Autor Tema: Park vojaške zgodovine u Pivki  (Posjeta: 13150 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.508
Odg: Park vojaške zgodovine u Pivki
« Odgovori #75 u: 30.09.2014., 12:20:25 »
Osim "oklopa" imaju se i dva letala za pokazati, američanski i domaći  :bravo5 :






Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.508
Odg: Park vojaške zgodovine u Pivki
« Odgovori #76 u: 30.09.2014., 12:53:14 »
Nasuprot letalima, stoji legenda i "workhorse of victory" u slobodnom prijevodu  "šljaker pobjede"  - T-34, ovdje verzija T-34-85.












« Zadnja izmjena: 30.09.2014., 12:56:55 od elvis »

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.508
Odg: Park vojaške zgodovine u Pivki
« Odgovori #77 u: 30.09.2014., 12:55:53 »
A vezano uz dilemu tenk ili samohotka, ovo je tenk:



a ovo samohotka:




Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.508
Odg: Park vojaške zgodovine u Pivki
« Odgovori #78 u: 30.09.2014., 13:41:23 »
Uniforme

Ipak je to Hugo Boss  :greensmile



Je li prvi s lijeva Britanac, tj u njihovoj uniformi? Krajnje desnog (ironično) sigurno prepoznajete  :pusiti a u sredini je Američanin.












Offline Magnum

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2013
  • Postova: 6.194
  • What do you see in the dark, when the demons come?
    • Magnum's place
Odg: Park vojaške zgodovine u Pivki
« Odgovori #79 u: 30.09.2014., 14:14:06 »
Uniforme

Ipak je to Hugo Boss  :greensmile






Na stranu sve, ali ipak klasa je klasa  :a075

Englezi su prepompozni, ameri su šljakeri,  ovi (svi)sa zvijezdom su sirotinja, ali Švabo......  :cool2
« Zadnja izmjena: 30.09.2014., 14:15:55 od magnum.cro »
Objasniš li nešto tako jasno da nitko ne može pogrešno razumjeti, netko će ipak krivo shvatiti.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.508
Odg: Park vojaške zgodovine u Pivki
« Odgovori #80 u: 30.09.2014., 15:23:39 »
Englezi su prepompozni, ameri su šljakeri,  ovi (svi)sa zvijezdom su sirotinja, ali Švabo......

Gledao sam kratki test, obukli su lika u njemačku uniformu i zatvorili u hladnjaču i nakon nekog (ne predugog vremena) dali mu jednostavne zadatke, tipa stavi maticu na vidu i štopali vrijeme.
Onda su ponovili sa istim likom ali ovaj put obučenim u rusku uniformu(*).

Pogodite u kojoj je izgledao lijepo a u kojoj se nije smrznuo te s kojom je bio bolji na testovima  :greensmile


(*) uniforme su oba slučaja bile jačeg zimskog tipa

Offline Magnum

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2013
  • Postova: 6.194
  • What do you see in the dark, when the demons come?
    • Magnum's place
Odg: Park vojaške zgodovine u Pivki
« Odgovori #81 u: 30.09.2014., 16:46:38 »
Englezi su prepompozni, ameri su šljakeri,  ovi (svi)sa zvijezdom su sirotinja, ali Švabo......

Gledao sam kratki test, obukli su lika u njemačku uniformu i zatvorili u hladnjaču i nakon nekog (ne predugog vremena) dali mu jednostavne zadatke, tipa stavi maticu na vidu i štopali vrijeme.
Onda su ponovili sa istim likom ali ovaj put obučenim u rusku uniformu(*).

Pogodite u kojoj je izgledao lijepo a u kojoj se nije smrznuo te s kojom je bio bolji na testovima  :greensmile


(*) uniforme su oba slučaja bile jačeg zimskog tipa


I moja najtoplija jakna u ratu je bila iz Izraela  :)


Rusi su sve ratove dobili zahvaljujući zimi.


Pa rekao sam da je lijepa, a ne topla  ;)
Objasniš li nešto tako jasno da nitko ne može pogrešno razumjeti, netko će ipak krivo shvatiti.

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.598
Odg: Park vojaške zgodovine u Pivki
« Odgovori #82 u: 30.09.2014., 18:34:06 »
I moja najtoplija jakna u ratu je bila iz Izraela  :)
Prije 20-25 godina, kupovali bi u Izraelu zimske jakne umjesto onih starih pomorskih dolamica. Bile su toplije i puuno lakše. Danas nemam pojma

Offline Damir

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 904
Odg: Park vojaške zgotovine u Pivki
« Odgovori #83 u: 30.09.2014., 19:21:27 »
Nisam skužio šta predstavlja ovaj lik desno. Nekog Čerkeza ili šta  :ruka

Kozak tj. Kozački borac! Za njih se govori da su bili strah i trepet čak i za svoj narod.
Evo nešto o njima: http://hr.wikipedia.org/wiki/Kozaci

Btw. super reportaža!  :bravo3

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.508
Odg: Park vojaške zgotovine u Pivki
« Odgovori #84 u: 03.10.2014., 13:09:05 »
tu je i helikopter Velenje.

E jesi me zbunio s ovim helihopterom  :greensmile Mislim si kakvo Velenje, jesu li to Slovenci nešto napravili nakon 90-tih, za razliku od ostatka ex Juge koji mogu samo kupovati (polovnu) opremu  ...

Nije to Velenje nego Gazela SA-341/34 . Gazela je jedan od najpopularnijih helikoptera za obuku, izviđanje i protivtenkovsku borbu , u Jugi ga je proizvodio po licenci Soko iz Mostara. Proizvedeno je oko 200 komada. Ovimkonkretni primjerkom su prebjegli iz JNA pilot Jožo Kalan i tehničar Bogo Šuštar . Slovenci su mu dali novu oznaku T-001 Velenje.


Offline lappino

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.140
Odg: Park vojaške zgotovine u Pivki
« Odgovori #85 u: 15.10.2014., 14:44:24 »
Bio i ja!

I to više puta. Prvi put na lokaciji dosta prije nego što je mjesto uopće postalo muzej. Odatle veze te poznanstva...  :greensmile

Zadnji put sam bio na dan kad je bio zatvoren, prvo sam se kompletno prošetao svime, onda me jedan mlađahni Janez u vojnoj uniformi potjerao da kupim kartu (a ja sam se s užasom zapitao zašto ja NIKAD nisam kupovao karte za ovaj muzej, niti sam znao di se kupuju!), pa sam kupio kartu, pa je onda došla administracija, pa me prepoznala, pa sam otišao na audijenciju kod direktora (ali su mi prvo uz zgražanje vratili novac od karte)... Čovjek mi je između ostalog pokazao veliki broj talijanskih knjiga, izdanja tal. vojnih instituta, vezano za ovo područje, ono, osobine stijena, voda, biljki - ogromna prirodoslovna enciPloKedija, ali s vojnom namjenom, kao, "ovdje ćemo ratovati, pa da znamo što ovdje raste..."  :greensmile

To je zato jer sam surađivao (s fortifikacijske strane) s domaćinima kad se krenulo s idejom muzeja, negdje početkom dvijetisućitih. Meni je ovo najbolji primjer kako se nemilo mogu utrošiti jevropski novci, ili kako bi rekao Ostap Bender, "Ideje naše - benzin vaš!"
Uglavnom, mjesto napreduje uređenjem i sadržajem iz godine u godinu.

I tako.

Stavim par slika (uglavnom su FiumeRi i Elvis to sve već lijepo pokrili), prvo uz ispravak:

ima i amfibijskih vozila.
Ovo je sovjetski BRDM-2

http://croinfo.net/forum051novi/index.php?action=dlattach;topic=2408.0;attach=2905;image


Na slici je jugoslavenski BOV-3, a BRDM-2 je ovo:



Dalje, eto im jedne Brede 47 mm kao predmeta uređenja stana:



Za mene je zanimljiva npr. jer ima prednji "tanjurasti" oslonac, koji se koristio i u fortifikacijama.

Zatim, vozilo za izviđanje M8 Greyhound:



Pa sovjetski amfibijski tenk PT-76:



Jedno torpedo (vjerojatno sovjetsko, tipa 53VA), bez bojeve glave:



M-84 iz dvorišta zanimljiv je time što se iza njega nalazi jedno malo podzemno sklonište:



A ovo je iz direktorovog ureda: dva pakovanja za barutna punjenja topa K5 kalibra 280 mm, koji je u zadnjim danima rata radio belaj na ovom području, konačno zarobljen kod Palmanove (prema mojim izvorima), ali navodno viđen nakon rata na...riječkom kolodvoru! (pitati Koblera!):



I jedan detalj koji je promaknuo kustosima: u potpisu slike stoji samo da se radi o talijanskom mitraljeskom položaju - iako je puno zanimljivije da "položaj" predstavlja čelični odljevak s tri puškarnice, predviđen za bunkere Rupnikove linije...  :greensmile

« Zadnja izmjena: 15.10.2014., 14:46:35 od lappino »

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.508
Odg: Park vojaške zgodovine u Pivki
« Odgovori #86 u: 21.09.2016., 14:28:53 »
I opet sam zakasnio na Festival  :skartoc

http://parkvojaskezgodovine.si/wp-content/uploads/2016/09/letak_A5_X_FVZ_kon%C4%8Dna.pdf

Festivalsko dogajanje bo doseglo vrhunec v nedeljo, 18. septembra. Ta dan bodo v kompleksu Parka organizirani vojaški tabori iz različnih zgodovinskih obdobij – od Rimljanov, tabora srednjeveških lokostrelcev, tabora avstro-ogrske armade iz 1. svetovne vojne ter partizanski, nemški, ameriški in sovjetski tabor iz 2. svetovne vojne. Na poligonu Parka vojaške zgodovine bo s prikaznimi vožnjami predstavljen vozni del zbirke Parka, s svojimi oklepnimi vozili se bo predstavila tudi Slovenska vojska. Sploh bo ta na letošnjem Festivalu igrala glavno vlogo – ob praznovanju 25-letnice Slovenske vojske smo se namreč odločili glavni dogodek ob 15. uri nameniti dinamičnemu prikazu Slovenske vojske, in sicer Specialne enote vojaške policije in helikopterske enote 15. polka vojaškega letalstva. Šlo bo za simuliran prikaz protiteroristične akcije specialnih enot. Čez cel dan se bodo v Parku odvijale tudi razne druge aktivnosti – srečanje lastnikov starodobnih vojaških vozil, sejem militarij in domačih izdelkov, otroške delavnice – deseti Festival bo še nekoliko bolj pester in privlačen kot običajno. Poskrbljeno bo za hrano in pijačo. Obiskovalci imajo zagotovljeno parkiranje in brezplačen prevoz v Park, prav tako pa možnost prihoda v Pivko z vlakom po ugodnih cenah.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.208
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Park vojaške zgodovine u Pivki
« Odgovori #87 u: 21.09.2016., 14:47:14 »
I opet sam zakasnio na Festival  :skartoc

http://parkvojaskezgodovine.si/wp-content/uploads/2016/09/letak_A5_X_FVZ_kon%C4%8Dna.pdf



Nisam siguran koliko im je vrijeme bilo dobro za ovo događanje, ali i da je i da sam htio ići, vjerojatno bih morao sve napustiti i ići na intervenciju u Bašku zbog poplavnog vala  :facepalm :facepalm
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.510
Odg: Park vojaške zgodovine u Pivki
« Odgovori #88 u: 20.09.2019., 20:44:32 »
I opet sam zakasnio na Festival  :skartoc

I ja sam zakasnio par puta, do ove godine. :pusiti :bravo5
https://www.parkvojaskezgodovine.si/wp-content/uploads/2019/09/letak_148x280_XII_festival_voj_zgodovine_HR_MAIL.pdf


Njemačka parna lokomotiva DRB52 (JŽ serija 33)
Lokomotivu je dizajnirao Richard Felix Paul Wagner, a njezina temeljna namjena bio je transport u ratnim uvjetima. Ovo je jedna od najbrojnijih serija u povijesti željeznice. Izrađeno je preko 6700 primjeraka u 13 tvornica.


Dio muzeja sa još uvijek aktivnim voznim parkom


"Avionu, slomit ću ti krila..."  :greensmile
Aero 3, jugoslavenski vojni školski zrakoplov


Održala se i predstava uprizorenje bitke iz II. svjetskog rata.
Prije bitke su bile demonstracijske vožnje oklopne tehnike, a zatim i dinamični prikaz zračnih snaga Slovenske vojske.


Puno buke i dima


Naši i vaši- završni obračun :pusiti


Efektno je bilo kada je tenk prošao kroz kućicu, doduše sklepanu od dasaka i gips ploča :greensmile


Dio sa starodobnim, uglavnom vojnim, vozilima
Gilera mercuri iz 1940


Zastava AR55, "Kampanjola" rađena po licenci Fiat 1101. Ovakva kampanjola je bila prvi auto koji sam vozio. :wind14 Imao sam nekih 10-11 godina. :djavo




Nešto za kastavca :wavey Prema tvorničkoj pločici Tomos Puch MS 50 :89


Podmornica je dobila krov nad glavom. Može se razgledati i iznutra, ali mi se investicija od 5€ nije činila vrijedna toga. :k050


Ova instalacija podsjeća na "Osječkog Fiću"


Izložba »Put u samostalnost«, gdje su izloženi brojni eksponati iz razdoblja osamostaljenja, oružje, filmovi i izložbeni plakati, posjetitelji  Parka mogu se upoznati sa razvojem nezavisne slovenske države.

Ima puno izložaka, ali meni je za oko zapela jedna obmana i laž.
Kakvi dugovi, kakva inflacija, nestašice... U Jugoslaviji je vladala sreća i blagostanje. :icare




Maketa aerodroma Željava