HE Senj je visokotlačno derivacijsko postrojenje koje koristi vode rijeka Like i Gacke. Opis hidroelektrane Senj teško je odvojiti od opisa cijelog hidroenergetskog sustava Senj budući da je cijeli sustav projektiran i prilagođen potrebama HE Senj. kao i način gospodarenja vodama HE Senj.
Strojarnica HE Senj smještena je na obali Jadranskog mora u blizini mjesta Sv. Juraj. U strojarnici su smještene tri proizvodne jedinice koje na bruto padu od 437 m koriste vode Like i Gacke. Rijeka Lika je zahvaćena u akumulacijskom jezeru Krušćica. sustavom kanala i tunela prevedena u rijeku Gacku odakle se zajedničkim derivacijskim sustavom kroz Gacko polje i Velebit vode obiju rijeka dovode na turbine HE Senj.
Za potrebe HE Senj sagrađeni su ovdje opisani objekti.
Nasuta brana Sklope. visine 81 m i dužine u kruni 218 m, u kanjonu rijeke Like koja formira akumulacijsko jezero Krušćica korisnog volumena od 128 mil. m3. Brana je zoniranog poprečnog presjeka s koso položenom glinenom jezgrom zaštićenom od unutrašnje erozije dvoslojnim filtrima. Potporne zone izvedene su od kamenog materijala. Kruna brane je na koti 557,00 m n.m., a najviši radni vodostaj na koti 554,00 m n.m.
Nizvodno od brane Sklope do zahvatne brane Selište u koritu rijeke Like formiran je kompenzacijski bazen Selište koji omogućava vršni rad HE Sklope. Najviši radni vodostaj u bazenu je na koti 484,00 m n.m., najniži na koti 481,00 m n.m., a volumen bazena iznosi 2,3 mil. m3.
Uz branu Selište nalazi se ulazna građevina gravitacijskog tunela Lika - Gacka kojim se vode Like prevode u sliv Gacke. Tunel je kružnog poprečnog presjeka promjera 3.85 m, dužine 10477 m i protočnog kapaciteta 49 m3/s. Regulacija protoka u tunelu provodi se zatvaračem na ulazu u ovisnosti o dotoku Gacke i potrebnim protokama za HE Senj.
Zahvat rijeke Gacke, koji je ostvaren pregrađvanjem njezinog korita branom Šumečica lociran je u blizini izlaza tunela Lika-Gacka. lzlaz tunela i regulirano korito Gacke spojeni su kanalom. Na tom mjestu počinje zajednički derivacijski sustav rijeka Like i Gacke kojim se njihove vode dovode do obale Jadranskog mora i koriste za proizvodnju električne energije u HE Senj. Protočni kapacitet ovog sustava iznosi 60 m3/s, a sastoji se od slijedećih građevina:
- kanala Šumečica - Gomja Švica, trapeznog poprečnog presjeka, širine dna 8,6 m, pokosa stranica1:2, dubine 5,0 m i dužine 1500 m;
- gravitacijskog tunela Gomja Švica - Marasi, potkovastog poprečnog presjeka širine 4,70 m, visine 4,90 m i dužine 9216 m;
- kanala Marasi - Gusić polje trapeznog poprečnog presjeka. širine dna 2.20 m, pokosa stranica 1:1.5 dubine 5.0 m i dužine1993 m;
- kompenzacijskog bazena Gusić polje koji je formiran izgradnjom obodnih nasipa dužine oko 3600 m, korisnog volumena između minimalnog i maksimalnog radnog vodostaja na kotama 433.00 i 436,50 m n.m. od 1,2 mil. ms. Bazen služi za dnevno izravnanje dotoka;
- dovodnog tlačnog tunela Gusić polje - Hrmotine kružnog poprečnog presjeka promjera 5.0 m i dužine 13574 m;
- vodne komore raščlanjenog tipa s prigušivačem;
- podzemnog tlačnog cjevovoda obloženog čeličnim limom, položenog pod kutem od 43° prema horizontali, promjenljivog promjera od 4,0 m do 3,55 m i dužine 614 m.
Strojarnica HE Senj je podzemna, dužine 72,5 m. širine 14,6 m i visine 31 ,2 m. U njoj su smještena tri proizvodne grupe s Francis turbinama koje su opremljene regulatorima tlaka. a imaju slijedeće karakteristike: konstruktivni pad iznosi 410 m, instalirani protok 20 m3/s po proizvodnoj grupi, odnosno ukupno 60 ms/s, a ukupna instalirana snaga hidroelektrane iznosi 216 MW. Pristup u strojarnicu izveden je tunelom dužine 584 m. Strojarnica je smještena na obali Jadranskog mora u blizini mjesta Sv. Juraj.
HE Senj ima rasklopna postrojenja 110 i 220 kV koja su smještena iznad ulaza u pristupni tunel.
Na prostoru između rasklopnih postrojenja i Jadranskog mora izgrađena je zgrada komande. rasklopište 35 kV i radionica pogona.
Od turbina HE Sen] voda se odvodnim tunelom dužine 667 m odvodi u more. Tunel je potkovastog poprečnog presjeka visine 6.8 m i širine 6,2 m. Izlazna građevina tunela oblikovana je tako da sprječava prijenos oscilacija morske površine u tunel, kao i unošenje morskog nanosa.
Ekipa Udruge 051 obišla ju je 12.04.2015. Ovdje slijedi reportaža o HE Senj, okom našeg objektiva direktno iz prostora HE, a nastavlja se na već opisanu našu putešestviju toga dana koja je obuhvatila kulu Nehaj, HE Senj, vjetroelektrane Vrataruša, dva od vidikovaca Očiju Vinodola, staklenu kapelicu u Omaru, okruglo groblje Ledenica, te za neke i stari grad Ledenica. Reportaža je na linku
http://croinfo.net/forum051novi/index.php?topic=2727.msg61322#msg61322