Autor Tema: Senj, utvrda Nehaj, HE Senj, vjetroelektrana Vrataruša i još ponešto  (Posjeta: 18792 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Ej, kakav je jučer bio dan. Dan za izlet. Dan za svi marš van. A nas, e nisam brojao, petnaestak je to znalo još prije pa smo dogovorili izlet do Senja. Jasno da ne bude dosadno, a meni da bude zlo, uspeli smo se kasnije na brdo pa usput pogledali i brdovite sadržaje.
I tako se mi našli oko 9 urica, ma i prije jerbo svima se strašno žurilo da pobjegnu od doma. Netko zbog izleta, a netko zbog… Ma vrag zna sve razloge koji ljude tjeraju iz kuće.
Od Antonia, je li prez j?, je lako i brzo  s dobrom makinjetom doći do Senja, pa i ako se usput stane i u Novome na kavici i travarici.
A prije Senja stali smo pogledati paralelu 45- tu. Meni je već tu bilo zlo jer je moje izmučeno tijelo reagiralo na vrag zna što, tako da fotki odotuda i neimam. Ali ne sumnjam da će je već netko tutnuti tute.

Dakle Senj.



Senj je grad u Ličko-senjskoj županiji... Haha, pa niste mislili da mislim da vi ne znate sami potražiti što o Senju piše na bespućima internetske zbiljnosti.




« Zadnja izmjena: 13.04.2015., 20:50:08 od zokxy »
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Utvrda Nehaj


Izvor fotografije: Wikipedia

je sagrađena na brdu Nehaj pod nadzorom stručnjaka za ratovanje, utvrđivanje i ostale onodobne vještine Ivana Lenkovića, vrhovnog kapetana Hrvatske i Slavonske krajine (? – Otočec (ob Krki nap. milića) kraj Novoga Mesta, 22. VI. 1569). Kranjca, kako su Kastavci zvali stanovnike Kranjske. Kažu da nikada nije pala u ruke mrskom turskom neprijatelju, a ni Mlečićima čijih motorki djelo još i sad spominjemo gledajući bezšumne krajolike Velebita i okolice.
« Zadnja izmjena: 13.04.2015., 20:50:36 od zokxy »
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
U unutrašnjosti utvrde smjestio se zdenac, šterna po domaći, iz koje se vode napio mnogi uskok senjski i od druguda. Kaže se u opisu te šterne da su na njoj reljefno isklesana tri grba. Žao mi je da to nisam znao prije jer bih snimio, a ovako morate vjerovati onome što drugi pišu i slikaju, a ne mojoj slici. Tu je i posada od stotinjak uskoka bila smještena. Toliko približno ima i otvora u tvrđavi kroz koje su uskoci pucali po neprijatelju koji je u mnogo navrata htio doći baš unutar tvrđave. Danas kroz njih možete promatrati krajobraz

 

 
« Zadnja izmjena: 13.04.2015., 20:51:00 od zokxy »
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Na prvom katu su bili smješteni časnici i zapovjednik tvrđave.
Danas su tu smještene lutke odjevene u replike odjeće uskočkih momaka i žena.



Za ovoga kažu da je bio zastavnik po rangu. Hm, valjda je zastavu nosio kad je bitka trajala?
« Zadnja izmjena: 13.04.2015., 20:51:28 od zokxy »
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
 A na drugom katu bila je topovska bitnica s 11 topova koji su dominirali morem  i uzmorjem te okolicom, uvijek spremni za bitku. Otvori za topove su veći nego oni za puške pa je i pogled bolji.





Uzorak topa koji leži na podu, a uz njega stoji posjetilac. Vjerujem da je ovaj stojeći više kanonada ispalio nego ovaj ležeći.
« Zadnja izmjena: 13.04.2015., 20:51:53 od zokxy »
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
I tako skok na skok došli mi na vrh utvrde  koji je nekad služio kao osmatračnica s koje je oštro oko sokolovo odnosno uskočko spazilo razne promjene na moru i njegovoj okolici i o tome permanentno izvještavalo svoje nadređene. Isto zapažanje oni su prenijeli svojemu nadređenom, a ovaj dalje svojemu i tako dalje sve do zapovjednika utvrde koji je znao što s takvim informacijama treba učiniti.
Danas je to prekrasan vidikovac, ili vidilica kako bi rekli Splićoti. 
S nje puca mi pogled sve do…tamo daleko.








« Zadnja izmjena: 13.04.2015., 20:52:30 od zokxy »
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Uf, skoro sam zaboravio najvažniju stvar. Nogomet se to zove. Igralište NK Nehaj.



Joj koliko je ovo bila sadržajna ekskurzija (Ne smijem napisati izlet jerbo je ovo imalo toliko edukativnog i okativnog sadržaja da je nemoguće usporediti je s ijednom dosadašnjom u organizaciji Udruge 051.) da je ne mogu u jednom šutu napisati. Odmor, odmor tražim.  Mašem vam do pisanja, danas ili sutra… :wavey
« Zadnja izmjena: 13.04.2015., 20:53:01 od zokxy »
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
HE Senj
je smještena nedaleko Svetog Jurja, na obali Jadranskog mora.



Brzo smo stigli do nje, a tamo nas je dočekao ljubazni domaćin (Ja ne znam ime, ako netko zna, imenovat  ćemo ga.).
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Ulaz u tunel sa shemom dotoka vode i glavnim karakteristikama  hidroelektrane.
 

Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Nakon šetnje prohladnim tunelom dugim cca 900 metara


Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
došli smo do same strojarnice u kojoj su smještene 3 Francisove turbine.  Uz osovinu jedne pozira i naš novi član čiji nick je još nepoznat.



(Hehe, smijem se sebi kako sam ozbiljan kad pišem o temi koja mi baš i nije poznata. Što ja znam o elektrani i to na vodu. Imamo neku vodu koja dolazi na neki mlin, pardon turbinu. Turbina se okreće i, pazi sad, kinetičku energiju vode pomoću generatora pretvara u električnu koja distribucijom kroz žice dolazi do naših domova.)
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Pri kraju posjeta objašnjeno je i shematski prikazan dotok vode u HE.



 

Dakle, voda se prikuplja iz ponornica Like i Gacke te potoka Bakovac i tvori umjetno jezero Kruščicu i  kompenzaciju u Gusić polju. Posebnim podzemnim cjevovodima voda se dovodi do turbina. Sam pad vode je 410 metara.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Inače vidljiv je domaćinski odnos zaposlenika prema samom proizvodnom pogonu, ali i prema okolišu.




Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Još jedan pogled na HE Senj.



Nastavak slijedi… :wavey
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Grad Senj
Iz HE smo se uputili u Senj kako bi prošetali starim gradom i  njegovim uličicama. Bilo je 15 sati kad smo se smjestili u restoran Stari Grad. Neki bi jeli, neki bi samo pili, a neki i jedno i drugo. Pa smo napravili solomonsko rješenje – nek se jide i pije.
Dok mi jedemo i pijemo ovdje



 i tražimo mir i privatnost, vi malo prošećite starim gradom.

Prošeći se z manun okolo Trsata.