Autor Tema: Park vojaške zgodovine u Pivki  (Posjeta: 12904 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline FiumeRi

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 765
    • Riječke poštanske marke
Odg: Park vojaške zgotovine u Pivki
« Odgovori #60 u: 22.09.2014., 22:50:47 »
nisam siguran jesu li svi ovi eksponati tu stalno ili su samo bili za tu nedjelju.


Offline FiumeRi

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 765
    • Riječke poštanske marke
Odg: Park vojaške zgotovine u Pivki
« Odgovori #61 u: 22.09.2014., 22:52:22 »
opet Amerikani


Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.506
Odg: Park vojaške zgotovine u Pivki
« Odgovori #62 u: 22.09.2014., 22:53:35 »
Legendarna samohotka M3A3 Stuart (stariji brat tenka M4A3 Sherman koji je vani na ulazu)
Inače, elvis stalno ispravlja te termine tenk-samohotka a Slovenci npr. Stuart zovu Laki tenk a Sherman srednji tenk. Šta je šta ... ja s baš ne kužim.

Vidim da imam još puno posla  :greensmile

Dakle, prvo bijaše Tank, jedan jedini proizveden u nekoliko desetina primjeraka. Moćno novo oružje sa gomilom tehničkih problema tako da nisu uspjeli ostvariti neke bitnije pomake ali pokazao je što se može.

Nakon toga su krenuli u raznim pravcima, tenkovske doktrine nisu bile niti najmanje jedinstvene. Svatko je gurao svoje, npr većina vojski (pa i njemačka na početku) se tenk doživljavali kao podršku pješaštvu i projektirali su ga shodno tome. Ubrzo su se pojavili neki pojedinci koji su imali naprednije vizije i koji su vidjeli tenkovske jedinice kao pretežno samostalne jedinice, u tome su najbrže napredovali Njemci.

No svi su gotovo odmah počeli s razvojem lakih tenkova,  na što se kasnije nekako prirodno nadovezali teški i na kraju srednji tenkovi. Naravno, isto kao i kod automobila, kao što je današnji npr Golf veći od nekih limunzina u doba Golfa jedinice, tako su i neki moderniji srednji tenkovi bili veći od prvih teških tenkova. 

Mehanizacija nije ostavila po strani ni (klasičnu)  artiljeriju, u početku samo kao mehanizirana vuča -čitaj kamioni a ubrzo su se dosjetili da bi mogli stavljati teže artiljerijsko oruđe na tenkovske šasije.  U početku su više ličili na tenk kojem je skinuta kupola i umjesto nje stavljen a haubica ali s vremenom su razvili posebne verzije šasija.

Ukratko, tenk je oklopljeno vozilo na gusjenicama oboružano topom koji je prvenstveno, a u nekim slučajevima niti ne može drukčije, namijenjem direktnom gađanju. Dakle puca se u cilj koji se vidi (ili se zna gdje bi trebao biti ako je npr kamufliran) direktnom paljbom i zavisno od od konkrentog modela i sustava naoružanja - može i u vožnji.

Samohotka je ... najjednostavnije rečeno artiljerijsko oruđe montirano na šasiju tenka  :greensmile što znači da ima manje više sve osobine obične artiljerije plus mobilnost tenka.
Artiljerija, barem moderna, djelujuje isključivo indirektnom vatrom (osim PT topova) - dakle gađa se cilj koji se niti ne vidi i gađa se u većoj (haubice) ili manjoj (topovi) paraboli. Razlika je i u brzini granta, tenkovski topovi imaju izrazito brze projektile, tako da u njihovom dometu granata ima što manji pad, plus  što je brža ima i veću probojnost.

Npr samohotka ne može pucati u pokretu (naravno da svaki top koji je napunjen može opaliti u manje više svakom položaju pa čak i u pokretu ali za razliku od tenkovskog topa to niti je precizno niti je sigurno za posadu) . Znači samohotka stane, izbaci neke "temelje" nešto kao bager kada kopa kada spusti one "noge" i tek tada može pucati. Tenkovi  nekada nisu bili za pucanje u pokretu, ali današnji mogu pucati i u zraku (ima par videa na jubituju kada tenk uzme zalet, i punom brzinom preleti preko rampe i dok je cijeli u zraku - opali).  Zatim samohotke redovito nemaju okretnu kupolu, neke sa slabijim topom/haubicom imaju ali sve iole jače, nišane sa cijelim tjelom (imaju i manji kut u kojem se cijev oruđa može pokretati lijevo desno u odnosu na trup). Obično su i sporije od tenkova jer im brzina obično nije prioritet (čitao sam sjećanja jednog ruskog tenkista, a za ovu temu je  zanimljivo kako su krenuli sa 30-tak tenkova i 3 samohotke, nakon nekoliko mjeseci ostali su na 3-4 tenka i 3 samohotke, mislim da je jasno kome je bitnija brzina  :greensmile)

A da stvar još malo zakompliciramo postoje još i "uništavači tenkova" ili tank destroyers, kojih je jedan od primjeraka M36 Jackson. U početku su rađeni bez kupole, sa topom fiskiranim za tijelu koji se mogao micati par stupnjeva lijevo desno i sa solidnim oklopom. Mana u odnosu na tenkove im je nedostatak kupole, a prednost nedostatak kupole.  :greensmile Puno su "osjetljiviji" na napad s boka ili sa leđa, jer se moraju okrenuti cijelim tijelom ali zato što nemaju kupolu imaju puno manju silueti pa ih je teško otkriti kada vrebaju "u busiji"  :greensmile

Američani su tu prvi pokušali napraviti  TD-ove sa pokretnom kupolom. Dobili su nešto što je imalo jači top od tenkova ali sa relativno sporo pokretnom kupolom. No ionako ni tenkovi ne vole previše da se puca glavnim topom u smjeru bitno drukčijim od smjera trupa tenka.

U međuvremenu je koncept lakih, srednji i teških tenkova napušten u korist MBT-a iliti Main Battle Tank, kao što je npr M72/84 ili odgovarajući pandami kod drugih vojski jer se pokazalo da ni srednji a pogotovo laki tenkovi nemaju što tražiti u sukobu sa teškim tenkovima.

Offline FiumeRi

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 765
    • Riječke poštanske marke
Odg: Park vojaške zgotovine u Pivki
« Odgovori #63 u: 22.09.2014., 22:54:55 »
da li ovaj njemački? Nisam čitao.


Offline FiumeRi

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 765
    • Riječke poštanske marke
Odg: Park vojaške zgotovine u Pivki
« Odgovori #64 u: 22.09.2014., 22:56:16 »
spašen je i dio parola sa zidova.

« Zadnja izmjena: 22.09.2014., 22:58:47 od FiumeRi »

Offline FiumeRi

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 765
    • Riječke poštanske marke
Odg: Park vojaške zgotovine u Pivki
« Odgovori #65 u: 22.09.2014., 22:57:49 »
a za kraj tu je i podmornica P-913 "Zeta" koju je Sloveniji doniralo Ministarstvo obrane Crne Gore.

 

Offline FiumeRi

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 765
    • Riječke poštanske marke
Odg: Park vojaške zgotovine u Pivki
« Odgovori #66 u: 22.09.2014., 23:02:37 »
to je ona podmornica koja je u Pivku dopeljana 2011. preko Srbije i Mađarske jer Hrvatska nije dala da se vozi preko njenog teritorija.
Naime, HR smatra da je podmornica dio sukcesije imovine bivše JNA a čiji proces diobe niti više od 20 godina od nestanka SFRJ nije okončan.
Podmornica je  izgrađena 1985.godine u "Brodogradilištu specijalnih objekata" u Splitu.


Offline FiumeRi

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 765
    • Riječke poštanske marke
Odg: Park vojaške zgotovine u Pivki
« Odgovori #67 u: 22.09.2014., 23:03:41 »
toliko od mene. Nisam mogao biti iscrpniji.  :wavey


Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.201
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Park vojaške zgotovine u Pivki
« Odgovori #68 u: 23.09.2014., 06:22:22 »
 :bravo :bravo2 :bravo2 :bravo2
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.585
Odg: Park vojaške zgotovine u Pivki
« Odgovori #69 u: 23.09.2014., 07:50:58 »
Bravo i hvala FiumeRi. :bravo3 :thankyou
Z gotovino si platio ulaz (pretpostavljam), a pogledao si ...zgodovine... :) . Griješkica mala ali bitna.
Nadalje, inicijativa odnosno podstrek je bio od kolege Ozrena s LPR-a koji je meni to natuknuo kad sam mu govorio da idemo u Kobarid. Tad sam ja to objavio kao ideju na našem forumu.
Inače, kažem, volio bih to pogledati i koliko vidim isplati se.
No, znači ideja je aktualna i dalje. Pa se možda jednom dogovorimo da i to posjetimo. :wind14
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.506
Odg: Park vojaške zgotovine u Pivki
« Odgovori #70 u: 23.09.2014., 10:47:34 »
Inače, kažem, volio bih to pogledati i koliko vidim isplati se.
No, znači ideja je aktualna i dalje. Pa se možda jednom dogovorimo da i to posjetimo.

Muzejski postav je uvijek tamo , ali nema više "reenactinga" vjerojatno do slijedeće godine.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.585
Odg: Park vojaške zgotovine u Pivki
« Odgovori #71 u: 23.09.2014., 11:20:45 »
Ma i ne treba mi "reenacting", pogotova ovakav kakav je bio. Čini mi se da ni FiumeRi nije baš previše uživao u njemu.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.506
Odg: Park vojaške zgodovine u Pivki
« Odgovori #72 u: 23.09.2014., 12:49:09 »
Meni je bio super, a i kćeri se (na moje veselje) baš svidjelo, na kraju uopće nismo ni išli gledati muzejski postav - puno je zanimljivije kada vidiš to u "akciji" (makar i lažnoj) nego "zamrznuto" u muzeju.

Npr ovaj je vozio ove godine (snimka je službena, sa priprema 18.09.2014 )

« Zadnja izmjena: 23.09.2014., 13:51:08 od magnum.cro »

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.201
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Park vojaške zgodovine u Pivki
« Odgovori #73 u: 24.09.2014., 06:50:52 »
Da mi nije guzvovito bilo na poslu ovo bih rado bio pohodio. I u staticnoj verziji mi je interesantno. Kad smo bili u onom muzejcicu nakon posjete talijanskim utvrdama na prijevoju Monte Croce Carnico ja sam najduze ostao unutra fotkajuci sve i sva.
 No ima vremena, mozemo organizirati jedan izletic do tamo s ukljucenom kupovinom spize usput, samo da nadjemo auto i sofera. A i da mi guzva na poslu malo popusti.  :wavey
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.506
Odg: Park vojaške zgodovine u Pivki
« Odgovori #74 u: 30.09.2014., 12:17:12 »
Ispred ulaza se nalazi M4A3 Sherman srednji tenk, suvremenik ruskog T-34 i njemačkog Panzer IV i najlošiji u toj skupini - visoka silueta, uske gusjenice, benzin kao gorivo i slab top ... Nije ni čudo da su Američani poklonili cca 600 komada JNA nakon 1953-će  :greensmile





Prije i poslije Shermana se nalazi po jedan T-55 .. i reklo bi se da su već  imali Hrvate u posjeti  :facepalm

T-55 sa parkinga :





T-55  ispred prve zgrade muzeja:





T54/55 su najmasovnije proizvedeni tenkovi u poznatoj povijesti, procjena ukupnog broja je između 85.000 i 100.000. BTW kod tenkova se već par stotina , a pogotovo par tisuća primjeraka smatra masovnom proizvodnjom.

Nakon prolaska kroz zgradu Komande u kojoj je suvenirnica/muzejski dućan, pa po stepenicama na višu razinu dolazi se do prvog modernijeg primjerka tenka, pretpostavljam da je riječ o T-72M, jugoslovenska verzija M84 je licencirana i poboljšana verzija T-72M, ali su izvana jako slični ako ne i isti :





BTW oko 1200 ! jugoslovenskih firmi je sudjelovalo u konstrukciji M84 a sklapanje je obavljano u Đuri Đakoviću u Slavonskom brodu. A danas smo sretni kada jedan firmica sklopi električni bicikl ...  :facepalm