Povezani Događaji

  • Predstava „Dabogda te majka rodila“: 30.03.2012

Autor Tema: Predstava „Dabogda te majka rodila“  (Posjeta: 884 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Predstava „Dabogda te majka rodila“
« u: 29.03.2012., 20:49:13 »
Predstava „Dabogda te majka rodila“

Predstava „Dabogda te majka rodila“, drama o životu i smrti prema istoimenom romanu Vedrane Rudan u dramatizaciji i režiji Tatjane Mandić Rigonat, nastala u koprodukciji Hrvatske drame riječkog HNK Ivana pl. Zajca i HKD teatra Rijeka, bit će praizvedena u petak, 30. ožujka 2012. na maloj sceni Hrvatskog kulturnog doma na Sušaku.
U romanu često provokativne Vedrane Rudan, autorica koja je uvijek spremna svoju misaonu i spisateljsku žaoku zabosti u najbolnija i najčešće nedodirljiva mjesta naše društvene zbilje, u njemu žestoko komada mit o svetinji Majke. No, roman o odnosu majke i kćeri , koji neprestano vibrira na granici ljubavi i mržnje te stravičnoj ulozi oca seksualnog zlostavljača, isprepliće i teme starenja, smrti, prešutnog generacijskog nerazumijevanja, mentaliteta koji sve skriva iza zidova svojih kuća.
„"Dabogda te majka rodila" zvuči i kao kletva i kao ultimativna želja: da bog dâ da te Majka a ne Nemajka rodi. Odnos majka-kći, njegove psihološke, biološke, društvene dimenzije, gotovo su tabu tema. Malo je romana, filmova, malo razgovora u svakodnevnom životu posvećeno toj suštinskoj, životno određujućoj temi.Vedranin roman pisan u prvom licu, bolno i duhovito nas vodi kroz labirinte obiteljske traume, patologije jedne patrijarhalne obitelji u kojoj je otac nasilnik godinama zlostavljao kćeri, a majka se pravila da ništa ne zna, ne vidi, ne čuje. Roman je partitura  emocija, stanja, događaja, pitanja koja traže odgovore. Sadašnjost i prošlost se živo dinamično, dramatično ukrštaju. Kći je godinama živjela u iluziji "da je svoj život uhvatila za rogove", da je "odrasla", ali u trenutku kada majku smješta u dom, prošlost se vraća i preplavljuje njeno biće, poručujući da ništa što je bilo nije mrtvo, da sve ono što je prešućeno, neizgovoreno traži da se preispita, čuje, ponovo proživi... Radeći dramatizaciju i predstavu željela sam, u prvom redu, kazališno "uhvatiti dah pisca" specifičan i neponovljin, sočan, jedak, gorak... naći oblik za ogorčenost, bijes, optužbu, mržnju, pronaći scenski oblik i za fizičku i za duševnu bol, za pulsiranje traume, intimnu tragediju odrastanja i rođenja u samospoznaji“, riječi su Tatjane Mandić Rigonat, koja uz dramatizaciju i režiju, potpisuje i izbor glazbe u predstavi.
Ostatak autorske ekipe čine scenograf Aleksandar Denić, kostimografkinja Manuela Paladin Šabanović, suradnica za scenski pokret Ivana Peranić te oblikovatelj svjetla Predrag Potočnjak.
U predstavi glume Edita Karađole, Zoja Odak, Jelena Lopatić / Aleksandra Stojaković, Nenad Šegvić, Andreja Blagojević, Olivera Baljak, Biljana Torić, Marija Geml, Sabina Salamon i Tanja Smoje.


Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Predstava „Dabogda te majka rodila“
« Odgovori #1 u: 29.03.2012., 20:59:56 »
Je li netko ovdje pročitao dotičnu knjigu?

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Predstava „Dabogda te majka rodila“
« Odgovori #2 u: 29.03.2012., 21:06:27 »
Ne čitam dotičnu gospođu ...  dovoljno ju je s vremena na vrijeme čuti kad na TV ima kakav intervju ...   :skartoc :facepalm
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Predstava „Dabogda te majka rodila“
« Odgovori #3 u: 29.03.2012., 21:18:03 »
Ma njeni intervjui su oblik performansa s kojima si gradi "brend", ne treba ih doživljavati ozbiljno  :)

Ali tu knjigu su dosta hvalili pa kad sam je pronašao u Profilu uzeo sam da je malo prelistam, Pročitao sam  par stranica, i vratio je na policu i nikad se ne osvrnuo. Očekivao sam neko remek djelo, ali ono što sam pročitao na tih par stranica me se uopće nije dojmilo. Kako opet hvale tu knjigu, a u međuvremenu sam pročitao da su neke njene knjige prevedene vani i da se izvode predstave na temelju istih, zapitao sam se da nisam možda naletio na baš dvije, tri "loše" stranice ?