "bitke za prebacivanje normi". Sa zastavama i kako se dolikuje. Zanimljivo je da najatraktivnije i najbolje obveze daju političari. Kako to?



Još jedno potanko objašnjenje budućih događanja. Naravno u optimističnom tonu. Tipa: pa šta ako je kiša padala 51 dan!? I ona je samo pokušala prebaciti normu.



Sad se fakat krenulo. Zaistač.


Ovo vrijedi pogledati izbliza. To je cijela strmopizdina ispod današnje tzv. stare ceste:


i druga. Ovdje drugovi imaju važan radni dogovor:

« Zadnja izmjena: 18.12.2015., 11:03:00 od kobler »

Offline kobler

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Sij 2013
  • Postova: 1.133
Odg: Radne akcije 1952. i 1953.
« Odgovori #4 u: 20.12.2015., 22:37:38 »
Ugradnja ugljena mi se ne čini pametna stvar ... možda "karbonski materijal" označava geološku epohu? Tko zna?



Ovo govori da su ugrađivani ilovača i dolomit. Ima smisla.



Evo sad udarnika moga uzrasta


A dno jezera i brana još je dodatno poravnavao "jež"


Pa malo o eko-svijesti (poklekla stoljetna...) i izgradnji autoputa, tj. dijela Lujzijane


Opet eko-spika: stara šuma i žestoki otpor i što su joj radili. Sve u stilu kad se male ruke slože ...


Onda i o kamenu


A bogami su fasovala i brda ...


Kad je bilo gusto, održavani su sastanci. To je moralo uroditi plodom


To je bilo predobro a da se ne pogleda izbliza. Koncentracija. Ozbiljnost situacije ...


Konačno, i nezadrživi juriš

Offline kobler

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Sij 2013
  • Postova: 1.133
Odg: Radne akcije 1952. i 1953.
« Odgovori #5 u: 20.12.2015., 22:57:59 »
Iako sam mislio da je album o jezeru, opet spika o dovršenju ceste.


I onda cjevovodi u Liču!!! To je valjda voda za hidrocentralu. A Lokve?


Za to vrijeme u Lokvama čekaju poštu i druže se


Ovo su glasi od doma


Istrijani su i tada bili ekstra (Zona B). A brižni slovenski Primorci i Talijani branili su boje Zone A. I slušali spiku oko Trsta. Kriza tek slijedi.
« Zadnja izmjena: 20.12.2015., 22:59:44 od kobler »

Offline kobler

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Sij 2013
  • Postova: 1.133
Odg: Radne akcije 1952. i 1953.
« Odgovori #6 u: 20.12.2015., 23:43:15 »
Osim rada, po povratku s gradilišta bilo je aktivnosti za svačiji ukus. Folklor i ozbiljne teme ...


Kursevi od interesa za drugarice. Kursevi su priznavani i kao kvalifikacija.


I, jasno, sport kao najbolja dopuna životu


Tko nije vjerovao u svoje vrhunske sportske sposobnosti, ipak je dobio šansu svakog jutra


A onda još i popodne



Offline kobler

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Sij 2013
  • Postova: 1.133
Odg: Radne akcije 1952. i 1953.
« Odgovori #7 u: 21.12.2015., 00:04:23 »
Neki su imali i vlastite sportske igre


Dok su se štreberi borili na Bajeru


Svi skupa bili žrtve predvojničke pod nerazumljivim imenom: "vanarmijski vojni odgoj". Koji bed.


Kas je već krenulo tako, može baš i visoki posjet drugova.


Tom prigodom je izdeklamirano i objašnjeno zašto je to tako značajan čas


A ni drug Bakarić nije propustio svoju šansu. On je bio poznati stand-up performer.

Offline kobler

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Sij 2013
  • Postova: 1.133
Odg: Radne akcije 1952. i 1953.
« Odgovori #8 u: 21.12.2015., 00:07:20 »
Pedeset godina kasnije o tome su pisale novine.

Offline kobler

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Sij 2013
  • Postova: 1.133
Odg: Radne akcije 1952. i 1953.
« Odgovori #9 u: 21.12.2015., 00:08:28 »
Čim se oporavim slijedi album iz 1953.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.201
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Radne akcije 1952. i 1953.
« Odgovori #10 u: 21.12.2015., 06:45:32 »
 :bravo2
S posebnim zanimanjem pratim ovu štoriju jer sam rođen u Lokvama, odrastao s branom i jezerom, moj stari je došao tu graditi branu kao radnik Hidroelektre i upoznao moju mamu Lokvarku koja je u menzi bila konobarica. Dakle, bez brane ne bi bilo ni mene!  :bravo5
A to gradilište je zaista bilo ogromno i desetke tisuća je radilo na njemu. Ne smijem ni zamisliti koliko bi trajala izgradnja u današnje doba 21 km prometnice, onakve brane, tunela, cjevovoda i kanala Lokve - Fužine, brane u Fužinama i pustih kilometara tunela do Triblja, a kamoli same HE Tribalj. Sistem je zaista impresivan, a zamišljen je još prije WW2 u staroj Jugi, te su čak u svom donjem dijelu i izvedeni neki radovi (regulacija Dubračine u koju se ulijeva odlaz vode iz HE Tribalj, te radovi na samoj HE - dubljenje tunela za samu HE).
Albumi su priča za sebe o jednom vremenu davno prošlom gdje je vladao jedan posve drugi duh i razmišljanje. Sada su druga - kažu - napredna vremena. Ipak, gledajući ove fotke, ja vidim velikom većinom sretna lica. Propaganda? Možda. Ali ne u mojoj glavi. Većina je njih zaista sretna.
Idem delat.  :palacgore :wavey
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.585
Odg: Radne akcije 1952. i 1953.
« Odgovori #11 u: 21.12.2015., 07:58:26 »
Iz teme Klana i okolica u kojoj sam nedavno ovo objavio.



Na poleđini fotografije piše ''Uspomena iz izgradnje ceste D-J. 3 X.1952''
Nakon konzultacija i kraćeg prisjećanja, smijeha zbog podsjećanja na lijepe dane mladosti, moja draga subesjednica Marica Suzović r. Piković-Čičkina mi je objasnila da je to bila omladinska radna akcija na cesti Delnice - G. Jelenje na kojoj su sudjelovali i omladinke/ci iz Studene. Na slici su svi sudionici te ORA-e iz Studene.
Prva slijeva je Zlata Štemberger r. Šebelja-Paveća pa onda Anton Šebelja-Tone Marajski, treća je Marica Čičkina pa Branko Mrvčić-Banov potom je Dušanka Mrvčić r. Perinčić-Duše Banova i zadnji je Josip Šebelja-Jože Pušićev.
Akcija je trajala dva i pol mjeseca, a omladinsko naselje je bilo smješteno u Kraljevom Jarku, pokraj Fužina. S akcije se kao udarnica vratila naša draga teta Marica koja je još jedina među nama i to jako prisutna. Kako ona kaže - Ostala san za sime.
Komandant ORA-e da je bio neki Istranin imenom Albert, ali nepoznata prezimena.
 (Fotografija iz Čičkine kolekcije, nažalost je u dosta lošoj kondiciji tako da joj ni fotošop nije puno pomogao)


Kad sam pričao s tetom Maricom o ovoj slici i toj RA pričala je s takvim oduševljenjem da, što kaže zokxy, sumnjam u prisilu. Naprosto, tad su bila takva vremena.
I moja mama je sudjelovala na RA Šamac - Sarajevo. I nikad nije ružno pričala o njoj i događanjima tamo. Osim što nije voljela rižu jer da je vidjela kako gmižu crvi iz riže koja je bila uskladištena i spremna za kuhanje. :help2
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline kobler

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Sij 2013
  • Postova: 1.133
Odg: Radne akcije 1952. i 1953.
« Odgovori #12 u: 21.12.2015., 10:21:55 »
Nadam se da ju nisam unakazio. Nemam pri ruci fotoshop, pa sam ovako nabrzaka u Irfanu, tek toliko da se bolje vide lica.
Isprika svima koji misle da je grozno.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.585
Odg: Radne akcije 1952. i 1953.
« Odgovori #13 u: 21.12.2015., 11:41:36 »
Njih pet sa slike se ne ljute jer su mrtvi, a teta Marica bi bila zadovoljna učinjenim kao i ja. Danke Kobler! :congratulations
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline kobler

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Sij 2013
  • Postova: 1.133
Odg: Radne akcije 1952. i 1953.
« Odgovori #14 u: 13.01.2016., 11:47:38 »
Ajmo sad drugi album. On je iz 1953. Počinjemo:

Korice


i posveta


Ovo je dodatak političkoj svijesti


A sad zbilja počinje


Lokve


Tko ne vjeruje, eto mu iz bližeg


Samo mjesto


Druga stranica


Sama brana u gradnji


I naselje do nje


(nastavak slijedi ...)