Autor Tema: Sklonište u Kraljevici (iznad INE)  (Posjeta: 2678 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.213
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Sklonište u Kraljevici (iznad INE)
« u: 07.06.2014., 15:00:55 »
Čudim se sam sebi kako mi i prije ovako nešto nije palo na pamet! No, bolje ikad nego nikad...  :greensmile

Pođimo redom: Svaki put kad se na dijelu magistrale od INA pumpe u Kraljevici do Bakarca desi neka teža nesreća, promet se (za one koji znaju prečicu) preusmjerava starom cestom Bakarac - Kraljevica koja izlazi preko brda, kraj nogometnog igrališta u Bakarcu, preko mosta kod sada nepostojećeg motela Bakarac, i dalje na magistralu. Na toj bih cesti uvijek spazio ovaj znak - SKLONIŠTE (valjda je zamućen u skladu s nekm Google pravilima)




No nikad u bauljanje gdje je to sklonište. Do danas.
Imao sam dojavu - sklonište je zaključano sa strane Kraljevice, no otključano od strane Bakarca. Dojava je navodila i lokaciju ulaza, i bila poprilično točna, jer sam nakon 1 minute spusta kroz šikaru i kamenjar našao ulaz.

Prvo pogledajmo na karti lokaciju skloništa i ulaza:



A i kad se malo bolje zagleda vičnim okom bunkeraša, onda se vidi i neprirodni sipar koji naprosto vabi u istraživanje ...




Evo za nevična oka - ovaj sipar:



Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.213
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Sklonište u Kraljevici (iznad INE)
« Odgovori #1 u: 07.06.2014., 15:07:12 »
Prvi pogled kad sam ga spazio ...



Prilazni usjek sav obrastao, rijetko posjećivan očigledno ...



Zabrinula me vrata, ali kad sam bolje pogledao, vidio sam da nisu zaključana niti na bilo koji način zalokotana  :bravo5



Otvaram ih ... a unutra neobično otkriće!
(Iako sam u dojavi imao i taj podatak, zaista neobično je vidjeti da se jedan vojni objekat iskoristio u praktične svrhe - naime, kroz ovo je tunelsko sklonište prošao magistralni vodovod!! Budući je dužina tunela oko 200 m, ovim potezom lijepo je skraćena količina potrebnog rada i iskopa za spajanje Kraljevice i Bakarca. No to je bilo nekoć, jer mi se sve čini da taj vodovod više nije u funkciji!)


Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.213
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Sklonište u Kraljevici (iznad INE)
« Odgovori #2 u: 07.06.2014., 15:15:37 »
Samo što sam ušao, a već me dočekala dilema! Nisam se baš obukao za u podzemlje, pa se postavilo pitanje da li da se opet uzverem i presvučem u prikladniju robu ili da nastavim u ovoj na sebi ... jer se pri preuređivanju skloništa u prokop za vodu očito pregradilo tunel debelom betonskom pregradom koja se vinula podosta visoko i meni podosta visokom stvorila problem provlačenja kroz taj uski svod  :facepalm
Odlučio sam se ne vraćati, i prljati ...  :wavey



S prednje strane penjalice su lijevo od cijevi, a s druge tunelske strane desno ... ovo su radili očito za patuljke!



Pogled preko pregrade - tunel u mrak, dvije klupice, netko je feštao u mraku ...



Idem se prebaciti, prljavštinu ću skidati poslije ...  :facepalm


Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.213
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Sklonište u Kraljevici (iznad INE)
« Odgovori #3 u: 07.06.2014., 15:21:07 »
Napokon sam prešao, uz pomalo guljenje traperica i struganje glavom u svod  :bravo5 
Pogled prema ulazu iz tunela ...



Izgled pregrade u tunelskom dijelu, penjalice s druge strane ...



Stara lampa u rupi od vodovodne armature ...



Krećem sagnut dalje, pretpostavljam da su vodari postavili cijev i dobetonirali pod preko nje, jer visina je negdje 1,80-1,90 m najviše, čitavim tunelom prošao sam pogrbljeno naprijed pa natrag  ::)   Primjećujem brojke na zidu, dakle sad sam 40 m od ulaza  :greensmile


Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.213
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Sklonište u Kraljevici (iznad INE)
« Odgovori #4 u: 07.06.2014., 15:24:14 »
Tunel je čitavom dužinom glaziran cementnom glazurom u prilično dobrom stanuju, primijetio sam samo na jednom mjestu lagano otpadanje morta ... Nejasno je čemu takva obrada ...  :pojmanemam
Možda je ovo trebala biti kakva utvrda?



Prvih 100 m je palo!



Tunel ide dalje ...



Eto i 160 m ...


Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.213
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Sklonište u Kraljevici (iznad INE)
« Odgovori #5 u: 07.06.2014., 15:28:01 »
180 m



186,95 m, odmah nakon te oznake dolazimo do pregradnog betonskog zida na drugoj strani ...



... koji sa strane tunela izgleda ovako:



A ovo uže što je zakačeno za penjalice je ustvari osigurač da će netko ako i razvali lokot s druge strane naići na nesavladivu prepreku u otvaranju vrata  :greensmile


Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.213
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Sklonište u Kraljevici (iznad INE)
« Odgovori #6 u: 07.06.2014., 15:32:01 »
Pogled dolje - nema cijevi, odrezane? Dakle - ovaj vodovod nije više u funkciji? Na dodir metalne cijevi nisu onako hladne kao kada kroz njih protječe voda.



Pogled unazad - cca 190 m dijeli nas od naše ulazne točke, od koje se vidi djelić svjetla tamo gdje pokazuje strelica ...



Teleportiram se 175 m nazad i fotkam još ovu sliku sa strane tunela prema izlazu ...



.. i ovaj detalj lampe bačene na pod ...


Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.213
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Sklonište u Kraljevici (iznad INE)
« Odgovori #7 u: 07.06.2014., 15:35:35 »
Pogled opet na ulazna vrata ... morao sam se vratiti nazad po naočale, ostale na pregradi ...  :facepalm



A ovo je pogled koji se sa sipara od materijala nastalog dubljenjem tunela vidi prema zaljevu



... i prema Bakarcu ... desno se nazire i početak nogometnog igrališta Bakarac, koji prilično neodržavan polako propada



Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.213
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Sklonište u Kraljevici (iznad INE)
« Odgovori #8 u: 07.06.2014., 15:43:02 »
I još nam nedostaje pogled na drugi, zalokotani i zakonopljeni ulaz, sa strane Kraljevice ... nije nimalo lako naći ga, ali eto, tu je, u usjeku između ovog lijepog zida lijevo i suhozida desno, iza ovog stolčića









The end sa slikama.
Još samo jedna opaska. Vjerojatno općina Kraljevica ne smatra za potrebno ovo sklonište uvrstiti u sustav Civilne zaštite, natpis je vjerojatno odavno dolje na ogradi, ali stanje unutra sugerira da se ovdje baš i ne računa na primanje zakloništaraca ... nađoh i ovo u materijalima sa sjednica grada Kraljevice:

"3.4.3. Voditelji skloništa
Na području Grada Kraljevice postoji samo 1 sklonište u stambenoj zgradi u ulici Filipa Pavešića. Sukladno Procjeni ugroženosti, za njega je potrebno imenovati voditelja skloništa i njegovog zamjenika."

Dakle, zaboraviše na ovo sklonište, ili je van dosega zbog korištenja za vodovod?    :wavey
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline Damir

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 904
Odg: Sklonište u Kraljevici (iznad INE)
« Odgovori #9 u: 07.06.2014., 17:14:59 »
 :bravo3 :cool2 Odlična reportažica!
Vrag bi znal za to da nam nisi prikazao. :eek

Offline lappino

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.140
Odg: Sklonište u Kraljevici (iznad INE)
« Odgovori #10 u: 08.06.2014., 02:59:20 »
Ekselent!

Da, taj sipar me godinama privlačio, ali sam mislio da su radili tek kakvo poravnanje terena (ali opet u vojne svrhe), ili mi je netko bio rekao da tamo "nema ničeg"...

Enivej.

Kako je rekao Zokxy, skloništa se ne glaziraju. Tako da je to vojni objekt. Borbene ili kakve druge namjene, ali definitivno vojni objekt.

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Sklonište u Kraljevici (iznad INE)
« Odgovori #11 u: 08.06.2014., 21:14:47 »
Nekoliko puta sam se penjala stepeništem od Bakarca ispod podvožnjaka prema igralištu i nisam zagledala skloništa ali pretpostavila sam da tu ima dosta skrivenih zanimljivosti...zato izvidnica naprijed a ostatak...kada za to dođe vrijeme  :yes
aboriđinka